• <

Wynik wyszukiwania - "muzeum" - Wiadomości

Prezes Chamera na 100-lecie PZŻ: żeglarstwo to sport, edukacja i patriotyzm

"Żeglarstwo to sport, pasja, edukacja i patriotyzm" – powiedział podczas wernisażu wystawy „100 lat polskiego żeglarstwa” w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera. PZŻ został założony 11 maja 1924 roku w Tczewie.
11.05.2024

100 lat polskiego żeglarstwa na wystawie w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

W Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku od niedzieli prezentowana będzie wystawa czasowa poświęcona polskiemu żeglarstwu. Przedstawione na niej zostaną m.in. model jachtu "Zjawa" i płetwy stateczników z "Mazurka"
11.05.2024

Ponownie zbadano pradawnego krokodylomorfa z Załęcza Wielkiego

Naukowcy ponownie zbadali szczątki prehistorycznego gada morskiego, znalezionego jeszcze w XX w. we wsi Załęcze Wielkie (woj. łódzkie). Ten daleki krewniak współczesnych krokodyli miał około 4 m długości i wyraźny uraz szczęki, którego prawdopodobnie nabawił się w pierwszych latach życia - ustalili badacze.
09.05.2024

Polskie żeglarstwo świętuje 100 lat

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprezentuje największą w historii wystawę o polskim jachtingu.
07.05.2024

AIDAdiva rozpoczyna sezon wycieczkowy w Porcie Gdynia

W gdyńskim porcie rozpoczął się sezon statków wycieczkowych. 2 maja w godzinach porannych, przy akompaniamencie orkiestry, wpłynął pierwszy w 2024 roku wycieczkowiec, AIDAdiva. Zacumował przy Nabrzeżu Francuskim. Sezon potrwa do października, a w jego trakcie w Porcie Gdynia odbędzie się łącznie 41 zawinięć 11 różnych, turystycznych jednostek.
05.05.2024

Niezwykłe zabytki odkryte podczas remontu Żurawia

Kilkaset lat historii Gdańska w podziemiach remontowanego Żurawia. Podczas prac w zabytku odkryto przedmioty datowane od czasów średniowiecznych po XX w.
26.04.2024

Spotkanie Polskiego Forum Technologii Morskich w Gdyni

Już 8 maja PFTM oraz Stocznia Remontowa Nauta zapraszają na spotkanie, które obędzie się w Gdyni. W programie zwiedzanie Stoczni Nauta oraz część oficjalna w tym Walne Zgromadzenie członków PFTM w Muzeum Emigracji w Gdyni. Na zakończenie spotkania networking i poczęstunek w restauracji Mondo di Vinegre. Serdecznie zapraszamy wszystkich forumowiczów, sympatyków oraz zainteresowanych dołączeniem do PFTM.
25.04.2024

700 brytyjskich pojazdów wojskowych odpłynęło z terminalu w Porcie Gdańsk

W marcu 700 pojazdów brytyjskiej armii oraz 650 żołnierzy wracających z NATO-wskich manewrów stacjonowało na terenie Wolnego Obszaru Celnego w Porcie Gdańsk.
23.04.2024

20-lecie Polski w UE. Zwiedzanie latarń morskich 1 maja za złotówkę

Urząd Morski w Gdyni oraz Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego zapraszają do wspólnego świętowania 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Z tej okazji, 1 maja 2024 roku latarnie morskie będą dostępne dla zwiedzających za 1 zł. Zwiedzamy pod hasłem: „Dobrze, że jesteśmy razem, bo wspólnie nawigujemy do bezpiecznych portów.”
23.04.2024

Historia kołem się toczy. XVII-wieczny festyn pod Gdańskim Żurawiem

Gdański Żuraw ponownie otwiera się dla zwiedzających. Po ponad trzech latach remontu, modernizacji i prac nad nową wystawą stałą zwiedzający znów przekroczą próg historycznego dźwigu portowego. Z tej okazji 30 kwietnia 2024 r. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na festyn w klimacie XVII-wiecznego Gdańska, z premierowym zwiedzaniem odrestaurowanych wnętrz zabytku. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 14:00 pod zachodnią fasadą Żurawia od strony ul. Szerokiej i potrwa do godz. 20:00.
23.04.2024

VI Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego. Jakie szanse i zagrożenia wiążą się z rozwojem sztucznej inteligencji?

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się, 18 kwietnia br., 6. edycja Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego, w której wzięli udział przedstawiciele instytucji i firm z branży morskiej. W tym roku uczestnicy konferencji poświęcili szczególnie wiele miejsca rozwojowi technologii cyfrowych, w tym AI, a także perspektywom wykorzystania ich na statkach i jednostkach offshore.
20.04.2024

Powstające Muzeum Kanału Sueskiego szykuje się do otwarcia na turystów

Zarząd Kanału Sueskiego dokonał w marcu pierwszego, próbnego otwarcia Muzeum Kanału Sueskiego, w ramach którego zwiedzanie było bezpłatne. W niedalekiej przyszłości placówka ma stać się popularnym miejscem wizyt turystów zainteresowanych historią oraz działalnością jednej z najważniejszych tras morskich na świecie.
17.04.2024

Muzeum Marynarki Wojennej pokazuje wnętrze Sokoła. Prace nad wyjątkowym eksponatem wciąż trwają

Wciąż trwają intensywne prace na byłym okręcie podwodnym polskiej Marynarki Wojennej, ex-ORP Sokół. Specjaliści przygotowują jednostkę do nowej roli jako atrakcji muzealnej, która ma zostać latem udostępniona turystom do zwiedzania. Muzeum opublikowało kolejne zdjęcia, na których widać wnętrze eksponatu.
16.04.2024

Gaz-System zbadał dno Zatoki Gdańskiej dla potrzeb FSRU

Celem badań zleconych przez spółkę było szczegółowe rozpoznanie obiektów na obszarze projektowanego terminalu LNG oraz gazociągu podmorskiego, łączącego terminal z lądem. Obecnie Marynarka Wojenna RP realizuje ostatni etap działań polegający na neutralizacji wykrytych materiałów niebezpiecznych.
12.04.2024

Morski seans w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na kolejny seans z cyklu Kino Wojenne w Muzeum. Wyświetlanym filmem będzie tym razem „Pan i władca: Na krańcu świata”.
12.04.2024

Nietypowy transport. Statek załadowany wycofanymi okrętami podwodnymi wywozi je na złom

Na pokład statku Seaway Albatross (IMO: 9032496) umieszczono wyjątkowy ładunek w postaci trzech wycofanych ze służby okrętów podwodnych. Wcześniej wchodziły w skład Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare). Aktualnie są w drodze do tureckiej stoczni Ege Celic w Aliaga, gdzie zostaną zezłomowane.
11.04.2024

Debata o bezpieczeństwie w Muzeum Marynarki Wojennej

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni wspólnie z UMCS, Amerykańskim Centrum Edukacji i Biznesu - American Corner, zaprasza na debatę. W jej trakcie dwie opozycyjne drużyny pochylą się nad tezą pt. "Projekcja siły morskiej powinna odgrywać kluczową rolę w ochronie globalnych łańcuchów dostaw w XXI w."
10.04.2024

Bałtyk coraz bardziej atrakcyjny dla morskich turystów. Gdańsk i Gdynia na fali

W 2024 r. do portów we wschodniej części regionu Morza Bałtyckiego powróci więcej linii wycieczkowych. Ponadto kilka portów, w tym mniejsze, spodziewa się wzrostu liczby zawinięć w tym roku w porównaniu z rokiem ubiegłym – wynika z opublikowanej niedawno analizy rynku Cruise Baltic.
08.04.2024

35 lat temu w Morzu Norweskim zatonął sowiecki okręt podwodny K-278 Komsomolec

7 kwietnia 1989 r. zatonął okręt podwodny K-278 "Komsomolec". Miał być ukoronowaniem sowieckiej myśli technicznej. Głównym powodem katastrofy był niski poziom wyszkolenia załogi zastępczej - powiedział PAP ekspert Zespołu Badań i Analiz Militarnych w Warszawie Tomasz Grotnik.
07.04.2024

