• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Nie będzie elektrowni jądrowej nad Zatoką Botnicką. Finowie wypowiedzieli umowę Rosjanom

gm

02.05.2022 13:46 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Nie będzie elektrowni jądrowej nad Zatoką Botnicką. Finowie wypowiedzieli umowę Rosjanom

Partnerzy portalu

Nie będzie elektrowni jądrowej nad Zatoką Botnicką. Finowie wypowiedzieli umowę Rosjanom - GospodarkaMorska.pl
Ilustracja elektrowni Hanhikivi. Fot. Fennovoima, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons

Fiński koncern energetyczny Fennovoima zakończył współpracę z rosyjskim Rosatomem przy budowie elektrowni jądrowej Hanhikivi nad Zatoką Botnicką – przekazały w poniedziałek władze spółki. Zakończył się jeden z najbardziej rażących etapów fińskiej polityki energetycznej – komentuje prasa.

Powodem rozwiązania umowy, jak podano w komunikacie fińskiego przedsiębiorstwa, są „znaczące opóźnienia”, „niezdolność” strony rosyjskiej do realizacji projektu oraz „ryzyko związane z wojną na Ukrainie”.

Projekt fińsko-rosyjskiego konsorcjum budowy reaktora Hankikivi w Pyhajoki na północno-zachodnim wybrzeżu kraju należał do jednych z największych prywatnych inwestycji w Finlandii, o szacowanej łącznej wartości ok. 7 mld euro. Fennovoima otrzymała zgodę parlamentu na budowę elektrowni w 2010 roku. Rozpoczęcie współpracy przy dostawie reaktora ze stroną rosyjską od samego początku wzbudzało kontrowersje, gdy zbiegło się z aneksją Krymu przez Rosję w 2014 roku.

Wniosek o przyznanie pozwolenia na budowę był rozpatrywany przez ministerstwo od roku 2015, ale ostatecznie nie został zrealizowany z uwagi m.in. na brak dokumentów i raportów potwierdzających bezpieczeństwo radiacyjne. Po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę pod koniec lutego tego roku, premier Sanna Marin oraz minister Lintila dali do zrozumienia, że projekt nie może być kontynuowany.

Według pierwotnych planów pozwolenie na budowę miało być przyznane w 2022 roku, rozpoczęcie prac konstrukcyjnych zaplanowano na rok 2023, a uruchomienie elektrowni miało nastąpić w 2029 r. Reaktor miał dostarczać ok. 10 proc. krajowego zapotrzebowania na energię. Miała być to trzecia elektrownia jądrowa w Finlandii.

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.