• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Gdynia: Plaża wczoraj i dziś (foto)

16.08.2020 20:25 Źródło: gdynia.pl

Partnerzy portalu

Gdynia: Plaża wczoraj i dziś (foto) - GospodarkaMorska.pl
Plaża w Gdyni; Fot. Przemysław Kozłowski i Roman Morawski/gdynia.pl

Gdyńska plaża niezmiennie przyciąga w upalne dni spragnionych słońca i wody mieszkańców i turystów. Czy zmieniła się przez ostatnie kilkadziesiąt lat? Zobaczcie sami.

Gospodarka Morska
Źródło: Archiwum Cyfrowe Gdynia w Sieci

Fotografia przedstawia młodego chłopczyka – Władysława Podsiadły, w stroju kąpielowym stojącego po kolana w wodzie. Chłopiec wyciągniętą ręką w stronę fotografa chlapie w jego kierunku wodą. W tle widoczna przegroda wystająca z wody a na niej plażowicze. 
Zdjęcie eksponowane w części "Fotograf/ka" na wystawie "Co widzisz?" w Muzeum Miasta Gdyni w terminie 5.04 - 17.06.2018 r.
1930-1939

Gospodarka Morska
Fot. Roman Morawski 1920-1929; Źródło: Archiwum Cyfrowe Gdynia w Sieci

Na fotografii dwie kobiety w strojach kąpielowych stojące na obmywanych przez morskie fale kamieniach . Jedna z nich w wyciągniętej za koleżanką ręce trzyma piłkę. Wokół wzburzona tafla wody. W tle, z lewej strony, drewniany pomost, przed przebudową w 1928 r. W prawym górnym rogu nadrukowany napis „GDYNIA”.
Na odwrocie jest fioletowy stempel fotografa: "GDYNIA/ Fot. R. Morawski".
Zdjęcie eksponowane w części „Linia horyzontu” na wystawie „Co widzisz?” w Muzeum Miasta Gdyni, w terminie 05.04-17.06.2018 r.

Gospodarka Morska
Źródło: Archiwum Cyfrowe Gdynia w Sieci

Fotografia przedstawia cztery kobiety na plaży. Młode panie w strojach kąpielowych i czepkach na głowach, miło spędzają czas na plaży – spożywają posiłki i raczą się napojami z termosu oraz z butelki. Po prawej stronie, na piasku leżą ubrania i skórzana galanteria. W tle, z prawej, łódź wiosłowa na brzegu morza.
1920-1929

Gospodarka Morska
Fotografia czarno-biała przedstawia ludzi wypoczywających na gdyńskiej plaży w pobliżu Łazienek Kąpielowych. Na pierwszym planie dwóch chłopców siedzi na porośniętej trawą małej wydmie. Jeden z nich trzyma w dłoniach piłkę plażową. Na plaży na rozłożonych kocach siedzą lub leżą plażowicze. Na morzu dwie łódki wiosłowe i inne większe jednostki na horyzoncie. Po prawej stronie widoczny fragment drewnianego molo pasażerskiego. 1920-1929; Źródło: Archiwum Cyfrowe Gdynia w Sieci

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.