• <

Wynik wyszukiwania - "wystawa" - Wiadomości

„Budując morskie kolosy. Fotografie Tercjana Multaniaka”. Niezwykła wystawa pod pokładem statku-muzeum „Sołdek”

Wystawa „Budując morskie kolosy. Fotografie Tercjana Multaniaka” jest prezentacją blisko 60 prac Tercjana Multaniaka (ur. 1921, zm. 1981) – polskiego artysty fotografa związanego z Gdańskiem.
14.05.2024

Noc Muzeów 2024 w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni jak co roku weźmie udział w kolejnej edycji Europejskiej Nocy Muzeów w terminie z 18 na 19 maja 2024 r. Podczas wydarzenia zapraszamy do zwiedzania trzech wystaw: „Zbrojowni Muzeum Marynarki Wojennej”, wystawy stałej „Mamy rozkaz Cię utrzymać…”, „W świecie dawnych żaglowców” oraz Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego.
13.05.2024

Prezes Chamera na 100-lecie PZŻ: żeglarstwo to sport, edukacja i patriotyzm

"Żeglarstwo to sport, pasja, edukacja i patriotyzm" – powiedział podczas wernisażu wystawy „100 lat polskiego żeglarstwa” w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera. PZŻ został założony 11 maja 1924 roku w Tczewie.
11.05.2024

100 lat polskiego żeglarstwa na wystawie w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

W Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku od niedzieli prezentowana będzie wystawa czasowa poświęcona polskiemu żeglarstwu. Przedstawione na niej zostaną m.in. model jachtu "Zjawa" i płetwy stateczników z "Mazurka"
11.05.2024

PARP: firmy będą mogły wnioskować o fundusze w programie "Promocja marki innowacyjnych MŚP"

Firmy z sektora MŚP od 28 maja br. będą mogły wnioskować o fundusze w programie "Promocja marki innowacyjnych MŚP", by zwiększyć aktywność za granicą, m.in. przez udział w międzynarodowych targach w tym w EXPO 2025 w Japonii - poinformowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości .
10.05.2024

Posidonia 2024 z wszechstronnym programem konferencji

Posidonia 2024, najbardziej prestiżowa wystawa żeglugi na świecie, rozpocznie się 3 czerwca i potrwa do 7 czerwca w Ateńskim Expo Metropolitan. To tydzień pełen seminariów i konferencji, na których liderzy branży omówią spektrum kluczowych tematów kształtujących przyszłość żeglugi. Nie zabraknie tam również polskiego akcentu.
08.05.2024

Polskie żeglarstwo świętuje 100 lat

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprezentuje największą w historii wystawę o polskim jachtingu.
07.05.2024

Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza na morską wystawę

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na wystawę twórczości Pani Krystyny Machowskiej „Malarstwo to moja droga…”
15.03.2024

Zwierzęta na Darze Pomorza. Niezwykła wystawa pod pokładem historycznego żaglowca

„Dar Pomorza” jest jednym z tych statków, na których załoga od zawsze chętnie przyjmowała i opiekowała się zwierzętami. Obok najpopularniejszych psów i kotów, marynarzom towarzyszyły na przestrzeni dziesięcioleci zwierzęta często zaskakujące i egzotyczne. W jaki sposób trafiały na statek, jak odnajdowały się w trudnych morskich warunkach i jakie były ich dalsze losy – tego można się dowiedzieć z wystawy na statku-muzeum od 23 stycznia do 30 listopada 2024 r.
22.01.2024

Grudzień '70 w Gdyni [wideo]

Każdego dnia wiaduktem nad przystankiem SKM Gdynia Stocznia – Uniwersytet Morski przechodzą tysiące osób. 53 lata temu to właśnie tutaj rozpoczęły się tragiczne wydarzenia, które później nazwano mianem „Czarnego Czwartku”, a które na stałe wpisały się w annały polskiej historii.
15.12.2023

Jakie ma być nowe muzeum w Łebie? Konsultacje społeczne dot. wystawy w Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego

Rozpoczęły się zaawansowane prace przy planowaniu nowej wystawy stałej w budowanym Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie. Dyrekcja Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku organizuje konsultacje społeczne, podczas których będzie można przekazać swoje uwagi, sugestie oraz propozycje zmian dotyczące kształtu i treści przyszłej ekspozycji. Spotkanie odbędzie się 7 grudnia w Rybackim Centrum Kultury i Formacji Boleniec o godz. 17.00.
30.11.2023

W Przemyślu otwarto wystawę makiet statków i okrętów "Żagle na mniejszą skalę"

W piątek, w budynku głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, otwarta została wystawa modeli żaglowców przemyskiego modelarza Tomasza Króla. W rozmowie z PAP autor powiedział, że to wystawa, która łączy trzy wątki: historyczny, edukacyjny oraz hobbystyczny.
03.11.2023

MCN ogłasza nabór do Szczecińskiej Szkoły Jungów

Rusza kolejny nabór do Dziecięcego Uniwersytetu im. prof. Jerzego Stelmacha – Szczecińskiej Szkoły Jungów. W zajęciach, które rozpoczynają się w listopadzie, uczestniczyć będzie dwadzieścioro dzieci
03.11.2023

„Sołdek” obchodzi 75. urodziny! Wejdź na pokład za złotówkę, zabierz na pamiątkę rudę żelaza!

Taka okazja może już się nie powtórzyć. 75. rocznica wodowania „Sołdka” to wyjątkowa szansa, aby zobaczyć z bliska najsłynniejszy polski rudowęglowiec, zrozumieć kontekst polityczny, społeczny i gospodarczy, w jakim został zbudowany oraz zgłębić historię polskiej techniki okrętowej. W niedzielę, 5 listopada, czyli w przeddzień rocznicy historycznego wodowania, wstęp na pokład statku-muzeum będzie kosztował tylko 1 złoty.
03.11.2023

TRIAS AVI zaprojektuje nową wystawę czasową w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

Konkursu na projekt koncepcyjny nowej wystawy czasowej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku pod tytułem „100 lat Polskiego Żeglarstwa” został rozstrzygnięty. Zwycięską pracę nadesłała warszawska spółka TRIAS AVI, która w ciągu najbliższych tygodni opracuje projekt wykonawczy ekspozycji.
20.10.2023

Konferencja oraz wystawa dotyczące wojskowych nurków w Muzeum Marynarki Wojennej

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz HDS Poland zapraszają na Konferencję Podwodno-Historyczną oraz promocję książki Kariny Kowalskiej „Nurkowie Marynarki Wojennej we wspomnieniach 1939-1945”.
12.10.2023

Marynistyczna wystawa w usteckim ratuszu

Urząd Miasta Ustka zaprasza na poplenerową wystawę "M jak Morze", którą do 12 października można oglądać w sali konferencyjnej Urzędu Miasta. Dzieła dotyczą tematyki marynistycznej, prezentując klasyczne motywy tematyczne, ale też nietypowe.
14.09.2023

Dar Pomorza i Sołdek wakacyjnymi hitami. Na pokład obu statków weszło 76 tys. osób!

