• <

Wynik wyszukiwania - "narodowe muzeum morskie" - Wiadomości

Polskie żeglarstwo świętuje 100 lat

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprezentuje największą w historii wystawę o polskim jachtingu.
07.05.2024

Niezwykłe zabytki odkryte podczas remontu Żurawia

Kilkaset lat historii Gdańska w podziemiach remontowanego Żurawia. Podczas prac w zabytku odkryto przedmioty datowane od czasów średniowiecznych po XX w.
26.04.2024

Historia kołem się toczy. XVII-wieczny festyn pod Gdańskim Żurawiem

Gdański Żuraw ponownie otwiera się dla zwiedzających. Po ponad trzech latach remontu, modernizacji i prac nad nową wystawą stałą zwiedzający znów przekroczą próg historycznego dźwigu portowego. Z tej okazji 30 kwietnia 2024 r. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na festyn w klimacie XVII-wiecznego Gdańska, z premierowym zwiedzaniem odrestaurowanych wnętrz zabytku. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 14:00 pod zachodnią fasadą Żurawia od strony ul. Szerokiej i potrwa do godz. 20:00.
23.04.2024

Premiera książki „Dziewczyny na fali”. Wyjątkowa publikacja o kobietach związanych z branżą morską

Do rąk czytelniczek i czytelników trafiła najbardziej morska i jednocześnie najbardziej kobieca książka tego roku. Publikacja „Dziewczyny na fali”, wydana przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, to zbiór rozmów z 18 kobietami, zawodowo bądź pasją związanymi z szeroko rozumianą branżą morską. Są wśród nich m. in. polskie żeglarki, naukowczynie, kobiety służące w marynarce wojennej i handlowej, nurkowie, archeolożki podwodne, konstruktorka budowy statków, dyrektorka ds. zrównoważonego rozwoju portu oraz kulturoznawczyni.
15.03.2024

Eugeniusz Moczydłowski otrzymał tytuł Żeglarza Roku 2023

Żeglarz Roku 2023 Eugeniusz Moczydłowski wyraził nadzieję, aby jego nagrodzony Srebrnym Sekstantem rejs został potraktowany jako akt założycielski dla przyszłych wielkich wypraw. „To wskazanie jak szerokie horyzonty leżą w zasięgu możliwości polskich żeglarzy” – przekazał.
02.03.2024

30 kwietnia zakończy się remont gdańskiego Żurawia

Zakończenie remontu i modernizacji gdańskiego Żurawia jest planowane na 30 kwietnia br.- poinformowało we wtorek Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.
30.01.2024

Zwierzęta na Darze Pomorza. Niezwykła wystawa pod pokładem historycznego żaglowca

„Dar Pomorza” jest jednym z tych statków, na których załoga od zawsze chętnie przyjmowała i opiekowała się zwierzętami. Obok najpopularniejszych psów i kotów, marynarzom towarzyszyły na przestrzeni dziesięcioleci zwierzęta często zaskakujące i egzotyczne. W jaki sposób trafiały na statek, jak odnajdowały się w trudnych morskich warunkach i jakie były ich dalsze losy – tego można się dowiedzieć z wystawy na statku-muzeum od 23 stycznia do 30 listopada 2024 r.
22.01.2024

31. rocznica zatonięcia promu Jan Heweliusz

Dziś, w niedzielę 14 stycznia przypada 31. rocznica zatonięcia promu MF "Jan Heweliusz". Była to największa katastrofa morska w powojennej historii polskiej marynarki handlowej.
14.01.2024

Rozpoczynają się prace nad serialem o katastrofie promu Jan Heweliusz. Poszukiwani statyści

Reżyser Jan Hołubek nakręci dla platformy Netflix serial o największej powojennej katastrofie polskiej żeglugi, zatonięciu promu Jan Heweliusz. Zdjęcia do produkcji będą powstawać m.in. w Gdyni, Stargardzie, Szczecinie i Świnoujściu.
05.01.2024

Przyjdź na konsultacje społeczne dot. wystawy w Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie!

Dyrekcja Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych, które pozwolą wpłynąć na kształt i treść przyszłej wystawy stałej w Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie. Swoje uwagi, sugestie oraz propozycje zmian będzie można przekazać osobiście 7 grudnia 2023 r. podczas otwartego spotkania w Rybackim Centrum Kultury i Formacji Boleniec lub już teraz za pomocą adresu e-mail: konsultacje@nmm.pl.
02.12.2023

Jakie ma być nowe muzeum w Łebie? Konsultacje społeczne dot. wystawy w Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego

Rozpoczęły się zaawansowane prace przy planowaniu nowej wystawy stałej w budowanym Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie. Dyrekcja Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku organizuje konsultacje społeczne, podczas których będzie można przekazać swoje uwagi, sugestie oraz propozycje zmian dotyczące kształtu i treści przyszłej ekspozycji. Spotkanie odbędzie się 7 grudnia w Rybackim Centrum Kultury i Formacji Boleniec o godz. 17.00.
30.11.2023

Wrak niemieckiego okrętu na dnie Zatoki Gdańskiej. Możliwe, że ta jednostka po II wojnie światowej jako ostatnia opuszczała Hel

Na dnie Zatoki Gdańskiej nurkowie i historycy rozpoznali wrak jednego z lekkich niemieckich okrętów wojennych typu KFK. Zdaniem historyka Łukasza Orlickiego z magazynu Odkrywcy, niewykluczone, że ta jednostka po zakończeniu II wojny światowej, jako ostatnia opuszczała Hel.
15.11.2023

„Sołdek” obchodzi 75. urodziny! Wejdź na pokład za złotówkę, zabierz na pamiątkę rudę żelaza!

Taka okazja może już się nie powtórzyć. 75. rocznica wodowania „Sołdka” to wyjątkowa szansa, aby zobaczyć z bliska najsłynniejszy polski rudowęglowiec, zrozumieć kontekst polityczny, społeczny i gospodarczy, w jakim został zbudowany oraz zgłębić historię polskiej techniki okrętowej. W niedzielę, 5 listopada, czyli w przeddzień rocznicy historycznego wodowania, wstęp na pokład statku-muzeum będzie kosztował tylko 1 złoty.
03.11.2023

TRIAS AVI zaprojektuje nową wystawę czasową w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

Konkursu na projekt koncepcyjny nowej wystawy czasowej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku pod tytułem „100 lat Polskiego Żeglarstwa” został rozstrzygnięty. Zwycięską pracę nadesłała warszawska spółka TRIAS AVI, która w ciągu najbliższych tygodni opracuje projekt wykonawczy ekspozycji.
20.10.2023

Co skrywa Bałtyk? Wrak żaglowca Catharina z bliska!

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku podzieliło się w mediach społecznościowych wyjątkowym wydarzeniem. Dział Badań Podwodnych przyjrzał się z bliska wrakowi Catharina - drewnianemu żaglowcowi, tzw. szkucie rewskiej, zatopionej w 1945 roku. Odkrycia badaczy są imponujące.
19.10.2023

Robert Domżał ponownie dyrektorem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński ponownie powołał dr. Roberta Domżała na stanowisko dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku - poinformowano we wtorek na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN).
10.10.2023

"Morze" Władysława Ślewińskiego trafiło do zbiorów Narodowego Muzeum Morskiego

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku udostępniło zwiedzającym najnowszy nabytek zakupiony dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest nim obraz zatytułowany „Morze”, autorstwa Władysława Ślewińskiego, namalowany przed 1905 rokiem. To wyjątkowe dzieło stanowi znakomity przykład charakterystycznej kompozycji artysty, ukazującej fragment skalistego wybrzeża Bretanii, które opływają morskie fale.
04.10.2023

Dar Pomorza i Sołdek wakacyjnymi hitami. Na pokład obu statków weszło 76 tys. osób!

