• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Muzeum Marynarki Wojennej prezentuje zapowiedzi nowych wydarzeń

rk

12.09.2023 11:01 Źródło: Muzeum Marynarki Wojennej
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Muzeum Marynarki Wojennej prezentuje zapowiedzi nowych wydarzeń

Partnerzy portalu

Muzeum Marynarki Wojennej

Gdyńska placówka poświęcona historii morskiego rodzaju sił zbrojnych prezentuje najbliższy program wydarzeń o charakterze popularnonaukowym, które powracają po wakacyjnej przerwie.

Pierwszym, zapowiadanym wydarzeniem jest spotkanie w ramach cyklu historycznego "Nasze Sygnały". W jego trakcie pracownicy muzeum omawiają zagadnienia związane z tematyką morską, w tym z zakresu historii oraz kultury. 25 września o godz. 17.00 w Sali Audiowizualnej MMW Aleksander Gosk i Oskar Myszor w temacie "Tajemnice zbrojnego ramienia" omówią proporzec polskiej Marynarki Wojennej, będący najbardziej charakterystycznym znak podnoszonym na okrętach Rzeczypospolitej, obok biało-czerwonej bandery. Podczas wykładu prelegenci wyjaśnią, skąd historycznie wywodzi się symbol zbrojnego ramienia na proporcu, a także jak w zgodzie z heraldyką i Regulaminem Służby Okrętowej powinno ono wyglądać. Odpowiedzą na pytanie, czy jest możliwe, że obecnie podnoszony proporzec Marynarki Wojennej RP mógłby być niezgodny z historycznymi przekazami.


Następną atrakcją jest również powracające po letniej przerwie spotkanie w ramach cyklu "Wojenne Kino". W związku z tym muzeum zaprasza na film „Bitwa o ujście rzeki” (prod. Wielka Brytania 1956, 1 godz. 59 min). To klasyczna produkcja z gatunku kina wojennego, prezentująca pierwszą bitwę morską II wojny światowej, w tym kulisy zatopienia u ujścia La Platy, należącego do Kriegsmarine pancernika Admiral Graf Spee.

Wydarzenie rozpocznie się 26 września br. o godz. 17.00, a poprzedzi je historyczne wprowadzenie, które zaprezentuje zastępca dyrektora MMW Aleksander Gosk.


Dziękujemy za wysłane grafiki.