• <

Młodzieżowe Mistrzostwa Świata World Sailing oficjalnie rozpoczęte

ew

15.07.2019 07:15 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Młodzieżowe Mistrzostwa Świata World Sailing oficjalnie rozpoczęte
Młodzieżowe Mistrzostwa Świata World Sailing oficjalnie rozpoczęte - GospodarkaMorska.pl

Gdynia ma bogatą regatową historię i to idealne miejsce do rozegrania Młodzieżowych Mistrzostw Świata. Jestem przekonany, że będziemy świadkami emocjonujących i wspaniałych zawodów. Pierwsze młodzieżowe mistrzostwa odbyły się w 1971 roku w Szwecji, a wzięło w nich udział 16 krajów. Do Gdyni przyjechało 409 żeglarzy z 66 państw, którzy rywalizować będą w dziewięciu klasach. To pokazuje jak rozwinęła się ta impreza, która jest podstawą egzystencji żeglarstwa - powiedział na otwarciu Młodzieżowych Mistrzostw Świata prezydent Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej World Sailing Kim Andersen.


Młodzieżowe Mistrzostwa Świata Gdynia 2019 rozpoczął w niedzielę uroczysty przemarsz wszystkich uczestników. Z wioski żeglarskiej położonej na końcu Skweru Kościuszki na plażę w Gdyni Śródmieściu, gdzie odbyła się ceremonia otwarcia imprezy, przeszło 409 zawodników z 66 państw. Kraje ustawione były w kolejności alfabetycznej, a barwny korowód pod narodowymi flagami otworzył startujący w klasie Laser Radial Darius Berenos z Antyli Holenderskich. Jak każe tradycja pochód zamknęli gospodarze regat, czyli Polacy.


- W imieniu prezydenta Wojciecha Szczurka, tysięcy mieszkańców i swoim własnym witam w przyjaznej Gdyni, o której mówi się „miasto z morza i marzeń”. To określenie idealnie współgra z wydarzeniem, które inaugurujemy. Na gdyńskich wodach spełniać się będą sny i marzenia młodych żeglarzy. Jesteście tu, bo macie wspaniały talent. Co prawda po medale sięgną tylko najlepsi z najlepszych, ale jestem przekonany, że wspaniała kariera czeka każdego z was. Młodzieżowe Mistrzostwa Świata to zawody, dzięki którym na szerokie wody wypłynęli fantastyczni żeglarze, przyszli medaliści igrzysk olimpijskich. Wierzę, że równie wspaniale rozwiną się kariery tych, którzy dziś rozpoczynają mistrzowską rywalizację w Gdyni i wkrótce będziemy zachwycać się waszymi kolejnymi sukcesami – powiedział pełniący obowiązki gospodarza regat wiceprezydent Gdyni Marek Łucyk.


Uczestników mistrzostw przywitał także prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. - Chciałbym serdecznie powitać wszystkich uczestników regat w Gdyni, która jest także moim miastem. Tradycją tych zawodów jest to, że biorą w nich udział przyszli medaliści olimpijscy i uczestnicy regat o Puchar Ameryki. Ta impreza wymaga współpracy różnych stron, miasta, Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej World Sailing i Polskiego Związku Żeglarskiego, nie odbyłaby się także bez oficjalnych dostawców. Najbardziej cieszy mnie, że mistrzostwa przygotowywane są przez młodych dla młodych, bo wielu organizatorów nie ma jeszcze 30 lat. To wspaniała spuścizna, która z nami zostanie i sprawi, że żeglarstwo, zarówno w Polsce jak i w Gdyni, będzie jeszcze mocniejsze. Życzę wszystkim dobrych wiatrów, wspaniałych przyjaźni, udanych zawodów i wielu sukcesów – dodał Tomasz Chamera.


W uroczystości wziął udział prezydent Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej World Sailing Kim Andersen. - To dla mnie wielka przyjemność być w pięknej Gdyni i uczestniczyć w oficjalnym otwarciu Młodzieżowych Mistrzostw Świata. Jestem zaszczycony, że razem z Polskim Związkiem Żeglarskim i miastem Gdynia będziemy organizować te mistrzostwa. To miasto ma bogatą regatową historię i to idealne miejsce do rozegrania tego typu imprezy. Jestem przekonany, że będziemy świadkami emocjonujących i wspaniałych zawodów. Pierwsze młodzieżowe mistrzostwa odbyły się w 1971 roku w Szwecji, a wzięło w nich udział 16 krajów. Do Gdyni przyjechało 409 żeglarzy z 66 państw, którzy rywalizować będą w dziewięciu klasach. To pokazuje jak rozwinęła się ta impreza, która jest podstawą egzystencji żeglarstwa. Brało w niej bowiem udział wielu wspaniałych zawodników, przyszłych medalistów olimpijskich. Tę ceremonię poprzedziło mnóstwo planowania i ciężkiej pracy. Jeszcze raz dziękuje naszym sponsorom i dostawcom sprzętu, a także wszystkim wolontariuszom. Bez was nie dalibyśmy rady. Najważniejsi są jednak młodzi żeglarze – cieszcie się regatami, nawiązujcie przyjaźnie i pamiętajcie, że sama obecność tutaj jest wielkim osiągnięciem. Jestem pewien, że będziecie się tu znakomicie bawić i zabierzecie do domu wspaniałe wspomnienia – podkreślił duński żeglarz i działacz.


W niedzielę przed ceremonią otwarcia mistrzostw żeglarze mieli okazję, podczas wyścigów treningowych, zapoznać się z tym trudnym akwenem. Prawdziwe ściganie rozpocznie się natomiast w poniedziałek. Pierwsi, o godzinie 11, na wodę zejdą zawodnicy w klasach 420 i 29er. Medaliści wyłonieni zostaną w piątek – w klasach 420 oraz Laser Radial po rozegraniu dziewięciu, natomiast w klasach 29er, Nacra 15 i RS:X po 13 wyścigach.


Biało-czerwoni wystawili pełną reprezentację. W klasie 29er wystartują Karolina Żurek i Agata Wilczewska oraz Sławomir Kapałka (wszyscy YKP Gdynia) i Jakub Gołębiowski (MOS SSW Iława), w klasie 420 Amelia Linowska i Julia Chmiela (obie Baza Mrągowo) oraz Patryk Kosmalski (ChKŻ Chojnice) i Tomasz Lewandowski (OKŻ Olsztyn), w klasie Laser Radial Julia Rogalska (Giżycka Grupa Regatowa) i Tytus Butowski  (AZS AWFiS Gdańsk), w klasie RS:X Karina Filip i Kamil Manowiecki (SKŻ Ergo Hestia Sopot), a w klasie Nacra 15 Maja i Oskar Niemira (UKS Navigo Sopot).


Poza tym ostatnim, który w 2017 roku razem z Tymoteuszem Cierzanem zajął w chińskiej miejscowości Sanya w klasie Nacra 15 dziewiątą pozycję, a rok wcześniej ten duet uplasował się w Auckland w Nowej Zelandii na 11. miejscu, pozostali reprezentanci biało-czerwonych debiutują w tej imprezie.


W ubiegłym roku biało-czerwoni z Corpus Christi w Stanach Zjednoczonych przywieźli jeden medal - na trzecim stopniu podium w klasie 420 stanęli Kacper Paszek i Bartosz Reiter (OKŻ Olsztyn).

Partnerem wydarzenia jest Zarząd Morskiego Portu Gdynia. 

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40250,00 $ tona -1,71% 26 lis
 Cynk 3330,00 $ tona -2,94% 26 lis
 Aluminium 2618,00 $ tona -4,45% 26 lis
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.