• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Już w przyszłym roku na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni ma stanąć były ORP Sokół

Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Już w przyszłym roku na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni ma stanąć były ORP Sokół

Partnerzy portalu

Muzeum Marynarki Wojennej

Zbliżają się ku końcowi prace przed budynkiem Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. W październiku ma być gotowy "suchy dok" w którym stanie wyjątkowy w skali kraju eksponat. Zanim zostanie otwarty dla zwiedzających, nastąpi spektakularna akcja transportu byłego okrętu do nowej lokalizacji.

Aktualnie pozostaje otwarty przetarg na przetransportowanie droga morską i lądową przysposobionego kadłuba z terenu gdyńskiej PGZ Stocznia Wojenna do nowej lokalizacji. Od dłuższego czasu ex-ORP Sokół pozostaje na terenie stoczniowym i czeka właściwy moment, co wynika z finansowania przedsięwzięcia oraz tego, kto wygra przetarg i się podejmie tego trudnego zadania. Przetarg zakłada, że firmy mogą osobno zająć się przeholowaniem pontonem przez wodę, a następnie na wieloosiowych platformach trasą przechodzącą przez m.in. Skwer Kościuszki i Aleję Topolową. Nowe miejsce "stacjonowania" jednostki znajduje się w regularnie uczęszczanym przez turystów miejscu, naprzeciwko plaży, skąd także z morza będzie widać były okręt polskiej Marynarki Wojennej.

Podczas trwających przed placówką muzealną pracami ziemnymi przy Bulwarze Nadmorskim, gdzie ma stanąć Sokół, natrafiono w ubiegłym tygodniu na szczątki dwóch osób, przypuszczalnie żołnierzy oraz noszący ślady bitewnych uszkodzeń polski hełm wz. 31, w odmianie stosowanej przez obronę plot, a także elementy niemieckiej skrzynki amunicyjnej z okresu po 1942 roku. Znalezisko przekazano ekipie policyjnych specjalistów. Według źródeł historycznych w miejscu odnalezienia szczątków podczas II wojny światowej nie dochodziło do walk. Zdaniem pracowników Muzeum Marynarki Wojennej są małe szanse na identyfikacji ofiar konfliktu i jak się tam znalazły. Jeden z nich, Oskar Myszor, zwrócił uwagę w mediach społecznościowych, że z racji na to, jak płytko szczątki spoczywały, zostały tam naniesione wraz z ziemią, którą zwieziono tam z wielu miejsc w Gdyni i jej okolic na początku lat 70-tych XX wieku, podczas podczas budowy nowej tzw. Ekspozycji Plenerowej oraz samego Bulwaru Nadmorskiego. "Mowa o dziesiątkach wywrotek z ziemią, z różnych miejsc (w Gdyni i może okolicach), m.in. z rozbudowy Stoczni im. Komuny Paryskiej, ale ponoć także z Kępy Oksywskiej. Najwidoczniej wtedy "przegapiono" ludzkie szczątki, i teraz raczej nie da się już ustalić miejsca pochodzenia", dodał.

W związku z transportem, aby odciążyć ważący blisko 350 ton "eksponat", przed umieszczeniem na barce zostanie zdemontowana część cennego wyposażenia okrętu, w tym elementów muzealnej ekspozycji. Na swoje miejsce powróci, gdy "podwodniak" zostanie umieszczony na docelowym stanowisku. Podczas prac modernizacyjnych i konserwatorskich na terenie PGZ Stocznia Wojenna wykonano otwory komunikacyjne w kadłubie, które będą służyły jako wejście i wyjście dla zwiedzających. Usunięto także elementy wyposażenia z lewej burty. Wśród nich był silnik, który przystosowano do wyeksponowania w placówce muzeum. Stworzone miejsce pozwoli na swobodne przejście przez całą długość okrętu, a także możliwość zapoznania się zresztą wyposażenia. W tym celu wyeksponowano również resztę sprzętu. Wykonano m.in. model torpedy z układem wsuwania i wysuwania na zewnątrz, przy użyciu mechanizmów stosowanych przez członków załogi, tzw. torpedowców. Dokonano konserwacji osprzętu zewnętrznego, jak antena, lampy sygnalizacyjne, peryskop i radar. Będzie możliwe zademonstrowanie ich działania. Docelowo na pokładzie okrętu pojawią się też materiały edukacyjne i informacyjne.

Fot. GospodarkaMorska.pl

ORP Sokół (294) ma za sobą długą drogę wojskowej służby.  W latach 1967-2001 znajdował się w wyposażeniu Królewskiej Marynarka Wojenna Norwegii (Sjøforsvaret) jako KNM Stord (S-308). Następnie został przekazany wraz z czterema innymi okrętami typu Kobben polskiej Marynarce Wojennej w ramach utrzymania zdolności polskich sił podwodnych w związku z wycofaniem starszych, poradzieckich jednostek proj. 641. Miały być także pomostowym rozwiązaniem przed wdrożeniem budowy nowoczesnych okrętów podwodnych, znanym potem jako program "Orka", a także wdrożyć polskich marynarzy do służby na sprzęcie zgodnym z wytycznymi i procedurami NATO. ORP Sokół był pierwszym z Kobbenów, na którym w 2002 roku podniesiono polską banderę. Wraz z kolejnymi służył w Dywizjonie Okrętów Podwodnych 3. Flotylli Okrętów i stacjonował w Porcie Wojennym Gdynia. Ze służby został wycofany w 2017 roku, a trzy lata później był przekazany celem stworzenia z niego wyjątkowego eksponatu muzealnego.

Dziękujemy za wysłane grafiki.