Rzadkie zjawisko nad Bałtykiem. 16 stycznia, nad Zatoką Pucką w Jastarni zaobserwowano "morszkulce" czyli lodowe kule o niemal jednakowej wielkości. Wyjaśniamy, jak powstają.
Lodowe kule zauważone w Jastarni przez jedną ze spacerowiczek określane są przez miejscowych jako "morszkulce". Powstają wskutek zmieszania wody, błota pośniegowego, śniegu i śryżu. Zjawisko wyjaśniał profesor Marek Zajączkowski z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w rozmowie z RMF FM: "Najczęściej to jest tak, że jakiś niewielki element, nawet mały kawałek patyka czy niewielki kamień zostaje oblodzony. Potem zaczyna się toczyć po plaży, a bryzgi wody obmarzając na nim, powiększają bryłę lodową. Regularny kształt wynika z tego, że fala toczyła tę kulę do plaży".
Do formowania się lodu brzegowego konieczne są jednak określone warunki pogodowe. Jeśli wiatr jest za silny - kule zostaną rozbite.
Zdjęcia lodowych kul zyskały tysiące polubień i udostępnień. Nic dziwnego - prawdziwa, mroźna zima, zdarza się nad polskim morzem coraz rzadziej.
Uniwersytet Morski w Gdyni zaprasza na studia podyplomowe z zarządzania ryzykiem w przemyśle i energetyce morskiej
Sokół coraz bliżej zacumowania. Trwają prace przy Muzeum Marynarki Wojennej
Odrodzenie żeglugi - nowa publikacja dotycząca branży morskiej
Polscy uczniowie z wizytą w stoczni brytyjskiego partnera programu "Miecznik"
Ostatnia podróż Sokoła. Trwa efektowny transport okrętu do muzeum
Sokół "jedzie" do muzeum. Okręt jest przewożony na specjalnych wózkach