Już wkrótce start sezonu wycieczkowego w Porcie Gdynia

Kolejny sezon wycieczkowy zbliża się wielkimi krokami. Do Portu Gdynia pierwszy cruiser zawinie już 2 maja. Będzie to mierząca 251,89 metry AIDAdiva. Przy 41 zawinięciach, Gdynię odwiedzi 11 różnych statków. Tegoroczny sezon potrwa aż do października.
28.03.2024

Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza na morską wystawę

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na wystawę twórczości Pani Krystyny Machowskiej „Malarstwo to moja droga…”
15.03.2024

Premiera książki „Dziewczyny na fali”. Wyjątkowa publikacja o kobietach związanych z branżą morską

Do rąk czytelniczek i czytelników trafiła najbardziej morska i jednocześnie najbardziej kobieca książka tego roku. Publikacja „Dziewczyny na fali”, wydana przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, to zbiór rozmów z 18 kobietami, zawodowo bądź pasją związanymi z szeroko rozumianą branżą morską. Są wśród nich m. in. polskie żeglarki, naukowczynie, kobiety służące w marynarce wojennej i handlowej, nurkowie, archeolożki podwodne, konstruktorka budowy statków, dyrektorka ds. zrównoważonego rozwoju portu oraz kulturoznawczyni.
15.03.2024

Marynarka Wojenna uczciła w Gdyni 25. rocznicę wstąpienia Polski do NATO

Na Skwerze Kościuszki w Gdyni odbyły się 12 marca miejskie uroczystości upamiętniającą 25, rocznicę wstąpienia Polski, Czech i Węgier do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Z tej okazji odbyły się uroczystości z udziałem przedstawicieli rządu, władz miejskich, administracji, jak też sił zbrojnych. Z tej okazji zostały udostępnione do zwiedzania okręty polskiej Marynarki Wojennej.
12.03.2024

W maju druga edycja ważnej konferencji dla branży TSL

Ruszyły zapisy na drugą edycję konferencji na morzu Polska Logistycznym Hubem Europy. To inicjatywa skupiająca przedstawicieli szeroko rozumianej branży TSL.
11.03.2024

25 lat Polski w NATO. Zapowiedź wielkich obchodów w Gdyni z udziałem okrętów Marynarki Wojennej

Obchody 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO odbędą się we wtorek, 12 marca, o godzinie 10:00 na Skwerze Kościuszki w Gdyni. W asyście Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej na maszt podniesiona zostanie flaga państwowa i flaga Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz odegrany zostanie hymn państwowy i NATO. Z pokładu okrętu-muzeum ORP Błyskawica oddany zostanie salut świąteczny, składający się z 11 strzałów armatnich.
09.03.2024

Eugeniusz Moczydłowski otrzymał tytuł Żeglarza Roku 2023

Żeglarz Roku 2023 Eugeniusz Moczydłowski wyraził nadzieję, aby jego nagrodzony Srebrnym Sekstantem rejs został potraktowany jako akt założycielski dla przyszłych wielkich wypraw. „To wskazanie jak szerokie horyzonty leżą w zasięgu możliwości polskich żeglarzy” – przekazał.
02.03.2024

Ekspert: Półwysep Helski mógłby stać się mekką dla ornitologów

Dr Jarosław K. Nowakowski z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego podkreślił, że na Półwyspie Helskim od II wojny światowej stwierdzono 23 nowe dla Polski gatunki ptaków. Jego zdaniem ten region mógłby stać się miejscem odwiedzanym przez ornitologów z całego świata.
27.02.2024

3-milionowy gość Muzeum II Wojny Światowej okazją do podsumowania współpracy z Polferries

W ostatnią środę, około południa, na wystawę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wszedł 3-milionowy gość. Otrzymał on m.in. voucher na podróż promem Polferries z Gdańska do Nynashamn i z powrotem. Świętowanie 3-milionowych odwiedzin było także okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy między muzeum i Polferries.
23.02.2024

Witold Jabłoński powołany na dyrektora Morskiego Centrum Nauki

Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz powołał Witolda Jabłońskiego na stanowisko dyrektora Morskiego Centrum Nauki na kolejne 5 lat.
23.02.2024

Kolejny morski seans w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na kolejny seans z cyklu Kino Wojenne w Muzeum. Wyświetlanym filmem tym razem będzie Bunt na „Bounty”.
16.02.2024

Walentynkowe odkrycie w Żurawiu! Archeolodzy natrafili na miłosny artefakt ze średniowiecza

Odlana z cyny plakietka miłosna w kształcie turkawki została odkryta podczas prac archeologicznych prowadzonych przy remoncie Żurawia. Pod sylwetką ptaka umieszczona jest szarfa z łacińską inskrypcją „AMOR VINCIT OMNIA”, czyli „Miłość zwycięża wszystko”. Na grzbiecie turkawki można zauważyć ślady po dwóch oderwanych uchwytach, które służyły do zawieszania plakietki na łańcuszku lub przypinania do ubrania
13.02.2024

Odkryto nieznany dotąd gatunek kopalnego szkarłupnia. Morskie stworzenie nazwano na cześć Kopernika

Naukowcy odkryli nowy rodzaj liliowca sprzed 170 mln lat i nazwali go Copernicrinus zamori - na cześć Mikołaja Kopernika. Pochodzący z Afryki północnej organizm należał do szkarłupni; opisano go w czasopiśmie "Journal of Palaeogeography".
13.02.2024

85 lat temu uroczyście witano w Gdyni okręt podwodny ORP Orzeł

85 lat temu, 10 lutego 1939 r. uroczyście witano w Gdyni okręt podwodny ORP Orzeł. Jego legenda żywa jest do dziś. "Ten okręt, a zwłaszcza determinacja jego załogi i dowódcy, zasługują na uhonorowanie" – powiedział PAP Tomasz Miegoń, dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
10.02.2024

Smutny koniec Kondora. Były okręt podwodny zostanie zezłomowany

Wycofany w 2017 roku ze służby ex-ORP Kondor (297) jednak nie podzieli losu bliźniaczego Sokoła, który ma stać się atrakcją turystyczną. Po zakupie i zacumowaniu w Górkach Zachodnich pojawiła się informacja, że jednostka zostanie pocięta na przysłowiowe żyletki.
09.02.2024

Polska i Dania przechodzą od słów do czynów w przyspieszaniu transformacji energetycznej

Wybór Polski jako celu pierwszej zagranicznej podróży JW Króla Fryderyka X od objęcia w połowie stycznia tronu Danii nie był przypadkowy - jak podkreślał duński monarcha, oba kraje łączą nie tylko wspólne wartości, ale także interesy gospodarcze, zwłaszcza w obszarze tzw. zielonej transformacji. Podczas wizyty podpisano wiele listów intencyjnych dotyczących ambitnych inwestycji w zrównoważone rolnictwo, produkcję biogazu, elektrownie morskie czy dekarbonizację warszawskiego metra.
06.02.2024

Jak wygląda Sokół od środka? Muzeum Marynarki Wojennej pokazuje prace przy wyjątkowym eksponacie

Choć były okręt podwodny typu Kobben znajduje się już w niecce ekspozycyjnej obok gdyńskiego muzeum, wciąż trwają prace związane z przygotowaniem go do roli wyjątkowej atrakcji turystycznej. Specjaliści zajmują się m.in. pracami wewnątrz jednostki, aby już w tym roku mogła przyjąć na swój pokład pierwszych turystów.
04.02.2024

Komendanci CSMW w Ustce i Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego MW w Gdyni kończą służbę

Pod koniec stycznia nastąpiło zakończenie służby przez oficerów kierujących jednostkami odpowiedzialnymi za szkolenie kadr polskiej Marynarki Wojennej. Z mundurem pożegnali się kmdr Grzegorz Okuljar oraz kmdr por. Maciej Osika.
01.02.2024

Król Fryderyk X: Polska i Dania od lat współpracują w kwestiach klimatycznych

Polska i Dania od wielu lat współpracują ze sobą w obszarach związanych z klimatem. W kolejnych dniach chciałbym tę współpracę pogłębić - powiedział w środę król Danii Fryderyk X podczas otwarcia Forum Biznesu.
31.01.2024