Statek-muzeum Dar Pomorza jest jednym z najchętniej odwiedzanych oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. W trakcie minionych wakacji na pokład najsłynniejszej polskiej fregaty weszło blisko 39 tys. osób. Niewiele mniej, bo 37 tys. zwiedziło zakamarki Sołdka, cumującego przy nabrzeżu wyspy Ołowianki w Gdańsku.
07.09.2023

Rozpoczął się 31. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. Nie brakuje morskich akcentów

Kolejna edycja jednego z największych wydarzeń o tematyce zbrojeniowej jest okazją do zaprezentowania najnowszych nowinek w zakresie broni i innego wyposażenia dla sił zbrojnych. Zarówno polskie, jak i zagraniczne firmy starają się tu zaprezentować jak najlepiej swoją ofertę. Swoją obecność mocno zaznaczają wystawcy zajmujący się bezpieczeństwem morskim oraz branżą okrętową.
05.09.2023

Innowacyjna eko-technologia: Sunreef Yachts Eco na Monaco Yacht Show

Sunreef Yachts zaprezentuje dwa luksusowe ekologiczne katamarany podczas najważniejszych targów jachtowych na świecie, Monaco Yacht Show, które odbędą się w dniach 27-30 września. Ta ekskluzywna wystawa nautyczna, odbywająca się w kultowym Port Hercules, gromadzi najlepsze na świecie stocznie i liderów branży.
24.08.2023

Polboat Yachting Festival – ponad 100 jednostek w Marinie Gdynia

Ponad 100 jednostek, w tym 18 premier jachtowych, można oglądać od czwartku do niedzieli w Marinie Yacht Park w Gdyni w ramach Polboat Yachting Festival. To czwarta edycja tego wydarzenia, którego organizatorem jest Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych.
27.07.2023

Wystawa o małych portach we współpracy z BALTEXPO

BALTEXPO objęło opieką wystawę pt. „Kurs na rozwój małych portów morskich” na Jarmarku Św. Dominika, której otwarcie nastąpi w poniedziałek 24 lipca br. o godz. 12:00 na skwerze przy napisie „Gdańsk”, na ul. Ołowianka w Gdańsku.
20.07.2023

„Człowiek i rzeka. Łodzie i szkutnicy". Nowa wystawa czasowa w Muzeum Wisły w Tczewie

Budowa i eksploatacja łodzi od najdawniejszych czasów odgrywały istotną rolę w życiu nadrzecznych społeczeństw. Umożliwiały one zarobek, transport, komunikację, rekreację, a w razie zagrożenia - ucieczkę. Nie inaczej było nad Wisłą. Wystawa w tczewskim oddziale Narodowego Muzeum Morskiego ukazuje typowe konstrukcje rybackie i komunikacyjne z dolnego i środkowego odcinka rzeki. Prezentowany jest także dorobek współczesnych szkutników oraz środowiska i wydarzenia promujące wiślane tradycje.
07.07.2023

Gdańsk. Na statku-muzeum Sołdek otwarto wystawę o historii przemytu

Nowa wystawa została otwarta w poniedziałek na statku-muzeum Sołdek w Gdańsku, cumującym na Motławie, przy nabrzeżu wyspy Ołowianka. Ekspozycja „Brylanty w orzechach – czyli historia przemytu na Bałtyku” prezentuje to zjawisko zarówno w aspekcie historycznym, jak i współczesnym.
03.07.2023

Gdynia Sailing Days - imprezy mistrzowskiej rangi na Zatoce Gdańskiej

24. edycja Gdynia Sailing Days potrwa cztery tygodnie - impreza rozpocznie się w poniedziałek 3, a zakończy w niedzielę 30 lipca. W programie tego żeglarskiego festiwalu znajdą się regaty rangi mistrzostw świata i Europy.
30.06.2023

Wernisaż wystawy kolekcji pocztówek w Muzeum Rybołówstwa w Helu

W helskim muzeum otwarto nową wystawę czasową pt. „Wykąpałem się, zwiedziłem, ale deszcz pada…”, w której zaprezentowano polskie i niemieckie pocztówki prezentujące obraz turystycznego życia Helu pod koniec XIX i w początkach XX wieku.
28.06.2023

Tłumy gdynian uczciły pamięć legendarnego trenera

Tablica Andrzeja Lutomskiego została odsłonięta w sobotę 24 czerwca w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. W ten sposób w ramach obchodów Święta Morza uhonorowano jednego z najbardziej zasłużonych trenerów żeglarstwa w Polsce.
25.06.2023

Amarendra Roy: „Gryfia zawsze znajdzie swoją niszę”

Morska Stocznia Remontowa „Gryfia” po raz drugi z rzędu notuje dobry wynik finansowy. Trwają też inwestycje, które pozwolą jej w przyszłym roku otworzyć zupełnie nowy etap działalności. O specyfice „Gryfii” oraz zmianie profilu jej działalności w rozmowie z Gospodarką Morską opowiada wiceprezes zarządu MSR „Gryfia” ds. handlowych – Amarendra Roy.
21.06.2023

„Dzień otwarty” Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku

350 osób, głównie młodzież szkół średnich, odwiedziło Komendę Morskiego Oddziału Straży Granicznej podczas zorganizowanego 14 czerwca „Dnia otwartego” Straży Granicznej.
18.06.2023

25 czerwca Marynarka Wojenna będzie obchodzić swoje święto

Na Skwerze Kościuszki w Gdyni odbędą się obchody Święta Marynarki Wojennej. Zgodnie z tradycją jest ono finałem Święta Morza. Obchodzone od ponad 90 lat ma dowodzić nierozerwalności polskiej obecności na Bałtyku, którą symbolizują właśnie okręty poruszające się pod biało-czerwoną banderą.
14.06.2023

Po 45 latach jacht "Mazurek" jest znowu w Gdańsku, w Narodowym Muzeum Morskim [ZDJĘCIA]

Po 45 latach jacht "Mazurek" jest znowu w Gdańsku, w Narodowym Muzeum Morskim; to trzecia historyczna jednostka tego typu, która staje się eksponatem muzeum, ale eksponatem pływającym, bo tutaj będzie realizowany program edukacyjny - powiedział w sobotę wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.
10.06.2023

Łódź. Śmieciowa instalacja w Orientarium z okazji Światowego Dnia Oceanów

W strefie oceanicznej Orientarium ZOO Łódź stanęła instalacja zrobiona ze 120 tysięcy sprasowanych butelek i innych odpadów, która w obchodzonym w czwartek Światowym Dniu Oceanów przypominać będzie zwiedzającym o problemie zaśmiecania wód.
09.06.2023

Dziś oficjalne otwarcie Nor-Shipping 2023 - najważniejszego wydarzenia branży morskiej w Europie

Dziś oficjalne otwarcie Nor-Shipping 2023 - międzynarodowych targów, które uznawane są za najważniejsze wydarzenie branży morskiej w Europie. Główna wystawa Nor-Shipping, gromadzi prawie 1000 międzynarodowych wystawców i dziesiątki tysięcy delegatów. Organizatorzy wierzą, że będzie to „największy i najlepszy tydzień Nor-Shipping w historii”.
06.06.2023

W piątek ostatnie pożegnanie kapitana Henryka Jaskuły

W piątek o godz. 13. rozpoczną się uroczystości pogrzebowe Henryka Jaskuły, pierwszego Polaka i trzeciego żeglarza na świecie, który samotnie i bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Urna z prochami kapitana żeglugi wielkiej zostanie złożona na cmentarzu Zasanie w Przemyślu.
19.05.2023

Wikingowie, muzyka dawna, statki po zmroku i tajniki konserwacji zabytków! Poznaj atrakcje Nocy Muzeów w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

Noc z 13 na 14 maja w Narodowym Muzeum Morskim będzie wyjątkowa: sześć oddziałów w czterech różnych miastach otworzy swoje drzwi dla wszystkich entuzjastów nocnego zwiedzania. Goście będą mogli m. in. zobaczyć jak legendarni wikingowie walczyli i spędzali wolny czas, poznać historię najsłynniejszego polskiego żaglowca, wyruszyć w koncertową podróż dookoła świata, a także zgłębić sekrety konserwacji znalezisk archeologicznych.
08.05.2023

Wzbudzają podziw i ciekawość. Unikatowa wystawa podwodnych pojazdów w Narodowym Muzeum Morskim

Wystawa polskich pojazdów podwodnych, prezentowana w głównej siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, stanowi jedyny w swoim rodzaju zbiór unikatowych maszyn i narzędzi do badań głębin, skonstruowanych przez Polaków w okresie PRL i w pierwszych latach po jego końcu. Fascynujący świat pod powierzchnią mórz i oceanów polscy nurkowie poznawali dzięki pojazdom o malowniczych nazwach: „Delfin I”, „Delfin II”, „Grześ”, „Manta” czy „Koral”.
05.05.2023

Mazurscy ratownicy: podczas majówki przeważały akcje techniczne

Wyciąganie jachtów i hauseboatów z mielizn i trzcinowisk oraz podjęcie z wody dryfujących po zatonięciu motorówki osób - to akcje ratowników Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego podczas kilkudniowej majówki na mazurskich jeziorach.
03.05.2023

