• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Statek-muzeum zaprasza. Zobacz nową wystawę na "Sołdku"

AK

08.10.2021 10:07 Źródło: inf. prasowa
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Statek-muzeum zaprasza. Zobacz nową wystawę na "Sołdku"

Partnerzy portalu

Statek-muzeum zaprasza. Zobacz nową wystawę na "Sołdku" - GospodarkaMorska.pl
Fot. NMM

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku otwiera nową wystawę stałą w jednym ze swoich najpopularniejszych oddziałów – cumującym przy nabrzeżu wyspy „Ołowianka” statku-muzeum „Sołdek”.

Goście zwiedzą odnowione wnętrze statku oraz poznają jego historię; osoby niepełnosprawne skorzystają ze specjalnego stanowiska interaktywnego, które umożliwia spacer po wnętrzach i pokładach jednostki w wirtualnej przestrzeni, a uczniowie szkół odkryją tajemnice rudowęglowca, dzięki uczestnictwu w nowych zajęciach edukacyjnych.

Sołdek i jego czasy. Nowoczesna wystawa stała

W sobotę, 9 października w godzinach od 12.00 do 18.00 odbędzie się festyn rodzinny, podczas którego nowa wystawa stała pt. „Sołdek i jego czasy”, mieszcząca się w wyremontowanych ładowniach nr 3 i 4, zostanie uroczyście otwarta dla zwiedzających. Ekspozycja odkryje przed gośćmi świat historycznego statku o napędzie parowym, z którym związane są życiorysy i emocje wielu ludzi morza. Zaprezentuje historię polskiej techniki okrętowej, w szczególności realia polityczne, społeczne oraz gospodarcze w jakich powstawał i był eksploatowany „Sołdek”.

Gabloty z węglem i rudą żelaza oraz nowoczesne środki multimedialne urozmaicą zwiedzanie. Podnosząc słuchawki telefoniczne, goście posłuchają opowieści o losach statku; siadając w małej salce kinowej i oglądając historyczne filmy dokumentalne, zobaczą jak po wojnie odradzał się polski przemysł okrętowy, a zapoznając się z obrazami filmowymi emitowanymi na ekranach, poznają charakterystykę pracy spawaczy, niterów i traserów.

– Umożliwiliśmy zwiedzającym bezpośredni kontakt z wybranymi eksponatami oraz wejście do niedostępnej dotychczas przestrzeni, czyli ładowni nr 2, w której będą organizowane wystawy czasowe – mówi Jakub Adamczak, kierownik Działu Historii Budownictwa Okrętowego NMM – Uwydatniliśmy również elementy konstrukcji „Sołdka” poprzez odpowiednie ich podświetlenie wewnątrz, a także zastosowaliśmy ścieżki dźwiękowe z odgłosami morza, maszyny parowej i pracy stoczni, które tworzą niezwykły klimat.

Sołdek dla wszystkich. Stanowisko dla osób niepełnosprawnych

– To, co stanowi zabytkową tkankę statku, może jednocześnie być przeszkodą dla osób z ograniczoną mobilnością. Właśnie z myślą o nich powstało nowe, interaktywne stanowisko wirtualnego zwiedzania „Sołdka” zlokalizowane w holu Spichlerzy na Ołowiance, niecałe 40 m od cumującego przy nabrzeżu wyspy zabytkowego rudowęglowca – mówi dr Robert Domżał, dyrektor NMM.

Nowoczesne urządzenie wyglądem nawiązuje do elementów konstrukcyjnych statku. W części zewnętrznej znajdują się dwa monitory, na których wyświetlane są: quiz wiedzy o rudowęglowcu i skrócona wersja spaceru wirtualnego. Wnętrze stanowiska zostało zaprojektowane na potrzeby osób poruszających się na wózkach. Użytkownik, korzystając z ruchomego monitora lub gogli 3D, może wybrać jedną z wersji spaceru: krótką z opisem tekstowym lub dłuższą, z lektorem i odwiedzić miejsca takie jak: ładownie, kotłownia i maszynownia, kajuty marynarzy, kambuz, mesa oraz sterówka.

– Dzięki zastosowaniu specjalnej techniki sferycznej uzyskaliśmy wrażenie pobytu na prawdziwym statku, a ujęcia odwiedzanych miejsc można dowolnie przybliżać i zmieniać kąty widzenia. – mówi Patryk Herdzik z Działu Edukacji NMM.

Tajemnice „Sołdka” – nowa oferta edukacyjna

Udział w nowych, dedykowanych „Sołdkowi” zajęciach edukacyjnych będzie doskonałą okazją, aby uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych odkryli tajemnice rudowęglowca. Podczas różnorodnych zajęć edukacyjnych, z których część jest bezpośrednio powiązana z obowiązującą w szkołach podstawą programową, poznają oni historię pierwszego statku pełnomorskiego zbudowanego w powojennej Polsce oraz jego patrona – Stanisława Sołdka, odkryją zakamarki statku, specyfikę pracy na morzu, a także oryginalne nazewnictwo okrętowe. Z pomocą edukatorów rozwiną spostrzegawczość oraz umiejętność kojarzenia faktów i orientacji w przestrzeni.

– Pracując z dziećmi i młodzieżą będziemy wykorzystywać specjalnie pozyskane w ramach projektu pomoce dydaktyczne, takie jak maski spawaczy, krótkofalówki, rury głosowe, wielkogabarytowe klocki, gry stolikowe i podłogowe oraz okulary 3D, w których zaprezentujemy najciekawsze zabytki i miejsca związane z naszym statkiem – mówi Przemysław Węgrzyn, kierownik Działu Edukacji NMM. – Natomiast dla uczestników Programu dla Rodzin przygotowaliśmy zajęcia pełne zagadek oraz poszukiwań tajnych informacji i ukrytych przedmiotów, do których będą prowadziły wskazówki umieszczone na zewnątrz i wewnątrz „Sołdka”.

Statek-muzeum „Sołdek” w ubiegłym roku przeszedł gruntowny remont w Gdańskiej Stoczni „Remontowa”. Podczas prac odrestaurowano kadłub (wymieniono stal na poszyciu i konstrukcji jednostki, zastąpiono oraz naprawiono skorodowane nity, a także usunięto starą farbę i ponownie pomalowano kadłub), wymieniono instalacje elektryczną i przeciwpożarową,  a także wyremontowano ładownie, dostosowując je do potrzeb nowej wystawy.

Remont oraz organizacja nowej wystawy stałej były możliwe dzięki realizacji projektu "2 statki - wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji" realizowanego w partnerstwie z Muzeum Oceanu Światowego w Kaliningradzie oraz Bałtyckim Federalnym Uniwersytetem im. Immanuela Kanta w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku otrzymało dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w wysokości 702.534,60 euro , a także wniosło wkład własny w kwocie 78.059,40 euro, w tym 298.000 zł ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Projekt "2 statki - wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 oraz dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Niniejszy artykuł został przygotowany przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. Odpowiedzialność za zawartość niniejszego artykułu leży wyłącznie po stronie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku i nie może być w żadnym przypadku traktowana jako odzwierciedlenie stanowiska Unii Europejskiej, Instytucji Zarządzającej lub Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.