• <

Wynik wyszukiwania - "Kobben" - Wiadomości

Muzeum Marynarki Wojennej pokazuje wnętrze Sokoła. Prace nad wyjątkowym eksponatem wciąż trwają

Wciąż trwają intensywne prace na byłym okręcie podwodnym polskiej Marynarki Wojennej, ex-ORP Sokół. Specjaliści przygotowują jednostkę do nowej roli jako atrakcji muzealnej, która ma zostać latem udostępniona turystom do zwiedzania. Muzeum opublikowało kolejne zdjęcia, na których widać wnętrze eksponatu.
16.04.2024

Startuje I edycja projektu „ABC - morskiej edukacji w Akademii Marynarki Wojennej”

Wystartowała pierwsza edycja projektu „ABC morskiej edukacji w Akademii Marynarki Wojennej”. Projekt kierowany jest do uczniów ostatnich roczników szkół ponadpodstawowych. Realizowane zajęcia mają na celu upowszechnianie tradycji społeczności akademickiej, w tym tradycji morskich i patriotycznych, które są nierozerwalnym elementem, a także wiążą się ze specyfiką działalności i funkcjonowaniem samej uczelni.
04.03.2024

Za duży na Bałtyk? Czy "Miecznik" jest rzeczywiście Polsce potrzebny? (opinia)

Od czasu położenia stępki pod przyszły ORP Wicher minęły niemal trzy tygodnie. Stale trwa budowa nowoczesnej, wielozadaniowej fregaty dla polskiej Marynarki Wojennej. Choć teraz kolejne etapy budowy cieszą oko i wywołują entuzjazm wśród miłośników tematyki okrętowej i ogólnie militarnej, nie zawsze tak było. Przypomnijmy, jakie zarzuty się pojawiały oraz jak je kontrargumentowano.
19.02.2024

Okręty podwodne jako zadośćuczynienie Niemiec za II wojnę światową - pomysł genialny czy nierealny? (opinia)

Ogłoszone w ubiegłym roku prace w związku z pozyskaniem okrętu podwodnego w ramach programu „Orka” wywołują zarówno kontrowersje, jak i obawy. Aktualnie trwają wstępne konsultacje rynkowe, a są też nadzieje, że jeszcze w tym roku zostanie otwarty przetarg. W związku z potrzebą utrzymania zdolności podwodnych w prasie i mediach społecznościowych pojawiły się pomysły, by Polska otrzymała okręty w ramach... zadośćuczynienia za II wojnę światową od Niemiec.
15.02.2024

Jak wygląda Sokół od środka? Muzeum Marynarki Wojennej pokazuje prace przy wyjątkowym eksponacie

Choć były okręt podwodny typu Kobben znajduje się już w niecce ekspozycyjnej obok gdyńskiego muzeum, wciąż trwają prace związane z przygotowaniem go do roli wyjątkowej atrakcji turystycznej. Specjaliści zajmują się m.in. pracami wewnątrz jednostki, aby już w tym roku mogła przyjąć na swój pokład pierwszych turystów.
04.02.2024

"Orka" po koreańsku. Hanwha Ocean prezentuje KSS-III. To propozycja okrętu podwodnego dla Polski

Stoczniowy gigant z Korei Południowej, Hanwha Ocean zorganizował konferencję prasową, w trakcie której przedstawił polskim dziennikarzom propozycję dla polskiej Marynarki Wojennej. Była to także demonstracja aspiracji w zakresie współpracy z Polską w sektorze morskim. Zorganizowane w tym celu spotkanie było także okazją do zapoznania się z potencjałem stoczniowym firmy, wymianą doświadczeń oraz ofertą dla polskich władz.
30.11.2023

Sokół zacumował. To już koniec wielkiej podróży okrętu podwodnego

Na terenie Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odbyła się konferencja prasowa w związku z umieszczeniem w niecce ekspozycyjnej byłego ORP Sokół, który 17 listopada wyruszył w swój "ostatni rejs" z terenu PGZ Stocznia Wojenna S.A. Przez ponad tydzień trwał jego transport, realizowany zarówno drogą morską, jak i lądową, będąc największą tego rodzaju przedsięwzięciem w historii miasta.
27.11.2023

Ostatnia podróż Sokoła. Trwa efektowny transport okrętu do muzeum

Około godz. 11.00 rozpoczął się długo oczekiwany, największy tego rodzaju przejazd w dotychczasowej historii Gdyni. Nieopodal Nabrzeża Pomorskiego, po wczorajszym załadowaniu, były okręt podwodny polskiej Marynarki Wojennej znalazł się na kursie ku swojemu miejscu przeznaczenia, jakim jest niecka ekspozycyjna obok Muzeum Marynarki Wojennej.
23.11.2023

Trwa kolejny dzień operacji transportu ORP Sokół do muzeum Marynarki Wojennej

Okręt podwodny ORP Sokół znajduje się na pontonie i jest zacumowany przy nabrzeżu Pomorskim. W poniedziałek będą prowadzone drobne prace przygotowawcze – powiedział PAP z-ca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni Aleksander Gosk.
20.11.2023

Ostatni rejs Sokoła. Historyczne wyzwanie projektowe NAVA Engineering

Realizowany w listopadzie transport ex-ORP Sokół, byłego okrętu podwodnego polskiej Marynarki Wojennej typu Kobben, jest ukoronowaniem kilku lat prac wielu podmiotów w związku z przeobrażeniem go w wyjątkowy eksponat muzealny. Wśród wielu firm, które zajmowały się tym przedsięwzięciem było m.in. biuro projektowe NAVA Engineering.
20.11.2023

Sokół już przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni

Były okręt polskiej Marynarki Wojennej typu Kobben wyruszył w swój rejs związany z umiejscowieniem w nowej lokalizacji w Gdyni, nieopodal Muzeum Marynarki Wojennej.
17.11.2023

W piątek rozpocznie się operacja przeholowania okrętu podwodnego ORP Sokół do Muzeum Marynarki Wojennej

W piątek rozpocznie się operacja przeholowania okrętu podwodnego ORP Sokół ze stoczni na teren muzeum - mówił PAP z-ca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni Aleksander Gosk. Wyjaśnił, że okręt przez 3 lata w stoczni wojennej był przygotowywany, by stać się muzealnym eksponatem.
17.11.2023

Muzeum Marynarki Wojennej gotowe na transport Sokoła. "Rejs" ma rozpocząć się w tym tygodniu

Już 17 listopada jest zaplanowane rozpoczęcie dawno wyczekiwanej operacji przetransportowania okrętu podwodnego typu Kobben, byłego ORP Sokół. Jeśli warunki pogodowe będą sprzyjające, ruszy on z PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni i na specjalnym pontonie drogą wodną zostanie przetransportowany najpierw do nabrzeża technicznego w obrębie gdyńskiego portu, a potem już lądem w nowe miejsce przeznaczenia.
14.11.2023