Statek-muzeum Dar Pomorza jest jednym z najchętniej odwiedzanych oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. W trakcie minionych wakacji na pokład najsłynniejszej polskiej fregaty weszło blisko 39 tys. osób. Niewiele mniej, bo 37 tys. zwiedziło zakamarki Sołdka, cumującego przy nabrzeżu wyspy Ołowianki w Gdańsku.
07.09.2023

Minister Gliński: Muzeum Żeglarstwa Polskiego we Władysławowie to projekt szczególny

Muzeum Żeglarstwa Polskiego to projekt szczególny. To również premia dla aktywnych i dobrych samorządów - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas wtorkowego podpisania listu intencyjnego dotyczącego powstania tej placówki we Władysławowie (Pomorskie).
22.08.2023

„Człowiek i rzeka. Łodzie i szkutnicy". Nowa wystawa czasowa w Muzeum Wisły w Tczewie

Budowa i eksploatacja łodzi od najdawniejszych czasów odgrywały istotną rolę w życiu nadrzecznych społeczeństw. Umożliwiały one zarobek, transport, komunikację, rekreację, a w razie zagrożenia - ucieczkę. Nie inaczej było nad Wisłą. Wystawa w tczewskim oddziale Narodowego Muzeum Morskiego ukazuje typowe konstrukcje rybackie i komunikacyjne z dolnego i środkowego odcinka rzeki. Prezentowany jest także dorobek współczesnych szkutników oraz środowiska i wydarzenia promujące wiślane tradycje.
07.07.2023

Po 45 latach jacht "Mazurek" jest znowu w Gdańsku, w Narodowym Muzeum Morskim [ZDJĘCIA]

Po 45 latach jacht "Mazurek" jest znowu w Gdańsku, w Narodowym Muzeum Morskim; to trzecia historyczna jednostka tego typu, która staje się eksponatem muzeum, ale eksponatem pływającym, bo tutaj będzie realizowany program edukacyjny - powiedział w sobotę wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.
10.06.2023

Puchar opuszcza Trójmiasto. XIII Regaty Smoczych Łodzi Instytucji Kultury już za nami

Tegoroczne Regaty Smoczych Łodzi Instytucji Kultury przeszły do historii jako niezwykle wyrównane i pełne emocji. Na wodach Motławy rywalizowało ponad 160 zawodników z 8 instytucji kultury. Aby przekonać się o tym, jak bardzo emocjonujący był finał regat wystarczy spojrzeć na uzyskane czasy. O zwycięstwie Muzeum Zamkowego w Malborku zdecydowały setne sekundy. Na drugim miejscu uplasowało się Narodowe Muzeum Morskie, a na trzecim Akwarium Gdyńskie.
30.05.2023

Trwają przygotowania do Regat Smoczych Łodzi Instytucji Kultury. Start w najbliższy piątek

Osiem załóg zmierzy się w XIII edycji Regat Smoczych Łodzi Instytucji Kultury. Coroczne wydarzenie rozgrywane na wodach Motławy przyciąga nie tylko entuzjastów kultury i sztuki, ale także miłośników sportów wodnych i rywalizacji. Mieszkańcy Gdańska i turyści z zapartym tchem dopingują ścigające się osady. W tym roku zawody zostaną rozegrane 26 maja. Pierwsze starty zaplanowano na godz. 16.00.
23.05.2023

W piątek ostatnie pożegnanie kapitana Henryka Jaskuły

W piątek o godz. 13. rozpoczną się uroczystości pogrzebowe Henryka Jaskuły, pierwszego Polaka i trzeciego żeglarza na świecie, który samotnie i bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Urna z prochami kapitana żeglugi wielkiej zostanie złożona na cmentarzu Zasanie w Przemyślu.
19.05.2023

Wikingowie, muzyka dawna, statki po zmroku i tajniki konserwacji zabytków! Poznaj atrakcje Nocy Muzeów w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

Noc z 13 na 14 maja w Narodowym Muzeum Morskim będzie wyjątkowa: sześć oddziałów w czterech różnych miastach otworzy swoje drzwi dla wszystkich entuzjastów nocnego zwiedzania. Goście będą mogli m. in. zobaczyć jak legendarni wikingowie walczyli i spędzali wolny czas, poznać historię najsłynniejszego polskiego żaglowca, wyruszyć w koncertową podróż dookoła świata, a także zgłębić sekrety konserwacji znalezisk archeologicznych.
08.05.2023

Wzbudzają podziw i ciekawość. Unikatowa wystawa podwodnych pojazdów w Narodowym Muzeum Morskim

Wystawa polskich pojazdów podwodnych, prezentowana w głównej siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, stanowi jedyny w swoim rodzaju zbiór unikatowych maszyn i narzędzi do badań głębin, skonstruowanych przez Polaków w okresie PRL i w pierwszych latach po jego końcu. Fascynujący świat pod powierzchnią mórz i oceanów polscy nurkowie poznawali dzięki pojazdom o malowniczych nazwach: „Delfin I”, „Delfin II”, „Grześ”, „Manta” czy „Koral”.
05.05.2023

Wystawa polskich pojazdów podwodnych w Narodowym Muzeum Morskim

W Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku zaprezentowano wystawę „W toni. Polskie pojazdy podwodne ze zbiorów NMM w Gdańsku”. Ekspozycja składa się z unikatowych maszyn i narzędzi do badań głębin, skonstruowanych przez Polaków w okresie PRL i w pierwszych latach po transformacji.
27.04.2023

Półmetek remontu gdańskiego Żurawia

Zgodnie z planem przebiega remont słynnego gdańskiego Żurawia. Wydarzeniem symbolizującym półmetek prac było umieszczenie na jego szczycie charakterystycznego wiatrowskazu.
27.04.2023

Odnowiony wiatrowskaz z dachu Żurawia gdańskiego można zobaczyć z bliska

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku udostępnia zwiedzającym charakterystyczny wiatrowskaz zamontowany na co dzień 40 metrów ponad ziemią. Chodzi o ikoniczną postać ptaka zdobiącego szczyt Żurawia gdańskiego. Miedziany zabytek wrócił właśnie z konserwacji. Żeby uwiecznić go na zdjęciach trzeba się spieszyć. Obiekt będzie pokazywany tylko przez trzy dni! Jego oficjalny powrót na dach zaplanowano 27 kwietnia.
20.04.2023

Kabina nurków Meduza II zwiastunem wystawy pojazdów podwodnych

Przed Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie (Pomorskie) stanęła kabina nurków Meduza II. Powstały w 1968 roku obiekt ma blisko pięć metrów długości, trzy wysokości i waży ponad trzy tony. Jest on reklamą i zwiastunem wystawy „W toni” Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
18.04.2023

Narodowe Muzeum Morskie z konkursem dla dzieci. „Mój wymarzony pojazd podwodny”

Gdańska placówka muzealna zaprasza dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym do uczestnictwa w konkursie, w ramach którego będą mogli zaprojektować i zbudować własne pojazdy podwodne. Konkurs jest organizowany w ramach nadchodzącej wystawy „W toni. Polskie pojazdy podwodne ze zbiorów NMM w Gdańsku”.
23.03.2023

Kobiety w branży morskiej nie płyną z prądem! Zbliża się V edycja konferencji „Dziewczyny na fali”

Nurkowanie z rekinami, poszukiwanie śladów kobiet w historii, służba na żaglowcach i kontenerowcach, zrównoważony rozwój oraz sztuczna inteligencja – to zaledwie część zagadnień, które pojawią się w wystąpieniach prelegentek tegorocznej, jubileuszowej konferencji. Wydarzenie odbędzie się 8 marca 2023 o godzinie 17:00 w Ośrodku Kultury Morskiej – oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
03.03.2023

„Dziewczyny na fali”. V edycja konferencji poświęconej kobietom w branży morskiej

„Dziewczyny na fali” po raz piąty pokażą, że kobiety w branży morskiej nie płyną z prądem! Nurkowanie z rekinami, poszukiwanie śladów kobiet w historii, służba na żaglowcach i kontenerowcach, zrównoważony rozwój oraz sztuczna inteligencja – to zaledwie część zagadnień, które pojawią się w wystąpieniach prelegentek tegorocznej, jubileuszowej konferencji.
22.02.2023

Mija 40 lat od kiedy Dar Pomorza jest statkiem-muzeum. O jego losach opowiada niezwykła wystawa

Wystawa czasowa 40 lat minęło. Od statku szkolnego do statku muzeum, prezentowana na żaglowcu, przypomina wydarzenia i osoby, dzięki którym ta historyczna jednostka zyskała swoje drugie życie. To właśnie w tym roku, dokładnie 27 maja, minie 40 lat od dnia, w którym Dar Pomorza został uroczyście otwarty dla zwiedzających jako statek-muzeum.
21.02.2023

Projekt „Władek” na finiszu. W Tczewie zbudowano replikę tradycyjnej łodzi wiślanej [ZDJĘCIA]

W Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie zakończyło się trwające pięć miesięcy niezwykłe przedsięwzięcie, czyli projekt „Władek”. Pracownicy Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zbudowali łódkę wiślaną wzorowaną na tradycyjnych nieszawkach, które w XX w. przybyły na dolną Wisłę wraz z rybakami i szkutnikami z Kujaw.
09.02.2023

Prezentacja pamiątek z promu Jan Heweliusz [GALERIA]

W związku z jutrzejszą 30. rocznicą katastrofy polskiego promu Jan Heweliusz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprezentowało wyjątkowe przedmioty przekazane przez jednego z ocalałych z tej tragedii, Grzegorza Sudwoja.
13.01.2023

Zaproszenie na obchody 30. rocznicy katastrofy promu Jan Heweliusz

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku organizuje uroczystość z okazji 30. rocznicy katastrofy promu Jan Heweliusz, połączoną z wystawą tematyczną.
12.01.2023

Rekordowy rok w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Który oddział odwiedziło najwięcej turystów?

