• <

Pierwsi ratownicy już na stanowiskach. Kolejne kąpieliska będą otwierane sukcesywnie

Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Pierwsi ratownicy już na stanowiskach. Kolejne kąpieliska będą otwierane sukcesywnie
Pierwsi ratownicy już na stanowiskach. Kolejne kąpieliska będą otwierane sukcesywnie - GospodarkaMorska.pl

Tegoroczny sezon kąpieliskowy w Gdańsku rozpoczął się wcześniej, niż w latach ubiegłych. Pierwsza strzeżona plaża - w Brzeźnie - otwarta została już 1 czerwca 2019 r. Wraz z rozpoczęciem wakacji otwierane będą pozostałe.

Ładna pogoda - szybszy sezon


Z doświadczenia poprzednich sezonów letnich w Gdańsku wynika, że słoneczna i ciepła pogoda przyciąga nad morze plażowiczów już na wiele dni przed rozpoczęciem wakacji. Z tego powodu, ekperymentalnie, pierwsze kąpielisko - przy molo w Brzeźnie - otwarto już 1 czerwca. Teraz nadszedł czas na następne. Od dziś (19 czerwca) Gdański Ośrodek Sportu sukcesywnie będzie otwierał pozostałe kąpieliska strzeżone, którymi zarządza.

Z ostatnim dniem roku szkolnego ratownicy pojawili się więc na kąpieliskach: Dom Zdrojowy Brzeźno, Stogi, Sobieszewo i Orle. W kolejnych dniach dołączą do nich Jelitkowo, Jelitkowo Klipper oraz Świbno.

Uwaga – refulacja!

Gdański Ośrodek Sportu informuje, że ze względu na kończące się prace związane z poszerzeniem (refulacją) plaży, należy liczyć się z utrudnieniami w dostępie do plaż na odcinku od Jelitkowa do Brzeźna (wejścia od 78 do 54). Zakończenie prac przewidziane jest na koniec bieżącego tygodnia, tj. do 23 czerwca. W związku z powyższym Kąpielisko Jelitkowo zostanie otwarte po ukończeniu wspomnianych prac, zaś Kąpielisko Klipper zostanie uruchomione zgodnie z planem, 1 lipca.

Korzystajmy ze strzeżonych kąpielisk

Kąpieliska będą czynne do 31 sierpnia w godzinach od 9.30 do 17.30. Codzienną obsadę ratowniczą zapewniać będzie około 70 osób. Planując kąpiel należy wybierać te miejsca, gdzie pracują ratownicy, ponieważ właśnie tam jest najbezpieczniej. Świadczy o tym fakt, że na kąpieliskach w Gdańsku nie odnotowano przypadku utonięcia. Ratownicy w swojej codziennej pracy będą mieli do dyspozycji nowoczesny sprzęt w postaci m.in. szybkich łodzi motorowych, skuterów wodnych z platformą do transportu osoby poszkodowanej, quadów z przyczepami do transportu, łodzi wiosłowych, kajaków morskich, desek ratowniczych czy defibrylatorów. Kadrę stanowić będą zarówno doświadczeni ratownicy w wieloletnim stażem, jak też młodzi adepci tego zawodu.

Zobacz ćwiczenia ratowników morskich:

Ponadto, w Brzeźnie oraz na Stogach funkcjonują całoroczne, całodobowe Centra Ratownictwa Wodnego. Dyżurują w nim ratownicy, którzy są gotowi do podjęcia działań również poza okresem otwarcia kąpielisk.

Przed wyruszeniem na odpoczynek nad wodą warto odwiedzić stronę internetową kapieliskagdansk.pl. Plażowicze znajdą na niej wiele przydatnych informacji, np. można szybko sprawdzić warunki atmosferyczne panujące na danym kąpielisku, w tym temperaturę wody, powietrza. Dowiemy się również, czy kąpiel w danym miejscu jest dozwolona (biała flaga), czy też zabroniona (czerwona flaga).

Źródło:
gdansk.pl

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33562,00 $ tona -2,61% 7 maj
 Cynk 2973,00 $ tona 1,82% 7 maj
 Aluminium 2518,00 $ tona 1,70% 7 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.