ORP Sokół wyrusza w ostatni rejs. Rozstrzygnięto przetarg na transport do lokalizacji przy Muzeum Marynarki Wojennej

Znajdująca się w Gdyni placówka muzealna przekazała w zawiadomieniu o wyborze najkorzystniejszej oferty. Już wiadomo, kto podejmie się niezwykle trudnego i odpowiedzialnego zadania, jakim będzie przetransportowanie byłego okrętu podwodnego typu Kobben z Portu Wojennego Gdynia do przygotowywanego dla niego suchego doku nieopodal wejścia na gdyńską plażę.
10.11.2023

Groźna sytuacja w porcie wojennym. ORP Orzeł o włos od wypadku

Ubiegłotygodniowe, trudne warunki pogodowe okazały się wielkim wyzwaniem dla okrętów i statków znajdujących się w Zatoce Gdańskiej. Do groźnej sytuacji doszło w Porcie Wojennym Gdynia, gdzie niemal doszło do groźnego wypadku z udziałem jedynego, sprawnego okrętu podwodnego polskiej Marynarki Wojennej.
23.10.2023

Czy były ORP Kondor skończy jako "Yellow Submarine"?

Znajdujący się od sierpnia br. w Górkach Zachodnich były okręt podwodny polskiej Marynarki Wojennej wciąż oczekuje na swój dalszy los. Pojawiła się nietypowa koncepcja jego wykorzystania jako turystycznej atrakcji, choć niekoniecznie w Polsce.
26.09.2023

Budzące grozę odkrycie na terenie budowy przy Muzeum Marynarki Wojennej. Odnaleziono pochówek z czasów II wojny światowej

Podczas prac ziemnych w związku z przygotowaniem terenu, gdzie znajdzie się nowy eksponat muzealny, okręt podwodny typu Kobben, ex-ORP Sokół, są okrywane kolejne, mroczne sekrety związane z przeszłością. Po niedawnym odnalezieniu szczątków i artefaktów z czasów II wojny światowej w głębszej warstwie ziemi odkryto groby żołnierzy z czasów tego konfliktu.
22.09.2023

Już w przyszłym roku na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni ma stanąć były ORP Sokół

Zbliżają się ku końcowi prace przed budynkiem Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. W październiku ma być gotowy "suchy dok" w którym stanie wyjątkowy w skali kraju eksponat. Zanim zostanie otwarty dla zwiedzających, nastąpi spektakularna akcja transportu byłego okrętu do nowej lokalizacji.
22.09.2023

Sokół gotowy do rejsu. Muzeum Marynarki Wojennej ogłasza przetarg na transport ex-okrętu do miejsca ekspozycji plenerowej.

Zbliża się koniec trwającego od 2020 roku pobytu byłego okrętu podwodnego ORP Sokół na terenie PGZ Stocznia Wojenna. Jednostkę czeka jeszcze skomplikowana operacja związana z transportem do nowego miejsca przeznaczenia w Gdyni, tuż przy placówce muzealnej.
11.09.2023

Szykowany na atrakcję turystyczną ORP Kondor już w Górkach Zachodnich

W kwietniu służący pod biało-czerwoną banderą w latach 2004-2017 okręt podwodny typu Kobben ex-ORP Kondor odbył swój ostatni rejs i wystawiony na sprzedaż, znalazł nowego właściciela. Dużo się spekulowało, jaki los go czeka. Obawiano się, że służący wiele lat Marynarce Wojennej okręt pójdzie "na żyletki", jednak jak się okazuje, jednostka zostanie atrakcją turystyczną. W ostatnim czasie zmienił swoje miejsce położenia i trafił do Stoczni Wisła w Górkach Zachodnich.
21.08.2023

ORP Sokół nie może wciąż "zakotwiczyć". Muzealne przedsięwzięcie stoi w miejscu

Na terenie PGZ Stocznia Wojenna wciąż stoi ex-ORP Sokół. Były okręt podwodny polskiej Marynarki Wojennej, który służbę zakończył w 2018 roku, od prawie trzech lat był sposobiony, by stać się wyjątkowym eksponatem Muzeum Marynarki Wojennej. Z wielu powodów, pomimo wcześniejszych planów, prace wydają się stać w miejscu, co budzi pytania odnośnie przebiegu przedsięwzięcia.
01.08.2023

Okręt podwodny programu "Orka"- co wiemy o potencjalnych oferentach?

Ogłoszenie przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka ruszenia z realizacją programu "Orka" rozpoczyna szereg prac w związku całym przedsięwzięciem. Jeszcze zanim choćby odbędzie się cięcie blach pod budowę pierwszego z okrętów, miną lata w związku z pracami koncepcyjnymi, konsultacjami rynkowymi, aż w końcu przetargiem i wyborem najlepszej oferty.
23.07.2023

Szef MON: rusza realizacja programu "Orka"

Rusza realizacja programu "Orka", poinformował w poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak. Program ten, przewidujący zakup nowych okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej, to jednego z najważniejszych programów modernizacyjnych Wojska Polskiego - podkreślił minister.
17.07.2023

Holowanie byłego niszczyciela min polskiej Marynarki Wojennej, ex-ORP Czajka. Jaki czeka go los?

Na obszarze Zatoki Gdańskiej zaobserwowano 10 lipca br. były okręt morskiego rodzaju sił zbrojnych w asyście wojskowego holownika H-5 i motorówki cumowniczej M-22 z Dywizjonu Okrętów Wsparcia 3. Flotylli Okrętów. Podobnie jak w przypadku niedawno sprzedanego ex-ORP Kondor mnożą się pytania, w tym najważniejsze, jaki los czeka tę jednostkę?
11.07.2023

Rzecznik AU: okręty podwodne to m.in. odstraszanie przez zdolność do kontrataku

Okręty podwodne w polskiej Marynarce Wojennej będą nie tylko ochraniać szlaki komunikacyjne przed wrogimi okrętami, ale także zapewnią możliwość odstraszania przez zdolność do skutecznego kontrataku - powiedział PAP rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek.
28.05.2023

Wyjątkowy transport niemieckiego okrętu podwodnego do muzeum zakończony

Przez trzy tygodnie trwał transport okrętu podwodnego proj. 206 U-17. Jednostka została przetransportowana do Muzeum Techniki w Spirze (Technik-Museum Speyer). Było to wielkie wyzwanie logistyczne, realizowane drogą rzeczną i lądową, budzące w Niemczech ogromne zaciekawienie oraz emocje. To także cenna lekcja w ramach podobnego przedsięwzięcia, które realizuje Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
25.05.2023

MON zapowiada powrót do programu Orka i zakup okrętów podwodnych

Rozpisanie przetargu na nowe okręty podwodne zapowiedział w środę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Zakup takich jednostek w programie Orka od lat przewidywały plany modernizacyjne.
25.05.2023

Nadzieja dla okrętów podwodnych? Program "Orka" wchodzi w nową fazę

W trakcie konferencji Defence24Day minister obrony narodowej ogłosił, że władze przystępują do realizacji programu "Orka" związanego z pozyskaniem okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej. W tym roku jest zaplanowane uruchomienie postępowania, którego celem będzie zakup okrętów podwodnych wraz z transferem niezbędnych technologii, które zamawiający chcą uzyskać w drodze zamówienia offsetowego.
24.05.2023

ORP Kondor nie pójdzie na żyletki? Jaki los czeka byłe okręty?

