• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Nawodny dron wpłynął w huragan z włączoną kamerą [WIDEO]

01.10.2021 12:32 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Nawodny dron wpłynął w huragan z włączoną kamerą [WIDEO]

Partnerzy portalu

Nawodny dron wpłynął w huragan z włączoną kamerą [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl
Fot. Saildrone

Saildrone, firma zajmująca się autonomicznymi dronami pływającymi, opublikowała wideo ze jednego ze swoich urządzeń, które wpłynęło w huragan Sam.

Jak twierdzi Saildrone, jest to pierwsze w historii nagranie huraganu z bezzałogowej jednostki na morzu.

– Saildrone zmierza tam, gdzie żadna badawcza jednostka nigdy się nie dostała, żeglując wprost w oko hyraganu, zbierając dane, które zmienią nasze postrzeganie tych potężnych sztormów – powiedział Richard Jenkins, CEO i założyciel Saildrone.

Urządzenie o nazwie Saildrone SD 1045, na zlecenie Narodowej Administracji Oceaonograficznej i Atmosferycznej (NOAA) Stanów Zjednoczonych zostało skierowane w sam środek huraganu Sam. Dron walczył z 15-metrowymi falami i wiatrem dochodzącym do 190 km/h. Zebrane przez niego w czasie rzeczywistym dane pomogą zrozumieć, jak rosną wielkie tropikalne cyklony.

– Przy użyciu tych danych spodziewamy się poprawić modele przewidywania, które obliczają, jak rosną huragany – powiedział Greg Foltz, naukowiec z NOAA. – Nagła intensyfikacja, kiedy huraganowe wiatry przybierają na sile w ciągu godzin, są poważnym zagrożeniem dla społeczności wybrzeża. Nowe dane z dronów nawodnych i innych bezzałogowych systemów, których używa NOAA, pomogą nam lepiej przewidywać te siły, które napędzają huragany, i wcześniej ostrzegać ludzi.

SD1045 jest jednym z pięciu dronów nawodnych, używanych do badania huraganów na Atlantyku w tym sezonie. Dwa z nich zostały umieszczone w Jacksonville na Florydzie, trzy kolejne bazują w St. Thomas na amerykańskich Wyspach Dziewiczych.

Dziękujemy za wysłane grafiki.