• <
escort_980x120_gif_2020

Apolinary Pastuszko odszedł na wieczną wachtę

30.06.2020 14:00 Źródło: PZŻ

Partnerzy portalu

Apolinary Pastuszko odszedł na wieczną wachtę - GospodarkaMorska.pl
fot. finnclass.pl

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że na wieczną wachtę odszedł Apolinary Pastuszko, wieloletni działacz na rzecz żeglarstwa i autor książek: „Klasa Finn - ważna karta w historii polskiego żeglarstwa regatowego” i „Od Cadeta do Igrzysk Olimpijskich”.


Urodził się w 1928 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim, a pierwszy kontakt z żeglarstwem miał niedługo po wojnie. W wieku 19 lat zapisał się na kurs organizowany przez Państwowe Centrum Wychowania Morskiego. W 1951 roku ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie, a włączenie do programu studiów tematyki żeglarskiej umożliwiło mu zdobycie uprawnień sternika jachtowego, instruktora a następnie trenera.


Od 1960 do 1990 roku pracował w Polskim Związku Żeglarskim pełniąc różne funkcje, m.in. trenera koordynatora, kierownika wyszkolenia, sekretarza ds. sportu, członka zarządu i trenera kadry olimpijskiej podczas igrzysk w 1972 i 1980 roku. Jego pasją zawsze była praca z młodzieżą, był jednym z inicjatorów opracowania wytycznych dla rozwoju żeglarstwa wśród dzieci i młodzieży i rozpowszechnienia klasy Cadet. Efektem tego były złote medale polskich załóg w mistrzostwach świata w latach 66, 67 i 68. Za zasługi dla polskiego sportu i rozwoju żeglarstwa otrzymał wiele nagród i odznaczeń, w tym Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, czy Złoty Medal za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego.


Szczegóły pogrzebu Apolinarego Pastuszki podane zostanę w terminie późniejszym. Rodzinie i przyjaciołom składamy wyrazy głębokiego współczucia. Cześć jego pamięci.

Tagi:
żeglarstwo
taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.