• <
Baltexpo2023_duży

Dzień Flagi, rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja i admiralskie mianowania

04.05.2023 14:14 Źródło: Służby Prasowe MW
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Dzień Flagi, rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja i admiralskie mianowania

Partnerzy portalu

Służby prasowe 8. FOW

Jak co roku w całym kraju obchodzono Dzień Flagi Państwowej oraz wprowadzenie Ustawy Rządowej z dnia 3 maja 1791 roku. Z tej okazji odbyły się uroczystości z udziałem władz i instytucji lokalnych. Nie zabrakło przy tym asysty wojskowej, w tym morskiego rodzaju sił zbrojnych. W jednostkach wojskowych polskiej Marynarki Wojennej została podniesiona flaga państwowa, natomiast na okrętach wielka gala banderowa.

Jak co roku, na najwyższej latarni morskiej w Polsce zawisła ogromna biało-czerwona flaga. Akcja wciągania flagi odbyła się przy asyście Orkiestry Wojskowej ze Świnoujścia. W środę 3 maja o godz. 10.00 w Kościele pw. Chrystusa Króla została odprawiona msza za Ojczyznę. Następnie uczestnicy nabożeństwa przemaszerowali na Plac Słowiański, gdzie odbył się uroczysty apel, zakończony złożeniem kwiatów przez delegacje pod pomnikiem „Bohaterom Walki o Niepodległość RP”. Całość uświetnił występ świnoujskiej Orkiestry Wojskowej.


232. rocznicę uchwalenia Konstytucji rozpoczęto świętować w Gdyni już z samego rana. Także i tu rozpoczęto nabożeństwem w intencji państwa, które odprawiono w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Następnie uczestnicy wydarzenia, w tym parlamentarzyści przedstawiciele władz miejskich (z prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem na czele), samorządowych, szkół, organizacji patriotycznych i służb mundurowych (w tym 3. Flotylli Okrętów) przeszli ulicami miasta przed pomnik Konstytucji 3 Maja  na ul. Słowackiego, gdzie odbyła się główna część uroczystości. Podczas obchodów złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem, odegrano hymn państwowy, a także odczytano apel pamięci i preambułę Konstytucji 3 Maja. Następnie z pokładu okrętu-muzeum ORP Błyskawica oddano świąteczny salut armatni, składający się z 21 wystrzałów. Salwę honorową oddali także marynarze z asysty honorowej. W trakcie obchodów uroczystości odczytano również apel pamięci, a żołnierze Marynarki Wojennej oddali salwę honorową. Obchody zakończyło złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przed pomnikiem.

Podczas centralnych obchodów w Warszawie morski rodzaj sił zbrojnych reprezentowała wyższa kadra dowódcza, a także Kompania Reprezentacyjna MW. W Pałacu Prezydenckim odbyła się także nominacja na stopnie generalskie. Wśród nowo mianowanych znalazł się także zastępca dowódcy Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego, kmdr Wojciech Sowa, który z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odebrał akt nominowania na stopień kontradmirała.

Dziękujemy za wysłane grafiki.