• <

Wynik wyszukiwania - "flaga" - Wiadomości

Falklandy nadal pod brytyjską flagą, Argentyna szuka dyplomatycznego rozwiązania

Prezydent Argentyny Javier Milei przyznał w wyemitowanym w poniedziałek wywiadzie dla BBC, że Falklandy są obecnie "w rękach Wielkiej Brytanii" i mogą minąć dekady zanim jego kraj uzyska zwierzchnictwo nad spornym archipelagiem.
07.05.2024

Marynarka Wojenna świętuje Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja w Polsce przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju. Marynarka Wojenna RP w swoich mediach społecznościowych opublikowała film z uroczystości z nim związanych.
02.05.2024

25 lat Polski w NATO. Zapowiedź wielkich obchodów w Gdyni z udziałem okrętów Marynarki Wojennej

Obchody 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO odbędą się we wtorek, 12 marca, o godzinie 10:00 na Skwerze Kościuszki w Gdyni. W asyście Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej na maszt podniesiona zostanie flaga państwowa i flaga Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz odegrany zostanie hymn państwowy i NATO. Z pokładu okrętu-muzeum ORP Błyskawica oddany zostanie salut świąteczny, składający się z 11 strzałów armatnich.
09.03.2024

Cypr głównym punktem morskiej pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy

Trwający od 7 Października konflikt między Izraelem i Hamasem spowodował, że nawet 1,5 mln ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów w związku z trwającymi walkami w Strefie Gazy jak i terytorium izraelskim. W związku z tym międzynarodowe siły morskie z USA na czele zostały rozlokowane we wschodniej części Morza Śródziemnego, celem egzekwowania bezpieczeństwa. Ponadto został uruchomiony korytarz humanitarny celem ewakuacji obywateli innych państw i dostarczania pomocy, w czym kluczową rolę gra Cypr.
10.11.2023

PRS z odnowionym uznaniem Liberii

1 listopada 2023 r. weszła w życie nowa umowa upoważniająca Polski Rejestr Statków S.A. do działania w imieniu administracji morskiej Liberii. Na podstawie umowy PRS może, w pełnym zakresie, wykonywać w imieniu władz morskich Liberii nadzory i inspekcje na zgodność z wymaganiami międzynarodowych przepisów konwencyjnych i prawa lokalnego na statkach pływających pod flagą tego kraju, tak w eksploatacji, jak i w budowie czy przebudowie.
06.11.2023

Świnoujście. Chorągiew Wojska Polskiego zawiśnie na Latarni Morskiej

Chorągiew Wojska Polskiego o powierzchni blisko 150 m2 zawiśnie we wtorek w południe na Latarni Morskiej w Świnoujściu. Powstała dzięki zbiórce społecznej flaga do końca dnia będzie powiewała na wysokości niemal 70 metrów i przypominała o Święcie Wojska Polskiego.
15.08.2023

Ratownicy o zakwicie sinic: ludzie nie chcą się kąpać w wodzie, która przypomina zupę ogórkową

Jeżeli ktoś chce popełnić ten błąd i spróbuje kąpieli z sinicami, to ratownicy są na to przygotowani. Podpływają łodzią i ostrzegają, czym to się może skończyć. Na szczęście ludzie nie chcą się kąpać w wodzie, która konsystencją przypomina zupę ogórkową, mówią woprowcy.
13.07.2023

Szwedzka droga do NATO. Po ponad roku oczekiwania kluczowa zgoda Turcji na rozszerzenie sojuszu

Szwecja złożyła wniosek o członkostwo w NATO wraz z Finlandią, w maju 2022 r. Jej kandydatura była przez ponad rok blokowana kolejnymi żądaniami Turcji i pasywnością Węgier. W poniedziałek wieczorem prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapewnił, że jego kraj ratyfikuje akcesję Szwecji, co uznawane jest za ostatni krok na drodze ku przystąpieniu Sztokholmu do Sojuszu.
11.07.2023

Przez sinice zamknięto 12 trójmiejskich kąpielisk w woj. pomorskim

W poniedziałek zamknięto 12 kąpielisk w woj. pomorskim z powodu zakwitu sinic. Są to kąpieliska w Gdańsku, Sopocie i Gdyni. Otwarto kąpieliska w powiecie nowodworskim: Jantar, Stegna II oraz Kąty Rybackie.
10.07.2023

Kolejne sankcje: tankowce mają informować o przeładunkach ze statku na statek

W 11. pakiecie wymierzonych w Rosję sankcji unijnych znajdują się też takie, które ponownie biorą na cel rosyjski handel ropą za pośrednictwem dróg morskich.
26.06.2023

Chiny planują wybudować wojskowy ośrodek szkoleniowy na Kubie

Chiny i Kuba negocjują obecnie plany budowy wojskowego ośrodka szkoleniowego na wyspie, co wywołało alarm w USA, które obawiają się chińskich żołnierzy i operacji wywiadowczych, jakie mogłyby być przeprowadzane z odległości zaledwie 160 kilometrów od amerykańskiego wybrzeża - pisze we wtorek dziennik "Wall Street Journal".
20.06.2023

Włoski niszczyciel na Bałtyku - komentarz komandora Rafała Miętkiewicza

Swoją misję na Morzu Bałtycki rozpoczął włoski niszczyciel rakietowy Caio Cuilio. Okręt w zeszłym tygodniu wpłynął na chwilę do Portu Wojennego w Gdyni, by następnie odpłynąć na Bałtyk. O znaczeniu obecności włoskiego okrętu w ramach misji NATO na wodach Bałtyku specjalnie dla Gospodarki Morskiej pisze Kmdr por. dr Rafał Miętkiewicz, oficer Marynarki Wojennej, były kapitan ORP Śniardwy, obecnie m.in. ekspert w Instytucie Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie (IPE).
29.05.2023

Dzień Flagi, rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja i admiralskie mianowania

Jak co roku w całym kraju obchodzono Dzień Flagi Państwowej oraz wprowadzenie Ustawy Rządowej z dnia 3 maja 1791 roku. Z tej okazji odbyły się uroczystości z udziałem władz i instytucji lokalnych. Nie zabrakło przy tym asysty wojskowej, w tym morskiego rodzaju sił zbrojnych. W jednostkach wojskowych polskiej Marynarki Wojennej została podniesiona flaga państwowa, natomiast na okrętach wielka gala banderowa.
04.05.2023

Rekord Polski na najdłuższą flagę narodową ustanowiono w Międzyzdrojach

Liczącą 2755,8 m długości flagę narodową rozwinięto we wtorek na plaży w Międzyzdrojach (Zachodniopomorskie). To nowy rekord Polski.
02.05.2023

W Międzyzdrojach próba bicia rekordu Polski na najdłuższą flagę narodową, a w Świnoujściu flaga na latarni morskiej

Próba ustanowienia nowego rekordu Polski w kategorii najdłuższej flagi narodowej zaplanowana jest na wtorek w Międzyzdrojach. Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej chce także uczcić Świnoujście, jak co roku wieszając ogromną flagę na latarni morskiej.
02.05.2023

Finlandia wzięła udział w swych pierwszych ćwiczeniach NATO

Finlandia wzięła udział w swych pierwszych manewrach jako kraj członkowski NATO. Fińskie fregaty wraz z niemieckim okrętem FGS Mecklenburg-Vorpommern i portugalskim NRP Bartolomeu Dias ćwiczyły wspólnie w z Zatoce Fińskiej - podaje w piątek amerykański magazyn "Barron's".
14.04.2023