Wystawa polskich pojazdów podwodnych w Narodowym Muzeum Morskim

W Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku zaprezentowano wystawę „W toni. Polskie pojazdy podwodne ze zbiorów NMM w Gdańsku”. Ekspozycja składa się z unikatowych maszyn i narzędzi do badań głębin, skonstruowanych przez Polaków w okresie PRL i w pierwszych latach po transformacji.
27.04.2023

Wizyta minister klimatu i środowiska w Kopenhadze na WindEurope. W tle m.in. temat morskich farm wiatrowych

Otwarcie polskiego stoiska wystawowego podczas konferencji WindEurope, dyskusja na temat potencjału współpracy w łańcuchu dostaw morskiej energetyki wiatrowej, a także spotkanie z ministrem klimatu, energii i gospodarki komunalnej Danii były głównymi punktami wizyty minister Anny Moskwy w Kopenhadze, która odbyła się 26 kwietnia 2023 roku.
27.04.2023

Muzealnicy z Węgorzewa poszukują sprzętów rybackich

Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie przygotowuje wystawę o tradycyjnym mazurskim rybołówstwie. W związku z tym muzealnicy poszukują sprzętów rybackich i fotografii.
19.04.2023

Wystawa plenerowa z okazji 100-lecia Portu Wojennego Gdynia

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Muzeum Miasta Gdyni oraz Centralna Biblioteka Wojskowa w Warszawie zapraszają 28 kwietnia na wernisaż wystawy plenerowej z okazji 100-lecia otwarcia największej bazy polskiej Marynarki Wojennej - Portu Wojennego Gdynia.
13.04.2023

Podlaskie. Zabytkowy Kanał Augustowski ma 200 lat

Rok 2023 to rok jubileuszu 200-lecia powstania zabytkowego Kanału Augustowskiego, który - przez jeziora - łączy rzekę Biebrzę z rzeką Niemen. Pod nadzorem konserwatora zabytków obiekt przechodzi systematyczne remonty.
11.04.2023

W PE wystawa zabytków wydobytych podczas pogłębiania toru wodnego Szczecin–Świnoujście

W Parlamencie Europejskim w Brukseli do końca marca można będzie oglądać wystawę poświęconą zabytkom wydobytym z modernizowanego toru wodnego Szczecin–Świnoujście. W trakcie jego pogłębiania z wody wyciągnięto około 100 ton różnych przedmiotów.
29.03.2023

Narodowe Muzeum Morskie z konkursem dla dzieci. „Mój wymarzony pojazd podwodny”

Gdańska placówka muzealna zaprasza dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym do uczestnictwa w konkursie, w ramach którego będą mogli zaprojektować i zbudować własne pojazdy podwodne. Konkurs jest organizowany w ramach nadchodzącej wystawy „W toni. Polskie pojazdy podwodne ze zbiorów NMM w Gdańsku”.
23.03.2023

Rusza projekt grantowy Agencji Rozwoju Pomorza S.A.

Trwa nabór wniosków o udzielenie grantu w ramach projektu grantowego „Pomorski Broker Eksportowy. Kompleksowy system wspierania eksportu w województwie pomorskim."
15.03.2023

3Bird zaprasza na targi EDU OFFSHORE WIND 14-15 marca w Gdańsku

Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w skali Polski, na którym ponad 5000 uczniów szkół średnich oraz studentów będzie mogło spotkać się z ponad 70 wystawcami z czołowych firm sektora morskiej energetyki wiatrowej, w tym 3Bird Systems.
03.03.2023

Mija 40 lat od kiedy Dar Pomorza jest statkiem-muzeum. O jego losach opowiada niezwykła wystawa

Wystawa czasowa 40 lat minęło. Od statku szkolnego do statku muzeum, prezentowana na żaglowcu, przypomina wydarzenia i osoby, dzięki którym ta historyczna jednostka zyskała swoje drugie życie. To właśnie w tym roku, dokładnie 27 maja, minie 40 lat od dnia, w którym Dar Pomorza został uroczyście otwarty dla zwiedzających jako statek-muzeum.
21.02.2023

Zaproszenie na obchody 30. rocznicy katastrofy promu Jan Heweliusz

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku organizuje uroczystość z okazji 30. rocznicy katastrofy promu Jan Heweliusz, połączoną z wystawą tematyczną.
12.01.2023

Tajemnice morskich głębin na wyciągnięcie ręki. Zbliża się finisaż wystawy „Do DNA…” w Narodowym Muzeum Morskim

Już ponad 80 tys. osób obejrzało wystawę „Do DNA. 50 lat archeologicznych badań podwodnych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku". Na tak dużą frekwencję wpływają niezwykłe eksponaty wydobyte z dna Morza Bałtyckiego. Wśród nich: masło sprzed 200 lat i flet poprzeczny liczący 235 lat! Muzealnicy zapraszają na finisaż wystawy. 30 grudnia już po raz ostatni tajemnice zabytków, razem ze zwiedzającymi, odkryje archeolog podwodny.
28.12.2022

Superjacht stoczni Conrad przyciąga do Gdańska branżowców z całego świata [WIDEO, ZDJĘCIA]

W ubiegły weekend gdańska stocznia Conrad Shipyard zorganizowała uroczystą prezentację swojego nowego superjachtu ACE C144S o rekordowych parametrach. Wydarzenie zgromadziło w mieście weteranów branży z całego globu.
08.12.2022

Wspominając przeszłość i spoglądając w przyszłość. Seminarium z okazji 100-lecia Portu Gdynia

Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego w Sopocie był gospodarzem seminarium z okazji jubileuszu najważniejszej inwestycji w historii Gdyni, czyli jej portu. Wydarzenie wraz z towarzyszącą mu wystawą było efektem współpracy placówki naukowej z Zarządem Morskiego Portu Gdynia S.A.
25.11.2022

Muzeum Morskie w Gdańsku prezentuje pamiątki po pierwszej kobiecie, która samotnie opłynęła jachtem świat

Od piątku w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku można oglądać pamiątki związane z samotnym rejsem Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz dookoła świata. Wśród eksponatów jest m.in. płetwa statecznika w barwach narodowych z wymalowanymi nutami „Mazurka Dąbrowskiego”.
11.11.2022

Sellin: na tegoroczne inwestycje na Westerplatte wydaliśmy 10 mln zł, w przyszłym roku będą to prawie 32 mln

Na tegoroczne prace na Westerplatte wydaliśmy ponad 10 mln zł, w przyszłym roku planujemy wydać prawie 32 mln, bo zacznie się budowa podziemnego muzeum i innych obiektów - powiedział PAP w piątek wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.
04.11.2022

Szczecin. Planetarium Morskiego Centrum Nauki ukończone w 80 proc.

Planetarium Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie ukończone jest w 80 proc., część związana z wystawą w około 40-50 proc. - powiedział PAP dyrektor MCN Witold Jabłoński. Interaktywna placówka naukowo-edukacyjna ma zostać otwarte w połowie 2023 r.
18.10.2022

Twierdza Wisłoujście. Dawne zadaszenie powróci na Fort Carré

Trwa rewaloryzacja zabytkowej Twierdzy Wisłoujście. Muzeum Gdańska podpisało umowę na prace konserwatorskie Wieńca oraz odbudowę zadaszenia w Forcie Carré. Dzięki temu powróci zadaszenie, które zostało usunięte pod koniec XIX wieku. Prace potrwają do 2024 roku, ale już dziś widać pierwsze efekty.
30.08.2022

Zlot żaglowców Baltic Sail Gdańsk 2022

Od piątku, 26 sierpnia do poniedziałku, 29 sierpnia na Ołowiance i wzdłuż nabrzeży Motławy odbędzie się międzynarodowy Zlot Żaglowców Baltic Sail Gdańsk 2022. Do Gdańska przypłyną tradycyjne żaglowce, w tym m.in. z Finlandii, Łotwy, Litwy, Niemiec, Szwecji oraz oczywiście Polski. Jak co roku podczas Baltic Sail nie zabraknie muzyki szantowej, atrakcji dla najmłodszych w strefie edukacyjnej oraz inscenizacji historycznych z udziałem rekonstruktorów.
26.08.2022

Szkolenie obronne Security Forum Szczecin. Co w programie?

