• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Akademia Marynarki Wojennej z nagrodami. Sukces projektów z dronami [ZDJĘCIA]

11.08.2021 16:06 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Akademia Marynarki Wojennej z nagrodami. Sukces projektów z dronami [ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

Akademia Marynarki Wojennej z nagrodami. Sukces projektów z dronami [ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. Akademia Marynarki Wojennej/MON

W środę 11 sierpnia rozstrzygnięto konkurs na opracowanie i realizację projektu bezzałogowego systemu powietrznego (BSP) oraz bezzałogowego systemu morskiego (BSM) na potrzeby Wojska Polskiego. Wśród wyróżnionych były trzy projekty z Akademii Marynarki Wojennej, które otrzymały I i III nagrodę w kategorii operacyjno-rozpoznawczej oraz II nagrodę w kategorii amunicja krążąca, w której nie przyznano I miejsca.

Nagrody wręczył Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

- To, że podjęliście się tego zadania świadczy o tym, że jesteście ciekawi świata, że jesteście twórczy, że chcecie konstruować urządzenia, które zapewnią bezpieczeństwo naszej ojczyźnie - mówił Mariusz Błaszczak.

- Wszyscy skoncentrowani jesteście na tym, żeby rozwijać swoje talenty. Dziękuję uczelniom, komendantom uczelni wojskowych, którzy stworzyli warunki do tego, abyście mogli wykonać swoją pracę - dodał.

Nagrody dla zespołu Akademii Marynarki Wojennej

W kategorii operacyjno-rozpoznawczej pierwsze miejsce otrzymały dwa zespoły AMW i WAT. Zespół Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni w składzie: kpt. mar.  mgr inż. Przemysław Chrabąszcz – doktorant i Karol SZUMACHER – student, za opracowanie projektu o kryptonimie NEOGOBIUS -1.

Jest to wielozadaniowy bezzałogowy system morski przeznaczony m. in. do rozpoznania oraz holowania obiektów pływających o masie do 3t. Zespół z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie za opracowanie projektu o kryptonimie AZOR. Jest to bezzałogowy system morski, którego celem jest wykrywanie obiektów podwodnych oraz badanie dna z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji.

Natomiast III miejsce w tej samej kategorii otrzymał mat pchor. Łukasz Paziewski za projekt „DELATA-PERSEI”. Tu warto wspomnieć, że bazuje on na funkcjonowaniu łodzi semi-submarine, której pokład znajduje się kilka centymetrów nad powierzchnią wody. Dzięki niskiemu profilowi BSM jest trudno dostrzegalny, co umożliwia obserwację oraz śledzenie obiektów w ukryciu.

Z kolei w kategorii amunicja krążąca komisja konkursowa nie przyznała I miejsca. II miejscem został wyróżniony zespół z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz zespół studentów z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. W skład zespołu AMW wchodzili: doktoranci kpt. mar. mgr. inż. Leszek Pietrukaniec i kpt. mar. mgr. inż. Michał Przybylski, studenci wojskowi bsmt. pchor. inż. Daniel Powarzyński i bsmt pchor. inż. Jarosław Lewandowski oraz studenci cywilni Bartosz Łażewski Jakub Hałas. W ramach realizacji konkursu stworzono konstrukcję biomimetycznego pojazdu podwodnego, którego zadaniem jest realizacja misji w zespole kilku pojazdów. Na podstawie opracowanych projektów zbudowano trzy identyczne pojazdy wyposażone w sensory, które mogą zrealizować zaprogramowaną misję w zespole lub samodzielnie.

Konkurs skierowany był do podchorążych i cywilnych studentów oraz doktorantów uczelni wojskowych. Wartość nagrody głównej w poszczególnych kategoriach wyniosła po 50 tys. zł. Projekty BSP/BSM były oceniane pod kątem możliwości śledzenia i rozpoznania celu, możliwości bojowych, możliwości monitoringu terenu oraz możliwości określonych pomiarów, np. poziomu zanieczyszczenia. Zgłoszono 38 projektów z czterech uczestniczących w nim uczelni wojskowych. Do II etapu konkursu zakwalifikowało się 12 projektów. W tym etapie, studenci otrzymali środki na realizację swoich projektów, czyli budowę i wykonanie zaproponowanych dronów.

 

Nerpa.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.