Fiński lew dołącza do NATO. Sojusz zwiększa swoją siłę na Bałtyku

Z dniem 4 kwietnia 2023 roku zwiększyła się liczba członków Organizacji Traktatu Atlantyckiego do 31. Przed jej siedzibą w Brukseli zawisła też flaga Republiki Finlandii. Wstąpienie tego kraju do NATO jest istotnym wzmocnieniem sojuszu, zarówno w aspekcie lądowym, jak i bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim.
04.04.2023

Finlandia została 31. członkiem NATO

Przed kwaterą główną NATO w Brukseli 4 kwietnia br. na maszt została wciągnięta flaga Finlandii oznaczając, że kraj został 31. członkiem Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.
04.04.2023

Wiceszef MON: zgoda Turcji na akcesję Finlandii do NATO to bardzo ważny gest

Zgoda władz tureckich na akcesję Finlandii do NATO to bardzo ważny gest; mam nadzieję, że w najbliższym czasie również i Szwecja uzyska podobną zgodę; dla Polski, państwa na wschodniej flance, ważne jest, by oba państwa dołączyły do Sojuszu - powiedział PAP wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.
01.04.2023

Rosyjska “flota cieni” korzysta z 443 tankowców, dzięki czemu Moskwa nadal sprzedaje ropę na masową skalę

Ze śledztwa dziennikarzy madryckiego El Mundo wynika, że pomimo nałożonych na nią sankcji po inwazji na Ukrainę Rosja w dalszym ciągu sprzedaje masowo ropę naftową. Osiąga to dzięki 443 tankowcom pływającym pod innymi flagami, które zaopatruje w surowiec na wodach międzynarodowych.
30.03.2023

50 lat temu zmarł wiceadm. Józef Unrug – dowódcy Floty i Obrony Wybrzeża we wrześniu 1939 roku

Minęło pół wieku od śmierci wiceadm. Józefa Unruga, dowódcy Floty II Rzeczpospolitej oraz dowodzącego Obroną Wybrzeża podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku, potem pozostającego na obczyźnie. Szczątki jego i żony Zofii w 2018 roku sprowadzono uroczyście do Polski, a następnie pochowano na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni.
28.02.2023

Filipińscy marynarze na celowniku Komisji Europejskiej

Według niemieckiego serwisu Deutsche Welle, Komisja Europejska rozważa wprowadzenie zakazu pracy na statkach pod banderami krajów członkowskich dla marynarzy z Filipin. Powodem ma być fakt, że filipińska morska edukacja nie spełnia od lat międzynarodowych standardów bezpieczeństwa.
30.12.2022

Uroczystości z okazji 52. rocznicy Grudnia '70

17 grudnia 1970 r. ok. godz. 6.00 w okolicach przystanku kolejowego Gdynia Stocznia wojsko i milicja otworzyły ogień do zdążających do zakładu pracy stoczniowców, którzy posłuchali apelu wicepremiera PRL Stanisława Kociołka, aby wrócić do pracy. Nie był to koniec okrutnych zdarzeń tego dnia.
17.12.2022

Pierwsze doniesienia o wkroczeniu ukraińskich wojsk do Kachowki i Nowej Kachowki

Ukraińskie wojska wkroczyły do Kachowki i Nowej Kachowki, czyli miejscowości w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, które są położone na wschodnim brzegu Dniepru - poinformował w nocy z poniedziałku na wtorek lojalny wobec Kijowa przedstawiciel rady Chersońszczyny Serhij Chłań. Tych doniesień nie potwierdził jak dotąd sztab generalny ukraińskiej armii.
15.11.2022

Hiszpania. Media: Rosjanie omijają sankcje, sprzedając na M. Śródziemnym paliwo z tankowców

Rosjanie poprzez pływające pod banderami innych państw tankowce sprzedają na Morzu Śródziemnym ropę naftową, co służy omijaniu unijnych sankcji nałożonych na Moskwę po jej inwazji na Ukrainę - napisały we wtorek hiszpańskie media.
25.10.2022

Władze Hongkongu odmawiają egzekwowania sankcji UE i USA wobec jachtu oligarchy związanego z Putinem

Władze Hongkongu odmówiły we wtorek zatrzymania znajdującego się w tym mieście superjachtu, należącego do związanego z Władimirem Putinem oligarchy Aleksieja Mordaszowa, na którym ciążą sankcje nałożone przez UE i USA, ale nie przez ONZ.
11.10.2022

Niemcy. Demonstranci w Lubminie domagali się otwarcia gazociągu Nord Stream 2

W niedzielę po południu w Lubminie koło Greifswaldu we wschodnich Niemczech zebrało się 3 500 osób, które demonstrowały przeciwko polityce energetycznej niemieckiego rządu, a za otwarciem bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 i zakończeniem sankcji wobec Rosji - informuje portal stacji NDR. Widać było rosyjskie flagi.
26.09.2022

Światowe media opisują otwarcie kanału na Mierzei Wiślanej

Światowe media opisują sobotnie otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną. Artykuły o tym wydarzeniu ukazały się m.in. na portalach dzienników "Washington Post", "Le Figaro" czy "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Depeszę relacjonującą otwarcie przekopu opublikowały m.in. agencje Associated Press, AFP, Bloomberg, UPI, Anatolia i Lusa.
19.09.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Pierwsze martwe ryby znaleziono na kąpielisku Dziewoklicz

Pierwsze martwe ryby znaleziono na kąpielisku Dziewoklicz - poinformował w piątek przed południem szczeciński magistrat. Wprowadzono zakaz kąpieli zarówno na tym kąpielisku, jak i w Szczecinie-Dąbiu.
12.08.2022

Tajwan: 16 chińskich myśliwców naruszyło linię mediany Cieśniny Tajwańskiej

We wtorek 16 chińskich myśliwców naruszyło linię mediany Cieśniny Tajwańskiej – poinformował resort obrony Tajwanu. Dodano, że w okolicach Tajwanu pojawiło się również 29 dodatkowych chińskich samolotów wojskowych, a także 10 okrętów wojennych.
09.08.2022

Zatoka Pucka. Czerwona flaga odwołana, woda zdatna do kąpieli

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pucku odwołał w środę (20 lipca) zakaz w puckim kąpielisku, który obowiązywał od poniedziałku. Sprawa jest związana z przedostaniem się Zatoki Puckiej ścieków z oczyszczalni.
20.07.2022

Pomorskie. Czerwona flaga w Pucku. Czy woda jest niezdatna do kąpieli?