"Bezpieczna Polska - Bezpieczny Region". Szkolenie obronne i strzeleckie dla przedstawicieli Parlamentu RP, kadry kierowniczej firm infrastruktury strategicznej, firm i instytucji odbędzie się 22 września (czwartek) w Ośrodku Strzeleckim w Pucicach (ul. Goleniowska 2e).
26.08.2022

Gdańsk. Otwarto wystawę "Na szerokich wodach. Opowieść o Polskim Klubie Morskim"

W środę, w stulecie powstania Polskiego Klubu Morskiego (PKM), odbył się wernisaż wystawy plenerowej "Na szerokich wodach. Opowieść o Polskim Klubie Morskim". Ekspozycję usytuowano na Nabrzeżu Ziółkowskiego w Gdańsku.
27.07.2022

Gdynia Sailing Days – na Zatoce Gdańskiej rywalizować będzie 600 żeglarzy

Ponad 600 żeglarzy w 20 klasach rywalizować będzie na Zatoce Gdańskiej w 23. edycji regat Gdynia Sailing Days. Impreza potrwa do 24 lipca.
08.07.2022

Poznaj historię przemysłu stoczniowego w Gdańsku. Europejskie Centrum Solidarności zaprasza

Jak zapowiadają organizatorzy "Stocznia", to pierwsza tak kompleksowa wystawa o historii państwowego przemysłu stoczniowego w Gdańsku, dokumentująca ponad 150 lat dziejów miasta – od połowy XIX wieku, kiedy powstała pierwsza stocznia państwa pruskiego w Gdańsku, poprzez historię dwóch wojen światowych, Stoczni Gdańskiej w czasach komunizmu do współczesności. Wystawa opowiada z perspektywy doświadczenia przemysłu stoczniowego w Gdańsku polityczną, społeczną i kulturową historię Polski i Europy.
08.07.2022

Norweski rejs skrócony po uderzeniu wycieczkowca w górę lodową na Alasce

Wycieczkowiec Norwegian Cruise Line wraca do Seatle po tym, jak podczas rejsu na Alasce uderzył w małą bryłę lodową (glower).
02.07.2022

Wystawa jachtów na wodzie. Nadchodzi Polboat Yachting Festival

Już za niecały miesiąc odbędzie się trzecia edycja największej w Polsce wystawy jachtowej na wodzie. Najpiękniejsze jachty żaglowe, luksusowe łodzie motorowe, katamarany, houseboaty oraz skutery wodne przez cztery dni można będzie oglądać w Gdyni, w jednej z najnowocześniejszych przystani jachtowych w Polsce - Marina Yacht Park należącej do Grupy PHN.
01.07.2022

Otwarcie skweru im. Bohaterskiego Mariupola w Gdańsku

W piątek przy skrzyżowaniu ulic Matki Polki i Partyzantów we Wrzeszczu Górnym otwarto skwer im. Bohaterskiego Mariupola. Zainaugurowano też wystawę plenerową "Mariupol – bohaterskie miasto" przygotowaną przez Narodowe Muzeum Historii Ukrainy w II Wojnie Światowej w Kijowie i Muzeum Gdańska.
01.07.2022

Coraz więcej kontenerów zagubionych na morzu

Światowa Rada Żeglugi (World Shipping Council) opublikowała raport, z którego wynika, że w okresie pandemii znacznie przybyło przypadków zagubienia kontenerów na morzu podczas rejsu.
30.06.2022

"Z Gdyni w daleki świat…". Niezwykłe modele statków na pokładzie Sołdka

Czym różni się masowiec od drobnicowca? Co kryje się pod tajemniczym skrótem ro-ro? Na jakich statkach produkuje się konserwy rybne? Na te i wiele innych pytań można znaleźć odpowiedź odwiedzając nową wystawę czasową „Z Gdyni w daleki świat. Stocznia Gdynia i jej statki” w Ładowni nr 2 na Sołdku.
28.06.2022

Wkrótce Gdynia Sailing Days

Gdynia Sailing Days, jedna z najważniejszych imprez żeglarskich w basenie Morza Bałtyckiego, odbędzie się w dniach 8-24 lipca.
25.06.2022

Święto Morza, czyli 10-dniowe świętowanie w morskim klimacie, startuje w Gdyni

W dniach 17-26 czerwca w Gdyni startuje Święto Morza. Jak co roku obchodom towarzyszyć będą liczne wydarzenia kulturalne, historyczne i rozrywkowe. Gdynia zaprasza miłośników morskich klimatów na wspólne świętowanie. Bogaty program wydarzeń obejmuje m.in.: żeglarską paradę świętojańską, seanse w Planetarium Uniwersytetu Morskiego, Cudawianki, morską strefę aktywności na plażach, święto Marynarki Wojennej, zwiedzanie okrętów, żaglowców i jachtów, a także koncerty, festyny i spacery po mieście z przewodnikiem.
15.06.2022

Ponad 40 lat temu krakowscy podróżnicy przepłynęli kanion Colca w Peru

Ponad 40 lat temu krakowscy podróżnicy zakończyli jedną z najważniejszych wypraw eksploracyjnych XX w. i jako pierwsi przepłynęli najgłębszy kanion świata – Colca w Peru. O tamtym wydarzeniu przypomni wystawa pod Wawelem, która czynna będzie od 20 czerwca.
12.06.2022

"Moda na bursztyn". Zobacz prace Mariusza Gliwińskiego w Muzeum Rybołówstwa w Helu [ZDJĘCIA]

Od setek lat bursztyn, jako niezwykle interesujący materiał, wykorzystywany jest w zdobnictwie i medycynie ludowej. Jest inspiracją dla wielu artystów i stanowi element polskiej kultury. W Muzeum Rybołówstwa w Helu prezentowane są prace Mariusza Gliwińskiego, który w branży bursztynniczej działa od końca lat 70. Ten znany i ceniony na całym świecie projektant biżuterii prezentuje swój dorobek artystyczny z lat 1982–2022.
12.06.2022

Gdańsk prezentuje w Helu modę na bursztyn

W Muzeum Rybołówstwa, oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Helu, już od czwartku, 9 czerwca będzie można obejrzeć prace Mariusza Gliwińskiego, artysty, który od czterdziestu lat promuje bursztyn bałtycki na modowych wybiegach i targach sztuki na całym świecie. Ekspozycja w Helu to pierwsza w tym roku wystawa z cyklu „Gdańsk - światowa stolica bursztynu prezentuje”. Kolejne odsłony wystawy zaplanowano w Krokowej, Międzyzdrojach i w Łebie.
08.06.2022

Akademia Morska w Szczecinie świętuje jubileusz

30 i 31 maja oraz 1 czerwca Akademia Morska w Szczecinie, a wraz z nią cała społeczność akademicka i morska regionu, świętować będzie 75-lecie Szkolnictwa Morskiego na Pomorzu Zachodnim.
30.05.2022

Wystawa o żeglarstwie lodowym w Muzeum Zalewu Wiślanego

W Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich prezentowana jest wystawa „Żeglarstwo lodowe. Bojery DN na Zalewie Wiślanym”. To okazja, by na własne oczy zobaczyć m.in. zabytkowy ślizg lodowy z mistrzostw rozgrywanych w Krynicy Morskiej.
12.05.2022

Muzeum Rybołówstwa w Helu ma 50 lat. Już w ten weekend zwiedzanie za złotówkę

Dokładnie 50 lat temu, 6 maja 1972 roku ówczesne Muzeum Morskie w Gdańsku oficjalnie otworzyło swój pierwszy oddział poza granicami miasta – Muzeum Rybołówstwa w Helu. Usytuowane w niezwykłym miejscu, łączącym dawną przestrzeń sakralną z nieszablonową aranżacją wystawienniczą, muzeum już od pół wieku prezentuje historię Helu, tradycyjnego helskiego rybołówstwa i rzemiosła szkutniczego Kaszubów. W 50. rocznicę powstania przypominamy, jak wyglądały początki tego niezwykłego miejsca.
05.05.2022

Expo 2030 w Odessie?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o wsparciu Ukrainy w kandydowaniu do organizacji Expo 2030. Wydarzenie miałoby odbyć się w ukraińskiej Odessie.
04.05.2022

Port Gdańsk. Otwarcie Nabrzeża Ziółkowskiego już w ten weekend [WIDEO]

Nabrzeże Ziółkowskiego często odwiedzane przez mieszkańców i turystów, znowu będzie ogólnodostępne dla zwiedzających. Już w długi majowy weekend będzie można z bliska podziwiać jednostki wchodzące do Portu Wewnętrznego, w tym min. wycieczkowce, takie jak: „Spirit of discovery”, pływający pod brytyjską banderą, który zacumuje przy Nabrzeżu Westerplatte 7 maja.
01.05.2022

Mazury. Pierwsza w sezonie interwencja MOPR; auto na dnie jeziora Tałty

Ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego rozpoczęli w sobotę sezon od nietypowej interwencji w Mikołajkach. Z dna jeziora Tałty wydobywali samochód, który przez nieuwagę kierowcy zjechał po slipie do wody.
30.04.2022

25-metrowy kuter i polski offshore. Na co stawia Narodowe Muzeum Morskie w Łebie?

