• <

Czy były ORP Kondor skończy jako "Yellow Submarine"?

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Czy były ORP Kondor skończy jako "Yellow Submarine"?

Partnerzy portalu

Arch. doP 3. FO

Znajdujący się od sierpnia br. w Górkach Zachodnich były okręt podwodny polskiej Marynarki Wojennej wciąż oczekuje na swój dalszy los. Pojawiła się nietypowa koncepcja jego wykorzystania jako turystycznej atrakcji, choć niekoniecznie w Polsce.

Wycofana ze służby w 2017 roku jednostka typu Kobben kilka lat spędziła w oczekiwaniu na swój los. W kwietniu br. została kupiona od Agencji Mienia Wojskowego przez przedsiębiorcę z powiatu lęborskiego, Andrzeja Syldatka, który wstępnie planował wykorzystać go jako atrakcję turystyczną w regionie. W ubiegłym miesiącu doszło do przeholowania ex-okrętu do Stoczni Wisła w gdańskich Górkach Zachodnich, gdzie miał czekać na swój dalszy los. Jak się okazuje, ten wciąż pozostaje bardzo niepewny.

Niedawno okazało się, że dawny "podwodniak" może zyskać kolejną młodość, lecz nie jest powiedziane, że jednak w naszym kraju. Jak podano w artykule na stronie Lębork Nasze Miasto, miałby trafić aż do... Hiszpanii, gdzie zostałby przemalowany na żółto i niczym tytułowa "Yellow Submarine" z kultowej piosenki Beatlesów stać się swoistą maskotką klubu piłkarskiego Villarreal. Prawdopodobnie nowy właściciel okrętu musiał zrewidować swoje ambitne plany i wykorzystując znajomości w środowisku piłkarskim złożył ofertę odsprzedania jednostki, celem uczynienia z niej wyjątkowej atrakcji.

Kolorystyka oraz nawiązanie do znanego utworu wynikałyby z koloru koszulek piłkarzy hiszpańskiego klubu. Ponadto przyśpiewka stadionowa kibiców jest śpiewana na modłę refrenu. Stąd też żółta łódź podwodna jest ważnym symbolem dla miłośników drużyny, jak i samego Villareal. Na tyle, że określenie oraz motyw w postaci ilustracji, grafik, czy też gadżetów na stałe się zadomowiły w ich świadomości.


Fot. Villareal

Czy dawny ORP Kondor zostanie przemalowany na żółto i stanie się np. atrakcją przed siedzibą klubu piłkarskiego, to pozostaje raczej sferą domysłów. Los jednostki wciąż jest niepewny. Bliźniacze ex-ORP Bielik i ex-ORP Sęp wciąż pozostają niesprzedane i pozostaje możliwość, że zostaną przysłowiowo "pocięte na żyletki". Z kolei były ORP Sokół ma przed sobą świetlaną przyszłość jako eksponat Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, do czego był sposobiony w PGZ Stocznia Wojenna w latach 2020-2023. Obecnie oczekuje na przetransportowanie do specjalnie przygotowanego, suchego doku, w którym zostanie jako wyjątkowa w skali kraju atrakcja.

Dziękujemy za wysłane grafiki.