• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Ogromne lodowe kule nad Bałtykiem. Skąd się wzięły?

ew

19.01.2021 11:55 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Ogromne lodowe kule nad Bałtykiem. Skąd się wzięły?

Partnerzy portalu

Ogromne lodowe kule nad Bałtykiem. Skąd się wzięły?  - GospodarkaMorska.pl
fot. Julia Kohnke/FB

Rzadkie zjawisko nad Bałtykiem. 16 stycznia, nad Zatoką Pucką w Jastarni zaobserwowano "morszkulce" czyli lodowe kule o niemal jednakowej wielkości. Wyjaśniamy, jak powstają.

Lodowe kule zauważone w Jastarni przez jedną ze spacerowiczek określane są przez miejscowych jako "morszkulce". Powstają wskutek zmieszania wody, błota pośniegowego, śniegu i śryżu. Zjawisko wyjaśniał profesor Marek Zajączkowski z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w rozmowie z RMF FM: "Najczęściej to jest tak, że jakiś niewielki element, nawet mały kawałek patyka czy niewielki kamień zostaje oblodzony. Potem zaczyna się toczyć po plaży, a bryzgi wody obmarzając na nim, powiększają bryłę lodową. Regularny kształt wynika z tego, że fala toczyła tę kulę do plaży".

Do formowania się lodu brzegowego konieczne są jednak określone warunki pogodowe. Jeśli wiatr jest za silny - kule zostaną rozbite.

Zdjęcia lodowych kul zyskały tysiące polubień i udostępnień. Nic dziwnego - prawdziwa, mroźna zima, zdarza się nad polskim morzem coraz rzadziej.Dziękujemy za wysłane grafiki.