Wystawiony na sprzedaż były okręt podwodny polskiej Marynarki Wojennej znalazł właściciela. Wedle jego obecnych zapewnień nie zostanie zezłomowany, acz jego los pozostaje dalej niepewny. W kolejce na nowych właścicieli czekają też inne wycofane jednostki, w tym inne, wycofane okręty podwodne oraz niszczyciele min.
21.04.2023

Poselska "troska" o nazwy dla nowych okrętów polskiej floty

Wraz z wzmacnianiem potencjału sił morskich RP nie brakuje interpelacji i zapytań posłów odnośnie ich stanu. W ostatnim czasie pojawiły się również pytania odnośnie nie tylko dotyczące wprowadzania do służby nowych jednostek, bądź programów ich budowy.
15.04.2023

Ostatni rejs ORP Kondor. Były okręt opuszcza Port Wojenny Gdynia. Co dalej z siłami podwodnymi dla polskiej Marynarki Wojennej?

Służący pod biało-czerwoną banderą w latach 2004-2017 okręt podwodny typu Kobben ex-ORP Kondor (297) został 14 kwietnia br. o godzinie 14.00 odholowany do Basenu Prezydenta przy Nabrzeżu Kutrowym w Gdyni.
15.04.2023

Poselska interpelacja w sprawie okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej

Kwestia posiadania przez Polskę okrętów podwodnych oraz zdolności w zakresie broni podwodnej jest od kilku lat coraz bardziej palącym problemem polskiej Marynarki Wojennej. W tej sprawie kilkukrotnie z różnych stron podnoszono głosy i zapytania w sprawie rozwiązania tej kwestii i przyszłości Dywizjonu Okrętów Podwodnych - najstarszej, wciąż aktywnej jednostki morskiego rodzaju sił zbrojnych z ponad 90-letnią historią.
10.02.2023

W Niemczech powstaje największy na świecie dron podwodny

Gdy światowe okręty podwodne stają się coraz większe i doganiają te budowane przez Rosję, również jest rozwijana idea dużych bezzałogowych jednostek działających pod wodą. W momencie powstania niemiecki MUM (Modifiable Underwater Mothership) będzie największym autonomicznym pojazdem podwodnym na świecie.
08.02.2023

Muzealna droga ORP Sokół. Początek nowego etapu życia okrętu

Wedle zapowiedzi jeszcze w tym roku ma się rozpocząć nowa "służba" ORP Sokół, okrętu podwodnego typu Kobben, który do 2018 roku służył pod biało-czerwoną banderą. Trwają prace nad uczynieniem z niego wyjątkowego eksponatu Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
30.01.2023

Rozwój sił podwodnych kluczowy dla bezpieczeństwa morskiej granicy

Dla wielu marynarek wojennych jednym z najistotniejszych rodzajów broni w ich arsenale są okręty podwodne. Ich skryte działanie, możliwości operacyjne oraz zagrożenie, jakie stanowią dla wrogich sił morskich oraz szlaków handlowych sprawia, że ich posiadanie jest kluczowe dla bezpieczeństwa morskiej granicy państwowej oraz interesów na morzu.
18.11.2022

Demontaż Kopernika

Na terenie Stoczni Gdańskiej Sp. z.o.o. trwa złomowanie byłego okrętu hydrograficznego proj. 861 ORP Kopernik, który służył w polskiej Marynarce Wojennej w latach 1971-2006.
14.11.2022

A26 Blekinge – najnowocześniejszy konwencjonalny okręt podwodny od Szwedów

W ramach serii naszych analiz dotyczących rynku okrętowego przedstawiamy informacje na temat kolejnych nowych ciekawych konstrukcji i budów jednostek pływających. Dzisiaj o jednej z innowacji wojskowego budownictwa okrętowego zamówionej przez szwedzką marynarkę wojenną.
17.01.2022

ORP Sęp i ORP Bielik - ostatnie okręty typu Kobben wycofane ze służby

ORP Sęp i ORP Bielik – ostatnie dwa okręty podwodne typu Kobben – zostały wycofane ze służby; o ostanim opuszczeniu bandery poinformowała 3. Flotylla Okrętów w Gdyni, do której należały jednostki.
16.12.2021

Ile waży Sokół? Słynny okręt szykowany na ekspozycję [ZDJĘCIA]

Mowa o ORP "Sokół", okręcie podwodnym Marynarki Wojennej typu Kobben, który ze służby został wycofany w 2018 roku. Obecnie w Stoczni Wojennej trwają prace przystosowujące "Sokoła" do celów ekspozycyjnych. W tym celu jednostka została dokładnie zważona.
07.12.2021

MON: Okręty podwodne typu Kobben są zdolne do bezpiecznego zanurzania i wynurzania

Okręty podwodne typu Kobben są zdolne do bezpiecznego zanurzania i wynurzania - poinformował resort obrony odpowiadając na interpelację grupy posłów Konfederacji dotyczącą stanu okrętów podwodnych typu Kobben w służbie Marynarki Wojennej.
17.01.2021

Postępy reanimowanego programu Ratownik: Polska złożyła ofertę na budowę okrętu

3 listopada, w odpowiedzi na pytania zadanie przez Zespół Badań i Analiz Militarnych Inspektorat, Uzbrojenia MON poinformował o postępach programu zamówienia i budowy wyspecjalizowanego okrętu ratowniczego projektu 570-II, który kryje się pod kryptonimem Ratownik.
09.11.2020

Ćwiczenia okrętów typu Kobben [foto]

W Marynarce Wojennej kończą służbę okręty podwodne typu Kobben. Odbyły się jedne z ostatnich ćwiczeń z ich udziałem.
27.10.2020

Drugie życie ORP „Sokół”

