• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Jak wygląda Sokół od środka? Muzeum Marynarki Wojennej pokazuje prace przy wyjątkowym eksponacie

04.02.2024 22:55 Źródło: Muzeum Marynarki Wojennej
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Jak wygląda Sokół od środka? Muzeum Marynarki Wojennej pokazuje prace przy wyjątkowym eksponacie

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

Choć były okręt podwodny typu Kobben znajduje się już w niecce ekspozycyjnej obok gdyńskiego muzeum, wciąż trwają prace związane z przygotowaniem go do roli wyjątkowej atrakcji turystycznej. Specjaliści zajmują się m.in. pracami wewnątrz jednostki, aby już w tym roku mogła przyjąć na swój pokład pierwszych turystów.

Przypomnijmy, że niedługo po ostatnim spuszczeniu bandery na ORP Sokół, rozpoczęły się w PGZ Stocznia Wojenna prace związane z remontem okrętu i zaadaptowaniem go do nowej roli. W listopadzie ub.r. miał miejsce efektowny transport jednostki drogą morską oraz lądową do nowej lokalizacji. W artykule pt. Sokół zacumował. To już koniec wielkiej podróży okrętu podwodnego poświęconym zakończeniu tej wyjątkowej podróży, przygotowaliśmy zestawienie wszystkich tytułów dotyczących tego przedsięwzięcia.

Na przedstawionych zdjęciach Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni pokazało, jak wygląda obecnie wejście do byłego okrętu podwodnego, wykonane w jego kadłubie. Widać także różne elementy wyposażenia, które znajdowało się na jednostce podczas służby. Jest ono wyeksponowane i wielu miejscach znajdą się tablice informacyjne. Kluczowym wyzwaniem jest wykonanie ścieżki edukacyjnej, aby zwiedzający mogli sprawnie poruszać się we wnętrzu jednostki. Najpewniej stanie się popularnym punktem wycieczek w Gdyni, a szczególnie na początku pojawi się wielkie grono turystów, chętne zobaczyć wnętrze prawdziwego okrętu podwodnego. Największym wyzwaniem jest jego adaptacja z racji na nagromadzenie sprzętów jak i wytyczenie bezpiecznej drogi zwiedzania.


Fot. Muzeum Marynarki Wojennej


Fot. Muzeum Marynarki Wojennej


Fot. Muzeum Marynarki Wojennej

- Wszystkich zainteresowanych zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań aby już w najbliższe wakacje mogli państwo zajrzeć do jego wnętrza. Przed nami jeszcze wiele pracy. Przygotowujemy pomieszczenia i wyposażenie okrętu do celów ekspozycyjnych. Na zewnątrz czeka nas także wykonanie ścieżek i specjalnych pomostów prowadzących do wnętrza. My na razie wdrapujemy się po bardzo wysokiej drabinie. Dla gości szykujemy bezpieczne i wygodne trapy utrzymane w okrętowej stylistyce - podkreśliło muzeum w mediach społecznościowych.

Oficjalne otwarcie ekspozycji ma nastąpić w czerwcu tego roku, po rozpoczęciu turystycznego sezonu letniego.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.