• <

Zachodniopomorskie:18 kąpielisk i trzy mariny w regionie z Błękitną Flagą

sons

10.06.2020 11:51 Źródło: PAP
Strona główna Zachodniopomorskie:18 kąpielisk i trzy mariny w regionie z Błękitną Flagą
Zachodniopomorskie:18 kąpielisk i trzy mariny w regionie z Błękitną Flagą - GospodarkaMorska.pl

18 plażom i trzem przystaniom w Zachodniopomorskiem przyznano Błękitną Flagę na 2020 r. Po raz 15. wyróżnienie otrzymało świnoujskie kąpielisko Centrum-Uznam.

Błękitna Flaga przyznawana jest w dwóch kategoriach kąpieliskom oraz marinom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz prowadzonych działań edukacyjnych i informacyjnych.

Błękitną Flagę przyznano w tym roku obu świnoujskim kąpieliskom morskim – oprócz najbardziej znanej plaży na wyspie Uznam po raz pierwszy wyróżnienie otrzymało także kąpielisko Warszów. Po raz 12. wyróżniono też marinę Basen Północny.

"Co roku staramy się podnosić standard naszych kąpielisk. Inwestujemy w infrastrukturę, coraz lepszy, nowocześniejszy sprzęt dla ratowników. Wprowadzamy udogodnienia pozwalające na korzystanie z uroków naszych plaż także osobom mającym problemy z samodzielnym poruszaniem czy matkom z wózkami. Chcemy, aby nasze kąpieliska były dostępne dla wszystkich, a wypoczywający na nich czuli się dobrze i bezpiecznie" – powiedział cytowany w środowym komunikacie prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

W Zachodniopomorskiem Błękitną Flagę otrzymały także m.in. kąpieliska w Zieleniewie nad jeziorem Miedwie, w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim, w Międzyzdrojach, Dziwnowie, Dziwnówku, Kołobrzegu, Mielnie czy Darłówku. Wyróżnienie przyznano w tym roku 25 polskim kąpieliskom i 7 marinom.

Na poziomie krajowym rekomendacji do przyznania Błękitnej Flagi udziela jury krajowe. Ostateczną decyzję o przyznaniu Błękitnej Flagi podejmuje jury międzynarodowe z siedzibą w Kopenhadze, składające się z przedstawicieli Światowej Organizacji Turystycznej (WTO), Programu Ochrony Środowiska ONZ (UNEP), Międzynarodowej Rady Przemysłu Morskiego (ICOMIA), Międzynarodowej Federacji Ratownictwa Wodnego (ILS), Światowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), Komisji ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego (EU), Europejskiej Unii na Rzecz Ochrony Wybrzeży (EUCC) oraz Fundacji na Rzecz Edukacji Ekologicznej (FEE).

To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest nie tylko w Europie, ale również plażom m.in. w Republice Południowej Afryki, na Karaibach, w Maroku czy w Nowej Zelandii.

Błękitna Flaga przyznawana jest tylko na jeden sezon. Aby móc ponownie ubiegać się o wyróżnienie, kąpieliska i mariny muszą co roku poddawać się rygorystycznym kontrolom.(PAP)

Dziękujemy za wysłane grafiki.