• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Pomorskie: Na wszystkich nadmorskich kąpieliskach woda nadaje się do kąpieli

ew

03.07.2020 10:46 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Pomorskie: Na wszystkich nadmorskich kąpieliskach woda nadaje się do kąpieli

Partnerzy portalu

Pomorskie: Na wszystkich nadmorskich kąpieliskach woda nadaje się do kąpieli - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay.org

W piątek rano woda we wszystkich kąpieliskach zorganizowanych w woj. pomorskim nad otwartym morzem i nad Zatoką Gdańską jest wolna od sinic i nadaje się do kąpieli – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.


O aktualnym stanie wody w nadmorskich kąpieliskach Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował w piątek rano na swojej stronie internetowej (https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa).


Z zamieszczonych tam danych wynika, że we wszystkich nadmorskich kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych na terenie województwa pomorskiego woda jest wolna od sinic i można z niej bezpiecznie korzystać.


W sumie w tym roku w Pomorskiem urządzono nad Bałtykiem około 60 kąpielisk strzeżonych.


Latem w wodach Morza Bałtyckiego bardzo często pojawiają się wykwity sinic. Ich skupiska przemieszczają się nieustannie - przenoszone przez wiatr i prądy morskie - na powierzchni wody. Z tego powodu czasowo zamykane są niektóre kąpieliska. Decyzje o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują wspólnie pracownicy poszczególnych stacji Sanepidu i ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.


Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.