25-metrowy metalowy kuter stanął na środku nowego muzeum morskiego w Łebie. Oddział Narodowego Muzeum Morskiego będzie nawiązywał do transformacji energetycznej – zarówno w tematyce ekspozycji, jak i architekturze budynku.
08.04.2022

Sellin: cieszy inicjatywa mająca na celu uratowanie mostu Tczewskiego

26.03.2022

MCN w Szczecinie współpracuje z uczelnią. Studenci "zajrzą" do głębin oceanów

Prowadzenie wspólnych badań naukowych i projektów edukacyjnych, organizowanie konferencji naukowo-technicznych, tworzenie wystaw czasowych, pokazów oraz ścieżek edukacyjnych – m.in. takie inicjatywy zakłada podpisane we wtorek (15 marca) porozumienie o wzajemnej współpracy między Morskim Centrum Nauki a Wydziałem Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.
15.03.2022

Co może uratować plażę w Orłowie? Urząd Morski ma plan działania

Jedną z inwestycji Urzędu Morskiego w Gdyni, która ma szansę wpłynąć na przedłużenie żywotności plaży w gdyńskim Orłowie są podwodne progi. Plażę czeka również największa refulacja w historii Orłowa.
15.03.2022

Vattenfall po 25 latach zamyka przybrzeżną farmę wiatrową Irene Vorrink w Holandii

Po 25 latach produkcji bezemisyjnej energii turbiny wiatrowe wchodzące w skład farmy Irene Vorrink, jednej z najstarszych instalacji wiatrowych Vattenfall w Holandii, zostaną zdemontowane. Wszystkie części turbin wiatrowych zostaną w miarę możliwości poddane recyklingowi.
11.03.2022

Port Gdynia i miasto oczami artystów. Wyjątkowa wystawa, na dostojne urodziny [WIDEO, ZDJĘCIA]

Urodzinową wystawę „Morze/Miasto/Port” można oglądać do 5 czerwca w Muzeum Miasta Gdyni. Zobaczymy tam 100 prac na 100-lecie Portu Gdynia. W tym roku minęło również 96 lat od nadania praw miejskich dla Gdyni.
17.02.2022

Ekspozycja "Jak skała na morzu. Polskość Pomorza" w siedzibie ministerstwa

Wystawę „Jak skała na morzu. Polskość Pomorza" można oglądać do 25 lutego.
17.02.2022

Dzielny i samodzielny – nowy nawodny dron w Polskiej Służbie Hydrograficznej

Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej (BHMW) właśnie wzbogaciło się o kolejną jednostkę pływającą. Nie jest to jednak okręt, a supernowoczesny autonomiczny pojazd nawodny.
16.02.2022

Perełki z gdyńskiej stoczni trafiły na wystawę

Zbiornikowce, trawlery, kontenerowce czy statki do transportu ładunków drobnicowych, wszystkie „made in Gdynia” - to nowe elementy eksponaty Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Placówka pozyskała całą kolekcję modeli statków, które przez kilkadziesiąt lat powstawały w nieistniejącej już Stoczni Gdynia (dawniej Stoczni im. Komuny Paryskiej). To okazja na sentymentalny powrót do zawodowych wspomnień dla setek byłych pracowników.
05.02.2022

Wystawa „Zabytki toru wodnego Świnoujście - Szczecin" zawitała do Elbląga

Od 18 stycznia do końca lutego 2022 r. w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu można oglądać wystawę poświęconą historycznym obiektom wydobytym z toru wodnego Świnoujście-Szczecin, modernizowanego i pogłębianego przez Urząd Morski w Szczecinie. Wystawa powstała pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury.
23.01.2022

Pogłębianie toru wodnego Szczecin-Świnoujście: inwestycja w rozwój z historią w tle

Blisko 100 ton zabytkowych obiektów, w tym ponad 44 tysiące przedmiotów ferromagnetycznych zostało wydobytych podczas pogłębiania toru wodnego Szczecin-Świnoujście. Najciekawsze z nich można było obejrzeć na wystawach w różnych miastach w kraju.
29.12.2021

Co kryją wnętrza Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie? Przekonaj się sam

Przedświąteczna wizyta na budowie Morskiego Centrum Nauki będzie możliwa już w najbliższą środę, 15 grudnia.
08.12.2021

Średniowieczny miecz lub silnik Boeinga B-17. Te zabytki już w szczecińskim muzeum

W Szczecinie zagościła wystawa "Zabytki toru wodnego Świnoujście-Szczecin". Uroczystego jej otwarcia dokonał sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej - Marek Gróbarczyk.
19.11.2021

Zatonięcie transatlantyku m/s "Piłsudski" – 82. rocznica

Przedstawiamy kolejną analizę wypadku morskiego w ramach naszego cyklu specjalistycznych tekstów dotyczących żeglugi i największych katastrof oraz wypadków morskich, które miały miejsce w przeszłości jak również obecnie. Tym razem nieco bardziej historycznie nawiązujemy do rocznicy zatonięcia naszego przedwojennego transatlantyku M/S „Piłsudski”.
11.11.2021

Ekwadorski żaglowiec używany do szkolenia kadetów przechwycił łódź podwodną przemytników narkotyków

Niemal 80-metrowy trzymasztowiec należący do floty Ekwadoru przechwycił w piątek należący do przemytników narkotyków statek niskoprofilowy - podała we wtorek telewizja CNN.
26.10.2021

Statek-muzeum zaprasza. Zobacz nową wystawę na "Sołdku"

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku otwiera nową wystawę stałą w jednym ze swoich najpopularniejszych oddziałów – cumującym przy nabrzeżu wyspy „Ołowianka” statku-muzeum „Sołdek”.
08.10.2021

Eksponaty z wojenną historią w tle. Poznaj marynarskie losy na wystawie MMW

Do Muzeum Marynarki Wojennej trafiły nowe eksponaty, które łączy niezwykła historia. To elementy umundurowania dwóch marynarzy – kurtka mundurowa porucznika marynarki i czapka podchorążego marynarki. Żołnierzy, do których należały, łączyły wojenne losy.
06.10.2021

Polscy kapitanowie. Spotkanie z Białoczerwoną Banderą. Możliwe tylko w salach Uniwersytetu Morskiego Gdyni

W dniu 7 września odbyło się walne zebranie Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej. Było to również spotkanie z polską banderą, pod którą wielu zebranych pływało od chwili ukończenia Szkoły Morskiej aż po czas zejścia na ląd.
17.09.2021

85 lat PRS. Podczas Baltexpo świętowano jubileusz [WIDEO, ZDJĘCIA]

Polski Rejestr Statków (PRS) obchodzi 85-lecie swojej działalności na rzecz bezpieczeństwa. Historia tej instytucji rozpoczęła się w 1936 roku. Jak firma zmieniła się przez ponad osiem dekad?
16.09.2021

Zachodniopomorskie. W wakacje utonęło łącznie 13 mężczyzn

Zachodniopomorski WOPR poinformował, że na kąpieliskach w województwie w sezonie wakacyjnym utonęło łącznie trzynaście osób – byli to sami mężczyźni. Do wypadków dochodziło wyłącznie na plażach niestrzeżonych.
09.09.2021