Kąpielisko w Pucku jest jedynym na Pomorzu, z którego we wtorek nie można korzystać. Jest to związane z niedzielnym zrzutem nieczystości z oczyszczalni do Zatoki Puckiej. Na pozostałych kąpieliskach sanepid nie stwierdził zakwitu sinic.
19.07.2022

Ratownik WOPR: plażowicze nagminnie wchodzą do wody przy czerwonej fladze

Plażowicze wypoczywający nad polskim morzem nagminnie wchodzą do wody, gdy powiewa czerwona flaga - powiedział PAP prezes Sopockiego WOPR Maciej Dziubich. Turyści tłumaczą się tym, że chcą wykorzystać w pełni swój urlop i nikt nie jest w stanie zabronić im wejścia do wody - dodał.
15.07.2022

130 lat temu urodził się Włodzimierz Steyer – współtwórca floty II Rzeczypospolitej

130 lat temu, 15 lipca 1892 r. urodził się dowódca obrony Helu i jeden z twórców floty II RP, kontradmirał Włodzimierz Steyer. Po wojnie należał do grona oficerów represjonowanych przez reżim komunistyczny. Próbował ratować swoich kolegów, którym groziła kara śmierci.
15.07.2022

Czerwone flagi na większości pomorskich kąpielisk

Wysokie fale i prądy wsteczne są powodem wywieszenia przez ratowników czerwonych flag na większości pomorskich kąpielisk. Białe flagi powiewają na kąpieliskach w Trójmieście, w Helu i w jednej miejscowości na Mierzei Wiślanej.
14.07.2022

Certyfikat Błękitnej Flagi dla plaży w Ustce

Kąpielisko Ustka – Plaża Wschód już po raz 12 zostało wyróżnione międzynarodowym certyfikatem Błękitna Falaga. Na plaży spotkali się ratownicy, przedstawiciele instytucji certyfikującej, miasta oraz Ośrodka Sportu i Rozwoju, który dba o naszą plażę.
05.07.2022

Ukraińska armia: nad Wyspą Węży znów powiewa ukraińska flaga

Wyspa Węży na Morzu Czarnym, z której wycofały się wojska rosyjskie, jest znów pod kontrolą władz Ukrainy. Umieszczono tam ukraińską flagę państwową – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa Południe Natalia Humeniuk.
04.07.2022

Błękitna flaga w Porcie Jachtowym w Kołobrzegu [GALERIA]

W kołobrzeskim Porcie Jachtowym zawisła dzisiaj Błękitna Flaga. To wyróżnienie przyznawane jest w całej Europie za spełnienie rygorystycznych norm czystości.
22.06.2022

Zachodniopomorskie. Kąpieliska i marina w Świnoujściu z Błękitną Flagą

Kąpieliska i marina w Świnoujściu (zachodniopomorskie) otrzymały Błękitną Flagę – wyróżnienie przyznawane za spełnianie najwyższych standardów m.in. w kategorii czystości wody i bezpieczeństwa.
01.06.2022

Bazalt II, czyli nowy statek Lotos Petrobaltic – byliśmy na pokładzie

Bazalt II to kolejna jednostka we flocie Lotos Petrobaltic. Przypłynęła do Polski w kwietniu z Wybrzeża Kości Słoniowej, gdzie pracowała przy projektach offshore. Mieliśmy okazję wejść na pokład statku.
18.05.2022

Flaga na latarni morskiej w Świnoujściu

Z okazji Dnia Flagi RP w poniedziałek na latarni morskiej w Świnoujściu zawisła biało-czerwona flaga o powierzchni ok. 500 m kw. Po przerwie spowodowanej pandemią przy latarni ponownie odbyła się uroczystość dla mieszkańców i turystów.
02.05.2022

Ponowne otwarcie latarni morskiej Rozewie II

1 maja br. nastąpi ponowne otwarcie latarni Rozewie II. Rozewie to najbardziej znana latarnia naszego wybrzeża. Niewielu osobom wiadomo, że w Rozewiu są dwie latarnie: czynna i nieczynna, stara i nowa, nazywana także Rozewie I i Rozewie II, jedna uruchomiona w 1822 i działająca do dziś, a druga uruchomiona w 1875 i wyłączona w 1910.
24.04.2022

Rosyjskie tankowce wyłączają lokalizatory? Sovcomflot zaprzecza

Po danych, jakie opublikowała firma analityczna Windward, wskazujących na wyłączanie przez rosyjskie tankowce lokalizatorów AIS w celu omijania sankcji, rosyjski armator Sovcomflot opublikował oświadczenie, w którym stwierdza, że informacje są nieprawdziwe.
04.04.2022

Szefowa Komisji Europejskiej zapowiada rozmowę z prezydentem USA o dodatkowych dostawach LNG

Będę rozmawiać z prezydentem USA Joe Bidenem na temat dodatkowych dostaw gazu LNG - zapowiedziała w środę szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Potwierdziła również, że UE planuje dokonywać wspólnych zakupów gazu.
23.03.2022

Żaglowiec Pogoria po remoncie wypływa w wyjątkowy rejs do Hiszpanii

19 marca żaglowiec Pogoria wypływa w rejs do hiszpańskiej La Coruny. Jednostka po remoncie przeszła próby morskie i jest gotowa do podróży na Morze Śródziemne w celu realizacji swojego głównego zadania czyli szkolenia młodzieży. Rejs będzie też symbolicznym przywróceniem tradycyjnego pątniczego szlaku morskiego z Polski do słynnego sanktuarium Santiago de Compostela.
17.03.2022

Pieniądz nie śmierdzi. Chiny a konflikt rosyjsko-ukraiński

Chiny w obliczu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego zachowują zachowawcze stanowisko oparte na wieloletnim partnerstwie gospodarczym z Rosją. Konflikt może stanowić świetną okazję dla chińskich interesów mogących żerować na rosyjskich problemach gospodarczych wywołanych międzynarodowymi sankcjami.
14.03.2022

IOMSR – niższe opłaty rejestrowe dla zielonych statków

Rejestr statków Wyspy Man planuje wprowadzenie zniżek dla jednostek korzystających z zielonych technologii.
07.02.2022

Pomorski Związek Żeglarski armatorem Pogorii

Pomorski Związek Żeglarski oficjalnie został armatorem żaglowca Pogoria! W piątek 14 stycznia pod lewym salingiem po raz pierwszy wciągnięto na nim flagę największej pomorskiej organizacji skupiającej żeglarzy.
14.01.2022

W. Brytania. Media: przemytnicy otwarcie oferują na Facebooku przeprawę przez La Manche

Przemytnicy, którzy wysyłają nielegalnych imigrantów w niebezpieczną podróż do Wielkiej Brytanii małymi łodziami lub pontonami przez kanał La Manche, otwarcie reklamują swoje usługi na Facebooku - ujawniła w czwartek stacja Sky News.
25.11.2021

Holandia: 25. edycja Pride Amsterdam bez parady na łodziach

W sobotę rozpoczyna się 25. edycja Pride Amsterdam. Ze względu na obostrzenia związane z Covid-19, podobnie jak w ubiegłym roku, nie odbędzie się główna atrakcja imprezy, czyli parada łodzi na kanale Prinsengracht.
31.07.2021

Gdańskie plaże i przystanie pod błękitną flagą. Gdzie ją spotkamy?

Pełnia sezonu letniego za pasem, już niebawem tysiące mieszkańców Gdańska oraz turystów, będzie odpoczywać na naszych plażach. Charakterystyczna, Błękitna Flaga będzie dla nich potwierdzeniem najwyższej jakości, związanej z bezpieczeństwem czystością oraz ekologią. W nadchodzącym sezonie Gdańsk będzie się szczycił dziesięcioma certyfikatami tego międzynarodowego wyróżnienia.
07.06.2021

Hiszpania krajem z największą liczbą kąpielisk uhonorowanych Błękitną Flagą

Hiszpania otrzymała w rozpoczynającym się sezonie kapieliskowym największą na świecie liczbę certyfikatów wysokiej jakości wody i czystości plaż oraz portów, tzw. Błękitnych Flag.
12.05.2021

Czarter na czas – charakterystyka techniczna statku

Klauzule czarterowe zawierające opis statku są niezwykle istotne w umowie czarteru na czas. Czarterujący „wynajmuje” statek za określoną stałą opłatą – „hire”.
10.05.2021

Wilson - Short Sea Shipping po norwesku

Przedstawiamy kolejny artykuł z cyklu tekstów przedstawiających floty armatorów, których statki zawijają do polskich portów. Tym razem zaprezentujemy norweską grupę żeglugową Wilson, której kabotażowce są częstymi gośćmi naszych rodzimych portów i stoczni.
03.05.2021

