• <

Ratownicy w większej obsadzie na plażach w Gdańsku. Z początkiem wakacji ruszają wszystkie kąpieliska

ew

30.06.2020 13:25 Źródło: gdansk.pl
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Ratownicy w większej obsadzie na plażach w Gdańsku. Z początkiem wakacji ruszają wszystkie kąpieliska

Partnerzy portalu

Ratownicy w większej obsadzie na plażach w Gdańsku. Z początkiem wakacji ruszają wszystkie kąpieliska - GospodarkaMorska.pl
fot. Gdański Ośrodek Sportu

Tegoroczny sezon kąpieliskowy w Gdańsku rozpoczął się już 1 czerwca, na strzeżonej plaży przy molo w Brzeźnie. W szczycie sezonu ratownicy strzegą 1400 m linii brzegowej. Kolejne kąpieliska są uruchamiane przez zarządzający plażami Gdański Ośrodek Sportu sukcesywnie. Kolejny - 1 lipca.

Bazując na doświadczeniach poprzednich sezonów, kiedy to słoneczna i ciepła pogoda przyciągała plażowiczów na wiele dni przed rozpoczęciem wakacji, Gdański Ośrodek Sportu postanowił uruchomić jedno z kąpielisk już z dniem 1 czerwca. Od tego dnia można zażywać morskich kąpieli na plaży przy molo w Brzeźnie.

Z ostatnim dniem roku szkolnego ratownicy pojawią się na kolejnych kąpieliskach:

- Jelitkowo,
- Dom Zdrojowy Brzeźno,
- Stogi,
- Sobieszewo
- Orle.

Od 1 lipca dołączą do nich:

- Jelitkowo Klipper
- Świbno.

Łącznie w trakcie szczytu sezonu ratownicy będą strzegli bezpieczeństwa na odcinku 1400 m linii brzegowej. Wszystkie kąpieliska będą funkcjonować przez 7 dni w tygodniu w godzinach 9:30-17:30.

Codzienną obsadę ratowniczą zapewniać będzie około 70 osób. Planując kąpiel należy wybierać te miejsca, gdzie pracują ratownicy, ponieważ właśnie tam jest najbezpieczniej. Świadczy o tym fakt, że na strzeżonych kąpieliskach w Gdańsku, od początku ich istnienia, czyli od 30 lat nie odnotowano przypadku utonięcia, a poza nimi - tak.

Ratownicy w swojej codziennej pracy będą mieli do dyspozycji nowoczesny sprzęt m.in.:

- szybkie łodzie motorowe,
- skutery wodne z platformą do transportu osoby poszkodowanej,
- quady z przyczepami do transportu,
- łodzie wiosłowe,
- kajaki morskie,
- deski ratownicze SUP,
- defibrylatory
- torby medyczne.

Kadrę stanowić będą zarówno doświadczeni ratownicy w wieloletnim stażem, jak też młodzi adepci tego zawodu.

W Brzeźnie funkcjonuje całoroczne, całodobowe Centrum Ratownictwa Wodnego. Dyżurują w nim ratownicy, którzy są gotowi do podjęcia działań również poza okresem otwarcia kąpielisk.

Gdańskie kąpieliska z Błękitną Flagą

Błękitna Flaga to międzynarodowy symbol potwierdzający najwyższą jakość kąpielisk oraz przystani żeglarskich. Miasto Gdańsk na bieżący sezon zyskało dziewięć takich wyróżnień. Błękitne Flagi będą powiewały na kąpieliskach: Stogi, Sobieszewo oraz Orle. Pierwszy raz flagi zawisną też na kąpieliskach w Świbnie oraz Jelitkowie Klipper.

Wśród wyróżnionych przystani znalazły się: Marina Gdańsk, Żabi Kruk, Sienna Grobla oraz Tamka.

Gdański Ośrodek Sportu zarządzający kąpieliskami morskimi oraz plażami w Gdańsku przygotował wykaz zaleceń związanych z przebywaniem na plażach oraz na terenie kąpielisk. Instrukcje, zawierające m.in. piktogramy, pojawiły się przy wejściach na plaże oraz w obrębie kąpielisk.

Zasady korzystania z tych miejsc zostały również opublikowane na stronie internetowej gdańskich kąpielisk, gdzie można na bieżąco sprawdzać warunki panujące na poszczególnych kąpieliskach.

Jako administrator plaż, GOS stale zaleca również zachowanie dystansu społecznego oraz noszenie maseczek podczas pobytu nad morzem, zgodnie z powszechnie obowiązującymi wytycznymi.

W przypadkach skrajnego naruszania obowiązujących zasad, ratownicy wodni będą współpracować ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo publiczne i sanitarne.

NUMERY ALARMOWE

    601 100 100 – Numer ratunkowy nad wodą
    112 – Europejski numer alarmowy
    999 – Pogotowie Ratunkowe
    998 – Straż Pożarna
    997 – Policja
    510 935 176 – Gdańskie Centrum Ratownictwa Wodnego

Dziękujemy za wysłane grafiki.