Siedmiotonowy silnik parowy z lat 50. XX wieku już w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie [ZDJĘCIA]

Z Muzeum Narodowego do Morskiego Centrum Nauki (MCN) w Szczecinie został przetransportowany siedmiotonowy silnik okrętowy w poniedziałek 30 sierpnia. Jaka jest historia wyjątkowego eksponatu?
30.08.2021

Polski Rejestr Statków świętuje 85-lecie. Dzięki nim na morzu jest bezpieczniej [WIDEO, ZDJĘCIA]

Polski Rejestr Statków (PRS), jedyne polskie towarzystwo klasyfikacyjne, świętuje 85 urodziny. O historii instytucji przypomina wystawa, którą od piątku 16 lipca do 29 października można zobaczyć na pokładzie statku – muzeum Dar Pomorza przy Skwerze Kościuszki w Gdyni.
19.07.2021

Gdynia Sailing Days 2021 za nami. Ponad 800 żeglarzy rywalizowało w 24 konkurencjach [WIDEO, ZDJĘCIA]

22. edycja regat Gdynia Sailing Days przeszła do historii. Trwające 16 dni zmagania zgromadziły na starcie ponad 800 żeglarzy, którzy ścigali się w 24 konkurencjach. Zawody jak zwykle zostały sprawnie przeprowadzone przez komisję sędziowska i ekipę pracującą na brzegu. Poza świetną organizacją i znakomitą pogodą trzeba też podkreślić wielki sukces sportowy – mistrzami świata juniorów w olimpijskiej klasie 49er zostali Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk).
19.07.2021

85 lat historii Polskiego Rejestru Statków na "Darze Pomorza"

Od najbliższego piątku, 16 lipca, na pokładzie Daru Pomorza, stacjonującego przy Skwerze Kościuszki w Gdyni, rozpoczyna się jedyna w swoim rodzaju wystawa zatytułowana „85 lat na rzecz bezpieczeństwa na morzu i lądzie. Poznaj PRS!” - która przybliży działalność i historię instytucji - Polskiego Rejestru Statków.
19.07.2021

Jutro startuje Gdynia Sailing Days

Gdynia Sailing Days, jedna z najważniejszych imprez żeglarskich w Polsce odbędzie się w Gdyni w dniach 2-18 lipca.
01.07.2021

Chińskie Muzeum Wielkiego Kanału w Yangzhou oficjalnie otwarte

16 czerwca, w Yangzhou, oficjalnie otwarto Chińskie Muzeum Wielkiego Kanału. Jest to pierwsze nowoczesne, kompleksowe muzeum kanałów w Chinach, które integruje ochronę reliktów kulturowych, wystawy naukowe i edukację społeczną.
01.07.2021

Fotograficzny zapis znikającego świata. Wystawa "Rybacy Zalewu Wiślanego - ginący fach? Fotografie Grzegorza Klatki" w Kątach Rybackich

Portrety ludzi zahartowanych surowością i nieprzewidywalnością morza; przenikanie się kolejnych pokoleń żyjących z łaskawości wód Zalewu Wiślanego; nieuchwytne krajobrazy, widoczne tylko dla tych, którym uda się zagłębić w świat bliski, lecz niemal zupełnie hermetyczny dla człowieka "z zewnątrz" – od 29 czerwca 2021 roku wyjątkowy dokument fotograficzny autorstwa Grzegorza Klatki będzie treścią nowej wystawy czasowej w Muzeum Zalewu Wiślanego.
24.06.2021

Kolekcja dzieł Mariana Mokwy w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

Przedwojenny obraz, uważany dotąd za zaginiony, imponujące wizerunki statków i pejzaże ukazujące piękno polskiego Wybrzeża – twórczość wybitnego polskiego marynisty, Mariana Mokwy Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprezentuje w Spichlerzach na Ołowiance od 16 czerwca do 15 września 2021 r. w ramach osiemnastej wystawy z cyklu "Polscy artyści o morzu".
15.06.2021

Wyjątkowa uroczystość na ORP Błyskawica

W niedzielę 27 czerwca, w dniu Święta Marynarki Wojennej, na pokładzie okrętu, córki Cecylii i Edwarda Raczyńskich, Viridianna Rey i Katarzyna Raczyńska, obejmą honorowym mecenatem ORP Błyskawica - słynnego chrześniaka Cecylii.
27.05.2021

Sieci widma, czyli co czyha w wodzie

Porzucone w morzu sieci rybackie dalej łowią. Są realnym zagrożeniem dla morskich stworzeń. To tak zwane „sieci widma”. Stowarzyszenie Ghost Diving Poland zajmuje się ich wyszukiwaniem i wydobywaniem. W ostatni majowy weekend w Akwarium Gdyńskim będzie można zapoznać się z działalnością tej organizacji. Wszystko podczas wystawy „Sieci widma”.
27.05.2021

100-lecie budowy Portu Tymczasowego w Gdyni

29 maja 1921 roku, rozpoczęła się budowa Portu Tymczasowego w Gdyni, upamiętniając to wydarzenie, odbędą się uroczystości związane z przybliżeniem sylwetki budowniczego Portu Gdynia.
25.05.2021

Grafiki polskich artystów na „Darze Pomorza”. Wystawa "Gdynia - REALNA & WIRTUALNA"

Od 18 maja do 30 czerwca 2021 r. we wnętrzach statku-muzeum "Dar Pomorza" prezentujemy ogólnopolską wystawę grafiki "Gdynia - REALNA & WIRTUALNA", zorganizowaną przez Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża Era ART w Gdyni.
21.05.2021

Gdański Szlak Wodociągowy. Zapisz się na zwiedzanie

Trzy gdańskie zbiorniki wodne czekają od piątku 28 maja na turystów. Już dziś można zapisywać się na wizyty przez stronę internetową. Czekają przygody i niespodzianki.
19.05.2021

Noc w Narodowym Muzeum Morskim 22 maja 2021

22 maja serdecznie zapraszamy na wyjątkowe, nocne zwiedzanie oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego, zarówno na żywo, jak i w formie online.
19.05.2021

Nowa siedziba Muzeum Bursztynu

23 lipca w nowej siedzibie, w XIV-wiecznym Wielkim Młynie, otwarte zostanie w Gdańsku Muzeum Bursztynu. W dotychczasowym miejscu, w zabytkowym Zespole Przedbramia, przez 15 lat działalności placówki zorganizowano 103 wystawy czasowe.
14.04.2021

PARP: 432 firmy zainteresowane wsparciem na promocję podczas Expo w Dubaju

W tegorocznej edycji „Go to Brand – EXPO 2020” małe i średnie firmy złożyły 432 wnioski o dofinansowanie na łączną kwotę ponad 110 mln zł; na promocję swoich marek podczas Wystawy Światowej w Dubaju każde może dostać ponad 455 tys. zł - poinformowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
01.04.2021

Latarnie morskie na pocztówkach. Album dla hobbystów i profesjonalistów

Wracając statkiem do macierzystego portu, każdemu marynarzowi drgnie serce, gdy nocą zobaczy błysk znajomej latarni, a za dnia znajomą sylwetkę, którą widać zanim pojawią się na horyzoncie pierwsze budynki, drzewa i ląd.
23.03.2021

Gdańsk: W 2024 r. zakończy się rewitalizacja części Twierdzy Wisłoujście

Za trzy lata mają się zakończyć prace rewitalizacyjne w części Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku, zespołu budowli obronnych na prawym brzegu Martwej Wisły. Warownia jest najstarszym tego typu obiektem na polskim wybrzeżu.
16.03.2021

Morskie Centrum Nauki upamiętni Aleksandra Dobę

Morskie Centrum Nauki chce upamiętnić zmarłego podróżnika i kajakarza, Aleksandra Dobę. Powstanie wystawa poświęcona jego dokonaniom.
12.03.2021

Dodatkowe 2,2 mln zł z budżetu UE na rozbudowę Akwarium w Gdyni

Dodatkowe 2,2 mln zł ze środków Unii Europejskiej na rozbudowę Akwarium w Gdyni przekaże zarząd województwa pomorskiego. Wartość inwestycji wyniesie ok. 18,8 mln zł, a dofinansowanie unijne, po zawartym aneksie 11,1 mln zł.
09.03.2021