30 kwietnia zakończy się remont gdańskiego Żurawia

Zakończenie remontu i modernizacji gdańskiego Żurawia jest planowane na 30 kwietnia br.- poinformowało we wtorek Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.
30.01.2024

Do wylicytowania w ramach WOŚP szkolenie na morzu, lotnicza sesja zdjęciowa czy też dzień szkoleniowy z Wojskami Specjalnymi

Dwudniowe szkolenie na morzu z Marynarką Wojenną, udział w lotniczej sesji zdjęciowej "Air to Air", dzień szkolenia z komandosami z jednostki Agat i Formoza - to niektóre z licytacji organizowanych przez Wojsko Polskie na rzecz tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
28.01.2024

Stłuczka ORP Błyskawica z nabrzeżem. Widać ślady

Okręt-muzeum ORP Błyskawica powrócił na Nabrzeże Pomorskie w Gdyni. Doszło przy tym do nieprzyjemnego incydentu, gdyż w trakcie standardowej procedury holowania i zatrzymania się przy molo południowym niszczyciel zderzył się z nabrzeżem.
27.01.2024

Estonia. Powraca kwestia niebezpiecznych wraków w Bałtyku

Zatopione na Morzu Bałtyckim w czasie obu wojen światowych okręty są tykającymi bombami zagrażającymi wodom Estonii - poinformowała w środę telewizja ERR.
25.01.2024

Zwierzęta na Darze Pomorza. Niezwykła wystawa pod pokładem historycznego żaglowca

„Dar Pomorza” jest jednym z tych statków, na których załoga od zawsze chętnie przyjmowała i opiekowała się zwierzętami. Obok najpopularniejszych psów i kotów, marynarzom towarzyszyły na przestrzeni dziesięcioleci zwierzęta często zaskakujące i egzotyczne. W jaki sposób trafiały na statek, jak odnajdowały się w trudnych morskich warunkach i jakie były ich dalsze losy – tego można się dowiedzieć z wystawy na statku-muzeum od 23 stycznia do 30 listopada 2024 r.
22.01.2024

Jaka jest przyszłość polskich sił zbrojnych na morzu? Tematyczne spotkanie w Muzeum Marynarki Wojennej

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na pierwsze w 2024 roku spotkanie z cyklu "Nasze Sygnały" pt. „Miecznik”, „Delfin" i „Kormoran”… - nowe otwarcie w Marynarce Wojennej RP.
17.01.2024

31. rocznica zatonięcia promu Jan Heweliusz

Dziś, w niedzielę 14 stycznia przypada 31. rocznica zatonięcia promu MF "Jan Heweliusz". Była to największa katastrofa morska w powojennej historii polskiej marynarki handlowej.
14.01.2024

Morski seans w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na kolejny seans z cyklu Kino Wojenne w Muzeum. Wyświetlanym filmem tym razem będzie „Misja Greyhound” w reżyserii Aarona Schneidera.
12.01.2024

Promocja książki śp. dr. Ryszarda Leszczyńskiego „Wolność solą znaczona. Morskie drogi do wolności polskich marynarzy 1945-1989”

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej zapraszają na promocję książki śp. dr. Ryszarda Leszczyńskiego „Wolność solą znaczona. Morskie drogi do wolności polskich marynarzy 1945-1989”.
10.01.2024

Rozpoczynają się prace nad serialem o katastrofie promu Jan Heweliusz. Poszukiwani statyści

Reżyser Jan Hołubek nakręci dla platformy Netflix serial o największej powojennej katastrofie polskiej żeglugi, zatonięciu promu Jan Heweliusz. Zdjęcia do produkcji będą powstawać m.in. w Gdyni, Stargardzie, Szczecinie i Świnoujściu.
05.01.2024

Do Muzeum Marynarki Wojennej trafiły wojenne pamiątki z Kanady

Do placówki muzealnej w Gdyni przekazano wyjątkowe artefakty związane z drugowojenną historią polskiej Marynarki Wojennej. Przekazała je córka polskich emigrantów z Kanady, w której rodzinie znajdowała się cała kolekcja. W przekazanie zbiorów była zaangażowana także Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Kanadzie z siedzibą w Ottawie.
05.01.2024

2023 w GospodarkaMorska.pl. Przegląd najważniejszych wydarzeń w branży morskiej

Szanowni Państwo, stało się – żyjemy w ciekawych czasach. 2023 rok w gospodarce morskiej w Polsce obfitował w wydarzenia warte odnotowania, a nie brakowało również momentów, które są najzwyczajniej w świecie ważne. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych i najciekawszych wydarzeń, jakie miały miejsce w 2023 roku w kraju.
02.01.2024

105 lat temu utworzono Flotyllę Wiślaną stanowiącą część polskiej Marynarki Wojennej

105 lat temu, 23 grudnia 1918 r. z połączenia krakowskiej Polskiej Flotylli Wiślanej i warszawskiej Flotylli Wiślanej powstała Flotylla Wiślana będąca częścią polskiej Marynarki Wojennej.
23.12.2023

Grudzień '70 w Gdyni [wideo]

Każdego dnia wiaduktem nad przystankiem SKM Gdynia Stocznia – Uniwersytet Morski przechodzą tysiące osób. 53 lata temu to właśnie tutaj rozpoczęły się tragiczne wydarzenia, które później nazwano mianem „Czarnego Czwartku”, a które na stałe wpisały się w annały polskiej historii.
15.12.2023

Okręty podwodne programu „Orka” - czy Polska naprawdę ich potrzebuje? (opinia)

Po utworzeniu nowego rządu przed władzami jak i poszczególnymi ministerstwami stanie szereg wyzwań w związku z kontynuacją rozpoczętych wcześniej przedsięwzięć oraz zainicjowanie kolejnych. Wśród nich nie brakuje programów i inicjatyw budzących szczególne emocje, jak dostarczenie polskiej Marynarce Wojennej okrętów podwodnych. Pada tu pytanie o dalszy sens tej inwestycji.
13.12.2023

Port Gdynia – premiera filmu o żołnierkach AK

W Sali Koncertowej budynku Zarządu Morskiego Portu Gdynia miała miejsce niezwykła premiera filmowa. Zaprezentowano tam publicznie po raz pierwszy obraz dokumentalny „Obecne – kobiety w Armii Krajowej”, wyprodukowany przez Muzeum Miasta Gdyni. Honorowymi gośćmi pokazu były dwie bohaterki filmu – żołnierki AK Krystyna Cembrzyńska-Piłat i Krystyna Kodymowska.
03.12.2023

Przyjdź na konsultacje społeczne dot. wystawy w Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie!

Dyrekcja Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych, które pozwolą wpłynąć na kształt i treść przyszłej wystawy stałej w Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie. Swoje uwagi, sugestie oraz propozycje zmian będzie można przekazać osobiście 7 grudnia 2023 r. podczas otwartego spotkania w Rybackim Centrum Kultury i Formacji Boleniec lub już teraz za pomocą adresu e-mail: konsultacje@nmm.pl.
02.12.2023

PGZ Stocznia Wojenna i Babcock wprowadzają międzynarodowy program stażowy

Babcock International, pochodząca z Wielkiej Brytanii firma działająca w przemyśle obronnym i zarazem partner programu budowy wielozadaniowych fregat "Miecznik", nawiązała współpracę z PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. w celu uruchomienia nowego międzynarodowego programu wymiany praktykantów i stażystów.
01.12.2023

Jakie ma być nowe muzeum w Łebie? Konsultacje społeczne dot. wystawy w Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego

Rozpoczęły się zaawansowane prace przy planowaniu nowej wystawy stałej w budowanym Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie. Dyrekcja Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku organizuje konsultacje społeczne, podczas których będzie można przekazać swoje uwagi, sugestie oraz propozycje zmian dotyczące kształtu i treści przyszłej ekspozycji. Spotkanie odbędzie się 7 grudnia w Rybackim Centrum Kultury i Formacji Boleniec o godz. 17.00.
30.11.2023

ORP Błyskawica powraca na Nabrzeże Pomorskie

W związku z zakończeniem transportu byłego okrętu podwodnego przed Muzeum Marynarki Wojennej, na swoje miejsce powraca wyjątkowy okręt-muzeum. Na czas transportu ex-ORP Sokół, który realizowano również drogą morską, przedwojenny niszczyciel został odholowany do Portu Wojennego Gdynia, gdzie przez tydzień stał zacumowany.
27.11.2023

