• <
escort_980x120_gif_2020

Podsumowanie lata 2020 na gdyńskich kąpieliskach

04.09.2020 11:14 Źródło: gdynia.pl

Partnerzy portalu

Podsumowanie lata 2020 na gdyńskich kąpieliskach - GospodarkaMorska.pl
fot. gdyniasport.pl

Za nami kolejny rok na gdyńskich kąpieliskach morskich, które funkcjonowały od 26 czerwca do 31 sierpnia. Codziennie bezpieczeństwa strzegło 35 ratowników na czterech kąpieliskach morskich: Gdynia Śródmieście, Gdynia Redłowo, Gdynia Orłowo oraz Gdynia Babie Doły. Grupa Interwencyjna Ratownictwa Wodnego dodatkowo wspierała działania na kąpieliskach oraz poza nimi. Wszystko po to, aby po zakończeniu sezonu móc powiedzieć: było bezpiecznie! Od 1998 roku na gdyńskich kąpieliskach morskich nie utonął nikt. Do końca września na plaży Gdynia Śródmieście będzie dyżurowała Grupa Interwencyjna Ratownictwa Wodnego.​

Do dyspozycji osób czuwających nad bezpieczeństwem nad wodą było: cztery łodzie motorowe, dwa pojazdy ATV z przyczepami oraz dwa skutery ratownicze z platformą. W Śródmieściu ratownicy dysponowali wózkiem kąpielowym dla osób niepełnosprawnych, a na każdym kąpielisku morskim znajdował się punkt pomocy, który był wyposażony w sprzęt do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz defibylator AED. Ratownicy dużą wagę przykładali do działań prewencyjnych do których zaliczały się patrole akwenów niestrzeżonych, rozdawanie opasek z numerem telefonu oraz książeczek dla dzieci.

Do najczęstszych zdarzeń, do których interweniowali ratownicy zaliczają się akcje poszukiwawcze dzieci lub rodziców, pomoc osobom, które przeceniły swoje umiejętności pływackie lub przebywające na dmuchanych zabawkach, interwencje do osób przebywających na akwenach zabronionych tj. tor podejściowy do portu i przystani jachtowej, torpedownia oraz do osób skaczących z orłowskiego molo.

Przez cały sezon letni stan wód w kąpieliskach był nadzorowany przez Powiatową Stacje Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdyni. Na bieżąco były pobierane próbki wody, codziennie były aktualizowane serwisy kąpieliskowe, które zawierały najważniejsze informacje dot. koloru flagi, stanu morza, temperatura wody i powietrza. Serwis kąpieliskowy był dostępny na stronie gdyniasport.pl oraz sk.gis.gov.pl.W związku ze stanem pademii, ratownicy byli dodatkowo wyposażeni w środki ochrony indywidualnej tj. maseczki FPP2, rękawiczki, skafandry biologiczne, przyłbice, okulary ochronne, środki do dezynfekcji rąk i powierzchni oraz bezdotykowe termometry.

Grupa Interwencyjna Ratownictwa Wodnego wielokrotnie interweniowała w sytuacjach niebezpiecznych oraz przypadkach łamania przepisów. Odnotowano sześć najpoważniejszych interwencji, który bezpośrednio zagrażały życiu i zdrowiu poszkodowanych.   

Statystki:
Interwencje medyczne - 45 w tym 7 zagrożeń życia, które zostały przekazane Zespołom Ratownictwa Medycznego.
Interwencje na wodzie (wypłynięcia po pływaków, akcje techniczne) -  64

Czerwona flaga była wywieszana z powodu zakwitu sinic, wyładowań atmosferycznych oraz temperatury wody poniżej 14 stopni Celsjusza. Liczba w tym sezonie:
4 - Śródmieście
7 - Redłowo
7 - Orłowo
6 - Babie Doły


Gospodarka Morska
fot. gdyniasport.pl

Warto również dodać, że gdyńscy ratownicy odwiedzii Kąty Rybackie, gdzie odbyły się Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Morskim. Reprezentacja w składzie: Patrycja TerechWeronika WyszyńskaDaniel Baranowski i Maciej Dettlaff potwierdziła wysoką klasę, uzyskując świetnie wyniki w rywalizacji zespołowej.

Kobiety: 
mistrzostwo Polski w konkurencji wyścig łodzi ratowniczych;
2. miejsce w konkurencji wyścig podwójnych desek ratowniczych;
2. miejsce w konkurencji wyścig z pasem ratowniczym;
3. miejsce w konkurencji Rescue Brothers.

Mężczyźni:
mistrzostwo Polski w konkurencji wyścig łodzi ratowniczych;
3. miejsce w konkurencji wyścig podwójnych desek ratowniczych.

Nasze reprezentantki zdobył srebrny medal w klasyfikacji generalnej, a sukcesów nie zabrakło również w zmaganiach indywiualnych. Indywidualnie na trzecim stopniu podium zameldowała się Weronika Wyszyńska.

Kobiety: 
mistrzostwo Polski w konkurencji wyścig desek ratowniczych wywalczyła Weronika Wyszyńska; 
2. miejsce w konkurencji pływania;
4. miejsce w konkurencji sprint po plaży zajeła Patrycja Terech.

Mężczyźni:
mistrzostwo Polski w konkurencji sprint po plaży wywalczył Maciej Dettlaff;
4. miejsce w konkurencji sprint po plaży zajął Daniel Baranowski.


Gospodarka Morska
fot. gdyniasport.pl

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.