• <
KONGSBERG_2023

Co skrywa Bałtyk? Wrak żaglowca Catharina z bliska!

kw

19.10.2023 13:57 Źródło: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Co skrywa Bałtyk? Wrak żaglowca Catharina z bliska!

Partnerzy portalu

Fot. Krzysztof Kurzyk, Paweł Litwinienko/NMM

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku podzieliło się w mediach społecznościowych wyjątkowym wydarzeniem. Dział Badań Podwodnych przyjrzał się z bliska wrakowi Catharina - drewnianemu  żaglowcowi, tzw. szkucie rewskiej, zatopionej w 1945 roku. Odkrycia badaczy są imponujące. 

Ekipa podwodnych badaczy na czele z dr Krzysztofem Kurzykiem w pierwszej kolejności oczyściła wrak z porastającej go roślinności i wykonała podwodną fotogrametrię, a wszystko po to, aby stworzyć trójwymiarowy model żaglowca.

W czasie prac na Bałtyku odkryto mosiężny iluminator, drewniany kołowrotek do logu ręcznego oraz drewnianą tablicę z wyrytą nazwą jednostki.

Szkuty rewskie, bo tak popularnie określano drewniane żaglowce służyły głównie do żeglugi kabotażowej w rejonie Zatoki Gdańskiej, przewożąc m. in. towary kolonialne, narzędzia, zboże, torf, piasek, kamienie oraz inne surowce budowlane.

Wrak Cathariny to pozostałość płaskodennej lomy, zbudowanej w drugiej połowie XIX w. Wiadomo, że w 1941 r. nabył ją w Tolkmicku szyper Emil Marek z Rewy. Po remoncie statek służył aż do 1945 r., kiedy to w wyniku ostrzału artylerii został zatopiony.

Catharina jest jednym z najciekawszych wraków przebadanych w tym sezonie przez Dział Badań Podwodnych NMM w Gdańsku.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.