Gdańska placówka muzealna zaprasza dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym do uczestnictwa w konkursie, w ramach którego będą mogli zaprojektować i zbudować własne pojazdy podwodne. Konkurs jest organizowany w ramach nadchodzącej wystawy „W toni. Polskie pojazdy podwodne ze zbiorów NMM w Gdańsku”.
Wystawa, której otwarcie nastąpi już 20 kwietnia 2023 roku, pokaże autorskie wynalazki polskich nurków i inżynierów służące do poruszania się pod wodą. Budowane nierzadko w zaciszu skromnych warsztatów, tzw. „metodą gospodarczą”, batyskafy, akwaplany i inne pojazdy podwodne rodzimej konstrukcji są jedynymi w swoim rodzaju wynalazkami. Z okazji otwarcia wystawy chcemy, aby podobną pomysłowość odkryły u siebie dzieci. Zachęcamy do puszczenia wodzy fantazji i skonstruowania modeli pojazdów, którymi młodzi konstruktorzy mogliby odbyć wymarzoną podróż w morskie głębiny i obejrzeć z bliska mieszkające tam zwierzęta lub odszukać zatopiony przed wiekami żaglowiec. Jako inspirację muzeum wskazuje pojazdy ze zbiorów placówki: „Delfin I”, „Delfin II”, „Grześ” lub „Manta”.
Najlepsze prace w każdej kategorii wiekowej zostaną nagrodzone.
Konkurs „Mój wymarzony pojazd podwodny” ma charakter konstruktorsko –
rzeźbiarski. Prace w formie przestrzennej mogą być wykonane w dowolnej
technice: rzeźby różnego rodzaju, konstrukcji z klocków lub innych
materiałów ekologicznych – rolek, pojemników, pudełek, papieru itp.
Do konkursu zostaną zakwalifikowane prace, których zdjęcia w wysokiej rozdzielczości zostaną przesłane emailem na adres konkursy@nmm.pl do 13 kwietnia 2023 r. Do wiadomości należy załączyć wypełnioną kartę zgłoszeniową.
Kategorie wiekowe:
- dzieci w wieku przedszkolnym
- uczniowie klas 0-4
- uczniowie klas 5-8
Wręczenie nagród konkursowych odbędzie się podczas wernisażu wystawy „W toni. Polskie pojazdy podwodne ze zbiorów NMM w Gdańsku” w Spichlerzach na Ołowiance, 20 kwietnia 2023 roku. W tym dniu nagrodzone prace konkursowe staną się częścią wystawy.
Więcej informacji, dane odnośnie zgłoszenia, a także regulamin konkursu znajdują się TUTAJ.
Naczelny Sąd Administracyjny uprawomocnił decyzję o wpisaniu do rejestru zabytków Stoczni Gdańskiej
Siła polskiej nauki, czyli projekty kół naukowych na VI edycji Forum Wizja Rozwoju
Otwarto Morskie Centrum Nauki
W Zespole Szkół Morskich w Świnoujściu może powstać kierunek związany z budową morskich farm wiatrowych na Bałtyku
Koniec projektu „Ochrona brzegów morskich w rejonie Półwyspu Helskiego”
Wyjątkowy transport niemieckiego okrętu podwodnego do muzeum zakończony