Pracownicy Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku mają powód do dumy. W ubiegłym roku wszystkie oddziały placówki odwiedziło ponad 385 tysięcy gości. To o 130 tys. osób więcej niż w 2021 roku.
09.01.2023

Tajemnice morskich głębin na wyciągnięcie ręki. Zbliża się finisaż wystawy „Do DNA…” w Narodowym Muzeum Morskim

Już ponad 80 tys. osób obejrzało wystawę „Do DNA. 50 lat archeologicznych badań podwodnych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku". Na tak dużą frekwencję wpływają niezwykłe eksponaty wydobyte z dna Morza Bałtyckiego. Wśród nich: masło sprzed 200 lat i flet poprzeczny liczący 235 lat! Muzealnicy zapraszają na finisaż wystawy. 30 grudnia już po raz ostatni tajemnice zabytków, razem ze zwiedzającymi, odkryje archeolog podwodny.
28.12.2022

Muzeum Morskie w Gdańsku prezentuje pamiątki po pierwszej kobiecie, która samotnie opłynęła jachtem świat

Od piątku w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku można oglądać pamiątki związane z samotnym rejsem Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz dookoła świata. Wśród eksponatów jest m.in. płetwa statecznika w barwach narodowych z wymalowanymi nutami „Mazurka Dąbrowskiego”.
11.11.2022

Narodowe Święto Niepodległości pod żaglami Mazurka [GALERIA]

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku świętuje 104. rocznicę odzyskania niepodległości w wyjątkowy, żeglarski sposób. Okazję ku temu stworzyło niedawne pozyskanie przez Muzeum zbioru szczególnie cennych pamiątek, związanych z jednym z najważniejszych wyczynów w historii polskiego żeglarstwa – samotnym rejsem kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz dookoła świata.
08.11.2022

Prom Motława w remoncie. Jednostka pływająca obok Żurawia przechodzi renowację

Prom pasażerski Motława, którego armatorem jest Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, został odholowany do Władysławowa. To w tamtejszej stoczni przejedzie gruntowny remont. Wybrana w przetargu firma jest odpowiedzialna m.in. za piaskowanie i malowanie jednostki oraz – w razie konieczności – za wymianę arkuszy blachy poszycia i konstrukcji kadłuba. Wznowienie kursowania promu Motława przewidziane jest na drugą połowę listopada.
13.10.2022

Dar Pomorza rozbłyśnie na zielono

Legendarna „Biała Fregata” zmieni kolor na zielony. Wszystko to w ramach kampanii #17 milionów, do której dołączyło Narodowe Muzeum Morskie. Akcja wspiera dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym.
05.10.2022

Średniowieczny festyn na Ołowiance. Zaprasza Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Walki rycerskie, spotkanie z katem i dawne rzemiosło. Średniowieczny festyn na Ołowiance już w najbliższą sobotę na nabrzeżu wyspy Ołowianki będzie można przenieść się w czasie do XV-wiecznego Gdańska, kiedy to epokę swojej świetności miał Żuraw – największy dźwig portowy ówczesnej Europy i najważniejsza budowla dawnego gdańskiego portu.
20.09.2022

Latarnia Morska Rozewie kończy 200 lat

Trwają przygotowania do uroczystości związanej z 200-leciem powstania zabytkowej latarni w Rozewiu. Podczas wydarzenia zostanie między innymi oficjalnie wprowadzony do obiegu pamiątkowy znaczek pocztowy przedstawiający latarnię, a swoje symboliczne „wodowanie” będzie mieć książka poświęcona Leonowi Wzorkowi, pierwszemu w historii polskiemu kierownikowi Latarni Morskiej Rozewie.
06.09.2022

Dar Pomorza świadkiem miłosnej historii. Goście odnaleźli zaproszenie w butelce wrzuconej do Bałtyku

Diana i Wojciech wpadli na niebanalny pomysł i kilka tygodni przed swoim ślubem na Darze Pomorza wrzucili do Morza Bałtyckiego butelkę z zaproszeniem na uroczystość. Nietypowe znalezisko wyłowiły dzieci, które tego lata wraz z rodzicami wypoczywały na plaży. Rodzina, zauroczona treścią listu, niedługo po tym, wróciła nad polskie morze, tym razem w charakterze weselnych gości.
02.09.2022

Tłumy turystów na Darze Pomorza. Co tydzień na pokład wchodzi pół tysiąca osób

Statek - muzeum Dar Pomorza to najchętniej odwiedzany podczas wakacji oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Od 27 czerwca, a więc od pierwszego dnia letniego wypoczynku, na pokład Białej Fregaty weszło ponad 42 tys. turystów.
30.08.2022

"Z Gdyni w daleki świat…". Niezwykłe modele statków na pokładzie Sołdka

Czym różni się masowiec od drobnicowca? Co kryje się pod tajemniczym skrótem ro-ro? Na jakich statkach produkuje się konserwy rybne? Na te i wiele innych pytań można znaleźć odpowiedź odwiedzając nową wystawę czasową „Z Gdyni w daleki świat. Stocznia Gdynia i jej statki” w Ładowni nr 2 na Sołdku.
28.06.2022

"Moda na bursztyn". Zobacz prace Mariusza Gliwińskiego w Muzeum Rybołówstwa w Helu [ZDJĘCIA]

Od setek lat bursztyn, jako niezwykle interesujący materiał, wykorzystywany jest w zdobnictwie i medycynie ludowej. Jest inspiracją dla wielu artystów i stanowi element polskiej kultury. W Muzeum Rybołówstwa w Helu prezentowane są prace Mariusza Gliwińskiego, który w branży bursztynniczej działa od końca lat 70. Ten znany i ceniony na całym świecie projektant biżuterii prezentuje swój dorobek artystyczny z lat 1982–2022.
12.06.2022

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zwycięzcą XII Regat Smoczych Łodzi Instytucji Kultury [ZDJĘCIA]

Blisko 200 zawodników wzięło udział w XII edycji Regat Smoczych Łodzi Instytucji Kultury. Rywalizacja rozgrywana w samym sercu Gdańska przyciągnęła sporą liczbę kibiców. Z nabrzeża Motławy wioślarskie zmagania podziwiało kilkaset osób. Po niezwykle zaciętym finale zwycięstwo wywalczyła ekipa z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
26.05.2022

Flis Kanałem Elbląskim. Inicjatywę wspiera m.in. Bollore Logistics Poland

Flis Kanałem Elbląskim to rekonstrukcja historyczna spławu sosny taborskiej, dla której powstał ten kanał. Tratwą zbudowaną z siedmiu 14-metrowych tafli, spławiając 70 m sześc. sosny taborskiej popłynie profesjonalna załoga z Polskiego Cechu Flisaków, Szkutników i Sterników oraz ze Stowarzyszenia Miłośników Kanału Elbląskiego Navicula. Z tej okazji od 12 do 26 czerwca zaplanowano szereg wydarzeń towarzyszących na trasie kanałowych tartaków: od Iławy poprzez Miłomłyn, Małdyty, Rychliki do Elbląga.
13.05.2022

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku szuka uczestników regat Operation Sail1972

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku przygotowuje się do upamiętnienia 50. rocznicy zwycięstwa załogi Daru Pomorza w regatach Operation Sail. Muzealnicy poszukują uczestników rejsu do przeprowadzenia wywiadów.
15.04.2022

Narodowe Muzeum Morskie szuka uczestników regat Operation Sail sprzed 50 lat

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku przygotowuje się do upamiętnienia 50. rocznicy zwycięstwa załogi Daru Pomorza w regatach Operation Sail. Muzealnicy rozpoczęli poszukiwania uczestników tego historycznego rejsu. Chcą razem z nimi ponownie wejść na pokład i udać się we wspomnieniową, sentymentalną podróż.
11.04.2022

25-metrowy kuter i polski offshore. Na co stawia Narodowe Muzeum Morskie w Łebie?