W Świnoujściu na latarni morskiej załopotała potężna biało-czerwona flaga

Na latarni morskiej w Świnoujściu załopotała w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej licząca 640 metrów kwadratowych biało-czerwona flaga. Widoczna jest z odległości nawet kilkunastu kilometrów.
02.05.2021

Czterdzieste upoważnienie administracji morskiej dla PRS

Z przyjemnością informujemy, że PRS został upoważniony do działania w imieniu kolejnej już administracji morskiej, tym razem Wysp Owczych.
19.04.2021

Egipt: Płynący pod włoską flagą tankowiec spowolnił ruch na Kanale Sueskim

Ruch na Kanale Sueskim został we wtorek spowolniony przez płynący pod włoską flagą tankowiec M/T Rumford, który miał problemy techniczne.
06.04.2021

Wzrost efektywności transportu w ramach globalnych łańcuchów logistycznych celem projektu "ePIcenter"

Instytut Morski Uniwersytetu Morskiego w Gdyni jako jedyna polska jednostka naukowo-badawcza we współpracy z PKP S.A., rozpoczął realizację projektu ePIcenter - “Fizyczny internet i synchromodalność w zwiększaniu efektywności transportu w ramach globalnych łańcuchów logistycznych”.
24.03.2021

HMM Nuri pierwszym z megakontenerowców o wielkości 16 000 TEU od Hyundai Heavy Industries

Jednostka HMM Nuri ma długość 366 metrów, pojemność 16010 TEU, płuczki z otwartą pętlą (jak pozostałe jednostki z tej serii) oraz 1200 przyłączy (reefer plugs). Jednostki są wyposażone w nowoczesne systemy mocowania kontenerów, w tym odporne na silny wiatr, mosty mocujące.
23.03.2021

22 lata od przystąpienia Polski do NATO

Gdynia świętowała dziś 22. rocznicę przystąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego NATO. Uroczyste obchody odbyły się na skwerze Kościuszki w Gdyni, przy pomniku Polski Morskiej. Wzięli w nich udział przedstawiciele miasta oraz Marynarki Wojennej w Gdyni.
12.03.2021

Najważniejsze postanowienia 107. sesji komitetu prawnego (Leg 107) IMO

W dniach 27 i 30 listopada oraz 1 grudnia br. odbyła się w formie zdalnej 107. sesja Komitetu Prawnego (LEG 107). Z ramienia PRS udział w sesji wzięła Karolina Sypion-Babś z Ośrodka ds. IMO – Przewodnicząca Krajowej Sekcji Prawnej.
21.01.2021

Najważniejsze postanowienia dot. marynarzy 107. sesji Komitetu Prawnego (LEG 107)

W dniach 27 i 30 listopada oraz 1 grudnia br. odbyła się w formie zdalnej 107. sesja Komitetu Prawnego (LEG 107). Z ramienia PRS udział w sesji wzięła Karolina Sypion-Babś z Ośrodka ds. IMO – Przewodnicząca Krajowej Sekcji Prawnej.
19.01.2021

Wiceszef MSWiA: sytuacja w USA nie służy państwu ani jego sojusznikom

Sytuacja w USA nie służy Stanom Zjednoczonym ani sojusznikom, bardziej służy tym, którzy źle życzą temu państwu, dlatego jestem przekonany, że dojrzała amerykańska demokracja szybko sobie z nią poradzi - podkreślił wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
07.01.2021

W Święto Niepodległości o postrzeganiu gospodarki wodnej 100 lat temu

Z chwilą odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku jedną z dziedzin wymagających uporządkowania stała się gospodarka wodna. Odrodzone państwo posiadało wówczas wielkie rzeki łączące kraj z Morzem Bałtyckim i Morzem Czarnym, gęstą sieć hydrograficzną, czy rozległe kompleksy mokradeł, jednak w parze z możliwościami szły duże wyzwania i trudności.
12.11.2020

Tomasz Chamera i Dominik Życki podsumowują ME w klasie Laser

Niecały tydzień temu Agata Barwińska zdobyła w Gdańsku brązowy medal mistrzostw Europy w olimpijskiej klasie Laser Radial kobiet, w rywalizacji mężczyzn Filip Ciszkiewicz w tej samej klasie został wicemistrzem Europy, a Przemysław Machowski zdobył brąz wśród młodzieżowców. O tych sukcesach oraz o organizacji regat w czasie pandemii rozmawiamy z Tomaszem Chamerą, prezesem PZŻ oraz Dominikiem Życkim, dyrektorem sportowym PZŻ.
19.10.2020

Polskie Linie Oceaniczne z nowym statkiem ro-ro POL Maris

Dnia 24 września 2020r. Polskie Linie Oceaniczne weszły w posiadanie nowej jednostki typu Ro-Ro o pojemności 29004 GT i długości linii ładunkowej 3663m.
29.09.2020

II Morskie Regaty Konsulów

Załoga konsula honorowego Republiki Malty Sławomira Kalickiego zwyciężyła w II Morskich Regatach Konsulów, które przeprowadzone zostały w weekend 5-6 września w ramach Volvo Gdynia Sailing Days.
07.09.2020

Podsumowanie lata 2020 na gdyńskich kąpieliskach

Za nami kolejny rok na gdyńskich kąpieliskach morskich, które funkcjonowały od 26 czerwca do 31 sierpnia. Codziennie bezpieczeństwa strzegło 35 ratowników na czterech kąpieliskach morskich: Gdynia Śródmieście, Gdynia Redłowo, Gdynia Orłowo oraz Gdynia Babie Doły. Grupa Interwencyjna Ratownictwa Wodnego dodatkowo wspierała działania na kąpieliskach oraz poza nimi. Wszystko po to, aby po zakończeniu sezonu móc powiedzieć: było bezpiecznie! Od 1998 roku na gdyńskich kąpieliskach morskich nie utonął nikt. Do końca września na plaży G
04.09.2020

Przed nami druga odsłona Morskich Regat Konsulów

Dwa dni emocjonujących zmagań czekają uczestników II Morskich Regat Konsulów, które odbędą się w weekend 5-6 września, w ramach Volvo Gdynia Sailing Days.
03.09.2020

Warszawa zaprasza na darmowe rejsy po Wiśle

Rejsy statkami, katamaranami, drewnianymi szkutnikami po Wiśle oraz spływy kajakowe. Fani wodnych wycieczek mogą skorzystać z szerokiej oferty żeglugi w Warszawie. Ruszyły miejskie wyprawy po rzece - przekazał stołeczny ratusz.
22.08.2020

Bałtyk w sierpniu staje się bardziej niebezpieczny!

Sierpień to ten miesiąc wakacji kiedy Bałtyk staje się bardziej niebezpieczny. Częściej występują sztormy i prądy wsteczne. Zasad bezpiecznej kąpieli należy przestrzegać zawsze, ale statystycznie, najbliższy czas to najtrudniejszy okres sezonu dla ratowników. Woda nawet ta pozornie spokojna, może w każdej chwili, nagle stać się bardzo niebezpieczna. Absolutnie nie wolno wchodzić do wody gdy wywieszona jest czerwona flaga.
14.08.2020

3. Flotylla Okrętów w obchodach Święta Wojska Polskiego

W sobotę, 15 sierpnia, w Marynarce Wojennej odbędą się uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. W dniu upamiętniającym 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej marynarze 3. Flotylli Okrętów wezmą udział w uroczystych ceremoniach organizowanych w Gdyni i Warszawie. Okręty MW RP podniosą wielką galę banderową. Z pokładu historycznego niszczyciela ORP Błyskawica oddany zostanie salut świąteczny z okazji Święta WP.
13.08.2020

Czerwone flagi na plażach w Szczecinie i Lubczynie

Dziś rano czerwona flaga pojawiły się także w zachodniopomorskim - nad kąpieliskiem miejskim Dziewoklicz w Szczecinie, z powodu zielonego zakwitu na wodzie oraz nad Jeziorem Dąbie w Lubczynie, ze względu na zanieczyszczenia biologiczne.
13.08.2020

Namnażające się w wodzie sinice mogą zepsuć urlop?

