• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Władysław Kosiniak-Kamysz przejął obowiązki na stanowisku ministra obrony narodowej

13.12.2023 16:15 Źródło: MON
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Władysław Kosiniak-Kamysz przejął obowiązki na stanowisku ministra obrony narodowej

Partnerzy portalu

Fot. MON

W obecności najważniejszych dowódców formacji Wojska Polskiego nowy wicepremier przejął obowiązki od swojego poprzednika na tym stanowisku, Mariusza Błaszczaka. Władysław Kosiniak-Kamysz został powołany 12 grudnia 2023 roku przez Sejm RP, a 13 grudnia zaprzysiężony na urząd Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Obrony Narodowej. 13 grudnia w Warszawie w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej odbyła się uroczystość objęcia obowiązków na stanowisku szefa resortu.

Odchodzący ze stanowiska ministra obrony narodowej Mariusz Błaszczak podziękował żołnierzom Wojska Polskiego za dotychczasową służbę na rzecz bezpieczeństwa Polski i rozwoju Sił Zbrojnych RP. Nowymi wiceministrami w resorcie zostali Paweł Bejda (PSL), Cezary Tomczyk (KO), Paweł Zalewski (Polska 2050) i Stanisław Wziątek (Lewica).

– Siły Zbrojne Rzeczypospolitej to jest gwarancja naszego bezpieczeństwa. Wszystkim żołnierzom Wojska Polskiego, w każdym zakątku na terytorium naszej Ojczyzny i poza jej granicami, dziękuję za Wasz patriotyzm, za miarę Waszego patriotyzmu. To jest niezwykłe oddanie dla Ojczyzny, to jest coś, za co każdy z nas, każdy Polak, każda Polka jest Wam wdzięczna. Dziękuję za to, że służycie w Wojsku Polskim, niezależnie w jakim stopniu, niezależnie na jak ważnym odcinku. Każdy jest ważny. Nie ma nieważnych. Mundur żołnierza Wojska Polskiego jest święty – powiedział wicepremier Władysław Kosiniak.  Kamysz podczas uroczystości objęcia obowiązków na stanowisku ministra obrony narodowej.

Mówiąc o przyszłych wyzwaniach nowy szef MON podkreślał, że m.in. budowanie wspólnoty narodowej oraz współpraca dają gwarancję rozwoju Ojczyzny i jej bezpieczeństwa. Po południu nowy wicepremier i zarazem szef resortu złożył kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Spotkał się również z wyższą kadrą dowódczą sił zbrojnych.

– Będziemy pamiętać o naszej historii i będziemy budować lepszą Polskę. Najlepszą tą z naszych marzeń, z naszych pragnień. To jest rola niezwykła dla naszego rządu. Będziemy ją budować we współdziałaniu zachowując to, co dobre i naprawiając niedociągnięcia i to co się nie udało. Deklaruję jak najlepszą współpracę i szukanie porozumienia. Deklaruję jak najlepszą współpracę z Prezydentem Rzeczypospolitej, bo to jest wspólna odpowiedzialność władzy wykonawczej. Deklaruje też realizację naszego programu. To dla nas szczególnie ważne: wiarygodność, skuteczność, patrzenie do przodu. Jest ogromna szansa i wiele zagrożeń. To z czego skorzystamy, to jak wybierzemy, jak będziemy postępować, to będzie nas definiować. I każdy dzień będzie egzaminem z tego. Jestem pewien, że wspólnie budując siłę Rzeczypospolitej pokażemy, że potrafimy wzbić się ponad przeciętność. W obliczu tych wszystkich zagrożeń, to jest po prostu koniecznie. To będą dobre lata dla Wojska Polskiego. Będziemy robić wszystko żeby wypełnić postanowienia Konstytucji, innych praw Rzeczypospolitej, a dobro i pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze największym nakazem – powiedział.

Przed nowym ministrem jest szereg wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa państwa w obliczu nowych jak i obecnych zagrożeń. Wiąże się to z ogromem inwestycji w resorcie sił zbrojnych. Do portów w Gdańsku i Szczecinie stale przybywają dostawy nowoczesnego uzbrojenia. Do pierwszego z wspomnianych portów są dostarczane partie czołgów K2 Panther, armatohaubic K9 Thunder i wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo. W drugim są rozładowywane czołgi M1A1 Abrams, wyrzutnie M142 HIMARS oraz wozy zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules.

W kwestiach morskich kadencja 2023-2027 będzie obfitować w wiele ważnych wydarzeń, takich jak kolejne etapy budowy i w końcu przekazanie do służby pięciu okrętów dla polskiej Marynarki Wojennej, trzech niszczycieli min typu Kormoran II oraz okrętów rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin". Powstają one w gdyńskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A., przy czym w przypadku "Delfina" jest to realizowane we współpracy z szwedzkim koncernem Saab. Oprócz tego są planowane bądź już realizowane naprawy i modernizacje okrętów. Dotyczą one m.in. trzech małych okrętów rakietowych typu Orkan, trzech trałowców proj. 207P (znajdujące się w Gdyni PGZ Stocznia Wojenna i Stocznia Remontowa "Nauta"), a także korwety ZOP ORP Kaszub (stocznia Net Marine ze Szczecina).

Okazją do przedstawienia swoich koncepcji względem trwających programów inwestycji będzie najpewniej 31 stycznia przyszłego roku, gdy odbędzie się położenie stępki pod pierwszą, wielozadaniową fregatę programu "Miecznik", największej inwestycji polskiej branży okrętowej w jej dotychczasowej historii. Powstaje ona w PGZ Stocznia Wojenna, gdzie trwa obecnie także modernizacja infrastruktury, w tym budowa największej w kraju hali kadłubowej. Wodowanie kadłuba jest planowane w 2026 roku, a rok później przyszły okręt będzie już w trakcie prób morskich (przekazanie Agencji Uzbrojenia odbędzie się w 2028 roku). Oprócz tego dochodzi jeszcze dostarczenie czwartego śmigłowca AW101 dla Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, natomiast od 2026 roku rozpocznie się pozyskanie dwóch dywizjonów dla dwóch kolejnych Morskich Jednostek Rakietowych, w tym wozów dowodzenia, wyrzutni oraz kilkuset rakiet przeciwokrętowych NSM (Naval Strike Missile). W przyszłym roku może też zostać rozpoczęty przetarg w ramach programu "Orka", dotyczący dostarczenia okrętów podwodnych dla sił morskich RP.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.