Gdańsk: Żuraw przejdzie największy po odbudowie powojennej remont

Dwa lata ma potrwać generalna modernizacja XV-wiecznego Żurawia w Gdańsku. To pierwszy tak duży, kompleksowy remont zabytku od jego powojennej odbudowy na przełomie lat 50. i 60. ub. wieku. Prace obejmą wnętrze obiektu, elewację oraz dach.
19.02.2021

Narodowe Muzeum Morskie otwiera się dla zwiedzających

Za NMM jeden z najtrudniejszych okresów w historii nie tylko Muzeum, ale instytucji kultury w ogóle. Brak możliwości udostępniania wystaw zwiedzającym, odłożone w czasie wernisaże i wydarzenia, konieczność całkowitego przeniesienia działalności edukacyjnej do sieci – to była nasza dotychczasowa rzeczywistość. Jednak wraz z nadejściem lutego doczekaliśmy się częściowego poluzowania ograniczeń. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku powraca do prawie normalnego funkcjonowania, i ma z tej okazji niespodziankę dla swoich gości.
08.02.2021

Powstanie nowy dom dla ryb. Akwarium Gdyńskie się rozrasta

900 metrów kwadratowych dodatkowej powierzchni ekspozycyjnej i 13 nowych akwariów, gdzie zamieszkają m.in. rekiny i płaszczki. Akwarium Gdyńskie zostanie rozbudowane. W jego przyziemiu powstanie nowa ścieżka edukacyjna. Właśnie wyłoniono wykonawcę prac. To firma 3JM z Kwidzyna. Według założeń rozbudowa ma się zakończyć w kwietniu 2023 roku. Koszt projektu to ponad 16 milionów złotych.
08.02.2021

10 lutego miasto Gdynia obchodzi 95 urodziny

Gdynia uzyskała prawa miejskie 10 lutego 1926 r. Z tej okazji w mieście odbędzie się cała seria urodzinowych imprez. Ze względu na sytuację epidemiczną, wszystkie wydarzenia zorganizowane będą zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa.
07.02.2021

Narodowe Muzeum Morskie otwiera się dla zwiedzających

Od 1 lutego ponownie mogą być otwarte muzea i galerie sztuki. Odwiedzających jako pierwsze przyjęły m.in. Gdańska Galeria Miejska, CSW „Łaźnia 2” i Muzeum Gdańska. Dołączają do nich kolejne instytucje - na wystawy zaprasza już Hevelianum, Narodowe Muzeum Morskie i inne miejsca kultury i sztuki.
04.02.2021

Targi w czasach pandemii (wideo)

Pandemia koronawirusa dotkliwie odbiła na wielu gałęziach gospodarki. Brak możliwości bezpośredniej relacji handlowej dotknął szczególnie branżę targową, która ze względu na bezpieczeństwo, nie może obecnie działać w swojej tradycyjnej formie. Jednym ze sposobów ominięcia ograniczeń jest przeniesienie działalności do przestrzeni wirtualnej. Takie rozwiązanie zastosowały Międzynarodowe Targi Gdańskie, przy organizacji tegorocznych targów Balt Military Expo oraz INTERMARE South Baltic.
01.02.2021

Narodowe Muzeum Morskie podsumowuje rok 2020

Rok 2020 był niezwykle zaskakujący i nieprzewidywalny. Wymuszone pandemią ograniczenia podyktowały konieczną reorganizację oraz dostosowanie muzealnych aktywności do niecodziennych warunków. Bez wahania podjęliśmy wyzwanie! Narodowe Muzeum Morskie prężnie działało w internecie, świętowaliśmy 60 urodziny, otworzyliśmy nowe wystawy czasowe, zorganizowaliśmy różnorodne wydarzenia, rozpoczęliśmy realizację nowych projektów, "Sołdek" popłynął na remont, a nasze oddziały – pomimo trzymiesięcznego zamknięcia – odwiedziło ponad 203 000 z
26.01.2021

Ocean i ludzie - ferie w Akwarium

Do końca ferii został jeszcze tydzień. Jak można spędzić ten czas w Gdyni? Oprócz wielu innych atrakcji - organizowanych w tym roku przede wszystkim online - warto również skorzystać z ciekawych propozycji Akwarium Gdyńskiego pod wspólną nazwą „Blue Ferie”.
11.01.2021

Wiek polskich badań morza

Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy (MIR) to najstarsza w Polsce placówka badań morza i rybołówstwa. W tym roku obchodzi 100-lecie działalności, która wpłynęła nie tylko na rybołówstwo morskie w kraju, ale i za granicą.
09.01.2021

Wystawa "Stocznia Gdańska w PRL" online

Wystawa "Stocznia Gdańska w PRL" prezentowana była w dawnej ślusarni okrętowej Stoczni Gdańskiej - Hali 42A przy ulicy Narzędziowców w Gdańsku od końca maja do początku sierpnia 2020 roku.
21.12.2020

Statek-muzeum „Sołdek” już po remoncie!

Po dwumiesięcznym remoncie w stoczni na nabrzeże wyspy Ołowianki w Gdańsku, przy siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego, powrócił w sobotę statek-muzeum "Sołdek". Po modernizacji na jednostce powstanie nowa wystawa, która ma być otwarta we wrześniu 2021 r.
19.12.2020

Wystawa upamiętniająca 50. rocznicę krwawych wydarzeń Grudnia 1970 roku

Przed Urzędem Miasta Gdyni stanęła wystawa upamiętniająca 50. rocznicę krwawej pacyfikacji robotniczych protestów na Wybrzeżu, dokonanej przez władze PRL. Prowadzą do niej rozwieszone nad ul. Świętojańską czarne flagi i wstęgi symbolizujące tragiczne losy uczestników tamtych wydarzeń.
11.12.2020

Umowa z wykonawcą wystawy Morskiego Centrum Nauki

Ponad 200 stanowisk interaktywnych przedstawiających historię związku człowieka z morzem i wplatających w to wiedzę naukową ma powstać w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie. Umowę z wykonawcą wystawy stałej podpisano w czwartek.
10.12.2020

Żuraw jak nowy. Na początku 2021 r. rozpocznie się remont słynnego zabytkowego dźwigu [wizualizacje]

Renowacja murów, wymiana instalacji, przebudowa kondygnacji baszt, poszerzona ścieżka zwiedzania i nowa ekspozycja - gdański Żuraw, oddział Narodowego Muzeum Morskiego, ikona miasta i jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Pomorza szykuje się do gruntownego remontu. Prace potrwają trzy lata i rozpoczną się już na początku 2021 r. Finansowanie zapewnią unijne fundusze i ministerstwo kultury, a merytoryczne wsparcie - instytucje kultury z Norwegii.
10.12.2020

Marynarz śródlądowy to odpowiedzialna rola, ale też wielka przygoda!

5 grudnia świętujemy Dzień Marynarza Śródlądowego. W tym uroczystym dniu pragniemy przypomnieć o niezwykle odpowiedzialnej roli marynarzy i żeglugi śródlądowej w dzisiejszym świecie. To dzięki zaangażowaniu wodniaków możemy bezpiecznie korzystać ze szlaków żeglugowych, a także bezpiecznie żyć nad dużymi rzekami. Ich codzienna praca jest zróżnicowana, w zależności od tego, do czego jednostki, na których pływają są przeznaczone.
04.12.2020

Konferencja prasowa i wystawa w Morskim Centrum Nauki

W czwartek 3 grudnia w Morskim Centrum Nauki odbyła się konferencja prasowa połączona z prezentacją wystawy pt.: „Poznaj historię Łasztowni - nowego serca Szczecina”. Dyrektor MCN Witold Jabloński przedstawił ideę wystawy i jej autora.
03.12.2020

Premiera dwóch filmów Gdyńskiej Szkoły Filmowej z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z Bałtykiem

W ramach obchodów 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem jutro odbędzie się premiera online dwóch filmów wyprodukowanych przez Gdyńską Szkołę Filmową. Ich autorzy - Aneta Bussold i Sławomir Witek - są absolwentami GSF.
25.11.2020

