• <
gryfia_70lat

Flaga na latarni morskiej w Świnoujściu

gm

02.05.2022 14:02 Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Flaga na latarni morskiej w Świnoujściu - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Z okazji Święta Flagi w poniedziałek na latarni morskiej w Świnoujściu zawisła biało-czerwona flaga o powierzchni ok. 500 m kw. Po przerwie spowodowanej pandemią przy latarni ponownie odbyła się uroczystość dla mieszkańców i turystów.

Jest to najwyżej wywieszona flaga na polskim wybrzeżu. 

„Bardzo tęskniliśmy za taką formą pikniku rodzinnego, z animatorami, z orkiestrą wojskową, z morską bryzą – bo przez internet tego zapachu morza nie da się przecież poczuć. Cieszymy się i wspólnie świętujemy to najpiękniejsze majowe święto”, powiedział w poniedziałek dziennikarzom prezes Świnoujskiej Organizacji Turystycznej Piotr Piwowarczyk.

Przy latarni można też oglądać wystawę „Polskie symbole narodowe”, do zwiedzania udostępniono okręt Marynarki Wojennej.

Flaga ma ok. 500 m kw. powierzchni, waży blisko 100 kg, zawisła na 68 metrach – taką pełną wysokość ma latarnia morska w Świnoujściu.

Jak co roku flagę umieścili alpiniści. Wcześniej konieczne było odpowiednie złożenie jej tak, aby przy rozwijaniu nie została uszkodzona. Pomagali w tym harcerze i wolontariusze.

Podniesieniu flagi towarzyszył hymn państwowy i koncert świnoujskiej Orkiestry Wojskowej. Wpływające do świnoujskiego portu jednostki uruchamiają tyfony (sygnalizatory dźwiękowe). O ile pozwoli pogoda, flaga będzie powiewać na latarni do zachodu słońca.

W uroczystości podniesienia flagi na latarnię morską wzięli udział także m.in. wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker i wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki oraz władze Świnoujścia. W planie obchodów Święta Flagi z Zachodniopomorskiem jest też wręczenie jego inicjatorowi Leszkowi Rodziewiczowi Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski.

Partnerzy portalu

Babcock1

Dziękujemy za wysłane grafiki.