Sokół zacumował. To już koniec wielkiej podróży okrętu podwodnego

Na terenie Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odbyła się konferencja prasowa w związku z umieszczeniem w niecce ekspozycyjnej byłego ORP Sokół, który 17 listopada wyruszył w swój "ostatni rejs" z terenu PGZ Stocznia Wojenna S.A. Przez ponad tydzień trwał jego transport, realizowany zarówno drogą morską, jak i lądową, będąc największą tego rodzaju przedsięwzięciem w historii miasta.
27.11.2023

Sokół coraz bliżej zacumowania. Trwają prace przy Muzeum Marynarki Wojennej

Po efektownym transporcie drogą lądową rozpoczęła się procedura mająca przygotować były okręt podwodny do umieszczenia w niecce ekspozycyjnej obok gdyńskiej placówki muzealnej. W następnym tygodniu jest zaplanowane zakończenie trwającej od tygodnia podróży Sokoła do jego nowej lokalizacji.
26.11.2023

ORP Sokół dotarł do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Okręt podwodny ORP Sokół został przetransportowany do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Przejazd ulicami Gdyni przebiegał bez większych problemów – powiedział PAP zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni – Aleksander Gosk.
23.11.2023

Portowe puzzle oficjalnie zwodowane. Pierwszy tysiąc jest już układany

W pierwsze naprawdę mroźne listopadowe popołudnie tego roku w Muzeum Miasta Gdyni miało miejsce niecodzienne wydarzenie – wodowanie puzzli Portu Gdynia, których sprzedaż wspiera szczytny cel.
23.11.2023

Ostatnia podróż Sokoła. Trwa efektowny transport okrętu do muzeum

Około godz. 11.00 rozpoczął się długo oczekiwany, największy tego rodzaju przejazd w dotychczasowej historii Gdyni. Nieopodal Nabrzeża Pomorskiego, po wczorajszym załadowaniu, były okręt podwodny polskiej Marynarki Wojennej znalazł się na kursie ku swojemu miejscu przeznaczenia, jakim jest niecka ekspozycyjna obok Muzeum Marynarki Wojennej.
23.11.2023

Sokół "jedzie" do muzeum. Okręt jest przewożony na specjalnych wózkach

Od wczoraj trwa transport lądowy byłego okrętu Polskiej Marynarki Wojennej w Gdyni. W środę na Skwer Kościuszki zostały dowiezione wózki SPMT, na których jednostka jest transportowana. Wstępnie operacja potrwa przynajmniej dwa dni.
22.11.2023

Rozpoczął się lądowy transport Sokoła. To jak dotąd największa operacja tego rodzaju w historii Gdyni

Obszar miasta od Nabrzeża Pomorskiego aż do Muzeum Marynarki Wojennej został wyłączony z użytkowania w związku z transportem okrętu podwodnego. Po tym jak w piątek przeprowadzono transport drogą morską z PGZ Stocznia Wojenna, teraz rozpoczyna się drugi etap podróży ex-ORP Sokół.
21.11.2023

Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza na wspólny morski seans

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na kolejny seans z cyklu Kino Wojenne – tym razem zaproponowano „Okrutne morze” („The Cruel Sea”).
20.11.2023

Akcja charytatywna Portu Gdynia i Trefla – kup jubileuszowe puzzle, wesprzyj hospicjum

Jedna z grafik przygotowanych przez Jana Rutkę na okoliczność zeszłorocznego jubileuszu 100-lecia Portu Gdynia znajdzie się na specjalnych puzzlach, wyprodukowanych wspólnie przez port, firmę Trefl i Fundację Trefl. Część dochodów z ich sprzedaży powędruje na cele charytatywne.
20.11.2023

Trwa kolejny dzień operacji transportu ORP Sokół do muzeum Marynarki Wojennej

Okręt podwodny ORP Sokół znajduje się na pontonie i jest zacumowany przy nabrzeżu Pomorskim. W poniedziałek będą prowadzone drobne prace przygotowawcze – powiedział PAP z-ca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni Aleksander Gosk.
20.11.2023

Polferries z partnerami przygotowany na Święta

W piątek 24 listopada 2023 roku rozpoczyna się Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku. Polferries będzie jego partnerem i z tej okazji armator przygotował szereg atrakcji dla swoich pasażerów.
20.11.2023

Ostatni rejs Sokoła. Historyczne wyzwanie projektowe NAVA Engineering

Realizowany w listopadzie transport ex-ORP Sokół, byłego okrętu podwodnego polskiej Marynarki Wojennej typu Kobben, jest ukoronowaniem kilku lat prac wielu podmiotów w związku z przeobrażeniem go w wyjątkowy eksponat muzealny. Wśród wielu firm, które zajmowały się tym przedsięwzięciem było m.in. biuro projektowe NAVA Engineering.
20.11.2023

Sokół już przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni

Były okręt polskiej Marynarki Wojennej typu Kobben wyruszył w swój rejs związany z umiejscowieniem w nowej lokalizacji w Gdyni, nieopodal Muzeum Marynarki Wojennej.
17.11.2023

W piątek rozpocznie się operacja przeholowania okrętu podwodnego ORP Sokół do Muzeum Marynarki Wojennej

W piątek rozpocznie się operacja przeholowania okrętu podwodnego ORP Sokół ze stoczni na teren muzeum - mówił PAP z-ca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni Aleksander Gosk. Wyjaśnił, że okręt przez 3 lata w stoczni wojennej był przygotowywany, by stać się muzealnym eksponatem.
17.11.2023

Rozpoczyna się transport Sokoła

Wykonawca pierwszego etapu transportu morskiego przyszłego eksponatu Muzeum Marynarki Wojennej zrealizował operację położenia ex-ORP Sokół z terenu PGZ Stocznia Wojenna na znajdujący się na wodzie ponton. Niedługo były okręt podwodny wyruszy w swój ostatni rejs przez wody Zatoki Gdańskiej.
16.11.2023

ORP Błyskawica odholowany do Portu Wojennego [wideo]

ORP Błyskawica został odholowany z Nabrzeża Pomorskiego w Gdyni do portu wojennego. Na miejscu okrętu-muzeum wkrótce stanie dawny ORP Sokół, który zostanie przetransportowany w stronę Muzeum Marynarki Wojennej. Przed 28 listopada ORP Błyskawica wróci na swoje miejsce przy Skwerze Kościuszki w Gdyni - poinformowało Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
16.11.2023

Wrak niemieckiego okrętu na dnie Zatoki Gdańskiej. Możliwe, że ta jednostka po II wojnie światowej jako ostatnia opuszczała Hel

Na dnie Zatoki Gdańskiej nurkowie i historycy rozpoznali wrak jednego z lekkich niemieckich okrętów wojennych typu KFK. Zdaniem historyka Łukasza Orlickiego z magazynu Odkrywcy, niewykluczone, że ta jednostka po zakończeniu II wojny światowej, jako ostatnia opuszczała Hel.
15.11.2023

Muzeum Marynarki Wojennej gotowe na transport Sokoła. "Rejs" ma rozpocząć się w tym tygodniu

Już 17 listopada jest zaplanowane rozpoczęcie dawno wyczekiwanej operacji przetransportowania okrętu podwodnego typu Kobben, byłego ORP Sokół. Jeśli warunki pogodowe będą sprzyjające, ruszy on z PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni i na specjalnym pontonie drogą wodną zostanie przetransportowany najpierw do nabrzeża technicznego w obrębie gdyńskiego portu, a potem już lądem w nowe miejsce przeznaczenia.
14.11.2023

Port Gdańsk wciąż gotowy na wizyty wycieczkowców. Kolejna zapowiadana na grudzień

Wpłynięcia do polskich portów statków wycieczkowych to znak trwającego sezonu letniego. Po jego zakończeniu wizyty się kończą i kolejne tego typu jednostki można zobaczyć dopiero latem kolejnego roku. Tym razem ma nastąpić wyjątek od reguły i grudniu pojawi się jeszcze jeden.
13.11.2023

ORP Sokół wyrusza w ostatni rejs. Rozstrzygnięto przetarg na transport do lokalizacji przy Muzeum Marynarki Wojennej