W polskiej Marynarce Wojennej służył 16 lat. W tym czasie, w ramach różnego rodzaju ćwiczeń i operacji, przebył prawie 26 tysięcy mil morskich. ORP „Sokół” został wycofany ze służby w czerwcu 2018 roku. To jednak nie koniec jego historii. Okręt podwodny przekazano Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Teraz otrzyma drugie życie i będzie obiektem muzealnym z prawdziwego zdarzenia. W PGZ Stoczni Wojennej trwają właśnie prace zabezpieczające okręt. Tym samym rozpoczął się pierwszy, wstępny etap przygotowujący go do nowej roli.
10.08.2020

Może na morze? Studiuj na gdyńskich uczelniach

Co można studiować w mieście z morza i marzeń? Wiele kierunków dających możliwość podjęcia satysfakcjonującej pracy, wiele z nich również związanych ze spełnianiem zawodowych marzeń na morzu. Akademia Marynarki Wojennej i Uniwersytet Morski zapraszają na Dni Otwarte. Będzie można m.in. zapoznać się z szeroką ofertą edukacyjną, zwiedzić okręt podwodny, a także dowiedzieć się … jak wygląda życie studenckie. Z pewnością będzie ciekawie i inspirująco.
09.03.2020

Stanowisko Polskiego Lobby Przemysłowego w sprawie zadań, stanu i wyposażenia Marynarki Wojennej RP

Polskie Lobby Przemysłowe im. Eugeniusza Kwiatkowskiego wyraża głębokie zaniepokojenie stanem Marynarki Wojennej RP.
22.02.2020

ORP Bielik wpłynął na remont do Stoczni Remontowa

W zeszłym tygodniu, Komenda Portu Wojennego Gdynia wybrała ofertę Gdańskiej Stoczni Remontowej z grupy kapitałowej Remontowa Holding na wykonanie naprawy bieżącej okrętu podwodnego ORP Bielik (296), typu Kobben (projektu IKL IK29). Ma ona umożliwić dalszą eksploatację 52-letniej jednostki.
23.10.2019

Instytut Jagielloński: Remont ORP Orzeł najszybszym sposobem zapewnienia obrony Bałtyku. Potrzebna decyzja MON

Jesteśmy bezbronni wobec rosyjskich okrętów podwodnych. Tymczasem ORP Orzeł stoi unieruchomiony w porcie. Stoczniowcy mogą go naprawić, czekają tylko na decyzję MON. - Stan polskich sił podwodnych jest niepokojący; - Wdrożenie przez MON „rozwiązania pomostowego” zajmie wiele lat, podczas których zostaniemy bez zdolności podwodnych; - Rozwiązaniem „na teraz” jest pilna modernizacja i przywrócenie do służby jedynego polskiego okrętu podwodnego z potencjałem - ORP Orzeł.
25.09.2019

MON: Trwają analizy nad pozyskaniem okrętów podwodnych oraz zdolności pomostowej w tym zakresie

Trwa faza analityczno-koncepcyjna, która ma określić sposób pozyskania nowych okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej. Jednocześnie trwają prace nad pozyskaniem okrętu podwodnego w ramach rozwiązania pomostowego - poinformował wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.
13.08.2019

Szkolenie z nawigacji i hydrografii morskiej

W dniach 22-24 maja 2019 r. Instytut Nawigacji i Hydrografii Morskiej realizował szkolenie teoretyczne i praktyczne z nawigacji i hydrografii morskiej dla słuchaczy Politechniki Warszawskiej i Wojskowej Akademii Technicznej. W pierwszym dniu zapoznano studentów z podstawami nawigacji i hydrografii morskiej. Cykl wykładów obejmował zagadnienia związane z nawigacją satelitarną, zastosowaniem dronów powietrznych, pomiarami hydrograficznymi w ramach konkursu XPRIZE, technikami pomiarów batymetrycznych SBES, SSS, MBES, MTES ora
28.05.2019

Orzeł w zanurzeniu

Jest największym polskim okrętem podwodnym. ORP Orzeł odbywa szkolenie na morzu, sprawdzając m. in. przygotowanie załogi do samodzielnego operowania poza macierzystym portem w położeniu podwodnym.
19.10.2018

15 lat pod biało-czerwoną banderą

W sobotę, 8 września okręt podwodny ORP Bielik obchodzi 15 rocznicę podniesienia biało-czerwonej bandery. Z tej okazji dzisiaj w piątek, 7 września podniesiono małą galę banderową i odbyła się uroczysta zbiórka.
07.09.2018

Eksperci krytykują plan zakupu 30-letnich fregat od Australijczyków. Nie mogą one zastąpić nowych okrętów

Zakup używanych, 30-letnich fregat Adelaide od Australii jest błędem – ocenia kmdr por. rez. Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl. Jak podkreśla, te jednostki nie odpowiadają potrzebom nowoczesnych sił morskich i będą nieskuteczne w przypadku ewentualnych zagrożeń na Bałtyku. Drogie w pozyskaniu i kosztowne w eksploatacji całkowicie uzależnią też Marynarkę od zagranicznej pomocy technologicznej, bo do ich serwisowania i napraw trzeba będzie ściągać specjalistów z USA i Australii.
06.08.2018

Czy stać nas na upadek polskiego przemysłu stoczniowego?

Polski przemysł stoczniowy stoi przed koniecznością transformacji. Co trzeba zrobić aby się rozwijał? Jakie korzyści przyniesie to gospodarce naszego kraju? Z drugiej strony, jakie koszty poniesie państwo polskie, jeśli pozwoli na upadek tego sektora gospodarki? Na te pytania odpowiada Instytut Studiów Wschodnich w eksperckim raporcie „Polski sektor stoczniowy: stan obecny, perspektywy, zagrożenia”.
20.07.2018

Posłowie PO: dymisja szefa Marynarki związana z brakiem nowych okrętów

Dymisja inspektora Marynarki Wojennej kontradmirała Mirosława Mordela wiąże się z zastojem w modernizacji technicznej, w tym brakiem zakupu nowych okrętów – ocenili w środę posłowie PO. We wtorek MON poinformowało o zmianie na stanowisku inspektora MW.
20.06.2018

MON zapowiada przyspieszenie zakupu okrętów podwodnych

Dwa tygodnie temu morze wyrzuciło na polskie plaże pociski sygnalizacyjne z rosyjskiego okrętu podwodnego. Rosjanie wiedzą, że Marynarka Wojenna nie ma jak powstrzymywać tak jawnych demonstracji siły – będące na jej wyposażeniu stare okręty podwodne mają ponad pięćdziesiąt lat i są powoli wycofywane. Minister Błaszczak zapowiedział właśnie, że będą prowadzone rozmowy na temat zakupu okrętów podwodnych. Nie wiadomo jeszcze, co dalej z nowymi śmigłowcami czy programem korwet Miecznik. Zdaniem ekspertów bez tych programów ros
14.06.2018