Wystawa „100-lecie Polskiej Administracji Morskiej” w Szczecinie

Historia Polskiej Administracji Morskiej sięga 1920 roku, kiedy to Rozkazem Ministra Spraw Wojskowych z dnia 2 kwietnia 1920 roku został utworzony Urząd Marynarki Handlowej w Wejherowie. Dziś, w 2020 roku, funkcjonują dwa Urzędy Morskie: w Szczecinie i w Gdyni, a o tym, co wydarzyło się na przestrzeni tych stu lat będzie można dowiedzieć się z wystawy „100-lecie Polskiej Administracji Morskiej", która w piątek, 13 listopada, zostanłą ustawiona na Bulwarze Chrobrego.
14.11.2020

Włochy: ochrona środowiska w rejonie m.in. Morza Śródziemnego podczas Ecomondo i Key Energy

Największa cyfrowa wystawa na rzecz zielonego świata, Ecomondo i Key Energy, zorganizowana przez Italian Exhibition Group (IEG), o czołowej pozycji w Europie w obszarze gospodarki o obiegu zamkniętym i odnawialnych źródeł energii, jest gotowa na rozpoczęcie edycji 2020, zapewniając miejsce wirtualnych spotkań dla najważniejszych uczestników łańcucha dostaw i społeczności.
02.11.2020

Morska Fundacja Historyczna - wycieczki w listopadzie i grudniu

Morska Fundacja Historyczna i Fundacja Promocji Solidarności zapraszają na bezpłatne wycieczki z profesjonalnym przewodnikiem po terenach stoczniowych z cyklu “Stocznia Gdańska – Kolebka Solidarności 1980 – 2020”.
30.10.2020

Gdyńskie Akwarium ratuje koralowce [wideo]

Akwarium Gdyńskie połączyło siły z niesłyszącymi dziećmi, aby ratować… koralowce. I resztę świata. Opublikowano film, który akwaryści nagrali razem z podopiecznymi OSW nr 2 w Wejherowie dzięki wsparciu z konkursu IKEA.
29.10.2020

O archeologii podwodnej i rybołówstwie - nowy oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

W budynku w kształcie wydmy znajdą się m.in. wraki statków, aranżacje słowiańskich łodzi czy eksponaty wydobyte z dna Morza Bałtyckiego. Dziesiąty oddział Narodowego Muzeum Morskiego - Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego - powstaje w Łebie. Zwiedzimy go latem 2024 roku.
21.10.2020

Żegnamy „Sołdka”!

Statek-muzeum "Sołdek" - oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – zacumowany przy nabrzeżu wysypy Ołowianki, w sobotę 17 października 2020 roku zostanie odholowany do Gdańskiej Stoczni "Remontowej" im. J. Piłsudskiego S.A. na zaplanowany remont. Wróci w pełnej krasie i gotowy do organizacji nowej wystawy stałej w jego ładowniach. Działania te są możliwe dzięki projektowi "2 statki - wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji" oraz dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
16.10.2020

Na styku morza i lądu - fotografie ilustrowane dźwiękiem

Jak zmieniała się Gdynia na przełomie lat? W sentymentalną podróż w przeszłość zabierze nas wystawa czarno-białych fotografii, która od najbliższego piątku zostanie zaprezentowana w budynku Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni Orłowie. A po wernisażu, dźwiękowy portret aglomeracji poznamy dzięki instalacji „Miastofonia”. Jak wygląda i jak brzmi nasze „miasto z morza i marzeń”, przekonamy się już 16 października.
14.10.2020

Morskie foto-klimaty

W Gdynia InfoBox trwa pokonkursowa wystawa fotografii Legenda Morska w Obiektywie 2020. Ale że fani morskich klimatów mieszkają nie tylko w Gdyni, a w czasie pandemii nie wszyscy gdynianie mogą wybrać się osobiście do galerii, pokazujemy najlepsze fotografie tegorocznej edycji konkursu.
11.10.2020

Rusza budowa Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie [foto]

W środę, 7 października 2020 roku Narodowe Muzeum Morskie przekazało wykonawcy plac budowy pod realizację pierwszego etapu budowy Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie - nowego oddziału NMM. Termin zakończenia pierwszego etapu inwestycji planowany jest na 30 czerwca 2021 roku.
09.10.2020

Bałtycka Odyseja, czyli trzydniowe sprzątanie nadmorskich plaż

9 - 11 października (piątek, sobota, niedziela) odbędzie się ostatni, dziesiąty etap Bałtyckiej Odysei – akcji sprzątania polskich plaż do której dołączyć mogą gdańszczanie i wszyscy chętni. W programie m.in. sprzątanie plaży na Stogach i Wyspie Sobieszewskiej.
08.10.2020

Uroczystość nadania pośmiertnej nominacji oficerskiej bosmanowi Siei [foto]

W Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odbyła się ceremonia pośmiertnego nadania pierwszego stopnia oficerskiego bosmanowi Ignacemu Siei, połączona z seminarium poświęconym historii i teraźniejszości nurkowania w polskiej Marynarce Wojennej. Patent oficerski, podpisany przez Prezydenta Andrzeja Dudę, wręczyli wnuczce ppor. Siei Pani Wiesławie Gołębiewskiej wiceadm. Krzysztof Jaworski - Dowódca COM-DKM oraz płk Andrzej Płocha - Szef WSzW w Gdańsku.
05.10.2020

60 lat Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Wywiad z dyrektorem Robertem Domżałem

W 1962 roku Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku nosiło nazwę Centralne Muzeum Morskie. Żuraw, który w II połowie XIX był pierwszą siedzibą instytucji, dzisiaj jest jednym z dziewięciu jej oddziałów. O historii i przyszłości placówki rozmawiamy z dr. Robertem Domżałem, dyrektorem NMM. W czwartek 1 października 2020 Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku obchodzić będzie 60. urodziny.
29.09.2020

Wystawa czasowa „Do DNA” - sięgamy do skarbca Bałtyku

Wydobyte z dna Morza Bałtyckiego, dotychczas anonimowe znaleziska, niemi świadkowie katastrof morskich, od 2 października 2020 r. w Spichlerzach na Ołowiance, opowiedzą swoje historie i odkryją tajemnice.
24.09.2020

Park z widokiem na morze

Zieleń, ławki, miejsca do piknikowania i specjalnie przygotowane punkty widokowe na krajobraz obejmujący orłowskie molo, plażę i morze. Już wkrótce park Wzgórze Mewy, przy ujściu rzeki Kaczej, zupełnie się zmieni. Wszystko dzięki inwestycji, która powstanie w tym miejscu za sprawą współpracy miasta i firmy Vectra.
24.09.2020

Urodziny Portu Gdynia w przeddzień Światowego Dnia Morza (foto, wideo)

Tradycją stało się, że Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. w swoje urodziny przygotowuje prezent z myślą o lokalnej społeczności. W tym roku Port Gdynia świętuje 98. urodziny, przekazując dwa nowe stanowiska, które zagoszczą na stałe w Centrum Nauki EXPERYMENT.
23.09.2020

Nowe łodzie w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie

Od 22 września 2020 roku zapraszamy do oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, tczewskiego Centrum Konserwacji Wraków Statków na wystawę zatytułowaną "Tradycyjne łodzie świata. Dary V. Fenwick i B. Woroncow z Wielkiej Brytanii", pokazującą dwie kolekcje etnograficzne, o które wzbogaciło się NMM w listopadzie ubiegłego roku.
21.09.2020

Bałtycka Odyseja dla czystych plaż

Wyposażeni w worki, rękawice i chwytaki przemierzają polskie wybrzeże Bałtyku. Sprzątają plaże, żeby zadbać o środowisko i namawiają do tego innych. Maszerują, aby zmienić świadomość i postawę ludzi. To ekologiczna akcja „Bałtycka Odyseja”. W niedzielę, 13 września, odbyła się ona również w Gdyni. Wolontariusze wyruszyli rano z plaży Śródmieście w kierunku Gdańska i oczyszczali morski brzeg. Do akcji włączyli się mieszkańcy i władze miasta. A już za tydzień odbędzie się wielkie sprzątanie całej Gdyni – w ramach corocznej, miejski
13.09.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.