• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

GIS: w pomorskim zamkniętych jest 14 nadmorskich kąpielisk

ew

25.07.2019 07:08 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie GIS: w pomorskim zamkniętych jest 14 nadmorskich kąpielisk

Partnerzy portalu

GIS: w pomorskim zamkniętych jest 14 nadmorskich kąpielisk - GospodarkaMorska.pl

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w czwartek rano o zamknięciu 14 nadmorskich kąpielisk w województwie pomorskim. Z powodu zakwitu sinic zamkniętych jest 12 kąpielisk, a dwa z powodu podwyższonego poziomu bakterii w wodzie.

Z powodu zakwitu sinic zamknięto następujące nadmorskie kąpieliska: Gdańsk Orle, Gdańsk Stogi, Dom Zdrojowy Gdańsk Brzeźno, Molo Gdańsk Brzeźno, Gdańsk Klipper Jelitkowo, Gdańsk Jelitkowo, Jurata "Międzymorze", Jastarnia "Leśna", Jastarnia "Zdrojowa", Jastarnia "Nadmorska- Plażowa", Stegna II, Stegna I - podał na stronie internetowej GIS.

Z kolei położone na Mierzei Wiślanej kąpielisko w Mikoszewie i kąpielisko w Krynicy Morskiej - Bulwar Słoneczny 1, zamknięto z powodu zanieczyszczenia wód Bałtyku w tym miejscu Enterokokami.

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę. We wszystkich zamkniętych kąpieliskach wywieszana jest czerwona flaga. Mapa, na którą nanoszone są aktualne informacje o stanie kąpielisk, znajduje się pod adresem https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa oraz na stronie internetowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

Sanepid podkreśla, że sytuacja w każdej chwili może ulec zmianie. Wiatr i prądy morskie mogą spowodować, że skupiska sinic się przemieszczą. W efekcie zamknięte kąpieliska mogą zostać otwarte, a te dotąd czynne – zamknięte.

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia wody z sinicami mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego; biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.