25-metrowy metalowy kuter stanął na środku nowego muzeum morskiego w Łebie. Oddział Narodowego Muzeum Morskiego będzie nawiązywał do transformacji energetycznej – zarówno w tematyce ekspozycji, jak i architekturze budynku.
08.04.2022

Narodowe Muzeum Morskie podsumowało współpracę z dwiema placówkami z Kaliningradu

W Narodowym Muzeum Morskim (NMM) w Gdańsku podsumowano we wtorek 2,5-letni projekt realizowany z dwiema instytucjami z Kaliningradu (Rosja): Muzeum Światowego Oceanu oraz Bałtyckim Federalnym Uniwersytetem im. Immanuela Kanta.
22.02.2022

Port Gdynia i miasto oczami artystów. Wyjątkowa wystawa, na dostojne urodziny [WIDEO, ZDJĘCIA]

Urodzinową wystawę „Morze/Miasto/Port” można oglądać do 5 czerwca w Muzeum Miasta Gdyni. Zobaczymy tam 100 prac na 100-lecie Portu Gdynia. W tym roku minęło również 96 lat od nadania praw miejskich dla Gdyni.
17.02.2022

Perełki z gdyńskiej stoczni trafiły na wystawę

Zbiornikowce, trawlery, kontenerowce czy statki do transportu ładunków drobnicowych, wszystkie „made in Gdynia” - to nowe elementy eksponaty Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Placówka pozyskała całą kolekcję modeli statków, które przez kilkadziesiąt lat powstawały w nieistniejącej już Stoczni Gdynia (dawniej Stoczni im. Komuny Paryskiej). To okazja na sentymentalny powrót do zawodowych wspomnień dla setek byłych pracowników.
05.02.2022

Poznaj „Dar Pomorza” na kartach przewodnika

To jedna z najważniejszych i najchętniej odwiedzanych gdyńskich atrakcji. „Dar Pomorza” przyciąga i zachwyca zarówno mieszkańców naszego miasta, jak i turystów. Ciekawe fakty oraz historię fregaty można lepiej poznać dzięki specjalnemu przewodnikowi. Właśnie ukazało się jego najnowsze wydanie. Publikacja będzie przydatna podczas zwiedzania żaglowca i uatrakcyjni wycieczkę po wnętrzach statku-muzeum.
12.01.2022

W Tczewie pokazano skrzynię wydobytą z wraku parowca Karlsruhe

Drewnianą skrzynię, wypełnioną różnymi przedmiotami, wydobytą z wraku zatopionego w 1945 roku niemieckiego parowca Karlsruhe pokazano w czwartek w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie (Pomorskie). Statek przewoził ewakuowanych z Prus Wschodnich Niemców oraz ładunek.
04.11.2021

Statek-muzeum zaprasza. Zobacz nową wystawę na "Sołdku"

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku otwiera nową wystawę stałą w jednym ze swoich najpopularniejszych oddziałów – cumującym przy nabrzeżu wyspy „Ołowianka” statku-muzeum „Sołdek”.
08.10.2021

Fotograficzny zapis znikającego świata. Wystawa "Rybacy Zalewu Wiślanego - ginący fach? Fotografie Grzegorza Klatki" w Kątach Rybackich

Portrety ludzi zahartowanych surowością i nieprzewidywalnością morza; przenikanie się kolejnych pokoleń żyjących z łaskawości wód Zalewu Wiślanego; nieuchwytne krajobrazy, widoczne tylko dla tych, którym uda się zagłębić w świat bliski, lecz niemal zupełnie hermetyczny dla człowieka "z zewnątrz" – od 29 czerwca 2021 roku wyjątkowy dokument fotograficzny autorstwa Grzegorza Klatki będzie treścią nowej wystawy czasowej w Muzeum Zalewu Wiślanego.
24.06.2021

Kolekcja dzieł Mariana Mokwy w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

Przedwojenny obraz, uważany dotąd za zaginiony, imponujące wizerunki statków i pejzaże ukazujące piękno polskiego Wybrzeża – twórczość wybitnego polskiego marynisty, Mariana Mokwy Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprezentuje w Spichlerzach na Ołowiance od 16 czerwca do 15 września 2021 r. w ramach osiemnastej wystawy z cyklu "Polscy artyści o morzu".
15.06.2021

Grafiki polskich artystów na „Darze Pomorza”. Wystawa "Gdynia - REALNA & WIRTUALNA"

Od 18 maja do 30 czerwca 2021 r. we wnętrzach statku-muzeum "Dar Pomorza" prezentujemy ogólnopolską wystawę grafiki "Gdynia - REALNA & WIRTUALNA", zorganizowaną przez Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża Era ART w Gdyni.
21.05.2021

Łeba: Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego będzie obiektem unikatowym w skali kraju [wideo]

Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie, nowy oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, będzie obiektem unikatowym w skali naszego kraju – powiedział we wtorek w Łebie wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
18.05.2021

"Dar Pomorza" bez barier

Od teraz trudno dostępną maszynownię czy wąskie korytarze mesy oficerskiej i szpitaliku na "Darze Pomorza" mogą obejrzeć osoby z niepełnosprawnościami oraz trudnościami w poruszaniu się. Statek – muzeum uruchomił nową formę zwiedzania – film sferyczny wyświetlany na specjalnych goglach. Technologia odsłania wszystkie tajemnice słynnej „białej fregaty”, do których do tej pory prowadziły m.in. strome schody, wysokie progi i wąskie przejścia.
12.05.2021

"Dziewczyny na fali" - III edycja konferencji poświęconej kobietom w branży morskiej

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku i Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku serdecznie zapraszają na trzecią edycję konferencji "Dziewczyny na fali". Spotkanie odbędzie się 8 marca 2021 r. Ze względu na obowiązujące obostrzenia związane z sytuacją pandemiczną, wydarzenie odbędzie się w formule online.
23.02.2021

Gdańsk: Żuraw przejdzie największy po odbudowie powojennej remont

Dwa lata ma potrwać generalna modernizacja XV-wiecznego Żurawia w Gdańsku. To pierwszy tak duży, kompleksowy remont zabytku od jego powojennej odbudowy na przełomie lat 50. i 60. ub. wieku. Prace obejmą wnętrze obiektu, elewację oraz dach.
19.02.2021

Wyjątkowe oprowadzanie kuratorskie po Żurawiu

Narodowe Muzeum Morskie zaprasza na filmowe zwiedzanie Żurawia – największego dźwigu portowego dawnej Europy. Naszym przewodnikiem po jednym z najsłynniejszych gdańskich zabytków będzie kurator wystawy stałej – Wojciech Ronowski. Pierwszą część oprowadzania będzie można obejrzeć już w piątek 19 lutego o godzinie 17:00, kontynuować zwiedzanie będziemy w sobotę 20 lutego od godziny 12:00. Zwiedzanie dostępne na profilach NMM na Facebooku i YouTube.
15.02.2021

Narodowe Muzeum Morskie otwiera się dla zwiedzających

Za NMM jeden z najtrudniejszych okresów w historii nie tylko Muzeum, ale instytucji kultury w ogóle. Brak możliwości udostępniania wystaw zwiedzającym, odłożone w czasie wernisaże i wydarzenia, konieczność całkowitego przeniesienia działalności edukacyjnej do sieci – to była nasza dotychczasowa rzeczywistość. Jednak wraz z nadejściem lutego doczekaliśmy się częściowego poluzowania ograniczeń. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku powraca do prawie normalnego funkcjonowania, i ma z tej okazji niespodziankę dla swoich gości.
08.02.2021

Narodowe Muzeum Morskie otwiera się dla zwiedzających

Od 1 lutego ponownie mogą być otwarte muzea i galerie sztuki. Odwiedzających jako pierwsze przyjęły m.in. Gdańska Galeria Miejska, CSW „Łaźnia 2” i Muzeum Gdańska. Dołączają do nich kolejne instytucje - na wystawy zaprasza już Hevelianum, Narodowe Muzeum Morskie i inne miejsca kultury i sztuki.
04.02.2021

NMM: Konkurs z Wisłą w roli głównej

Muzeum Wisły w Tczewie, oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, zaprasza do wzięcia udziału w Konkursie dla dzieci i młodzieży "Moja Wisła".
01.02.2021