Decyzją Głównego Inspektora Sanitarnego w niedzielę rano, 9 sierpnia, zamknięte były w Trójmieście m.in. trzy gdańskie kąpieliska: Jelitkowo, Klipper Jelitkowo i Stogi. Powodem były namnażające się w wodzie sinice. Ale sytuacja jest dynamiczna. Późnym popołudniem można było znów pływać na Stogach. Co wiemy o sinicach i gdzie szukać informacji na temat zamkniętych plaż?
10.08.2020

Sinice opanowały Trójmiasto

Główny Inspektorat Sanitarny podjął w sobotę wczesnym popołudniem decyzję o zamknięciu kolejnych ośmiu kąpielisk w Trójmieście. Powodem jest wykwit sinic. Wcześniej zamknięto kąpielisko w Gdyni Orłowie i Gdańsku Orle. Nieczynne są także trzy kąpieliska położone nad jeziorami.
08.08.2020

Zachodniopomorskie: W Trzebieży woda ponownie zdatna do kąpieli

Woda na kąpielisku w Trzebieży (Zachodniopomorskie) nad Zalewem Szczecińskim jest ponownie zdatna do kąpieli - wynika z informacji opublikowanych w poniedziałek w Serwisie Kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Powodem zamknięcia był zakwit sinic.
20.07.2020

Zachodniopomorskie: Z powodu sinic zamknięte kąpielisko w Trzebieży

Kąpielisko w Trzebieży (Zachodniopomorskie) nad Zalewem Szczecińskim zostało zamknięte z powodu zakwitu sinic - podaje Serwis Kąpieliskowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
20.07.2020

Prezydent: chcę, żeby w Polsce były realizowane ambitne inwestycje

Chcę, by w Polsce były realizowane ambitne inwestycje; to jest polityka na najbliższe lata - mówił w czwartek w Olkuszu (Małopolskie) prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że musi zostać do końca zreformowany w Polsce wymiar sprawiedliwości, żeby "sądy wreszcie stały się sprawiedliwe, a sędziowie wiedzieli, po co orzekają".
09.07.2020

Pomorskie: Na wszystkich nadmorskich kąpieliskach woda nadaje się do kąpieli

W piątek rano woda we wszystkich kąpieliskach zorganizowanych w woj. pomorskim nad otwartym morzem i nad Zatoką Gdańską jest wolna od sinic i nadaje się do kąpieli – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.
03.07.2020

Czerwona flaga na plaży w Orłowie

Woda na kąpielisku w Orłowie jest zbyt zimna, by można się było w niej kąpać. Stąd decyzja o wywieszeniu czerwonej flagi. Morskich kąpieli można zażywać w Śródmieściu, Redłowie oraz Babich Dołach.
03.07.2020

Ratownicy w większej obsadzie na plażach w Gdańsku. Z początkiem wakacji ruszają wszystkie kąpieliska

Tegoroczny sezon kąpieliskowy w Gdańsku rozpoczął się już 1 czerwca, na strzeżonej plaży przy molo w Brzeźnie. W szczycie sezonu ratownicy strzegą 1400 m linii brzegowej. Kolejne kąpieliska są uruchamiane przez zarządzający plażami Gdański Ośrodek Sportu sukcesywnie. Kolejny - 1 lipca.
30.06.2020

Święto Marynarki Wojennej w Świnoujściu

W ostatnią niedzielę czerwca przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Święta Morza. Obchodzone jest już od ponad 90 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku.
27.06.2020

Co drugi Polak planuje spędzić wakacje nad morzem lub jeziorem. Ratownicy wodni przypominają o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa

Według badań Polskiej Organizacji Turystycznej 27 proc. osób planujących wakacje w Polsce wybierze morze, a 16 proc. miejscowości nieopodal jezior. Bezpieczny wypoczynek nad wodą wymaga trzeźwego myślenia i stosowania się do zasad bezpieczeństwa. Ratownicy przypominają, żeby bezwzględnie unikać nies
26.06.2020

Już jutro obchody Święta Marynarki Wojennej

W ostatnią niedzielę czerwca przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Święta Morza. Obchodzone jest od ponad 90 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku. W tym roku wyjątkowo, obchody Święta Marynarki Wojennej odbędą się w piątek, 26 cz
25.06.2020

Bezpieczne wakacje - 9 Błękitnych Flag na gdańskich plażach

Błękitna Flaga to międzynarodowy symbol potwierdzający najwyższą jakość kąpielisk oraz przystani żeglarskich. Miasto Gdańsk na bieżący sezon zyskało dziewięć takich wyróżnień.
23.06.2020

Zachodniopomorskie:18 kąpielisk i trzy mariny w regionie z Błękitną Flagą

18 plażom i trzem przystaniom w Zachodniopomorskiem przyznano Błękitną Flagę na 2020 r. Po raz 15. wyróżnienie otrzymało świnoujskie kąpielisko Centrum-Uznam.
10.06.2020

Protest właścicieli turystycznych żaglowców w Holandii

Ok. 175 zabytkowych żaglowców przystosowanych do przyjmowania turystów (tzw. bruine vloot) zebrało się we wtorek na leżącym na wschód od Amsterdamu jeziorze IJmeer. Ich załogi i właściciele chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na niewystarczającą ich zdaniem pomoc rządu dla branży.
10.06.2020

„Morskie Kły” świętują podczas Anakondy

W piątek, 5 czerwca, swoje święto obchodziła Morska Jednostka Rakietowa. W uroczystości, która odbyła się w warunkach poligonowych, uczestniczył dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec.
05.06.2020

Dzień Flagi RP i Święto Konstytucji 3 Maja

W sobotę i niedzielę, marynarze 3. Flotylli Okrętów uczczą Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja. W jednostkach wojskowych na maszt zostanie podniesiona flaga państwowa, a na okrętach wielka gala banderowa.
03.05.2020

Dzień Flagi w Porcie Gdynia [wideo]

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania.
02.05.2020

Olbrzymia flaga zawisła na świnoujskiej latarni morskiej (foto)

Wielka biało-czerwona flaga zawisła w sobotę na latarni morskiej w Świnoujściu - najwyższej na polskim wybrzeżu. Flaga o powierzchni blisko 400 m kw. została wciągnięta na latarnię tym razem bez udziału publiczności.
02.05.2020

Unifeeder - duński armator w polskich portach

Dzisiaj kolejny artykuł z cyklu tekstów przedstawiających floty armatorów, których statki zawijają do polskich portów. Tym razem zaprezentujemy duńską spółkę Unifeeder A/S, której kontenerowce dowozowe są częstymi gośćmi naszych terminali. Jednakże jednostki pojawiające się na naszych wodach to nie jedyna obecność tego armatora w Polsce. A to za sprawą tego, że Gdynia jest ważnym punktem na mapie oddziałów tego przedsiębiorstwa i odgrywa w całej układance znaczącą rolę.
01.04.2020

