• <
KONGSBERG_2023

Podpory dla "Miecznika". PGZ Stocznia Wojenna pokazuje powstające wyposażenie związane z budową fregat

23.01.2024 20:22 Źródło: PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o.
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Podpory dla "Miecznika". PGZ Stocznia Wojenna pokazuje powstające wyposażenie związane z budową fregat

Partnerzy portalu

Fot. PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o.

Obok przyszłej stępki i innych elementów pierwszej z trzech wielozadaniowych fregat programu "Miecznik" powstaje także wyposażenie potrzebne dla planowanego kadłuba. Jako że okrętów nie buduje się bezpośrednio na podłodze hali stoczniowej, cały proces technologiczny wymaga, żeby powstawały na solidnych konstrukcjach.

Widoczne na zaprezentowanych przez stocznię zdjęciach elementy stalowe nie są częściami okrętu, lecz są także istotną częścią inwestycji. Są to tzw. fundament, śruba odciskowa (poziomująca), belka oraz wykończony drewnem kilblok. Przypomnijmy, że zestaw podpór pod pojedynczy okręt waży łącznie 1000 ton. Jego największe elementy, wspomniane belki, ważą nawet 18 ton każda i są na tyle solidne, że można będzie położyć na nich przyszłą fregatę. Docelowo to właśnie przy ich pomocy cały okręt zostanie umieszczony na wielokołowych podnośnikach SPMT, przetransportowany na specjalny ponton, z którego na Zatoce Gdańskiej zostanie zwodowany. Konstrukcje te muszą zostać bardzo precyzyjnie ułożone, ponieważ ich niewłaściwe rozmieszczenie mogłoby spowodować uszkodzenie kadłuba pod naciskiem jego znacznego ciężaru. Sama stal kadłuba waży 2600 ton, zaś w pełni wyposażona jednostka, bez paliwa i balastu, to około 6000 ton. Wraz z nimi będzie to 7 000 ton, przez co będą największymi jednostkami w siłach morskich RP.


Fot. PGZ Stocznia Wojenna


Fot. PGZ Stocznia Wojenna

Zbliżająca 31 stycznia tego roku uroczystość położenia stępki pod przyszły ORP Wicher, pierwszą z trzech budowanych przez PGZ Stocznia Wojenna wielozadaniowych fregat  programu "Miecznik", będzie jedną z okazji, żeby te konstrukcje zobaczyć na własne oczy. Jak wyglądają, można zapoznać się także w relacji pt. Jak powstaje „Miecznik”? Widzieliśmy budowę przyszłego ORP Wicher na 5 minut przed położeniem stępki oraz powstałym przy tej okazji filmie. 

Przekazanie zamawiającemu przyszłego ORP Wicher jest zaplanowane na 2029 rok. Kolejne jednostki, mające się nazywać Burza i Huragan, mają zostać dostarczone w latach 2030-2031. Wejdą w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów i będą stacjonować na co dzień w Porcie Wojennym Gdynia. W ubiegłym roku, 16 sierpnia, odbyło się cięcie blach, rozpoczynające prace nad pierwszą jednostką o numerze budowy 106/1. Zgodnie z terminami, wodowanie ma odbyć się w czerwcu 2026 roku, a przekazanie zamawiającemu trzy lata późmniej. W skład konsorcjum PGZ-Miecznik wchodzą Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i PGZ Stocznia Wojenna sp. z o.o. Partnerami strategicznymi w projekcie są firmy, Babcock, Thales UK MBDA UK oraz Remontowa Shipbuilding S.A.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.