Narodowe Muzeum Morskie podsumowuje rok 2020

Rok 2020 był niezwykle zaskakujący i nieprzewidywalny. Wymuszone pandemią ograniczenia podyktowały konieczną reorganizację oraz dostosowanie muzealnych aktywności do niecodziennych warunków. Bez wahania podjęliśmy wyzwanie! Narodowe Muzeum Morskie prężnie działało w internecie, świętowaliśmy 60 urodziny, otworzyliśmy nowe wystawy czasowe, zorganizowaliśmy różnorodne wydarzenia, rozpoczęliśmy realizację nowych projektów, "Sołdek" popłynął na remont, a nasze oddziały – pomimo trzymiesięcznego zamknięcia – odwiedziło ponad 203 000 z
26.01.2021

Symbol Gdyni po corocznym remoncie

Od września do listopada 2020 r. w pomieszczeniach nadbudówki rufowej "Daru Pomorza" trwał remont dofinansowany ze środków Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdynia. Odnowiono m.in. pentrę oficerską, luk prowadzący do żagielkoi, część międzypokładu młodszych oficerów, szpital, ambulatorium oraz kabinę wychowawcy.
19.01.2021

28. rocznica zatonięcia promu "Jan Heweliusz"

"Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci" - słowa Wiesławy Szymborskiej, najlepiej obrazujące jak ważna jest pamięć o zmarłych, które umieszczone są na jednej z tablic upamiętniających ofiary katastrofy promu MF "Jan Heweliusz". We czwartek, 14 stycznia, wracamy pamięcią do tragicznego rejsu z 1993 roku.
14.01.2021

Tym, którzy nie powrócili z morza - rocznica katastrofy M/F "Jan Heweliusz"

Dziś mija 28 lat od największej morskiej katastrofy, niezwiązanej z działaniami wojennymi, w dziejach polskiej floty handlowej. Nierówna walka promu "Jan Heweliusz" ze sztormem o niespotykanej, przekraczającej 12 stopni w skali Beauforta sile wiatru, zakończyła się rankiem 14 stycznia 1993 r. Wraz ze statkiem morze zabrało wówczas życie 55 osób.
14.01.2021

Na wieczną wachtę odszedł Tomasz Czayka

To wyjątkowo uczciwy, pogodny, życzliwy i solidny człowiek. Człowiek przez duże "C" … Tak scharakteryzował Pana Tomasza Czaykę jego wieloletni kolega ze stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni, inż. Edmund Piór.
13.01.2021

Recenzja książki: Szalupą przez Atlantyk: rejs "Chatki Puchatków" J. Tarasiewicza

Szalupą przez Atlantyk: rejs "Chatki Puchatków"Jerzego Tarasiewicza to publikacja o charakterze wspomnieniowym - po wielu latach zostają odtworzone wydarzenia z II połowy lat 50. XX wieku. Tytuł książki sugeruje relację z wielotygodniowego rejsu po Oceanie Atlantyckim. Tak jednak nie jest, gdyż autor wypłynął na Atlantyk dopiero po dłuższej żegludze po Bałtyku, Morzu Północnym, rzekach Francji i Morzu Śródziemnym. Wbrew tytułowi, Szalupą przez Atlantyk …, nie opisuje rejsu jedną szalupą, a dwiema.
30.12.2020

Rozstrzygnięcie konkursu "Stwórz autorską kreację dla Żurawia" [foto]

Ilość prac, które wpłynęły do nas w ramach Konkursu "Stwórz autorską kreację dla Żurawia", a przede wszystkim pomysłowość ich twórców i różnorodność zastosowanych technik przerosły najśmielsze oczekiwania organizatorów! Interpretacje wizerunku zabytku pokazują, że wyobraźnia uczestników konkursu nie ma granic! Tematem zainteresowały się zarówno dzieci, jak i dorośli, również z najdalszych zakątków kraju.
21.12.2020

Statek-muzeum „Sołdek” już po remoncie!

Po dwumiesięcznym remoncie w stoczni na nabrzeże wyspy Ołowianki w Gdańsku, przy siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego, powrócił w sobotę statek-muzeum "Sołdek". Po modernizacji na jednostce powstanie nowa wystawa, która ma być otwarta we wrześniu 2021 r.
19.12.2020

"Sołdek" - dwa powroty

Lśniące główki nitów wzdłuż czarnych pasów kadłuba, biała jak śnieg sterówka, ten pierwszy zbudowany w Polsce po II wojnie światowej rudowęglowiec, obecnie statek-muzeum, prezentuje się jakby przed chwilą został oddany do służby. W sobotę, 19 grudnia 2020 roku "Sołdek" w pełnej krasie wróci z remontu przeprowadzonego w Gdańskiej Stoczni "Remontowa" im. J. Piłsudskiego S.A. i ponownie zacumuje przy nabrzeżu wyspy Ołowianki. Wraz ze statkiem i świeżo wydaną przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku książką, powróci również osoba Sta
17.12.2020

Stwórz autorską kreację Żurawia!

Już niebawem zdradzimy Wam, jakie mamy plany wobec Żurawia, tymczasem jesteśmy bardzo ciekawi w jaki sposób Wy przeprowadzilibyście stylową metamorfozę naszego zabytku! Już dziś serdecznie zapraszamy Was do udziału w konkursie, który pozwoli Wam uruchomić swoją wyobraźnie i kreatywność.
04.12.2020

Sołdek w stoczni. Gdański statek - muzeum przechodzi gruntowny remont. Kiedy wróci na miejsce?

W połowie października z panoramy widocznej z Długiego Pobrzeża zniknął statek muzeum Sołdek, oddział Narodowego Muzeum w Gdańsku, cumujący na co dzień przy nabrzeżu Ołowianki. Obecnie sędziwa jednostka przebywa w Stoczni “Remontowa” gdzie przechodzi pierwszy od 35 lat tak kompleksowy remont.
29.11.2020

O archeologii podwodnej i rybołówstwie - nowy oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

W budynku w kształcie wydmy znajdą się m.in. wraki statków, aranżacje słowiańskich łodzi czy eksponaty wydobyte z dna Morza Bałtyckiego. Dziesiąty oddział Narodowego Muzeum Morskiego - Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego - powstaje w Łebie. Zwiedzimy go latem 2024 roku.
21.10.2020

Oddziały Narodowego Muzeum Morskiego zamknięte do odwołania

Informujemy, że w związku z objęciem Gdańska, Gdyni, powiatu tczewskiego i powiatu puckiego czerwoną strefą oraz troską o bezpieczeństwo i zdrowie naszych gości, a także pracowników, z dniem 19.10.2020 roku, wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – z wyjątkiem Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich – zostają zamknięte do odwołania.
19.10.2020

Żegnamy „Sołdka”!

Statek-muzeum "Sołdek" - oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – zacumowany przy nabrzeżu wysypy Ołowianki, w sobotę 17 października 2020 roku zostanie odholowany do Gdańskiej Stoczni "Remontowej" im. J. Piłsudskiego S.A. na zaplanowany remont. Wróci w pełnej krasie i gotowy do organizacji nowej wystawy stałej w jego ładowniach. Działania te są możliwe dzięki projektowi "2 statki - wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji" oraz dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
16.10.2020

Kim byli nauczyciele Szkoły Morskiej w Tczewie?

Pierwszych pracowników Szkoły Morskiej założonej w Tczewie w 1920 roku cechowały zapał i nieustająca wola działania. Posiadali oni rozległą i specjalistyczną wiedzę, którą nabyli na uczelniach w Rosji, Niemczech czy Austrii. Wielu z nich miało również bogate doświadczenie morskie, a większość ze szkolnictwem morskim związała się na całe życie. W Dniu Nauczyciela, obchodzonym 14 października, poznajmy losy trzech wybranych przedstawicieli kadry dydaktycznej pierwszej szkoły morskiej w Polsce!
14.10.2020

Rusza budowa Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie [foto]

W środę, 7 października 2020 roku Narodowe Muzeum Morskie przekazało wykonawcy plac budowy pod realizację pierwszego etapu budowy Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie - nowego oddziału NMM. Termin zakończenia pierwszego etapu inwestycji planowany jest na 30 czerwca 2021 roku.
09.10.2020

60-lecie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Bilety za 3 zł!