Awaria statku Maerska w pobliżu Gibraltaru

Kontenerowiec Maersk zepsuł się i zaczął dryfować wkrótce po opuszczeniu portu Algeciras w Hiszpanii. Jednostka znajdowała się w czasie podróży do amerykańskiego Newark w stanie New Jersey.
02.02.2020

PE poparł umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Parlament Europejski w Brukseli w środowym głosowaniu poparł umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Decyzja ta otwiera formalnie drogę do brexitu. W głosowaniu 621 europosłów było za, 49 przeciw, a 13 wstrzymało się od głosu.
29.01.2020

Uznanie Grecji dla Polskiego Rejestru Statków

W dniach 22-24 października Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej odwiedził Grecję, gdzie spotkał się z ministrem ds. morskich Grecji Ioannisem Plakiotakisem.
24.10.2019

Gdańszczanin w sprincie przez Atlantyk. Z flagą Gdańska na jachcie

Michał Weselak, gdańszczanin, żeglarz, społecznik pod gdańską banderą popłynie na regaty samotników przez przez Atlantyk - Mini Transat 2019. W środę, 4 września w miejskiej marinie Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska przekazała mu flagę Gdańska i pożegnała żeglarza przed rejsem.
04.09.2019

GIS: W Bałtyku można się kąpać

We wtorek po południu można się kąpać we wszystkich czynnych nadmorskich kąpieliskach, ale nadal utrzymuje się zakwit sinic na części wód Zalewu Szczecińskiego, gdzie zamknięto dwa kąpieliska. W woj. pomorskim i zachodniopomorskim można się też kąpać we wszystkich czynnych kąpieliskach nad jeziorami - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.
27.08.2019

GIS: Można się kąpać nad Bałtykiem, kąpiel zakazana jest na dwóch kąpieliskach nad Zalewem Szczecińskim

W poniedziałek rano nadal jest zakwit sinic na części wód Zalewu Szczecińskiego, zamknięte są dwa kąpieliska. W woj. pomorskim i zachodniopomorskim można się kąpać we wszystkich czynnych nadmorskich kąpieliskach, jak i w tych położonych nad jeziorami - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.
26.08.2019

100-lecie polskiej flagi państwowej – moneta kolekcjonerska NBP

14 sierpnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrną monetę o nominale 10 zł – 100-lecie polskiej flagi państwowej - poinformowało we wtorek biuro prasowe NBP. Monetę wykonano w wyjątkowej technice dwustronnego druku UV - dodano.
14.08.2019

GIS: zamknięte dwa kąpieliska nad Zalewem Szczecińskim; w Bałtyku można się kąpać

We wtorek rano nadal zamknięte z powodu zakwitu sinic są dwa kąpieliska nad Zalewem Szczecińskim. Pozostałe kąpieliska nad tym akwenem są otwarte. Wszystkie nadmorskie kąpieliska, jak i te położone nad jeziorami w Zachodniopomorskiem i Pomorskiem są czynne - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.
13.08.2019

GIS: Dwa kąpieliska nad Zalewem Szczecińskim zamknięte. W Bałtyku można się kąpać

W poniedziałek zamknięto kąpielisko w Trzebieży nad Zalewem Szczecińskim. To już drugie kąpielisko nad tym akwenem zamknięte z powodu zakwitu sinic. Natomiast wszystkie nadmorskie kąpieliska w Zachodniopomorskiem i Pomorskiem są czynne - poinformował w poniedziałek po południu Główny Inspektorat Sanitarny.
12.08.2019

GIS: zamknięte są dwa nadmorskie kąpieliska

Z powodu zakwitu sinic zamknięte są dwa nadmorskie kąpieliska w Karwi w woj. pomorskim - poinformował w piątek rano Główny Inspektorat Sanitarny. W woj. zachodniopomorskim kąpiel jest zabroniona w dwóch kąpieliskach śródlądowych.
09.08.2019

GIS: zamkniętych jest 6 nadmorskich kąpielisk

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w czwartek rano o zamknięciu 6 nadmorskich kąpielisk w woj. zachodniopomorskim z powodu zakwitu sinic. Wszystkie znajdują się w Darłówku.
08.08.2019

GIS: Wszystkie nadmorskie kąpieliska otwarte

Wszystkie nadmorskie kąpieliska, zarówno w woj. pomorskim jak i zachodniopomorskim, są otwarte - poinformował w niedzielę w południe Główny Inspektorat Sanitarny. W województwie zachodniopomorskim zamknięte są dwa kąpieliska nad jeziorami.
05.08.2019

GIS: Wszystkie nadmorskie kąpieliska nadają się do kąpieli

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w środę rano, że wszystkie nadmorskie kąpieliska zarówno w woj. pomorskim jak i zachodniopomorskim są otwarte. W województwach tych zamknięte z powodu zakwitu sinic są trzy kąpieliska położone nad jeziorami.
31.07.2019

Papież: potrzeba działań, by uniknąć kolejnych ofiar na Morzu Śródziemnym

Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową do podjęcia pilnych działań, by nie dochodziło więcej do katastrof łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Tak podczas spotkania z wiernymi odniósł się do niedawnego zatonięcia około 150 ludzi.
28.07.2019

Odnaleziono ciało poszukiwanego w Bałtyku 13-latka

Ciało poszukiwanego w Bałtyku 13-latka odnaleziono w sobotę rano. Dryfowało przy plaży w Pobierowie. W piątek wieczorem płetwonurkowie odnaleźli ciało 42-letniego mężczyzny. Obaj weszli do wody w piątek późnym południem w Rewalu.
27.07.2019

Akcja ratunkowa w Rewalu. Odnaleziono ciało mężczyzny, przerwano poszukiwania 13-latka

W piątek wieczorem przerwano poszukiwania trzynastolatka, który wszedł do morza w Rewalu (Zachodniopomorskie). Wcześniej odnaleziono ciało 42-latka, najprawdopodobniej jego opiekuna.
26.07.2019

GIS: w pomorskim zamkniętych jest 14 nadmorskich kąpielisk

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w czwartek rano o zamknięciu 14 nadmorskich kąpielisk w województwie pomorskim. Z powodu zakwitu sinic zamkniętych jest 12 kąpielisk, a dwa z powodu podwyższonego poziomu bakterii w wodzie.
25.07.2019

GIS: Z powodu sinic zamknięto dziesięć nadmorskich kąpielisk w rejonie Trójmiasta

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w niedzielę o zamknięciu z powodu sinic dziesięciu nadmorskich kąpielisk w rejonie Trójmiasta. Zamknięte jest też kąpielisko nr 3 - "Mała Plaża" w Helu.
21.07.2019

Zamknięte niektóre kąpieliska na wybrzeżu, głównie z powodu sinic

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w sobotę o zamknięciu z powodu sinic 16 kąpielisk w rejonie Trójmiasta. Nie wolno też kąpać się w Darłowie w woj. zachodniopomorskim - w wodzie wykryto bakterię coli.
20.07.2019

Zachodniopomorskie: Kąpieliska w Stepnicy i Gryficach zamknięte z powodu zakwitu sinic

Sinice pojawiły się na dwóch kąpieliskach w Zachodniopomorskiem: w Stepnicy i w Gryficach. Jak informuje serwis kąpieliskowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w obu miejscach obowiązuje zakaz kąpieli.
18.07.2019