Znajdująca się w Gdyni placówka muzealna przekazała w zawiadomieniu o wyborze najkorzystniejszej oferty. Już wiadomo, kto podejmie się niezwykle trudnego i odpowiedzialnego zadania, jakim będzie przetransportowanie byłego okrętu podwodnego typu Kobben z Portu Wojennego Gdynia do przygotowywanego dla niego suchego doku nieopodal wejścia na gdyńską plażę.
10.11.2023

Nie żyje marynarz i pisarz Andrzej Perepeczko

W czwartek w wieku 93 lat zmarł marynarz, wieloletni wykładowca Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, pisarz, publicysta, autor m.in. książek dla dzieci i młodzieży Andrzej Perepeczko.
09.11.2023

Międzynarodowy spór o "Święty Graal wśród wraków". Stawka idzie nawet o 20 mld dolarów

Odkryty w 2015 roku nieopodal wybrzeży Kolumbii wrak hiszpańskiego galeonu San Jose rozpala wyobraźnie nie tylko fascynatów morskich tajemnic i historii, ale też przedstawicieli władz. Roszczenie do znajdującego się na nim skarbu, którego wartość jest liczona w miliardach dolarów, zgłaszają rządy państw oraz reprezentanci szeregu instytucji.
08.11.2023

W Przemyślu otwarto wystawę makiet statków i okrętów "Żagle na mniejszą skalę"

W piątek, w budynku głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, otwarta została wystawa modeli żaglowców przemyskiego modelarza Tomasza Króla. W rozmowie z PAP autor powiedział, że to wystawa, która łączy trzy wątki: historyczny, edukacyjny oraz hobbystyczny.
03.11.2023

MCN ogłasza nabór do Szczecińskiej Szkoły Jungów

Rusza kolejny nabór do Dziecięcego Uniwersytetu im. prof. Jerzego Stelmacha – Szczecińskiej Szkoły Jungów. W zajęciach, które rozpoczynają się w listopadzie, uczestniczyć będzie dwadzieścioro dzieci
03.11.2023

„Sołdek” obchodzi 75. urodziny! Wejdź na pokład za złotówkę, zabierz na pamiątkę rudę żelaza!

Taka okazja może już się nie powtórzyć. 75. rocznica wodowania „Sołdka” to wyjątkowa szansa, aby zobaczyć z bliska najsłynniejszy polski rudowęglowiec, zrozumieć kontekst polityczny, społeczny i gospodarczy, w jakim został zbudowany oraz zgłębić historię polskiej techniki okrętowej. W niedzielę, 5 listopada, czyli w przeddzień rocznicy historycznego wodowania, wstęp na pokład statku-muzeum będzie kosztował tylko 1 złoty.
03.11.2023

AIDAmar kończy sezon wycieczkowców w Porcie Gdynia

90 tysięcy turystów i 30 tysięcy członków załogi w ciągu kilku miesięcy, przy zapełnieniu statków sięgającym aż do 90% i wynoszącym średnio 2500 osób – tak w liczbach wyglądał tegoroczny sezon zawinięć do Portu Gdynia statków wycieczkowych, który zakończył się wraz z wizytą jednostki AIDAmar. Sezon 2023 był więc bardzo dobry, a kolejny zapowiada się jeszcze lepiej.
02.11.2023

TRIAS AVI zaprojektuje nową wystawę czasową w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

Konkursu na projekt koncepcyjny nowej wystawy czasowej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku pod tytułem „100 lat Polskiego Żeglarstwa” został rozstrzygnięty. Zwycięską pracę nadesłała warszawska spółka TRIAS AVI, która w ciągu najbliższych tygodni opracuje projekt wykonawczy ekspozycji.
20.10.2023

Co skrywa Bałtyk? Wrak żaglowca Catharina z bliska!

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku podzieliło się w mediach społecznościowych wyjątkowym wydarzeniem. Dział Badań Podwodnych przyjrzał się z bliska wrakowi Catharina - drewnianemu żaglowcowi, tzw. szkucie rewskiej, zatopionej w 1945 roku. Odkrycia badaczy są imponujące.
19.10.2023

ORP Błyskawica zamknięty dla odwiedzających

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni informuje o przedwczesnym zakończeniu sezonu wystawienniczego okrętu ORP Błyskawica. Obiekt zostanie zamknięty dla zwiedzających jeszcze w październiku. Ma to związek z pracami modernizacyjnymi prowadzonymi w pomieszczeniach marynarskich, które w znacznym stopniu utrudniają poruszanie się po okręcie.
19.10.2023

Rozpoczyna się spotkanie polskich ośrodków nauki w Szczecinie

Morskie Centrum Nauki jest gospodarzem konferencji organizowanej przez Stowarzyszenie Społeczeństwo i Nauka SPiN. Do Szczecina przyjechali przedstawiciele centrów nauki, uczelni, muzeów, ośrodków kultury, planetariów i ogrodów botanicznych z całego kraju. To coroczne spotkanie instytucji, których celem jest budowanie kreatywnego, innowacyjnego i zaangażowanego społeczeństwa.
16.10.2023

Ekotrendy w turystyce morskiej szansą dla Pomorza, Kaszub i Żuław

Rozwój zrównoważony trafił na pokłady statków pasażerskich. Cruise operatorzy nie pozostają w tyle za innymi branżami i stawiają na turystykę przyjazną dla środowiska na morzy i w portach. Nowe produkty turystyczne odpowiadają zrównoważonej gospodarce. Armatorzy włączają się w działania na rzecz ochrony środowiska, co jest pozytywnie odbierane przez większość pasażerów. Nowe statki przystosowane są do zasilania z lądu.
13.10.2023

Konferencja oraz wystawa dotyczące wojskowych nurków w Muzeum Marynarki Wojennej

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz HDS Poland zapraszają na Konferencję Podwodno-Historyczną oraz promocję książki Kariny Kowalskiej „Nurkowie Marynarki Wojennej we wspomnieniach 1939-1945”.
12.10.2023

Muzeum Marynarki Wojennej otrzymało pamiątki po znanym, przedwojennym oficerze sił morskich

Gdyńska placówka muzealna uzyskała kolekcję unikatowych zdjęć z rodzinnego archiwum komandora Rafała Czeczotta (1891 – 1945). Był jednym z najbardziej opiniotwórczych publicystów promujących w okresie międzywojennym sprawy polskiego morza, jako oficer Marynarki Wojennej, absolwent rosyjskich i francuskich akademii, powstaniec warszawski, a także ofiara obozu koncentracyjnego Neuengamme.
11.10.2023

Robert Domżał ponownie dyrektorem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński ponownie powołał dr. Roberta Domżała na stanowisko dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku - poinformowano we wtorek na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN).
10.10.2023

Baltic Operator z nagrodą Najlepszy Eksporter 2022

2 października w Gdańsku odbyła się uroczysta Gala Menedżera Pomorza i Złotej 100 Pomorza podczas której Baltic Operator otrzymał nagrodę w kategorii Najlepszy Eksporter 2022.
04.10.2023

"Morze" Władysława Ślewińskiego trafiło do zbiorów Narodowego Muzeum Morskiego

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku udostępniło zwiedzającym najnowszy nabytek zakupiony dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest nim obraz zatytułowany „Morze”, autorstwa Władysława Ślewińskiego, namalowany przed 1905 rokiem. To wyjątkowe dzieło stanowi znakomity przykład charakterystycznej kompozycji artysty, ukazującej fragment skalistego wybrzeża Bretanii, które opływają morskie fale.
04.10.2023

Podwójne świętowanie Marynarki Wojennej w Gdyni. Wyjątkowa uroczystość z udziałem publiczności

Na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni odbyła się podwójna uroczystość, w trakcie której wspólnie swoje święto obchodziły Dywizjon Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów oraz 43. Oksywskiej Bazy Lotnictwa Morskiego. Przy okręcie-muzeum ORP Błyskawica odbył się z tej okazji uroczysty apel. Nie brakowało przy tym atrakcji i możliwości zapoznania się z wyposażeniem oraz działalnością sił morskich i powietrznych polskiej Marynarki Wojennej.
03.10.2023

Rejs z GospodarkaMorska.pl, panel IV: banki i ubezpieczyciele również uczą się offshore, ale największy ryzyko jest na poziomie politycznym [RELACJA]

Drugi wieczór konferencji Rejs z GospodarkaMorska.pl otworzył panel, poświęcony jednemu z najtrudniejszych, ale i najważniejszych zagadnień: ubezepieczeń i instrumentów finansowych przeznaczonych dla przedsiębiorstw sektora morskiego.
02.10.2023

Muzeum Marynarki Wojennej prezentuje historię Błotniaka, wyjątkowego pojazdu przeznaczonego do morskiej dywersji

Mariusz Szymański EXOTECH i Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zapraszają na konferencję pt. "Błotniak, bojowy pojazd podwodny Marynarki Wojennej RP".
28.09.2023

Czy były ORP Kondor skończy jako "Yellow Submarine"?