Ostatnie opuszczenie bandery na ORP Sokół

W ciągu 16 lat służby pod biało-czerwoną banderą, w ramach ćwiczeń i operacji morskich przebył prawie 26000 mil morskich, wykonując 174 zanurzenia. W piątek, 8 czerwca, odbędzie się ostatnie opuszczenie bandery na okręcie podwodnym ORP Sokół.
05.06.2018

Pamięci weteranów misji poza granicami kraju

W blisko 65-letniej historii polskich misji zagranicznych było ich ponad 115 tys. z czego 800 zostało rannych, a 120 nigdy nie wróciło do domu. Dzisiaj żołnierze i pracownicy wojska obchodzą Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ. W Gdyni ich pamięć uczczono przy okręcie-muzeum ORP „Błyskawica”.
30.05.2018

Gdynia: Do Muzeum Marynarki Wojennej trafiła bandera i proporzec ORP Kondor

Do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni trafiła we wtorek bandera i proporzec ORP "Kondor" – okrętu podwodnego typu Kobben, który w grudniu ub.roku został wycofany ze służby w Marynarce Wojennej. Muzeum posiada w sumie ponad 50 bander pochodzących z polskich okrętów.
27.03.2018

Bandera z ORP Kondor dla Muzeum Marynarki Wojennej

We wtorek, 27 marca o godzinie 12.00 w Muzeum Marynarki Wojennej (sala konferencyjna na parterze) odbędzie się uroczystość przekazania bandery i proporca z ORP Kondor do zbiorów Muzeum MW. Gośćmi muzeum będą: dowódca Dywizjonu Okrętów Podwodnych MW, dowódcy ORP Kondor oraz członkowie załogi. Wstęp na uroczystość jest wolny.
22.03.2018

ORP Sokół trafi do Muzeum Marynarki Wojennej

ORP Sokół, okręt podwodny typu Kobben, obecnie jeden z trzech, które posiada polska Marynarka Wojenna, zostanie wycofany ze służby w połowie roku. Ta niezwykła jednostka stanie się wtedy obiektem muzealnym Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, na co wyraziło zgodę Ministerstwo Obrony Narodowej.
12.03.2018

Manewry wojskowe Passex na Bałtyku

Do piątku potrwają na Bałtyku manewry Passex z udziałem Marynarki Wojennej. Załogi okrętów wraz z lotnictwem morskim ćwiczą poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych, obronę przed atakami z powietrza, niszczenie celów nawodnych, akcje embarga i kontroli żeglugi.
25.01.2018

Okręty podwodne dla Polski się oddalają

Co dalej z nowymi okrętami podwodnymi dla polskiej floty? Czy doczekamy się w styczniu wskazania zagranicznego dostawcy nowych jednostek?
17.01.2018

ORP Orzeł jeszcze wyjdzie w morze, jednak najpierw czeka go remont

Komisja ds. Awarii Okrętowych zakończyła dochodzenie w sprawie pożaru na ORP "Orzeł", jednostka po wykonaniu koniecznych napraw wróci do służby.
11.01.2018

Ministrowie obrony Polski i Francji rozmawiali nt. okrętów podwodnych

Zakup, wspólna produkcja okrętów podwodnych i ewentualny udział Francji w tym kontrakcie były w piątek tematem rozmowy telefonicznej szefa MON Antoniego Macierewicza z minister obrony Francji Florence Parly - poinformowała rzeczniczka MON płk Anna Pęzioł-Wójtowicz.
22.12.2017

ORP Kondor po raz ostatni opuścił banderę. W przyszłym roku służbę w MW zakończy kolejny okręt podwodny (foto, wideo)

Przebył 42 000 mil morskich, wychodził w morze prawie 200 razy i spędził na nim ponad 600 dni. W większości pod wodą. Tak po 13 latach służby w Marynarce Wojennej prezentuje się bilans okrętu podwodnego ORP Kondor. W środę w Porcie Wojennym w Gdyni na jednostce po raz ostatni opuszczono banderę. Teraz zostanie przekazana Agencji Mienia Wojskowego.
20.12.2017

Ostatnie opuszczenie bandery na ORP Kondor

W Porcie Wojennym w Gdyni w środę odbędzie się uroczystość ostatniego opuszczenia bandery na okręcie podwodnym ORP Kondor. To pierwsza z czterech jednostka typu Kobben, które zostaną wycofane ze służby w Marynarce Wojennej na przestrzeni najbliższych lat. W ciągu ponad 13 lat służby pod biało-czerwoną banderą w ramach ćwiczeń i operacji morskich przebył 42 000 mil morskich. Wychodził na morze blisko 200 razy i spędził na nim ponad 600 dni, z czego większość pod wodą.
19.12.2017

Kownacki dla „SE”: Potężne zakupy dla polskiej armii

W 2016 roku wydaliśmy całość wydatków z budżetu na obronność; wszystko wskazuje na to, że w 2017 r. wydamy całość wydatków - mówi w wywiadzie dla piątkowego "Super Expressu" wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki.
08.09.2017

Ćwiczenie PASSEX na Bałtyku

5 września na Bałtyku rozpoczęło się ćwiczenie pod kryptonimem PASSEX. Okręty z Norwegii, Portugalii, Kanady, Niemiec, Holandii oraz Polski, wspierane przez lotnictwo morskie prowadzą operację osłony strategicznego transportu morskiego.
05.09.2017

MON: Remont okrętów podwodnych - niezbędny

Do czasu uzyskania nowych okrętów podwodnych zlecono podstawowy remont obecnie eksploatowanych jednostek. Celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i podtrzymanie umiejętności załóg - poinformowało w czwartek Ministerstwo Obrony Narodowej.
10.08.2017

Marynarka naprawi stare okręty podwodne

Stocznia Marynarki Wojennej w Gdyni oraz spółka NET MARINE Marine Power Service Sp. z o.o. ze Szczecina wykona na zlecenie Komendy Portu Wojennego Gdynia naprawę wyposażone na okrętach typu Kobben: ORP Sęp i ORP Sokół. Prace mają kosztować 2,4 mln zł.
09.08.2017

15 lat pod biało-czerwoną banderą

24 tysiące mil morskich żeglugi, w tym prawie 13 tysięcy w zanurzeniu, udział w manewrach krajowych i międzynarodowych - to bilans działań okrętu podwodnego ORP Sokół w Marynarce Wojennej. W niedzielę, 4 czerwca mija 15 lat od podniesienia biało-czerwonej bandery na tym okręcie.
02.06.2017

Dowódca Generalny w 3. Flotylli Okrętów

Marynarzy uczestniczących w ćwiczeniu pk. Okoń-17 w czwartek odwiedził Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych. Była to pierwsza wizyta generała dywizji Jarosława Mika w Marynarce Wojennej.
26.05.2017