1 października 2020 r. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku obchodziło 60-lecie istnienia. Chcąc podziękować za wspaniałe lata i tysiące odwiedzin, do końca października muzeum udostępnia bilety do wszystkich oddziałów za symboliczną kwotę - 3 zł.
08.10.2020

Narodowe Muzeum Morskie świętowało 60-lecie swojego istnienia

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku świętowało w czwartek 60-lecie swojego istnienia. Chlubą placówki złożonej z dziewięciu oddziałów jest stojący nad Motławą Żuraw oraz dwa statki - "Sołdek" i "Dar Pomorza". W planach jest budowa Muzeum Archeologii Podwodnej.
01.10.2020

60 lat Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Wywiad z dyrektorem Robertem Domżałem

W 1962 roku Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku nosiło nazwę Centralne Muzeum Morskie. Żuraw, który w II połowie XIX był pierwszą siedzibą instytucji, dzisiaj jest jednym z dziewięciu jej oddziałów. O historii i przyszłości placówki rozmawiamy z dr. Robertem Domżałem, dyrektorem NMM. W czwartek 1 października 2020 Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku obchodzić będzie 60. urodziny.
29.09.2020

Szkoła Morska w Tczewie i jej sławni absolwenci

W jubileuszowym roku 100 rocznicy powstania pierwszej polskiej szkoły morskiej w Tczewie, serdecznie zapraszamy na oprowadzanie tematyczne połączone z krótkim spacerem pt. "Szkoła Morska w Tczewie i jej sławni absolwenci".
25.09.2020

Wystawa czasowa „Do DNA” - sięgamy do skarbca Bałtyku

Wydobyte z dna Morza Bałtyckiego, dotychczas anonimowe znaleziska, niemi świadkowie katastrof morskich, od 2 października 2020 r. w Spichlerzach na Ołowiance, opowiedzą swoje historie i odkryją tajemnice.
24.09.2020

Nowe łodzie w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie

Od 22 września 2020 roku zapraszamy do oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, tczewskiego Centrum Konserwacji Wraków Statków na wystawę zatytułowaną "Tradycyjne łodzie świata. Dary V. Fenwick i B. Woroncow z Wielkiej Brytanii", pokazującą dwie kolekcje etnograficzne, o które wzbogaciło się NMM w listopadzie ubiegłego roku.
21.09.2020

"Historia jednych wakacji…" - Europejskie Dni Dziedzictwa w Narodowym Muzeum Morskim

19 września 2020 roku w godzinach od 10:00 do 15:00 Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza do Spichlerzy na Ołowiance na Europejskie Dni Dziedzictwa.
15.09.2020

Historia drobnicowca m.s. "Rozewie"

Drobnicowiec m.s. "Rozewie" i jego bliźniaczy statek m.s. "Oksywie" zostały zbudowane w Finlandii w 1938 r. i weszły w skład floty "Żeglugi Polskiej". Do wybuchu II wojny światowej statek pływał po Bałtyku i Morzu Północnym. Na początku września 1939 r. "Rozewie" przebywało w Sztokholmie.
03.09.2020

Wojenne losy żeglarzy z jachtu "Dal"

Po wybuchu II wojny światowej wielu polskich żeglarzy stanęło do walki za najeźdźcą i okupantem. Wśród nich znaleźli się por. ułanów Andrzej Bohomolec i oficer marynarki handlowej por. Jerzy Świechowski, którzy w latach 1933-1934 przeszli do historii, przepływając Atlantyk na jachcie "Dal". Trzeci członek załogi jachtu – por. marynarki handlowej Jan Witkowski zmarł przed rozpoczęciem wojny.
02.09.2020

Stawiacz min ORP "Gryf" - pierwsze trzy dni II wojny światowej

Zbudowany we francuskiej stoczni Augustin-Normand w Hawrze, stawiacz min "Gryf", wszedł do służby w 1938 r. Ten największy we flocie II Rzeczypospolitej okręt, od 1 września 1939 r. uczestniczył w obronie Wybrzeża.
01.09.2020

Okręt flagowy II RP Wicher w wojnie obronnej 1939 r.

Niszczyciel ORP "Wicher", to pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej. Okręt, który wszedł do służby w 1930 r., pełnił funkcję jednostki flagowej Dywizjonu Kontrtorpedowców. "Wicher" jako jedyny z polskich niszczycieli uczestniczył w obronie Wybrzeża we wrześniu 1939 r. Od 2 września, jako pływająca bateria artylerii, bronił Helu.
01.09.2020

Tablice z 21 postulatami MKS należą do Narodowego Muzeum Morskiego

Tablice z 21 postulatami Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego - w świetle prawa - należą bezspornie do Narodowego Muzeum Morskiego - powiedział dziś wiceszef MKiDN Jarosław Sellin. Dodał, że tablice te powinny znaleźć się w Sali BHP Stoczni Gdańskiej.
01.09.2020

Flotylla Wiślana w Bitwie Warszawskiej 1920 r.

Gdy latem 1920 r. bolszewicka kontrofensywa niebezpiecznie zbliżała się do Wisły, przystąpiono do gorączkowej reaktywacji powołanej w grudniu 1918 r. Flotylli Wiślanej. Jej głównym zadaniem miało być uniemożliwianie przekraczania Wisły przez wojska rosyjskie. Pełniącym obowiązki dowódcy Flotylli wyznaczono kpt. mar. Bohdana Jarocińskiego.
13.08.2020

Narodowe Muzeum Morskie od drugiej strony - spacery edukacyjne wokół gdańskich oddziałów NMM

Podczas godzinnego spaceru poznamy historię Ośrodka Kultury Morskiej, Żurawia, Spichlerzy na Ołowiance i "Sołdka", czyli gdańskich oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego. Dowiemy się, jaka jest ich historia, skąd wzięły się ich nazwy oraz w jaki sposób są związane z morzem.
12.08.2020

Powstanie Warszawskie na Wiśle

Wiosną 1939 r., wobec zbliżającej się wojny, z Flotylli Rzecznej Marynarki Wojennej w Pińsku wyodrębniono Oddział Wydzielony "Wisła". Po 1 września 1939 r. jego jednostki broniły mostów i przepraw na dolnej i środkowej Wiśle, a wobec niemożności wycofania się do Modlina zostały zatopione przez własne załogi.
31.07.2020

Obchody 90-lecia podniesienia polskiej bandery na Darze Pomorza

W dniach 11-13 lipca na Darze Pomorza odbywać się będą obchody upamiętniające wydarzenia, które miały miejsce w gdyńskim porcie 13 lipca 1930 r. Tego dnia na żaglowcu pierwszy raz podniesiona została polską bandera, a statek przeszedł na służbę Państwowej Szkoły Morskiej.
08.07.2020

Moja Wisła - NMM zaprasza na rejs z Mirkiem Bruckim

Od 4 lipca 2020 roku Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza do tczewskiego oddziału - Muzeum Wisły - na wystawę obrazów autorstwa muzealnego kolegi Mirosława Bruckiego, zatytułowaną „Moja Wisła”. Ta wystawa jest wyjątkowa zarówno ze względu na autora prezentowanych prac, jak i wydarzenie, które dokumentują.
26.06.2020

Wakacje w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

W lipcu i w sierpniu 2020 roku, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza najmłodszych gości do odwiedzenia muzealnych oddziałów.
20.06.2020

Narodowe Muzeum morskie zaprasza na Dar Pomorza

We wtorek, 2 czerwca Narodowe Muzeum Morskie zaprasza na pokład statku "Dar Pomorza" w Gdyni.
01.06.2020

Gdańsk: Dwa kolejne oddziały Narodowego Muzeum Morskiego wznawiają działalność

Dwa kolejne oddziały otworzy w sobotę ponownie po dwumiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa Narodowe Muzeum Morskie (NMM) w Gdańsku. Zwiedzać będzie można statek-muzeum "Sołdek" oraz Ośrodek Kultury Morskiej.
21.05.2020

Gdańsk: Narodowe Muzeum Morskie otwiera w sobotę siedzibę główną

Po dwumiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa Narodowe Muzeum Morskie (NMM) w Gdańsku udostępni w sobotę ponownie do zwiedzania swoją siedzibę główną w Spichlerzach na wyspie Ołowianka.
13.05.2020

Od 16 maja Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zacznie otwierać swoje oddziały

Od 16 maja Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zacznie ponownie otwierać do zwiedzania swoje oddziały. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa narodowego podało w środę, że niektóre instytucje kulturalne, w tym muzea, mogą wznowić swoją działalność od 4 maja.
29.04.2020

Tydzień z Sołdkiem w Narodowym Muzeum Morskim

3 kwietnia 1948 roku to symboliczna data w historii "Sołdka". Od tego dnia rozpoczęła się intensywna budowa statku trwająca przez 570 dni, zakończona uroczystym podniesieniem polskiej bandery. Z tej okazji, Narodowe Muzeum Morskie rozpoczęło cykl „Tydzień z Sołdkiem”. Na oficjalnym Facebook’u NMM w Gdańsku znajdziemy kilka niezwykłych eksponatów związanych z tą jednostką.
03.04.2020