Młodzieżowe Mistrzostwa Świata World Sailing oficjalnie rozpoczęte

Gdynia ma bogatą regatową historię i to idealne miejsce do rozegrania Młodzieżowych Mistrzostw Świata. Jestem przekonany, że będziemy świadkami emocjonujących i wspaniałych zawodów. Pierwsze młodzieżowe mistrzostwa odbyły się w 1971 roku w Szwecji, a wzięło w nich udział 16 krajów. Do Gdyni przyjechało 409 żeglarzy z 66 państw, którzy rywalizować będą w dziewięciu klasach. To pokazuje jak rozwinęła się ta impreza, która jest podstawą egzystencji żeglarstwa - powiedział na otwarciu Młodzieżowych Mistrzostw Świata prezydent
15.07.2019

Od 1 lipca wszystkie kąpieliska w Gdańsku otwarte

Gdański Ośrodek Sportu 1 lipca uruchamia już wszystkie gdańskie kąpieliska, co oznacza że sezon kąpieliskowy w Gdańsku rusza w pełni. Bezpiecznego korzystania z kąpielisk pilnować będzie 70 ratowników, mających do dyspozycji profesjonalny sprzęt aratowniczy. GOS przypomina: bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu strzeżonym.
01.07.2019

Ruszył sezon kąpielowy w Gdyni

Sezon na gdyńskich plażach oficjalnie rozpoczęty! Od 21 czerwca funkcjonują kąpieliska morskie: Śródmieście, Redłowo, Orłowo i Babie Doły. Do 31 sierpnia, codziennie w godzinach od 9:30 do 17:30, bezpieczeństwa strzec będą na nich gdyńscy ratownicy.
22.06.2019

Gdynia gotowa na wakacje!

Zaczynamy wakacje na gdyńskich plażach! Babie Doły, Śródmieście, Redłowo i Orłowo – to cztery kąpieliska, które 21 czerwca rozpoczynają sezon letni. Tego samego dnia na maszt zostają wciągnięte także Błękitne Flagi dla plaży Śródmieście i Mariny Gdynia. To potwierdzenie najwyższych standardów czystości i bezpieczeństwa.
22.06.2019

Zachodniopomorskie: Rusza sezon na kąpieliskach

W Świnoujściu i Międzyzdrojach można już korzystać z morskich kąpieli. To część z plaż, na których otwarto już kąpieliska. Inne ruszą w najbliższą sobotę lub 1 lipca.
21.06.2019

Pierwsi ratownicy już na stanowiskach. Kolejne kąpieliska będą otwierane sukcesywnie

Tegoroczny sezon kąpieliskowy w Gdańsku rozpoczął się wcześniej, niż w latach ubiegłych. Pierwsza strzeżona plaża - w Brzeźnie - otwarta została już 1 czerwca 2019 r. Wraz z rozpoczęciem wakacji otwierane będą pozostałe.
20.06.2019

Kąpielisko Śródmieście i Marina Gdynia z Błękitną Flagą

Międzynarodowa Fundacja na rzecz Edukacji Ekologicznej z siedzibą w Danii przyznała kąpielisku Śródmieście oraz przystani jachtowej Marina Gdynia prestiżowe odznaczenie Błękitnej Flagi. Oznacza to, że spełniają one rygorystyczne standardy jakości, dzięki czemu wiemy, że są czyste, a plażowanie i zażywanie kąpieli morskich całkowicie bezpieczne.
07.06.2019

Zachodniopomorskie: Świnoujska plaża po raz 14. z Błękitną Flagą

Nadmorskiej plaży w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) już po raz 14. z rzędu przyznano Błękitną Flagę. Na całym Pomorzu Zachodnim Błękitnymi Flagami w tym roku wyróżniono obok Świnoujścia pięć nadmorskich kąpielisk.
31.05.2019

Na Bałtyku odbyła się największa w Polsce majówka pod żaglami

Fiku Miku po Bałtyku, czyli czwarta edycja największej majówki pod żaglami na Morzu Bałtyckim z Fundacją 4 Kontynenty dobiegła końca. W tym roku żeglarze popłynęli do Szwecji, by uczcić 100 lat relacji dyplomatycznych Szwecji i Polski. Impreza odbyła się pod patronatem honorowym Polskiego Związku Żeglarskiego.
09.05.2019

Największa flaga w Polsce zawisła na świnoujskiej latarni morskiej, ale tylko na chwilę. Wiatr pokrzyżował plany (foto, wideo)

W Świnoujściu to już tradycja. Z okazji Dnia Flagi na latarni morskiej ponownie zawisła największa w Polsce biało-czerwona flaga. Niestety, tylko na chwilę, ponieważ przegrała z wiatrem. Podczas oficjalnej ceremonii flaga zaczepiła się o piorunochron i rozerwała.
02.05.2019

2 maja – Dzień Flagi

Czym są dla Polaków narodowe barwy i skąd pochodzą? Na pewno stanowią widoczny znak zakorzenienia i przynależności oraz budują związek z przeszłością. Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej to dobry moment na przypomnienie kilku faktów związanych z historią polskich barw narodowych.
02.05.2019

PRS otrzymał upoważnienie greckiej administracji morskiej

16 kwietnia br. w Pireusie została podpisana umowa między Ministerstwem Żeglugi, Spraw Morskich i Polityki Wyspiarskiej Grecji a Polskim Rejestrem Statków S.A., która upoważnia nasze towarzystwo klasyfikacyjne do wykonywania w imieniu rządu greckiego, usług certyfikacji konwencyjnej statków pływających pod banderą grecką oraz biur armatorów greckich.
19.04.2019

74. rocznica zakończenia walk o Trójmiasto

Marynarka Wojenna bierze udział w obchodach 74. rocznicy zakończenia walk o wyzwolenie Trójmiasta. Marynarze wystawiają wojskową asystę honorową podczas uroczystości w Gdańsku i Gdyni.
26.03.2019

Najbardziej samotne wyspy świata

Ponad 90 wysepek i raf (w tym 37 zakwalifikowanych jako stały ląd) i tylko jedna stała mieszkanka. Archipelag Dokdo został nazwany "samotnymi wyspami", ale swoją przepiękną naturą i niespotykanymi krajobrazami przyciąga nawet 160 tys. turystów rocznie!
08.03.2019

Dar Młodzieży dotarł na Azory (foto)

Odbywający Rejs Niepodległości żaglowiec “Dar Młodzieży” dotarł we wtorek do portugalskich Azorów. Jednostka zacumowała w głównym porcie portugalskiego archipelagu - Ponta Delgada na wyspie Sao Miguel.
05.03.2019

Msze, koncerty, wystawy i Dar Młodzieży na ŚDM w Panamie

Msze św. z papieżem, dni w diecezjach, koncerty i wystawy – to niektóre atrakcje czekające na uczestników Światowych Dni Młodzieży w Panamie, na które z Polski poleci 3,5 tys. pielgrzymów – poinformowali uczestnicy konferencji zapowiadającej wydarzenie.
11.01.2019

Sto lat temu - w Boże Narodzenie - do Gdańska przypłynął Ignacy Jan Paderewski

W Boże Narodzenie 1918 roku Ignacy Jan Paderewski przybył do Gdańska, korzystając z pomocy brytyjskiej misji wojskowej.
26.12.2018

Gdynia: Obchody 100. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej

Podniesieniem wielkiej gali banderowej na wszystkich okrętach uczci w środę Marynarka Wojenna 100. rocznicę jej odtworzenia. Przy nabrzeżu Skweru Kościuszki zacumują i zostaną udostępnione do zwiedzania trzy okręty, nową wystawę główną otworzy gdyńskie Muzeum Marynarki Wojennej.
26.11.2018