Ekspedycja „Santi Odnaleźć Orła” po raz czwarty wyrusza na poszukiwania

W sobotę 20 maja 2017 roku, o godzinie 14.00, z portu w Gdyni w ramach projektu „Santi Odnaleźć Orła” wyruszy ekspedycja badawcza, mająca na celu odnalezienie wraku sławnego polskiego okrętu podwodnego „Orzeł”. Członkowie ekspedycji mają zamiar ostatecznie zweryfikować hipotezę, według której przyczyną zatonięcia polskiego okrętu mógł być atak bombowy brytyjskiego samolotu. Trójmiejscy badacze planują przeszukać obszar dna Morza Północnego o powierzchni 1350 km² wokół pozycji domniemanego ataku lotniczego. Zakończenie eksp
15.05.2017

85-lecie Dywizjonu Okrętów Podwodnych

85 lat temu, w Polskiej Marynarce Wojennej utworzono Dywizjon Okrętów Podwodnych. Od tego czasu okręty podwodne nieprzerwanie służą pod biało-czerwoną banderą. Największą sławę zyskały podczas działań podczas II wojny światowej.
24.04.2017

Polska marynarka wojenna pamięta czasy PRL-u. Średni wiek okrętu to 33 lata

Polska marynarka często przez złośliwych jest określana "pływającym skansenem" i jest w tych słowach dużo prawdy. To fatalna sytuacji w momencie, gdy mówimy o resorcie odpowiedzialym za obrone kraju.
27.01.2017

Czy używane australijskie fregaty zastąpią pomysł budowy okrętów Miecznik i Czapla?

W momencie gdy nie wiadomo, kiedy polskie okręty wejdą do służby, polscy marynarzy rozważają możliwość przejęcia wycofanych z linii australijskich fregat typu Adelaide. Nie wiadomo jeszcze na ile ten pomysł rozwiąże problemy polskiej marynarki.
25.01.2017

Torpedy na ORP Bielik

Załadunek torpedy ćwiczebnej na okręt podwodny ORP BIELIK miał miejsce w poniedziałek (5.12) w Porcie Wojennym Gdynia. Uczestniczyli w nim marynarze okrętów podwodnych typu Kobben oraz zabezpieczenie techniczne.
06.12.2016

Jubileusz ORP Kondor

W gdyńskim porcie wojennym odbyły się jubileuszowe uroczystości ORP Kondor. Zgodnie z marynarską tradycją rozpoczęto je uroczystym podniesieniem bandery i małej gali banderowej. Na zbiórce załogi przypomniano 12-letnie osiągnięcia jubilata, a wyróżniający się marynarze zostali uhonorowani.
21.10.2016

Załadunek torpedy ćwiczebnej na okręt podwodny

W Porcie Wojennym w Gdyni odbył się załadunek torpedy ćwiczebnej na okręt podwodny ORP Sęp. Uczestniczyli w nim marynarze z okrętu, a także żołnierze z KPW Gdynia, Składu Gdynia 1. RBLog, strażacy oraz ratownicy medyczni.
20.09.2016

Nowi dowódcy okrętów podwodnych

W piątek 24 czerwca, dwa okręty podwodne zyskały nowych dowódców. Dotychczasowy dowódca ORP Sokół kmdr ppor. Tomasz Sołkiewicz objął dowodzenie ORP Orzeł i awansował na stopień komandora porucznika. Jego miejsce zajął kmdr ppor. Łukasz Szmigiel.
24.06.2016

Jubileusz ORP Sokół

W przededniu 14 rocznicy wcielenia ORP "Sokół" do służby w polskiej Marynarce Wojennej odbyły się uroczystości rocznicowe. Zgodnie z marynarską tradycją rozpoczęto je podniesieniem bandery i małej gali banderowej.
03.06.2016

SMW rozpoczął prace na okrętach OOP t. KOBBEN

29 grudnia Stocznia Marynarki Wojennej S.A. zawarła umowę z Komendą Portu Wojennego Gdynia na wymianę przyrządów kontrolno - pomiarowych wraz z dostawą na OOP t. KOBBEN.
11.01.2016

Danuta Hübner na Kondorze

W czwartek (1.10) Przewodnicząca Komisji Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego Danuta Hübner odwiedziła w Gdyni okręt podwodny ORP „Kondor”. Matka chrzestna spotkała się z załogą oraz zapoznała się z aktualnymi zadaniami realizowanymi przez jednostkę.
01.10.2015

Ćwiczenia załadunku w świnoujskim Porcie Wojennym

W świnoujskim Porcie Wojennym miał miejsce ćwiczebny manewr załadunku i wyładunku sił 12. Brygady Zmechanizowanej i 8. Pułku Przeciwlotniczego na pokład okrętu transportowo –minowego 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Sprawdzane były procedury obowiązujące przy operacji załadunku sprzętu oraz doskonalono metodykę rozmieszczania ładunku na pokładach okrętów.
11.06.2015

Załadunek torperdy ćwiczebnej na okręt podwodny ORP

W czwartek (26 marca 2015 r.) w Porcie Wojennym w Gdyni, żołnierze Zespołu Zabezpieczenia Komendy Portu Wojennego Gdynia oraz marynarze okrętu typu „Kobben”” ćwiczyli załadunek torpedy na okręt podwodny ORP „Kondor”.
30.03.2015

Polscy oficerowie już uczą się obsługi okrętów podwodnych, które Polska może otrzymać po 2020 r.

Oficerowie w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni za pomocą symulatora systemu walki francuskiej firmy DCNS uczą się, jak wykorzystywać zintegrowany obraz sytuacji wokół okrętu podwodnego oraz jak używać jego uzbrojenia, w tym broni odstraszania. Producent startujący w przetargu na dostawę okrętów podwodnych dla Polski zaprezentował w Gdyni swój symulator.
07.03.2015

Wizyta ambasadora Norwegii w 3. Flotylli Okrętów

Z dwudniową kurtuazyjną wizytą w 3. Flotylli Okrętów przebywa ambasador Norwegii Karsten KLEPSVIK z małżonką. Karsten KLEPSVIK spotkał się z dowódcą 3. Flotylli Okrętów. Złożył także wizytę na okręcie podwodnym ORP Kondor.
04.03.2015

Polskie wojsko buduje system odstraszania. Brakuje jeszcze okrętów podwodnych z pociskami manewrującymi

Nowe okręty podwodne wyposażone w pociski manewrujące wraz z pociskami JASSM w samolotach F-16 i rakietami ziemia-ziemia Homar zmienią potencjał polskiego wojska. Także przekazanie technologii wraz ze sprzętem kupowanym zagranicą polskim zakładom przemysłu obronnego poprawi możliwości militarne kraju, a do tego wpłynie korzystnie na gospodarkę.
23.02.2015

