• <

22 lata od przystąpienia Polski do NATO

ac

12.03.2021 15:37 Źródło: gdynia.pl
22 lata od przystąpienia Polski do NATO  - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Gdynia świętowała dziś 22. rocznicę przystąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego NATO. Uroczyste obchody odbyły się na skwerze Kościuszki w Gdyni, przy pomniku Polski Morskiej. Wzięli w nich udział przedstawiciele miasta oraz Marynarki Wojennej w Gdyni.

12 marca 1999 roku, o godzinie 19.00 czasu polskiego, w Bibliotece Harry'ego Trumana w Independence w amerykańskim stanie Missouri, Polska została oficjalnie przyjęta do NATO. Minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek przekazał amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright dokument ratyfikacyjny Traktatu Północnoatlantyckiego. W przeddzień, ówczesny szef rządu Jerzy Buzek, w obecności wszystkich premierów sprawujących tę funkcję po 1989 roku, oficjalnie ogłosił, że Polska staje się członkiem Paktu Północnoatlantyckiego. Wraz z naszym krajem do Paktu zostały wówczas przyjęte Czechy i Węgry.

- Obchodzimy dziś 22. rocznicę przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego, do NATO. Można powiedzieć, że Polacy tak naprawdę byli w tym sojuszu, zanim on jeszcze powstał. Nasze siły zbrojne, Marynarka Wojenna oraz siły lądowe, udowadniały, że można na nas liczyć i że wszędzie tam, gdzie jest potrzeba wsparcia naszych sojuszników, jesteśmy gotowi oddać naszą, polską krew. Potem, przez wiele lat, nie mogliśmy samodzielnie stanowić o tym, co jest dla nas ważne i w jaki sposób chcemy budować swoją niepodległość i swoje bezpieczeństwo. Czekaliśmy długie 54 lata na to, abyśmy rzeczywiście mogli o tym samodzielnie zdecydować. Dlatego warto tę rocznicę świętować. To był moment, w którym, w pełni znaczenia tego słowa, odzyskaliśmy suwerenność - mówił podczas uroczystości Andrzej Bień, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.

Tegoroczne miejskie uroczystości związane z 22. rocznicą przyjęcia Polski do NATO rozpoczęły się o godzinie 11.30 na skwerze Kościuszki w Gdyni, przy pomniku Polski Morskiej. Przybyli goście odsłuchali sygnału "Słuchajcie wszyscy". Następnie, przy akompaniamencie hymnów Rzeczypospolitej i NATO, nastąpiło oficjalne podniesienie flag. Przedstawiciele miasta oraz Marynarki Wojennej złożyli przed pomnikiem wiązanki kwiatów.

- Mieliśmy dziś podnoszone flagi. W pierwszym rzędzie naszą flagą jest walczyć o wolność Polski. I ta flaga pierwsza powędrowała do góry, zgodnie z ceremoniałem. I tak myślimy o naszym kraju, o naszym narodzie - to jest dla nas sprawa najważniejsza. Zaraz za naszą flagą została podniesiona flaga NATO, bo wiemy, że trzeba wspierać się nawzajem i stawiać wspólnie czoła przeciwnościom i zagrożeniom. Samodzielnie nie zawsze możemy podołać temu, jakie wyzwania przed nami stają. Tak właśnie myśląc, najpierw o Polsce, a potem o wspólnych zobowiązaniach sojuszniczych, chcemy dbać o naszą wolność, naszą niepodległość, nasze siły zbrojne, które mają nam te wartości zapewnić - przemawiał Andrzej Bień.

Wydarzenie zakończył sygnał "Cisza" oraz wyprowadzenie asysty honorowej. W tym roku, ze względu na prowadzone prace remontowe okrętu, nie odbył się tradycyjny salut armatni z niszczyciela ORP „Błyskawica”.


Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35987,00 $ tona 1,87% 22 wrz
 Cynk 3018,00 $ tona 0,53% 22 wrz
 Aluminium 2886,00 $ tona 0,80% 22 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.