• <
BOTA_2023

Danuta Hübner na Kondorze

01.10.2015 11:33 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Danuta Hübner na Kondorze - GospodarkaMorska.pl

W czwartek (1.10) Przewodnicząca Komisji Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego Danuta Hübner odwiedziła w Gdyni okręt podwodny ORP „Kondor”. Matka chrzestna spotkała się z załogą oraz zapoznała się z aktualnymi zadaniami realizowanymi przez jednostkę.

Z tej okazji załoga zdecydowała o przyśpieszeniu przypadającej na 20 października rocznicy podniesienia biało-czerwonej bandery. Podczas uroczystej zbiórki odczytano rozkaz okolicznościowy dowódcy, w którym przypomniano dotychczasowe osiągnięcia okrętu .

Z chrztem okrętu nierozerwalnie wiąże się funkcja matki chrzestnej. W czasie uroczystości wypowiada ona formułę: Płyń po morzach i oceanach, sław imię polskiego stoczniowca i marynarza, przynoś chwałę Rzeczypospolitej Polskiej. Nadaję ci imię…, oraz rozbija butelkę szampana o kadłub okrętu. Tradycyjnie załoga okrętu utrzymuje kontakty z matką chrzestną zapraszając ją na uroczystości okrętowe i pamiętając jednocześnie o jej świętach. Matki chrzestne natomiast poczuwają się do obowiązków „matki" i sprawowania opieki nad „swoimi" okrętami.

ORP „Kondor” po raz pierwszy podniósł biało-czerwoną banderę 20 października 2004 r. w bazie Marynarki Wojennej Norwegii w Bergen. Prof. dr hab. Danuta Hübner matką chrzestną okrętu jest od 27 listopada 2004 roku, kiedy to w Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się uroczystość nadania imienia. Od tego dnia, Pani profesor systematycznie odwiedza „swój”, jak mówi, okręt, interesuję się jego działaniami, a także problemami załogi. Za każdym razem spotkania mają rodzinną atmosferę. Załoga ORP „Kondor” na zaproszenie Matki chrzestnej okrętu już dwukrotnie gościła w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

ORP „Kondor” to okręt podwodny typu „Kobben”, który w 2004 roku został podarowany polskiej Marynarce Wojennej przez Rząd Królestwa Norwegii. Od tego czasu okręt w ramach ćwiczeń i operacji morskich przebył 38690 mil morskich. Jego załoga poza portem spędziła 8426 godzin. Uczestniczył w misji antyterrorystycznej „Active Endeavour” na Morzu Śródziemnym, w międzynarodowych ćwiczeniach Loyal Mariner, Noble Mariner, Brilant Mariner oraz Baltops, a także w manewrach Sił Odpowiedzi NATO. W 2005 roku reprezentował biało-czerwoną banderę w obchodach 60. rocznicy zwycięstwa w Bitwie o Atlantyk. ORP „Kondor” to jednostka przeznaczona do zwalczania okrętów nawodnych i podwodnych oraz transportowców przeciwnika, a także prowadzenia rozpoznania i desantu grup rozpoznawczo-dywersyjnych. Zapewnia osłonę szlaków komunikacyjnych, zabezpiecza zespoły okrętów podczas przejść bojowych oraz prowadzi operacje blokadowe. Okrętem dowodzi kmdr ppor. Krzysztof Snarski.

Dziękujemy za wysłane grafiki.