MON przesuwa termin zakupu okrętów podwodnych

Zgodnie z najnowszymi planami Ministerstwa Obrony Narodowej, podpisanie umowy na dostawę trzech okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej ma nastąpić najwcześniej za dwa lata, natomiast najważniejszym czynnikiem przy ich wyborze ma być uzbrojenie w rakiety manewrujące.
20.01.2015

Gdyńska stocznia porozumiała się z Francuzami. Jeśli MON wybierze okręty podwodne Scorpène, dwa powstaną w Polsce

Francuski koncern DCNS i trójmiejska stocznia Nauta podpisali porozumienie o współpracy przy budowie okrętów podwodnych dla polskiej marynarki. To kolejny etap przygotowań do przetargu na okręty, który Ministerstwo Obrony Narodowej ma rozpisać jeszcze w tym roku. Francuzi zapewniają, że jeśli MON wybierze okręty Scorpène, w dwóch trzecich zostaną one wyprodukowane w Polsce.
11.07.2014

Polska wyda 7,5 mld zł na trzy okręty podwodne. Eksperci podkreślają, że powinny być uzbrojone w pociski manewrujące dalekiego zasięgu

Jeszcze w tym roku ma zostać rozpisany przetarg na trzy okręty podwodne dla polskiej marynarki. Do tej pory ta część wojska była zaniedbywana, a niemal wszystkie okręty pochodzą sprzed 1989 r. Eksperci podkreślają, że Polska musi kupić takie okręty, które długo zachowają wartość bojową, także ofensywną. Istotne jest wyposażenie w pociski manewrujące.
13.06.2014

Piknik Naukowy w Akademii Marynarki Wojennej

Chcesz odkryć tajemnice okrętu podwodnego? A może pomanewrować nowoczesnym statkiem na różnych akwenach? Zapoznaj się ze sprzętem policji, a także straży pożarnej. Prawie dwadzieścia różnych tematów dla dzieci, młodzieży i dorosłych czeka na uczestników Pikniku Naukowego w Akademii Marynarki Wojennej, który odbędzie się w ramach XII Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Na piknik uczelnia zaprasza w czwartek 22 maja, w godz. 9:00 – 15:00. W tym dniu każdy znajdzie coś dla siebie!
20.05.2014

„Dzień Otwartej Uczelni” w Akademii Marynarki Wojennej

W najbliższy czwartek, 27 marca, w Akademii Marynarki Wojennej odbędzie się „Dzień Otwartej Uczelni”. Po raz pierwszy publicznie zostaną zaprezentowane najnowsze uczelniane symulatory – zarządzania kryzysowego i trójwymiarowych modeli uzbrojenia morskiego.
26.03.2014

Jakie okręty podwodne dla polskiej MW?

Jeden z najważniejszych programów modernizacji Marynarki Wojennej – zakup trzech nowych okrętów podwodnych – wchodzi w decydującą fazę. MON i Sztab Generalny finalizują prace nad wymaganiami operacyjnymi dla tych jednostek. Przetarg może zostać ogłoszony w połowie przyszłego roku.
09.12.2013

W Polsce jest ich niespełna dziesięciu - nurkowie ratownictwa to elita Marynarki Wojennej

Grupa polskich nurków głębokowodnych jest stosunkowo nieliczna, ale w państwach położonych nad Bałtykiem - jedyna. Tworzą oni wąskie, rzec by można elitarne grono, które co roku poddawane jest bardzo restrykcyjnym testom. Tak wyśrubowane normy nie obowiązują nawet w Stanach Zjednoczonych - pisze "Polska Zbrojna".
30.10.2013

Polsko-szwedzkie ćwiczenie ratownicze

Odnalezienie uszkodzonego okrętu podwodnego oraz udzielenie pomocy jego załodze to główny cel polsko-szwedzkiego ćwiczenia rozpoczynającego się dzisiaj na Bałtyku. W trakcie trzydniowej fazy morskiej manewrów marynarze z obu krajów będą doskonalić techniki ratownicze - udzielanie pomocy technicznej i medycznej oraz wykorzystywanie specjalistycznych pojazdów podwodnych. Kulminacyjnym momentem ćwiczenia będzie przeprowadzenie operacji ewakuacji załogi okrętu podwodnego.
16.10.2013

Dzień Otwartej Uczelni w Akademii Marynarki Wojennej

W piątek, 22 marca, w Akademii Marynarki Wojennej odbędzie się „Dzień Otwartej Uczelni”. Po raz pierwszy publicznie zostanie zaprezentowany najnowszy uczelniany symulator – spawania. Tego dnia każdy będzie mógł również stanąć za sterami okrętu w symulatorze mostka nawigacyjnego, spróbować swoich sił na wirtualnej strzelnicy, czy też zapoznać się z artylerią okrętową. Uczelnia zaprasza wszystkich, którzy chcą zobaczyć Akademię Marynarki Wojennej od kuchni.
20.03.2013

Czas oczekiwanego przełomu

Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie światowej gospodarki bez niezachwianego handlu, tymczasem transport morski jest ciągle najbardziej efektywnym, bezpiecznym i proekologicznym środkiem wymiany towarowej.
08.02.2013

Dowódca sił morskich Norwegii z wizytą w Marynarce Wojennej

We wtorek, 4 grudnia, dowódca Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii złoży wizytę w polskich siłach morskich. Wiceadmirał Bernt Grimstvedt spotka się z dowódcą polskiej MW admirałem floty Tomaszem Mathea, odwiedzi 3 Flotyllę Okrętów, Ośrodek Szkolenia Nurków i Płetwonurków oraz Akademię Marynarki Wojennej.
04.12.2012

Dzień otwarty Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni- „chcemy by morze nadal fascynowało”

W piątek, 30 listopada Marynarka Wojenna udostępniła swoje wnętrza setkom zwiedzających. Była to jedna z niewielu okazji, kiedy cywile mogli zobaczyć od kuchni funkcjonowanie wojskowej uczelni, spróbować swoich sił na nowoczesnych symulatorach strzeleckich i nawigacyjnych a nawet spędzić kilka minut na pokładzie okrętu podwodnego typu Kobben.
03.12.2012

Dzień otwartej uczelni w Akademii Marynarki Wojennej

W piątek, 30 listopada, każdy będzie mógł zobaczyć Akademię Marynarki Wojennej od kuchni w czasie Dnia Otwartej Uczelni. W tym dniu, po raz pierwszy publicznie, zaprezentowany zostanie okręt podwodny typu Kobben.
27.11.2012

Na ratunek załodze okrętu podwodnego „Northern Crown 2012”.