Narodowe Muzeum Morskie zaprasza na swój kanał YouTube

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa oraz w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie odwiedzających, 11.03.2020 roku, wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zostały zamknięte do odwołania. Pracownicy Muzeum znaleźli jednak sposób, jak kontynuować działalność edukacyjną.
20.03.2020

Dzień Kobiet w Narodowym Muzeum Morskim

Narodowe Muzeum Morskie zaprasza do wspólnego spędzenia Dnia Kobiet. W tym roku, przygotowano wiele atrakcji. Do pomocy zaangażowali się prawie wszyscy panowie z Muzeum aby ich koleżanki z pracy mogły miło spędzic piątek.
06.03.2020

Królowe mórz na Dzień Kobiet w OKM. II edycja seminarium Dziewczyny na fali

Z takimi dziewczynami nie strach wypłynąć w najdalszy rejs! Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na drugą edycję seminarium, poświęconą roli i kobiet w szeroko rozumianej branży morskiej. Razem z naszymi wspaniałymi prelegentkami weźmiemy naprawdę głęboki wdech, zastanowimy się, jak godzić macierzyństwo z pracą naukową i poznamy smak samotności na pełnym morzu.
27.02.2020

Oprowadzanie po Żurawiu, Sołdku i Spichlerzach na Ołowiance

23 lutego 2020 roku Narodowe Muzeum Morskie oraz PTTK w Gdańsku zapraszają na specjalne oprowadzanie po gdańskich oddziałach Muzeum: Żurawiu, Spichlerzach na Ołowiance i "Sołdku".
18.02.2020

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku otrzymało 10 nowych unikatowych łodzi i tratw

O dziesięć unikatowych łodzi i tratw z Afryki, Azji, Europy i Oceanii wzbogaciło się Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Obiekty podarowała brytyjska archeolog Valerie Fenwick. Łodzie i tratwy wchodziły kiedyś w skład zbiorów Muzeum Morskiego w Exeter.
10.01.2020

Zaślubiny Polski z morzem – wystawa o dniu, który rozpoczął nową epokę

Oryginalny zapis aktu Zaślubin Polski z morzem, mundur generała Józefa Hallera i najpiękniejsze obrazy polskich twórców okresu II Rzeczpospolitej.
08.01.2020

Kolorowy „Dar Pomorza”

Gdzie koniecznie pójść na spacer w Nowym Roku? Najlepiej na Molo Południowe, gdzie nowa iluminacja podświetla na kolorowo słynny „Dar Pomorza”. Kolory można dostosowywać do potrzeb szczególnych okazji, a „Biała Fregata” w nowym podświetleniu to obowiązkowy punkt do zobaczenia w Gdyni.
03.01.2020

Konferencja naukowa o działalności produkcyjnej dawnej Stoczni Gdańskiej

Fundacja Promocji Solidarności oraz Narodowe Muzeum Morskie i Morska Fundacja Historyczna zapraszają na konferencję “Stocznia Gdańska w okresie największego wzrostu potencjału produkcyjnego w latach 1950 – 1965”.
10.12.2019

Ostatnia prosta remontu Daru Pomorza (foto)

Jak poinformowało Narodowe Muzeum Morskie: "18 listopada „Dar Pomorza” ciągnięty przez holowniki odpłynął z nabrzeża Pomorskiego w Gdyni do Gdańskiej Stoczni „Remontowa”. Remont naszej Białej Fregaty zbliża się do końca. Spodziewamy się, że „Dar Pomorza” wróci do Gdyni w połowie grudnia".
03.12.2019

Bitwa pod Oliwą. W 392 lata po wydarzeniu rekonstruktorzy przypomnieli triumf polskiej floty

W sobotę, 30 listopada 2019 r., rekonstruktorzy z Kompanii Kaperskiej przypomnieli chwałę polskiej floty z XVII wieku i oddali cześć poległym w walce żołnierzom z admirałem Arendem Dickmanem na czele.
01.12.2019

Dar Pomorza płynie na remont do Gdańskiej Stoczni Remontowa

Wymiana blach poszycia, remont sygnalizacji pożarowej, naprawa masztów oraz malowanie ornamentów na dziobie. W poniedziałek, 18 listopada ikona Gdyni i jeden z najpiękniejszych oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wybiera się na dwutygodniowy remont do Gdańskiej Stoczni "Remontowej".
16.11.2019

Sołdek za rok przejdzie remont

Jesienią 2020 r. statek "Sołdek", należący do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, przejdzie trzytygodniowy remont. Po modernizacji na jednostce powstanie nowa wystawa. Przedsięwzięcie to jest efektem współpracy z instytucjami z rosyjskiego Kaliningradu.
18.10.2019

Nowy Sołdek już za dwa lata

Za rok pożegnamy "Sołdka"! Oddział Narodowego Muzeum Morskiego, zacumowany przy nabrzeżu wysypy Ołowianki, zostanie odholowany do stoczni na zaplanowany remont. Wróci – w pełnej krasie i gotowy do organizacji nowej wystawy stałej w jego ładowniach. Działania te będą możliwe dzięki projektowi "2 statki - wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji".
15.10.2019

Najpiękniejsze żaglowce Zygmunta Chorenia

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku we współpracy z konstruktorem statków Panem Zygmuntem Choreniem przygotowało wystawę czasową pt. "Żaglowce Zygmunta Chorenia". Wystawa pokazuje statki żaglowe i statki innych typów zaprojektowane i współprojektowane przez Zygmunta Chorenia podczas jego pracy w Stoczni Gdańskiej, a potem w firmie "Choreń Design and Consulting".
08.10.2019

Dwa morza Wojciecha Weissa

"Polski Renoir", artysta wszechstronny, marynista, szczerze morze kochający. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku przedstawia kolekcję prac jednego z najwybitniejszych polskich twórców okresu Młodej Polski. 12 września 2019 roku odbędzie się wernisaż wystawy "Dwa morza Wojciecha Weissa".
09.09.2019

Po sezonie gruntowny remont Daru Pomorza

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku ogłosiło przetarg na wykonanie remontu Daru Pomorza. Słynny polski żaglowiec ma już 110 lat i do utrzymania go w formie konieczne są regularne prace remontowe i konserwacyjne. Mimo, że od 1982 roku Dar Pomorza to statek muzeum to eksploatuje go aż 150 tys turytów rocznie.
26.08.2019

Nowy rok szkolny w morskiej odsłonie!

Ekologia, podróże dalekie i bliskie, archeologia podwodna oraz zawsze lubiane gdańskie legendy i tajemnice. Oferta edukacyjna Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku na nowy rok szkolny, to połączenie popularnych i sprawdzonych już zajęć – zarówno lekcyjnych, jak i warsztatowych oraz kilka fantastycznych nowych propozycji.
26.08.2019

Przygotowania do nowej wystawy czasowej w NMM

Z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku przygotowuje wystawę czasową "Puck, 10 lutego 1920 oczami świadków". Wernisaż wystawy realizowanej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022, odbędzie się 10 lutego 2020 roku w Spichlerzach na Ołowiance.
19.07.2019

Płynę na Opty. Zabytki z rejsu dookoła świata

W 2019 roku obchodzimy pięćdziesiątą rocznicę zakończenia wyprawy Leonida Teligi na jachcie "Opty". Wystawa "Płynę na "Opty". Zabytki z rejsu dookoła świata" w Muzeum Wisły w Tczewie przybliża historię wielkiej podróży, legendarnego żeglarza i jachtu - symbolu.
15.07.2019

Dni Rybaka w Kątach Rybackich

W sobotę, 29 czerwca już od godziny 14.00 zapraszamy do Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich na obchody Dni Rybaka. Podczas muzealnego pikniku, który jest częścią obchodów czerwcowego święta wykonamy m.in. kajak, nauczymy się wyrabiać ekologiczne mydło oraz skręcać liny!
26.06.2019

Dar Pomorza zaświecił wieczorem

Wieczorem 17 czerwca odbyła się pilotażowa iluminacja statku-muzeum „Dar Pomorza”. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku wraz z firmą LBL Sp. z o. o. testowały techniczne możliwości oświetlenia zabytkowego żaglowca.
19.06.2019

Gdynia: Pilotażowa iluminacja statku muzeum „Dar Pomorza”

