• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Historia kołem się toczy. XVII-wieczny festyn pod Gdańskim Żurawiem

23.04.2024 12:48 Źródło: Narodowe Muzeum Morskie
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Historia kołem się toczy. XVII-wieczny festyn pod Gdańskim Żurawiem

Partnerzy portalu

Fot. Narodowe Muzeum Morskie

Gdański Żuraw ponownie otwiera się dla zwiedzających. Po ponad trzech latach remontu, modernizacji i prac nad nową wystawą stałą zwiedzający znów przekroczą próg historycznego dźwigu portowego. Z tej okazji 30 kwietnia 2024 r. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na festyn w klimacie XVII-wiecznego Gdańska, z premierowym zwiedzaniem odrestaurowanych wnętrz zabytku. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 14:00 pod zachodnią fasadą Żurawia od strony ul. Szerokiej i potrwa do godz. 20:00.

Nowa ekspozycja została zaprojektowana w taki sposób, aby zwiedzający poczuli się jak w oryginalnych XVII-wiecznych wnętrzach. W sześciu salach na trzech piętrach Żurawia goście poznają m. in. tajniki nawigacji przy wpływaniu statkiem do portu, rodzaje przywożonych do Gdańska towarów, procedury transakcyjne w komorze palowej, dawne techniki budowy statków oraz rozrywki portowego miasta w historycznej tawernie. Otwarciu Żurawia będzie towarzyszyć festyn, który przeniesie zwiedzających w żywą atmosferę XVII-wiecznego portowego miasta, z pokazami rzemiosł, muzyką z epoki i towarzystwem dawnych gdańszczan.

– Będzie można zajrzeć do gabinetu portowego cyrulika i dowiedzieć się jakie przypadłości trapiły niegdyś marynarzy, flisaków i mieszkańców portu. Pojawi się kram kupców i marynarzy gdańskich – każdy będzie mógł sprawdzić, jakie towary sprowadzano do Gdańska pod pokładami żaglowców i posłuchać opowieści o przygodach ludzi morza – powiedział Patryk Herdzik z Działu Edukacji Narodowego Muzeum Morskiego.

Nie zabraknie również gdańskiej kuchni, warsztatu mincerza, patrolu portowego pokazów umundurowania oraz uzbrojenia XVII-wiecznego gdańskiego muszkietera. Paweł Herdzik dodał również, że całości będą towarzyszyć gry i zabawy dla najmłodszych. Zaplanowano choćby zabawy replikami zabawek i gier z epoki, a wszystko to w rytm XVII-wiecznej muzyki.

Ze względu na limit osób mogących przebywać jednocześnie w obiekcie, wejście do Żurawia może wymagać dłuższego czasu oczekiwania. Więcej szczegółów na nmm.pl.

Projekt „Konserwacja, remont i modernizacja Żurawia Gdańskiego – oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wraz z utworzeniem nowej wystawy stałej” jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.