Znajdujący się od sierpnia br. w Górkach Zachodnich były okręt podwodny polskiej Marynarki Wojennej wciąż oczekuje na swój dalszy los. Pojawiła się nietypowa koncepcja jego wykorzystania jako turystycznej atrakcji, choć niekoniecznie w Polsce.
26.09.2023

W Gdyni odbędzie się święto dwóch jednostek polskiej Marynarki Wojennej

Na gdyńskim Skwerze Kościuszki odbędą się, 30 września br., wspólne obchody święta Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. FO, a także 43. Bazy Lotnictwa Morskiego Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Zaplanowano także dni otwarte.
26.09.2023

Rozpoczyna się trzeci Rejs z Gospodarką Morską

Od 25 do 27 września na pokładzie promu Nova Star trwa III edycja konferencji na morzu "Rejs z GospodarkaMorska.pl". To już kolejny raz, gdy przedstawiciele najważniejszych firm i instytucji związanych z branżą morską spotykają się, aby dyskutować na jej temat w trakcie podróży przez morze.
25.09.2023

Budzące grozę odkrycie na terenie budowy przy Muzeum Marynarki Wojennej. Odnaleziono pochówek z czasów II wojny światowej

Podczas prac ziemnych w związku z przygotowaniem terenu, gdzie znajdzie się nowy eksponat muzealny, okręt podwodny typu Kobben, ex-ORP Sokół, są okrywane kolejne, mroczne sekrety związane z przeszłością. Po niedawnym odnalezieniu szczątków i artefaktów z czasów II wojny światowej w głębszej warstwie ziemi odkryto groby żołnierzy z czasów tego konfliktu.
22.09.2023

Już w przyszłym roku na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni ma stanąć były ORP Sokół

Zbliżają się ku końcowi prace przed budynkiem Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. W październiku ma być gotowy "suchy dok" w którym stanie wyjątkowy w skali kraju eksponat. Zanim zostanie otwarty dla zwiedzających, nastąpi spektakularna akcja transportu byłego okrętu do nowej lokalizacji.
22.09.2023

Rejs z GospodarkaMorska.pl w pełnym składzie. Znamy laureata Latarni

Prom Nova Star, który odpłynie z Gdańska do Nynashamn 25 września, a na którym odbywać się będzie konferencja Rejs z GospodarkaMorska.pl – konferencja na morzu, będzie wypełniony gośćmi. Wyprzedane zostały wszystkie miejsca na udział w wydarzeniu. Wybrany został także laureat nagrody Latarnie Gospodarki Morskiej 2023 w kategorii „Lider Technologii Morskich”, który odbierze statuetkę podczas rejsu.
17.09.2023

ORP Błyskawica w remoncie. Wyjątkowy, historyczny okręt jest poddawanym zabiegom konserwacyjnym i modernizacyjnym

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprezentowało zdjęcia wnętrza okrętu-muzeum podczas prac remontowych. Jak zapewnia placówka, nie zakłóca to możliwości jego zwyczajowego zwiedzenia.
13.09.2023

Muzeum Marynarki Wojennej prezentuje zapowiedzi nowych wydarzeń

Gdyńska placówka poświęcona historii morskiego rodzaju sił zbrojnych prezentuje najbliższy program wydarzeń o charakterze popularnonaukowym.
12.09.2023

Sokół gotowy do rejsu. Muzeum Marynarki Wojennej ogłasza przetarg na transport ex-okrętu do miejsca ekspozycji plenerowej.

Zbliża się koniec trwającego od 2020 roku pobytu byłego okrętu podwodnego ORP Sokół na terenie PGZ Stocznia Wojenna. Jednostkę czeka jeszcze skomplikowana operacja związana z transportem do nowego miejsca przeznaczenia w Gdyni, tuż przy placówce muzealnej.
11.09.2023

Dar Pomorza i Sołdek wakacyjnymi hitami. Na pokład obu statków weszło 76 tys. osób!

Statek-muzeum Dar Pomorza jest jednym z najchętniej odwiedzanych oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. W trakcie minionych wakacji na pokład najsłynniejszej polskiej fregaty weszło blisko 39 tys. osób. Niewiele mniej, bo 37 tys. zwiedziło zakamarki Sołdka, cumującego przy nabrzeżu wyspy Ołowianki w Gdańsku.
07.09.2023

Joseph Conrad – angielski marynista z polskimi korzeniami

3 sierpnia 2023 roku minęło prawie 100 lat, jak na angielskiej ziemi odszedł na wieczną wachtę Joseph Conrad, światowej sławy marynista z polskimi korzeniami. Dla Polaków, to jest od wielu lat Józef Conrad Korzeniowski, choć pod tym nazwiskiem nie jest znany szerzej w świecie.
06.09.2023

Nagroda Literacka Wiatr od morza – nominacje

Jury Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza" (w składzie: prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski, prof. dr hab. Edmund Kizik, Elżbieta Pękała, dr hab. Katarzyna Szalewska oraz Władysław Zawistowski) po zapoznaniu się z blisko 400 pozycjami wydanymi na Pomorzu, o Pomorzu lub przez pomorskich twórców w 2022 roku, ogłosiło nominacje do Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2022.
01.09.2023

Gliński: Centrum Solidarności Stocznia to będzie coś więcej niż muzeum

Centrum Solidarności Stocznia będzie poświęcone ochronie dziedzictwa Solidarności, czyli upamiętnieniu i propagowaniu tego wielkiego, polskiego fenomenu. To będzie coś więcej niż muzeum – powiedział na antenie Radia Szczecin szef MKiDN Piotr Gliński. Nowa, narodowa instytucja kultury powstanie w dawnej świetlicy stoczni szczecińskiej.
28.08.2023

Minister Gliński: Muzeum Żeglarstwa Polskiego we Władysławowie to projekt szczególny

Muzeum Żeglarstwa Polskiego to projekt szczególny. To również premia dla aktywnych i dobrych samorządów - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas wtorkowego podpisania listu intencyjnego dotyczącego powstania tej placówki we Władysławowie (Pomorskie).
22.08.2023

Nietypowa uroczystość w Muzeum Marynarki Wojennej. Samarytanka znów z podniesioną banderą

Na terenie gdyńskiej placówki muzealnej odbyło się podniesienie podniesienie muzealnej bandery i flagi Urzędu Morskiego na przedwojennej motorówce sanitarnej Samarytanka. Była to pierwsza jednostka morska zbudowana w Gdyni.
17.08.2023

Idzie Wicher nad polskie morze. Cięcie blach pod pierwszego „Miecznika” już za nami

W gdyńskiej PGZ Stocznia Wojenna odbyła się 16 sierpnia br. zapowiadana od dawna ceremonia, oznaczająca symboliczne rozpoczęcie budowy pierwszej z trzech wielozadaniowych fregat programu „Miecznik”. W przyszłości będzie się on nazywał ORP Wicher, kontynuując tradycję zasłużonych dla polskiej Marynarki Wojennej niszczycieli.
16.08.2023

Ależ olbrzym! Jest nowy kandydat na najcięższe zwierze w historii Ziemi. To prehistoryczny wieloryb

Być może waleń błękitny straci pierwsze miejsce na podium najcięższych zwierząt w dziejach Ziemi. Prehistoryczny wieloryb, którego szkielet odkryto, jest kandydatem na zwycięzcę. Naukowy opis szkieletu publikują badacze na łamach najnowszego wydania tygodnika „Nature”.
03.08.2023