Największa flaga w Polsce na latarni morskiej w Świnoujściu

Flaga państwową o powierzchni ponad 600 m kw. zawiśnie dziś na latarni morskiej w Świnoujściu. W ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości mieszkańcy miasta będą też mogli wydziergać biało-czerwoną na drutach.
11.11.2018

Biało-czerwona flaga na stoczniowej suwnicy w 100-lecie odzyskania niepodległości

Ma około 82 m długości i ponad 7,5 m szerokości. Biało-czerwona flaga, bo o niej mowa, zawisła w sobotę na suwnicy w Stoczni Szczecińskiej. Przypomina o 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
04.11.2018

Mogherini: Już ponad 200 statków zatrzymanych przez Rosję na Morzu Azowskim

Przez ostatnich sześć miesięcy Rosja zatrzymała do kontroli ponad 200 statków na Morzu Azowskim, utrudniając żeglugę w akwenie - mówiła we wtorek w PE szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini. Militaryzacja tego morza przez Rosję jest niepokojąca - dodała.
23.10.2018

Prezydent: Dziś znów mamy bohaterów, którzy walczyli niezłomnie, aby Polska była wolna

Kpt. Zrzeszenia "WiN" Zdzisław Broński, "Zdzich", "Uskok", jest wśród 21 zidentyfikowanych ofiar totalitaryzmu komunistycznego, których nazwiska ogłosił w czwartek w Pałacu Prezydenckim IPN. To nie oni odzyskują godność, to Polska odzyskuje godność - podkreślił prezydent Andrzej Duda.
04.10.2018

Nowy holownik w gdyńskiej flocie Fairplay Towage Polska

Dziś w nocy, do Gdyni dotarł holownik, który zasili flotę Fairplay Towage Polska. Jednostka Fairplay-34, bo o niej mowa została zbudowana w Hiszpanii, w roku 2010. W tym momencie pływa jeszcze pod banderą Antigui i Barabudy, ale armator zapewnia, że planuje przeflagować holownik na biało-czerwone barwy.
02.09.2018

Dramatyczna akcja ratunkowa w Darłówku. Morze porwało troje dzieci

O wstrząsającym wypadku poinformowali dziennikarze RMF FM. W Darłówku, trzej chłopcy pływali w morzu pod okiem matki. Kiedy ta oddaliła się na chwilę, żeby pójść z najmłodszym, 2-letnim dzieckiem do toalety - jej synowie zostali porwali przez wodę.
14.08.2018

Gdynia bez sinic

Na kąpieliskach w Śródmieściu, na Babich Dołach oraz w Orłowie i Redłowie ponownie można się kąpać.
03.08.2018

Team Sailing Machine wygrywa w Rewie

W ostatni lipcowy weekend odbył się IV Akt Pucharu Polski. Po raz pierwszy w historii zawodnicy klasy Nautica 450 zawitali do Rewy. Yacht Club Rewa, w którym trenerem jest niesamowity człowiek, wielki popularyzator żeglarstwa oraz społecznik - Janusz Frąckowiak - witał wszystkich serdecznie.
03.08.2018

Gdańscy ratownicy o swojej pracy i niebezpiecznych zachowaniach plażowiczów

Praca ratownika na kąpielisku to nie “plażowa sielanka”. Wymaga nieustannej czujności i nieraz wykłócania się z tymi, którzy wbrew czerwonej fladze wchodzą do wody. Z drugiej strony - o ratowników, których w Polsce brakuje, nadmorskie miejscowości muszą mocno zabiegać. Co ratownicy mówią o swojej pracy, czemu warto kąpać się tam, gdzie są i dlaczego warto zdobyć ten pożądany zawód?
30.07.2018

Zachodniopomorskie: Kilka nadmorskich kąpielisk zamkniętych z powodu sinic

Kilka nadmorskich kąpielisk w Zachodniopomorskiem jest w czwartek zamkniętych z powodu występowania sinic. Zakaz kąpieli obowiązuje m.in. na plażach w Kołobrzegu i Międzyzdrojach.
26.07.2018

Klasa 505: Mistrzostwa Świata w Gdyni otwarte

Mistrzostwa Świata – SAP 505 World Championship 2018 w Gdyni zostały otwarte. Ceremonia odbyła się w sobotę na Skwerze Kościuszki. W niedzielę natomiast, miały miejsce pierwsze oficjalne wyścigi jachtów klasy 505.
23.07.2018

Prezydent Erytrei przybył do Etiopii z historyczną wizytą

Prezydent Erytrei Isaias Afewerki przybył w sobotę do stolicy Etiopii Addis Abeby z historyczną trzydniową wizytą, kilka dni po ogłoszeniu przez te zwaśnione od 20 lat kraje, że zakończył się okres, w którym były w stanie wojny.
14.07.2018

Premier: Nikt nas nie musi uczyć, czym jest demokracja

Jesteśmy jednym z krajów najbardziej doświadczonych w budowaniu demokracji i nikt nie musi nas uczyć, czym jest demokracja; my doskonale to wiemy - mówił w piątek podczas spotkania z mieszkańcami Olsztyna premier Mateusz Morawiecki.
14.07.2018

Kąpielisko Gdynia Śródmieście otwarte

Z przybrzeżnych wód Zatoki Gdańskiej ustępują sinice. Dzisiaj, 12 lipca Sanepid zezwolił na korzystanie z kąpieliska Gdynia Śródmieście. Nadal obowiązuje zakaz kąpieli w Gdyni Redłowie.
12.07.2018

Czerwona flaga na kąpieliskach Śródmieście i Redłowo. Zakwitły sinice

Gdyńskie Centrum Sportu informuje, że w środę została wywieszona czerwona flaga z powodu zakwitu sinic na kąpieliskach Gdynia Śródmieście i Gdynia Redłowo.
12.07.2018

Masowiec PŻM na mieliźnie!

Jak poinformowało Radio Szczecin, masowiec "Raba" ma kłopoty na Łotwie. Statek osiadł na mieliźnie przy próbie wyjścia z portu w Lipawie.
05.07.2018

Gdynia: Msza pogrzebowa dziewięciu ofiar zbrodni komunistycznych

Na pokładzie ORP "Błyskawica" odprawiono w piątek uroczystą mszę pogrzebową w intencji dziewięciu oficerów, podoficerów i marynarzy - ofiar zbrodni komunistycznych. Ich prochy spoczną w Kwaterze Pamięci na gdyńskim Cmentarzu Marynarki Wojennej.
30.06.2018

Zachodniopomorskie: Kąpielisko w Łazach po raz pierwszy z Błękitną Flagą

Z początkiem przyszłego tygodnia nad kąpieliskiem w Łazach (Zachodniopomorskie) powieje Błękitna Flaga. To prestiżowe wyróżnienie otrzymało po raz pierwszy. Jest jednym z 33 kąpielisk i marin na Pomorzu, które w sezonie 2018 mają ten certyfikat jakości.
24.06.2018

Od piątku kąpiel na gdańskich plażach pod okiem ratowników

Już w najbliższy piątek, 22 czerwca, rozpoczyna się w Gdańsku sezon kąpieliskowy, co oznacza że od tego dnia wszyscy spragnieni morskiej kąpieli będą jej zażywać pod czujnym okiem ratowników. Zarządzający plażami Gdański Ośrodek Sportu przygotował osiem kąpielisk, z których można bezpiecznie korzystać.
21.06.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.