• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Za nami 5. Dzień Mechanika na UMG

Fot. UMG

23 października, już po raz piąty na Wydziale Mechanicznym UMG odbyło się niezwykłe wydarzenie skierowane do wszystkich studentów, pracowników i sympatyków Wydziału. Dzień Mechanika, bo o nim mowa, to impreza pomyślana jako święto Wydziału, skierowana początkowo głównie do jego studentów, obecnie stał się wydarzeniem wielowymiarowym, złożonym z wielu oddzielnych aktywności, o bezprecedensowej skali. 

Tegoroczna edycja została oficjalnie zainaugurowana o godz. 10:00 na Sali sportowej uniwersyteckiego Centrum Sportu i Rekreacji przez gospodarzy wydarzenia – JM Rekatora prof. dra hab. Adama Weintrita oraz Dziekana WM prof. dra hab. inż. Andrzeja Miszczaka. Nie mniej, już od godziny 9:00, miały miejsce pierwsze z wielu ważkich wydarzeń tego dnia. W Sali audytoryjnej CSiR swoje prezentacje przedstawiali absolwenci wydziału będący laureatami konkursu na Najlepszą Pracę Dyplomową w ramach modułu MechaPraca.

Ostatecznie, w tych naukowych zmaganiach, głosami studentów, pracowników, Jury i przedstawicieli pracodawców, laur zwycięzcy i nagroda Grand Prix w wysokości 3000 zł, ufundowana przez JM Rektora, przypadły pracy inż. Damiana Arentowicza ”Projekt modeli przestrzennych części maszyn okrętowych typu pokrywa, śruba i uszczelka z wykorzystaniem druku 3D”.

Nagroda druga w wysokości 2000,00 zł, ufundowana przez Dziekana WM przypadła z kolei pracy inż. Piotra Jaworskiego. Swoje nagrody dla zwycięzców i laureatów ufundowali i wręczyli również przedstawiciele pracodawców, firmy: Dohle, SKM, Deneco, Kongsberg i stocznia Nauta


Na sali głównej CSiR, w ramach wydarzenia Dzień z Pracodawcą, swoje stanowiska wystawiło 28 przedstawicieli pracodawców z regionu pomorskiego, firm od lat blisko związanych z WM, współpracujących z nim i zatrudniających studentów i absolwentów Wydziału. Wyjątkowym powodzeniem wśród odwiedzających stoiska firm w tym roku, cieszył się symulator lotu Boeinga 737 czy symulator spawalniczy. W ciągu czterech godzin tych swoistych targów pracy, przez pawilon wystawienniczy przewinęły się setki studentów UMG nawiązujących kontakty i zdobywających kluczowe dla swej zawodowej przyszłości informacje.

W międzyczasie, w innych zakątkach uniwersyteckiego kampusu odbywały się warsztaty i wizyty na pokazach laboratoryjnych dla młodzieży z zaproszonych szkół średnich, w ramach modułu MechaFuture. Inne grupy młodzieży i sympatyków Wydziału mogły wziąć udział w jednym z wielu tego dnia, przeprowadzanych wykładów otwartych z cyklu MechaWykłady. Tylko w tej edycji Wydział Mechaniczny gościł na tej zasadzie kilkuset uczniów i nauczycieli. 

W ramach Dnia Mechanika, w tym samym czasie, swoje rozstrzygnięcie znalazł konkurs na Najlepszy Reportaż z Praktyki Studenckiej w ramach wydarzenia MechaPraktyka, którego zwycięzcą został student Oskar Pasieka. Istotnym elementem wydarzenia były zawody tenisa stołowego o Puchar Dziekana WM pod wiele znaczącym kryptonimem MechaPong. Wzięli w nim udział przedstawiciele wszystkich pięciu wydziałów UMG ale ostatecznym zwycięzcą okazał się bezkonkurencyjny tego dnia Kamil Niewiadomski, przedstawiciel WI.

O godzinie 14:00, po ceremonii wręczenia nagród, zakończyła się część oficjalna Dnia Mechanika a główna aktywność została przeniesiona do sal Wydziału i klubu studenckiego Bukszpryt, gdzie zmagania w ramach MechaZadań toczyli studenci wszystkich aktualnych roczników WM. Wielogodzinne zmagania, w tym zawody w Konstruktorze, konkurs Szantowy czy PubQuiz zakończyły się po godz. 19:00 wręczeniem nagród zwycięzcom i wszystkim uczestnikom. O tej porze rozpoczęła się zabawa klubowa studentów i pracowników i trwała przeze wiele dalszych wspaniałych godzin. 

RUMIA_INVEST_390 x 150_2025

Dziękujemy za wysłane grafiki.