• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Tak rozkłada się ciało w głębi oceanu (wideo)

31.03.2016 11:07 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Tak rozkłada się ciało w głębi oceanu (wideo)

Partnerzy portalu

Tak rozkłada się ciało w głębi oceanu (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Co się dzieje ze zwłokami na dnie oceanu? W ciągu zaledwie czterech dni są zredukowane do szkieletu. Naukowcy z kanadyjskiego Uniwersytetu Simona Frasera umieścili świńskie tusze 300 metrów pod wodą i obserwowali proces rozkładu ciała.  Właśnie opublikowali wyniki swoich badań  w czasopiśmie PLoS ONE.

Martwe zwierzęta umieszczono w głębokiej, silnie natlenionej wodzie cieśniny Georgia. Naukowcy odkryli, że podczas gdy kości mogą pozostać nietknięte nawet do sześciu miesięcy, tusza może być zredukowana do szkieletu w czasie krótszym niż cztery dni.

Do obserwacji użyto cztery tusze. Dwie obserwowano wiosną, kolejne dwie jesienią. Dodajmy, że jedna tusza umieszczona była w klatce, a druga w pełni widoczna. To co działo się ze zwłokami zostało nagrane i poddane analizie. Przy zwierzętach umieszczono także instrumenty do monitorowania poziomu tlenu, temperatury, zasolenia i innych czynników.

Na wiosnę tusze zostały całkowicie zredukowane do szkieletu w ciągu zaledwie czterech dni; jesienią, proces ten trwał zaledwie trzy dni. Okazało się też że wszystkie cztery tusze zostały dosyć szybko pokryte małymi stworzeniami z gatunku lyssianasid amphipod.
Szczątki zostały również „zbadane” m.in. przez krewetki, które zjadły chrząstki szkieletu. Platformę ze zwierzęciem spenetrowała także gigantyczna ośmiornica i rekin. Po 166 dniu jesienią i 134 dniu wiosną zakończono eksperyment i wyłowiono, to co pozostało po zwierzętach. 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.