Port Gdynia plenerem inspirującym do malarstwa

Realizując współpracę z Muzeum Miasta Gdyni, na terenie Portu Gdynia odbyły się wyjątkowe warsztaty. Podczas Panelu Malarskiego chętni mogli rozwijać swoje zdolności artystyczne, wykorzystując przy tym panoramę portową i przenosząc ją na płótno.
03.08.2023

Dyrektor Muzeum Gdańska: Twierdza Wisłoujście nie będzie trwałą ruiną

Do tej pory Twierdza Wisłoujście była udostępniana trochę w formie trwałej ruiny. Chcemy, aby był to obiekt całoroczny z przestrzeniami wystawienniczymi – powiedział Dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski. Obecnie w fortyfikacji trwają intensywne prace budowlane i rewitalizacyjne.
02.08.2023

W Egipcie powstanie pierwsze na świecie podwodne muzeum marynarki

15 egipskich okrętów wojennych zostanie zatopionych w Morzu Czerwonym w rejonie Hurgady, utworzą pierwsze na świecie podwodne muzeum marynarki - poinformował we wtorek portal gazety "Egypt Independent".
01.08.2023

Rusza rejestracja na kolejną edycję Rejsu z GospodarkaMorska.pl - konferencja na morzu już we wrześniu

Już w dniach 25-27 września z Portu Gdańsk, w kierunku szwedzkiego Nynäshamn, po raz kolejny wypłynie prom Nova Star wraz ze 150 uczestnikami konferencji Rejs z GospodarkaMorska.pl. Idea konferencji na morzu i o morzu, która powstała w 2020 roku na stałe weszła do kalendarza branży morskiej. Zapraszamy do rejestracji.
01.08.2023

ORP Sokół nie może wciąż "zakotwiczyć". Muzealne przedsięwzięcie stoi w miejscu

Na terenie PGZ Stocznia Wojenna wciąż stoi ex-ORP Sokół. Były okręt podwodny polskiej Marynarki Wojennej, który służbę zakończył w 2018 roku, od prawie trzech lat był sposobiony, by stać się wyjątkowym eksponatem Muzeum Marynarki Wojennej. Z wielu powodów, pomimo wcześniejszych planów, prace wydają się stać w miejscu, co budzi pytania odnośnie przebiegu przedsięwzięcia.
01.08.2023

Morskie aspekty Powstania Warszawskiego

W całym kraju odbywają si uroczystości upamiętniające 79. Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wystawiono warty honorowe w miejscach pamięci, złożono wiązanki kwiatów oraz oddano salwy honorowe. O godzinie 17.00, symbolicznej godzinie „W”, sygnalizującej rozpoczęcie walk, w miastach zawyły syreny alarmowe, a na statkach, promach i okrętach cumujących w portach uruchomiono tyfony. W ten sposób oddano hołd bohaterskim żołnierzom Armii Krajowej oraz cywilnej ludności miasta.
01.08.2023

Do muzeum w Orzyszu trafił worek marynarza walczącego w II wojnie światowej

Do Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej w Orzyszu na Mazurach trafił marynarski worek starszego marynarza Stanisława Leszczyńskiego. Leszczyński służył m.in. na ORP "Dragon", który w 1944 roku wspierał lądowanie aliantów w Normandii.
01.08.2023

Port Gdynia inspiruje artystów

Kiedyś port dał początek miastu Gdynia i pracę ludziom, a wraz z rozwojem cywilizacji, kolejnym elementem odpowiedzialności za region jest wsparcie społeczności lokalnych, w tym licznych inicjatyw zarówno sportowych jak i kulturalnych. Port Gdynia powstał jako żywa wizytówka Polski, jej potencjału ekonomicznego i myśli technicznej. Port jest częścią gdyńskiej tradycji i inspiracją rozwoju. Na fali entuzjazmu, jaki budziło odzyskanie dostępu do morza, a także wielkich portowych inwestycji narodziła się̨ też polska marynistyka.
31.07.2023

Spotkanie polskiej i włoskiej kadry Marynarki Wojennej. Zmiana okrętu uczestniczącego w misji

Przybycie niszczyciela rakietowego ITS Caio Duilio (D 554) i fregaty ITS Antonio Marceglia (F 597) było okazją do spotkania dowódców okrętów z dowodzącymi polskimi jednostkami. Służyło to również podsumowaniu dotychczasowej, polsko-włoskiej współpracy w zakresie obrony wybrzeża i Bałtyku.
26.07.2023

Czy tak będą nazywać się fregaty programu "Miecznik"? Pojawiły się nowe informacje

W związku z zapowiedzianą na 16 sierpnia ceremonią cięcia blach pod pierwszą, wielozadaniową fregatę programu "Miecznik" pojawia się coraz więcej informacji na temat tego największego przedsięwzięcia w historii polskiej branży okrętowej. Dziś pojawiła się nieoficjalna informacja, jak mają się nazywać wszystkie trzy jednostki.
26.07.2023

I Kaszubsko-Kociewski Kongres Samorządowy z udziałem branży portowej

Pierwsza edycja wydarzenia, które odbyło się 22 lipca br. w Wejherowie, skupiała się na perspektywach rozwoju Pomorza oraz trwających inwestycjach, zarówno sektora prywatnego, jak i rządowego. Podczas trwania kongresu nie zabrakło tematów dotyczących branży morskiej, poruszanych przez jej przedstawicieli.
24.07.2023

Domy Dobrej Energii. Błękitna Szkoła z wizytą w Helu

Grupa podopiecznych domów dziecka z Ustki i Kłanina, w ramach projektu Domy Dobrej Energii, wzięła udział w tzw. Błękitnej Szkole organizowanej w Stacji Morskiej w Helu. Dzieci uczestniczyły w rejsie badawczym po Bałtyku oraz w zajęciach w fokarium.
20.07.2023

Wystawa o małych portach we współpracy z BALTEXPO

BALTEXPO objęło opieką wystawę pt. „Kurs na rozwój małych portów morskich” na Jarmarku Św. Dominika, której otwarcie nastąpi w poniedziałek 24 lipca br. o godz. 12:00 na skwerze przy napisie „Gdańsk”, na ul. Ołowianka w Gdańsku.
20.07.2023

Trwa zbiórka funduszy na uratowanie okrętu, którym w przeszłości dowodził król Karol III

Pojawiła się szansa na odratowanie blisko 70-letniej jednostki, której dowódcą był niegdyś obecny władca Wielkiej Brytanii. Aby jednostka trafiła do nowego "domu" w postaci nabrzeża dla historycznych jednostek, entuzjaści muszą zebrać w tym celu pieniądze na gruntowny remont okrętu. Narodowe Muzeum Królewskiej Marynarki Wojennej umiejscowione w bazie morskiej w Portsmouth zaznaczyło w swojej ofercie, że musi być w odpowiednim stanie, umożliwiającym przeznaczenie go na okręt-muzeum.
13.07.2023

„Człowiek i rzeka. Łodzie i szkutnicy". Nowa wystawa czasowa w Muzeum Wisły w Tczewie

Budowa i eksploatacja łodzi od najdawniejszych czasów odgrywały istotną rolę w życiu nadrzecznych społeczeństw. Umożliwiały one zarobek, transport, komunikację, rekreację, a w razie zagrożenia - ucieczkę. Nie inaczej było nad Wisłą. Wystawa w tczewskim oddziale Narodowego Muzeum Morskiego ukazuje typowe konstrukcje rybackie i komunikacyjne z dolnego i środkowego odcinka rzeki. Prezentowany jest także dorobek współczesnych szkutników oraz środowiska i wydarzenia promujące wiślane tradycje.
07.07.2023

Gdańsk. Na statku-muzeum Sołdek otwarto wystawę o historii przemytu

Nowa wystawa została otwarta w poniedziałek na statku-muzeum Sołdek w Gdańsku, cumującym na Motławie, przy nabrzeżu wyspy Ołowianka. Ekspozycja „Brylanty w orzechach – czyli historia przemytu na Bałtyku” prezentuje to zjawisko zarówno w aspekcie historycznym, jak i współczesnym.
03.07.2023

