• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Antikythera. Starożytny wrak, nowe odkrycia

Partnerzy portalu

Fot. Facebook, Université de Genève

Od przeszło 120 lat tajemniczy wrak Antikythera fascynuje badaczy z całego świata. Ostatnia ekspedycja prowadzona przez międzynarodowy zespół ekspertów, w tym archeologów, nurków, inżynierów oraz naukowców, przyniosła kolejne, ekscytujące odkrycia. Rzucają one nowe światło na zagadkową przeszłość tego antycznego statku, dostarczając cennych informacji dotyczących jego budowy, ładunku i ukrytych skarbów spoczywających na dnie morza.

Wrak Antikythera, datowany na I wiek p.n.e., to prawdopodobnie najbardziej znaczący starożytny wrak zlokalizowany u wybrzeży Grecji. Jego odkrycie w 1900 r. na wyspie o tej samej nazwie było przełomowym wydarzeniem, a wydobywane z jego podkładu skarby, takie jak brązowa statua Młodzieńca z Antikythery, kolekcja luksusowej ceramiki czy słynny Mechanizm Antikythera - starożytny "komputer" zaprojektowany do obliczania pozycji ciał niebieskich - zdumiewały archeologów.

Celem ostatniej wyprawy badawczej było lepsze zrozumienie okoliczności zatonięcia statku. Zespół starannie dokumentował znaleziska przy użyciu nowoczesnych narzędzi cyfrowych, tworząc interaktywną mapę, zawierającą wszystkie wcześniejsze odkrycia związane z wrakiem - począwszy od pierwszej ekspedycji z 1900 r. Połączenie przeszłości z nowoczesnymi technologiami pozwala na głębsze poznanie tajemniczej epoki.

Najbardziej intrygującym odkryciem okazały się pozostałości marmurowych posągów, które znaleziono na wschodnim krańcu wraku. Ślady przeszłości w postaci fragmentów tych monumentalnych dzieł sztuki po raz kolejny wskazują na bogactwo kultury i sztuki starożytnej cywilizacji. Nie zabrakło również innych ciekawostek - od luksusowej ceramiki i szkła, aż po metalowe stopy miedzi i ołowiu oraz fragmenty drewnianej konstrukcji statku. 

Jednak nie tylko Antikythera ujawniła swoje tajemnice. Nieoczekiwanie, w warstwach osadów, które zostały odkryte na nowo, badacze znaleźli fragmenty ceramiki z okresu bizantyjskiego, co wskazuje na możliwość istnienia innego wraku z tamtych czasów. 

Cała ekspedycja była możliwa dzięki współpracy wielu instytucji i osób. Zespóły z Uniwersytetu w Genewie i Ephorate of Antiquities of Piraeus odegrały kluczową rolę w badaniach. Wsparcie finansowe zapewnili: Fundacja Aikaterini Laskaridis, założona przez znanego greckiego armatora, Panosa Laskaridisa, szwajcarski producent zegarków Hublot oraz Fundacja Nereus Research.

Odkrycia na wraku Antikythera ciągle fascynują świat i pozostają jednym z najważniejszych źródeł wiedzy o starożytności. Inspirowane pasją badania pomagają lepiej poznać naszą wspólną historię i zrozumieć, że odwieczna fascynacja morzem i żeglugą stanowi nieodłączny element cywilizacyjnej tożsamości. 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.