• <
Baltexpo2023_duży

Od piątku kąpiel na gdańskich plażach pod okiem ratowników

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Od piątku kąpiel na gdańskich plażach pod okiem ratowników

Partnerzy portalu

Od piątku kąpiel na gdańskich plażach pod okiem ratowników - GospodarkaMorska.pl

Już w najbliższy piątek, 22 czerwca, rozpoczyna się w Gdańsku sezon kąpieliskowy, co oznacza że od tego dnia wszyscy spragnieni morskiej kąpieli będą jej zażywać pod czujnym okiem ratowników. Zarządzający plażami Gdański Ośrodek Sportu przygotował osiem kąpielisk, z których można bezpiecznie korzystać.

Te gdańskie kąpieliska to: Jelitkowo, Jelitkowo Klipper, Molo Brzeźno, Dom Zdrojowy Brzeźno, Stogi, Sobieszewo, Orle oraz Świbno. Stanowi to łącznie 1,4 tys. mb. strzeżonej linii brzegowej. Kąpieliska strzeżone będą czynne do 31 sierpnia w godzinach 9.30 - 17.30. Codzienną obsadę ratowniczą zapewniać będzie 70 osób. Planując kąpiel warto wybierać te miejsca, ponieważ jest tam najbezpieczniej - na kąpieliskach strzeżonych w Gdańsku nie odnotowano przypadku utonięcia. Ratownicy mają do dyspozycji nowoczesny sprzęt w postaci m.in. szybkich łodzi motorowych, skuterów wodnych z platformą do transportu osób poszkodowanych, quadów z przyczepami do transportu, łodzi wiosłowych, kajaków morskich, desek ratowniczych czy defibrylatorów.

Sześć Błękitnych Flag i nota “excellence”

Sześć gdańskich kąpielisk zyskało międzynarodowe wyróżnienie poświadczające ich najwyższą jakość. Charakterystyczne Błękitne Flagi będą powiewały na kąpieliskach: Jelitkowo, Molo Brzeźno, Dom Zdrojowy Brzeźno, Stogi, Sobieszewo oraz Orle. To duży prestiż i potwierdzenie najwyższych standardów zarządzania bezpieczeństwem, ekologią i infrastrukturą dla tego typu obiektów. Warto podkreślić że w 2017 roku podczas audytu przedstawicieli Błękitnej Flagi, kąpielisko Gdańsk Stogi otrzymało rzadko przyznawaną notę „excellence”. Dzięki temu Gdańsk znalazł się w gronie najlepszych plaż na świecie. Dodatkowo certyfikat Błękitnej Flagi otrzymały cztery przystanie żeglarskie. Wśród wyróżnionych obiektów znalazły się: Marina Gdańsk, Żabi Kruk, Sienna Grobla oraz Tamka.

Wózki-amfibie dla osób niepełnosprawnych   

Od kilku sezonów na kąpieliskach Gdańsk Stogi oraz Molo Gdańsk Brzeźno udostępniane są bezpłatnie specjalistyczne wózki-amfibie. Umożliwiają one osobie z niepełnosprawnością łatwy transport po plażowym piasku i bezproblemowe korzystanie z morskiej kąpieli. Lekki i wygodny sprzęt umożliwia niewielkie zanurzenie i swobodne unoszenie się na wodzie. Nad bezpieczeństwem korzystających z wózka czuwają specjalnie do tego przeszkoleni ratownicy. Wystarczy zgłosić chęć skorzystania z wózka u dyżurujących ratowników.

Zarządzający plażami Gdański Ośrodek Sportu dokłada wszelkich starań, aby plaże były dostępne dla każdego, bez barier i ograniczeń. W ramach dedykowanej akcji „Bliżej wody”, przy czternastu wejściach na plaże ułożone są drewniane lub kompozytowe kładki pozwalające osobom niepełnosprawnym lub opiekunom z dziećmi w wózkach na łatwiejsze dotarcie praktycznie do samej wody. Korzystać z nich mogą również posiadacze rowerów, gdyż przy kładkach można znaleźć stojaki do przypięcia jednośladów. Wejścia na plaże, przy których znajdują się kładki oznaczone są specjalnymi tablicami z piktogramami.

Lokalizacje kładek

Wejścia na plaże nr: 11, 16, 26, 41, 50, 51, 52 (na lewo od molo oraz na prawo od molo),  53, 63, 65, 72, 73. Dodatkowo na wejściu nr 63 znajduje się kładka z możliwością wodowania małych jednostek pływających.

Sprzątanie: mechaniczne, ręczne, selektywne

Gdański Ośrodek Sportu odpowiada również za sprzątanie gdańskich plaż na odcinku od granicy Gdańska z Sopotem do Świbna, na długości około 23 km. Obecnie plaże sprzątane są codziennie od godzin wczesnorannych do wieczora. Obejmuje to zarówno sprzątanie mechanicznie i ręczne, jak też opróżnianie pojemników na śmieci w ramach bieżących potrzeb. Firma sprzątająca ustawiła blisko 800 pojemników na śmieci. Większa ich liczba zlokalizowana jest przy wejściach na plaże i w obrębie kąpielisk. Dodatkowo przy każdym kąpielisku można znaleźć pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów. Przesiewanie piasku odbywać się będzie przynajmniej raz w tygodniu. Prowadzony jest stały monitoring czystości plaż. Uruchomiony został specjalny całodobowy numer telefonu (58 524 18 53), pod którym można zgłaszać wszelkie przypadki zanieczyszczeń gdańskich plaż.

Przed wyruszeniem na odpoczynek nad wodą warto odwiedzić stronę internetową kapieliskagdansk.pl. Plażowicze znajdą na niej wiele przydatnych informacji, np. można szybko sprawdzić warunki atmosferyczne panujące na danym kąpielisku, w tym temperaturę wody, powietrza. Dowiemy się również, czy kąpiel w danym miejscu jest dozwolona (biała flaga), czy też zabroniona (czerwona flaga).

Źródło:
gdansk.pl

Dziękujemy za wysłane grafiki.