Promocja na pierwszy stopień oficerski absolwentów AMW

Na Skwerze Kościuszki w Gdyni, na pokładzie okrętu-muzeum ORP Błyskawica odbyła się uroczystość promocji na pierwszy stopień oficerski absolwentów Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte.
01.07.2023

Gaz-System dofinansuje i zapewni dojazd do atrakcji turystycznych Świnoujścia podczas wakacji

Spółka podpisała porozumienie z Miastem Świnoujście w sprawie zapewnienia dla mieszkańców i turystów alternatywnego dostępu do atrakcji turystycznych (Latarnia Morska, Fort Gerharda) oraz plaży w prawobrzeżnej części miasta w miesiącach letnich.
29.06.2023

Wernisaż wystawy kolekcji pocztówek w Muzeum Rybołówstwa w Helu

W helskim muzeum otwarto nową wystawę czasową pt. „Wykąpałem się, zwiedziłem, ale deszcz pada…”, w której zaprezentowano polskie i niemieckie pocztówki prezentujące obraz turystycznego życia Helu pod koniec XIX i w początkach XX wieku.
28.06.2023

PŻB partnerem Muzeum II Wojny Światowej: „Chcemy być hubem łączącym instytucje kultury z Polski i Szwecji”

Polska Żegluga Bałtycka, operator linii promowych Polferries, podpisała porozumienie o partnerstwie z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Muzeum liczy, że dzięki świadczeniom reklamowym na promach Polferries w ich progi zawita więcej turystów zza granicy.
25.06.2023

Gdynia. Na Skwerze Kościuszki odbywają się obchody Święta Marynarki Wojennej

Na Skwerze Kościuszki w Gdyni odbywają się w niedzielę uroczystości i piknik z okazji święta Marynarki Wojennej. W południe rozbrzmiał salut armatni z ORP Błyskawica.
25.06.2023

Pozostałości ręcznie szytej łodzi zostaną wydobyte z morza

Archeolodzy morscy u wybrzeży Chorwacji przygotowują się do misternej i delikatnej operacji wydobycia z dna pozostałości ręcznie szytej łodzi sprzed ponad 3200 lat.
21.06.2023

Muzeum Rybołówstwa w Helu prezentuje wystawę unikalnych pocztówek z XIX-XX wieku

W helskiej placówce muzealnej zaplanowano na 27 czerwca wernisaż wystawy pt. „Wykąpałem się, zwiedziłem, ale deszcz pada…”, w trakcie której uczestnicy będą mogli zapoznać się z bogatym zbiorem polskich i niemieckich pocztówek prezentujących tematykę lokalną i morską.
20.06.2023

Nurkowie dokumentują nowe szczegóły dotyczące słynnych wraków Royal Navy

Nurkowie współpracujący z Muzeum Scapa Flow na Orkadach skorzystali z wyjątkowej pogody, aby ponownie odwiedzić jedne z najsłynniejszych, brytyjskich wraków, znajdujących się nieopodal Wielkiej Brytanii. najsłynniejszych wraków na wyspach - i zarejestrować je za pomocą najnowszych podwodnych kamer i technologii.
19.06.2023

„Dzień otwarty” Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku

350 osób, głównie młodzież szkół średnich, odwiedziło Komendę Morskiego Oddziału Straży Granicznej podczas zorganizowanego 14 czerwca „Dnia otwartego” Straży Granicznej.
18.06.2023

25 czerwca Marynarka Wojenna będzie obchodzić swoje święto

Na Skwerze Kościuszki w Gdyni odbędą się obchody Święta Marynarki Wojennej. Zgodnie z tradycją jest ono finałem Święta Morza. Obchodzone od ponad 90 lat ma dowodzić nierozerwalności polskiej obecności na Bałtyku, którą symbolizują właśnie okręty poruszające się pod biało-czerwoną banderą.
14.06.2023

Kino wojenne w MMW w Gdyni – czerwiec 2023

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni w ramach cyklu Wojenne kino w Muzeum zaprasza na film „Konwój”.
13.06.2023

Bizantyjska amfora wyrzucona na brzeg pod Odessą wzbogaci muzeum w Chersoniu

Agencja UNIAN poinformowała, że rodzina uchodźców zobaczyła na wybrzeżu Morza Czarnego pod Odessą wyrzuconą przez fale wielką amforę. Zidentyfikowana jako zabytek z czasów Cesarstwa Bizantyjskiego została przekazana przez znalazców do Regionalnego Muzeum Wiedzy Lokalnej w Chersoniu.
12.06.2023

Trzech Brytyjczyków zaginionych po pożarze łodzi nurkowej na Morzu Czerwonym

Trzech brytyjskich turystów jest zaginionych po pożarze, który wybuchł w niedzielę na pokładzie łodzi nurkowej na Morzu Czerwonym - poinformowały egipskie władze. Do pożaru doszło zaledwie trzy dni po śmiertelnym ataku rekina w Hurgadzie.
12.06.2023

Po 45 latach jacht "Mazurek" jest znowu w Gdańsku, w Narodowym Muzeum Morskim [ZDJĘCIA]

Po 45 latach jacht "Mazurek" jest znowu w Gdańsku, w Narodowym Muzeum Morskim; to trzecia historyczna jednostka tego typu, która staje się eksponatem muzeum, ale eksponatem pływającym, bo tutaj będzie realizowany program edukacyjny - powiedział w sobotę wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.
10.06.2023

GAZ-SYSTEM sfinansuje bezpłatny transport do plaży podczas długiego weekendu czerwcowego w Świnoujściu

Wychodząc naprzeciw potrzebom społeczności lokalnej oraz branży turystycznej w Świnoujściu, na czas długiego weekendu czerwcowego (8-11 czerwca) właściciel Terminalu LNG, spółka GAZ-SYSTEM, zapewnia bezpłatny dojazd dla mieszkańców i turystów do plaży w prawobrzeżnej części Świnoujścia. Spółka została także sponsorem pikniku osiedla Przytór-Łunowo, który odbędzie w dniu 10 czerwca.
08.06.2023

Huczny jubileusz 70-lecia Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej już od siedemdziesięciu lat opiekuje się historią polskiego oręża morskiego i zaprasza do wspólnego świętowania! Chociaż początki były skromne, dzisiaj to największe polskie muzeum, w którym można poczuć ducha służby na morzach i oceanach.
07.06.2023

Amerykańska łódź desantowa z czasów II wojny światowej trafiła do Skansenu Morskiego

Pochodząca z 1944 roku amerykańska łódź desantowa trafiła we wtorek do Kołobrzeskiego Skansenu Morskiego. Eksponat z czasów II wojny światowej znajdował się na terenie prywatnej firmy. Muzealnicy chcą ustalić m.in. jak łódź trafiła do Polski.
06.06.2023

W Święto Warszawy m.in. regaty na Wiśle

Choć Święto Warszawy przypada w niedzielę, to mieszkańcy stolicy będą mogli celebrować je przez cały weekend – zaczynając w sobotę Paradą Syrenki, a kończąc w niedzielę Regatami o Puchar Prezydenta Warszawy - poinformował stołecznych ratusz.
03.06.2023

Puchar opuszcza Trójmiasto. XIII Regaty Smoczych Łodzi Instytucji Kultury już za nami

Tegoroczne Regaty Smoczych Łodzi Instytucji Kultury przeszły do historii jako niezwykle wyrównane i pełne emocji. Na wodach Motławy rywalizowało ponad 160 zawodników z 8 instytucji kultury. Aby przekonać się o tym, jak bardzo emocjonujący był finał regat wystarczy spojrzeć na uzyskane czasy. O zwycięstwie Muzeum Zamkowego w Malborku zdecydowały setne sekundy. Na drugim miejscu uplasowało się Narodowe Muzeum Morskie, a na trzecim Akwarium Gdyńskie.
30.05.2023

Chińskie statki rozkradają wraki z czasów II wojny światowej

Międzynarodowe śledztwo wykazało, że armatorzy z Chin prowadzą operacje w związku z wydobyciem stali i artefaktów z okrętów zatopionych w czasie wojny na Pacyfiku. Wśród "łupów" znalazły się przedmioty pochodzące m.in. z HMS Prince of Wales.
29.05.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.