Northern Crown 2012 to kryptonim polsko-szwedzkiego ćwiczenia w ratowaniu załóg okrętów podwodnych – jednej z najbardziej skomplikowanych operacji ratowniczych na morzu. Manewry odbędą się na wodach Zatoki Gdańskiej w czwartek i piątek (4-5 października). Kulminacyjnym momentem ćwiczeń będzie ewakuacja „suchą stopą” członków załogi okrętu podwodnego z dna na powierzchnię, przy wykorzystaniu ratowniczego pojazdu podwodnego.
03.10.2012

Dowódca sił morskich Finlandii z wizytą w polskiej MW

Dzisiaj (wtorek, 11 września), dwudniową wizytę w Marynarce Wojennej RP rozpocznie dowódca sił morskich Finlandii kontradmirał Veli-Jukka Pennala. Podczas wizyty w Gdyni spotka się z dowódcą polskich sił morskich admirałem floty Tomaszem Mathea, odwiedzi 3 Flotyllę Okrętów w Gdyni, Ośrodek Szkolenia Nurków i Płetwonurków oraz Akademię Marynarki Wojennej i Centrum Techniki Morskiej.
11.09.2012

Marcin Gortat na okrętach w Gdyni

W środę, 1 sierpnia, Marcin Gortat odwiedzi Port Wojenny w Gdyni. W trakcie wizyty pozna specyfikę służby w Marynarce Wojennej oraz spotka się z załogami okrętów podwodnych i fregat rakietowych.
31.07.2012

Wizyta Dowódcy Sił Morskich Rumunii

Dzisiaj i jutro, w Marynarce Wojennej przebywać będzie dowódca Sił Morskich Rumunii, wiceadmirał Aurel POPA. W trakcie dwudniowej wizyty wiceadmirał A. Popa odbędzie rozmowy z dowódcą MW RP admirałem floty Tomaszem Mathea, odwiedzi Port Wojenny w Gdyni, Akademię Marynarki Wojennej oraz Ośrodek Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP.
20.06.2012

Wizyta dowódcy Sił Morskich Francji

W dniu dzisiejszym wizytę w Marynarce Wojennej złoży dowódca Sił Morskich Francji admirał Bernard ROGEL. Głównym punktem spotkania będzie podpisanie polsko-francuskiego porozumienia o współpracy w zakresie bezpiecznego nurkowania i prac podwodnych.
13.06.2012

„Filmowe koszary”

Podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbywa się także „Gdynia Film Festival Dzieciom”, którego kulminacyjnym punktem programu będą „Filmowe Koszary”. Organizowane są one w sobotę, 12 maja w Gdyni Oksywiu na boisku przed kinem „GROM” oraz na terenie Bazy Marynarki Wojennej. Tego dnia będzie można zobaczyć m.in. pokazy kaskaderskie, saperskie i ratownicze oraz wejść na pokład okrętów Marynarki Wojennej.
11.05.2012

„Majówka” na pokładach okrętów

W pierwszym tygodniu maja, w Gdyni, Marynarka Wojenna zaprezentuje społeczeństwu swoje okręty. Będzie można zobaczyć i wejść na pokład okrętów, które wykonują zadania na polskich obszarach morskich oraz uczestniczą w misjach i operacjach międzynarodowych. Wśród nich będą m.in. okręty podwodne, fregata i okręt rakietowy, okręty trałowo-minowe oraz ratowniczy.
26.04.2012

Ratownik z Buzdyganem

Dowódca okrętu ratowniczego ORP „Piast” kmdr por. Grzegorz Zięba został laureatem osiemnastej edycji nagród „Polski Zbrojnej” – Buzdyganów. Nagrodę wręczono „za to, że gdy na Bałtyku dzieje się coś złego, zawsze można liczyć na jego perfekcyjne dowodzenie akcją ratunkową oraz za metody działania, których nie stosują inne marynarki”. Prestiżowa nagroda nazywana jest w środowisku sił zbrojnych wojskowym Oskarem.
29.02.2012

MON bada sytuację Marynarki Wojennej. Decyzje ministra dopiero w marcu

Polskie siły morskie powinny posiadać m.in. okręty wielozadaniowe, podwodne i przeciwminowe - ocenia Dowództwo Marynarki Wojennej. Przyszłość tego rodzaju sił zbrojnych jest obecnie analizowana przez MON. Minister Tomasz Siemoniak zapowiada decyzje na marzec.
21.02.2012

W obronie Akademii Morskiej stanie... okręt podwodny

Na terenie Akademii Marynarki Wojennej stanie okręt podwodny typu Kobben. Uczelnia chce przeznaczyć jednostkę dla swoich naukowców na wyposażone w symulatory laboratorium.
16.12.2011

Jak żyć? Nadzieją!

Przykład Stoczni Marynarki Wojennej pokazuje, że choć jest źle, to trzeba wierzyć, że nastąpi odbicie od dna
13.10.2011

PASSEX na Bałtyku

Na Morzu Bałtyckim zakończyło się polsko-amerykańskie ćwiczenie sił morskich PASSEX. Przez dwa dni (18-19 sierpnia) okręty i lotnictwo morskie przećwiczyły operację poszukiwania okrętu podwodnego, zwalczania celów powietrznych oraz antyterrorystyczną z użyciem grup boardingowych. Doskonalono także elementy łączności i manewrowania. W manewrach udział wzięły dwie „bliźniacze” fregaty rakietowe – polska i amerykańska.
21.08.2011

Tratwa lepsza od Papanikolisa

Do 2018 r. Polska zamierza wydać miliardy złotych na modernizację uzbrojenia naszej armii. Istotnym elementem tych planów jest zakup nowych okrętów podwodnych na potrzeby Marynarki Wojennej, gdyż stare wkrótce przestaną nadawać się do użytku. Niepokój budzą jednak informacje, że w tej sprawie prowadzone są rozmowy z przedstawicielami greckiej stoczni ze Skaramangi, producenta okrętu podwodnego U-214.
28.03.2011

Mała marynarka - będą zwalniać

W poniedziałek w Stoczni Marynarki Wojennej SA w Gdyni ma się odbyć wiec informacyjno-protestacyjny. Powodem akcji jest brak porozumienia pomiędzy związkowcami a zarządem spółki w sprawie zwolnień z zakładu ok. 400 pracowników. Od grudnia 2009 r. stocznia Marynarki Wojennej znajduje się w stanie upadłości układowej.
28.03.2011

Można popłynąć okrętem podwodnym, fregatą albo polecieć na symulatorze Bryzy

Od dzisiaj można wziąć udział w licytacjach rejsu okrętem podwodnym, fregatą rakietową i lotu symulatorem samolotu "Bryza”. Aukcje prowadzone są na portalu www.aukcje.wosp.org.pl
21.12.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.