• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Marynarka Wojenna świętuje Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

kw

02.05.2024 09:31
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Marynarka Wojenna świętuje Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Partnerzy portalu

Fot. Marynarka Wojenna RP

2 maja w Polsce przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju. Marynarka Wojenna RP w swoich mediach społecznościowych opublikowała film z uroczystości z nim związanych. 

W czwartek rano na pokładzie Daru Pomorza w Gdyni miało miejsce podniesienie Wielkiej Gali Banderowej z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Z kolei w samo południe, przed historycznym niszczycielem ORP Błyskawica odbył się uroczysty apel w asyście honorowej Kompanii Reprezentacyjnej Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

Dla MW RP bandera wojenna jest szczególnie ważna, ponieważ symbolizuje tradycje, męstwo, honor oraz gotowość załogi okrętu do obrony Ojczyzny i jej praw na morzu.

Istnieją dwa rodzaje polskiej flagi państwowej. Pierwszym jest biało-czerwony prostokąt. Drugim natomiast flaga z godłem RP na białym pasie. Zgodnie z obowiązującą ustawą flagi z godłem mogą używać wyłącznie oficjalne przedstawicielstwa kraju za granicą, cywilne lotniska i samoloty, kapitanaty portów, a także polskie statki morskie jako banderę.

Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek dla symbolu Polski, jakim jest flaga, propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.