W poniedziałkowy wieczór w ramach jednorazowej, pilotażowej akcji podświetlony zostanie cumujący przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni statek muzeum „Dar Pomorza”. Właściciel jednostki - Narodowe Muzeum Morskie - myśli o stałej iluminacji obiektu.
18.06.2019

„Dar Pomorza”: 90 lat w polskich rękach

Rok 2019 to dla statku-muzeum "Dar Pomorza" czas pięknych rocznic, jak np. 110 lat od położenia stępki pod budowę żaglowca. W tym roku świętujemy także 90-lecie zakupu "Białej Fregaty" przez Polskę. W związku z tym, 6 czerwca o godzinie 10.00 zapraszamy do Gdyni na pokład statku-muzeum na sesję popularnonaukową, którą nasze Muzeum przygotowało wraz z Towarzystwem Przyjaciół Daru Pomorza.
04.06.2019

Regaty Smoczych Łodzi Trójmiejskich Instytucji Kultury

24 maja 2019 roku o godzinie 16.00 zapraszamy na wyspę Ołowiankę, do siedziby Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, na XI Regaty Smoczych Łodzi Trójmiejskich Instytucji Kultury. Wyścigi smoczych łodzi, których NMM jest głównym organizatorem, to niezwykłe na skalę krajową wydarzenie, integrujące trójmiejską branżę muzealniczą.
17.05.2019

Ateńscy wioślarze, kreteńscy piraci i początki rzymskiej floty

Uniwersytet Gdański, Studenckie Koło Naukowe Archeologii Śródziemnomorskiej UG i Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zapraszają na IV Studencką Konferencję "Pomorskie Sympozjum Antyczne", która rozpocznie się 17 maja 2019 roku o godzinie 9:00 w Ośrodku Kultury Morskiej.
15.05.2019

Pomorskie: Wycieczka na rowerach wodnych i uzbrojony Sołdek podczas Nocy Muzeów 2019

Ponad 70 placówek muzealnych, galerii, bibliotek, uczelni i innych instytucji kulturalnych weźmie udział w sobotę 18 maja w Pomorskiem w kolejnej edycji Nocy Muzeów. Wśród atrakcji jest wycieczka po jeziorze na rowerach wodnych i pokaz starodruków.
14.05.2019

Marsz, marsz Batory - opowieść utkana ze wspomnień

Odważny, przyjacielski, gościnny – tak legendarny statek M/S „Batory” wspomina jego załoga i pasażerowie. Niezwykłe, wzruszające historie o tym polskim transatlantyku zebrały Barbara Caillot oraz Aleksandra Karkowska. Spotkały się z ponad 50 osobami, które pływały, podróżowały i pracowały na „Batorym”. Zebrały i spisały ich opowieści. Tak powstała książka „Marsz, marsz Batory”. Jej premiera odbyła się w sobotę, 11 maja w Muzeum Emigracji w Gdyni.
12.05.2019

Gdańsk, stocznie i II wojna światowa - zapraszamy na wykład dra Marcina Westphala

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku i Towarzystwo Przyjaciół Statku-muzeum "Sołdek" zapraszają na wykład dra Marcina Westphala pt: "Gdańskie stocznie w latach II wojny światowej – produkcja, rozbudowa, zatrudnienie". Wykład odbędzie się 10 maja o godzinie 17.00 w sali konferencyjnej Ośrodka Kultury Morskiej.
08.05.2019

Premiera książki „Marsz, marsz Batory”

„Mówili o Batorym, że jest przystojny. Tam był oddech świata. Nawet zapach był światowy. Zapach amerykańskich papierosów i pomarańczy”. „Marsz, marsz BATORY” to niezwykła historia opowiedziana ustami pasażerów i załogi ostatniego polskiego transatlantyku. Premiera książki odbędzie się w sobotę, 11 maja o godzinie 17.00 w Muzeum Emigracji w Gdyni.
07.05.2019

Monitor za burtą!

Street art i pierwsi marynarze? To musi się udać! W sobotę, 27 kwietnia, Narodowe Muzeum Morskie zaprasza do Spichlerzy na Ołowiance i na nabrzeże przy Sołdku na dzień poświęcony wystawie "Uzbrojone rzeki. Flotylle Niepodległej". Będzie okazja stworzyć graffiti w klimacie wystawy czasowej, prezentującej początki polskiej marynarki wojennej w XX wieku, zagrać w gry, a kuratorzy muzeum– twórcy wystawy - odpowiedzą na każde pytanie gości.
19.04.2019

Rodzinne poszukiwania śladów Klabaternika

W ostatnią niedzielę kwietnia, o godzinie 11.00, Narodowe Muzeum Morskie zaprasza na spotkanie z cyklu "Program dla Rodzin". Tym razem spotkanie odbędzie się w Gdyni na "Darze Pomorza", a poprowadzi je tajemniczy Klabaternik…
19.04.2019

#CiekawiNauki – Przemysł morski – technologie przyszłości

Politechnika Otwarta i Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zapraszają na trzecie spotkanie z cyklu #CiekawiNauki. O nowatorskich technologiach w branży okrętowej – od czasów II wojny światowej do współczesności – a także o rozwiązaniach przyszłości opowiedzą eksperci.
15.04.2019

Plastikowe morze - nowa wystawa na pokładzie Sołdka

23 kwietnia 2019 roku w ładowniach statku-muzeum "Sołdek" otwarta zostanie nowa wystawa czasowa p.t. "Plastikowe morze". Ekspozycja prezentować będzie dokonania załogi jachtu "Katharsis II" w rejsie wzdłuż wybrzeży Antarktydy. Wyprawa ta została nagrodzona m.in nagrodą "Rejs roku 2018", "Srebrnym Sekstantem" oraz wpisem do Księgi Rekordów Guinnessa.
11.04.2019

Archeolodzy, skanowanie i ozoboty. Zapraszamy na Free Time Festival!

Zrób selfie w stroju nurka, przenieś się do wirtualnej rzeczywistości, poznaj tajniki pracy archeologów podwodnych i załaduj kontenerowiec! Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na swoje stanowisko podczas tegorocznych targów Free Time Festiwal – 6 i 7 kwietnia!
22.03.2019

Narodowe Muzeum Morskie dostało ponad 242 tys. z MKDiN

Zakup obrazów marynistycznych Wojciecha Weissa i sprzętu do pracowni konserwatorskiej oraz sfinansowanie III etapu prac w ramach Wirtualnego Skansenu Wraków planuje Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku za ponad 242 tys. zł dotacji przyznanej przez ministerstwo kultury.
27.02.2019

Dziewczyny na fali, czyli Dni Kobiet w Muzeum

W Narodowym Muzeum Morskim uważamy, że kobiety i morze to najlepsze połączenie. Ponad połowa pracowników w naszym muzeum to dziewczyny. Kobiety piastują w instytucji ważne stanowiska, zajmując się ruchem zabytków, dbając o dziedzictwo morskie, usuwając rdzę z najcenniejszych eksponatów, walcząc ze świdrakiem, prowadząc unijne projekty i budując kolejne oddziały.
14.02.2019

Program Edukacji Morskiej – ruszyły zapisy i szkolenia

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku realizowany jest od 2010 roku na zlecenie Prezydenta Miasta Gdańska przez Fundację Gdańską. W ramach Programu przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych biorą udział w cyklu praktycznych zajęć na wodzie dostosowanych do grup wiekowych.
12.02.2019

Narodowe Muzeum Morskie ma nowego dyrektora

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w środę powołał na stanowisko dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku dra Roberta Domżała. 5-letnia kadencja dyrektora rozpocznie się 1 stycznia 2019 r. 31 grudnia 2018 r. długoletnią pracę na tym stanowisku zakończy dr inż. Jerzy Litwin.
12.12.2018

Forum Państw Morza Bałtyckiego

Medalami Gloria Artis dla Dyrekcji NMM, gratulacjami z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zaproszeniem do zwiedzania Gdańska rozpoczęło się w środę międzynarodowe Forum Państw Morza Bałtyckiego pn. „Dziedzictwo kulturowe w promocji i rozwoju Regionu Morza Bałtyckiego”, zorganizowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.
28.11.2018

Zdarzyło się na morzu… Obrazy pozyskane z Polskich Linii Oceanicznych

Narodowe Muzeum Morskie od 16 listopada zaprasza do Spichlerzy na Ołowiance na wystawę czasową, prezentującą obrazy marynistyczne nabyte przez NMM w Gdańsku od Polskich Linii Oceanicznych.
13.11.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.