• <
escort_980x120_gif_2020

Zlot żaglowców Baltic Sail Gdańsk 2022

gm

26.08.2022 21:55 Źródło: UM Gdańsk

Partnerzy portalu

Zlot żaglowców Baltic Sail Gdańsk 2022 - GospodarkaMorska.pl

Od piątku, 26 sierpnia do poniedziałku, 29 sierpnia na Ołowiance i wzdłuż nabrzeży Motławy odbędzie się międzynarodowy Zlot Żaglowców Baltic Sail Gdańsk 2022. Do Gdańska przypłyną tradycyjne żaglowce, w tym m.in. z Finlandii, Łotwy, Litwy, Niemiec, Szwecji oraz oczywiście Polski. Jak co roku podczas Baltic Sail nie zabraknie muzyki szantowej, atrakcji dla najmłodszych w strefie edukacyjnej oraz inscenizacji historycznych z udziałem rekonstruktorów.  

- Już po raz dwudziesty szósty mamy okazję zaprosić wszystkie mieszkanki i mieszkańców oraz wszystkich naszych gości na Baltic Sail. Gdańsk zawsze jest zwrócony w stronę wody i myślę, że piękno żaglowców, które są zarówno nad Motławą, w centrum naszego historycznego miasta, ale również nad Zatoką, jeszcze bardziej dodają mu blasku – mówił Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. – Zachęcam wszystkich, żeby w tych najbliższych dniach przyszli do Śródmieścia Gdańska podziwiać te żaglowce. Być może ktoś również zdecyduje się na rejs – dodał.

Rejsy tradycyjnymi jednostkami


Największą atrakcją Baltic Sail są rejsy po wodach Zatoki Gdańskiej. W tym roku na swoje pokłady zapraszają: Libava, Joanna Saturna, Bryza H, Antica, Bonawentura. Każdy rejs na tradycyjnej jednostce trwa około 3 godzin i rozpoczyna się przy Rybackim Pobrzeżu. W trakcie pierwszej części rejsu obserwować można kanał portowy wraz z jego historycznymi elementami. Po wypłynięciu za główki portu żaglowce znajdą się na Zatoce Gdańskiej i w miarę możliwości pogodowych będą pływały pod żaglami. Zakupu biletów dostępny jest na stronie internetowej balticsail.pl oraz stacjonarnie w sklepiku wydarzenia na ul. Wartkiej. Mieszkańcy Gdańska z Kartą Mieszkańca mogą skorzystać ze specjalnej zniżki.

- Bardzo się cieszymy, że jako Fundacja Gdańska mamy taką możliwość, aby po raz kolejny organizować to wspaniałe żeglarskie wydarzenie. W tym roku 130 jednostek przypływa do Gdańska specjalnie na zlot. Będzie czternaście jednostek żaglowych, w tym między innymi fińska Joanna Saturna, łotewska Libawa, Bryza H, Antica, Bonawentura. Dodatkowo dostępna będzie strefa edukacyjna dla dzieci, warsztaty pierwszej pomocy, EKO warsztaty, wystawa robotów LEGO i przede wszystkim szanty, dobra zabawa, muzyka i wielkie żeglarskie wydarzenie – mówiła Dobrawa Morzyńska, wiceprezeska zarządu Fundacji Gdańskiej.

Parada żaglowców na wodach Motławy


Kulminacyjnym momentem każdego zlotu Baltic Sail jest niedzielna parada wszystkich żaglowców, jachtów żaglowych i motorowych, która odbędzie się na wodach Motławy. W tym roku rozpocznie się ona 28 sierpnia o godz. 12:00. Organizatorzy zachęcają do podziwiania parady z obu brzegów Motławy – jednostki biorące udział wystartują tradycyjnie z Polskiego Haka i będą płynęły w stronę Żurawia.

Strefa muzyczna - XXII edycja festiwalu "Szanty pod Żurawiem"


Festiwal „Szanty pod Żurawiem” od swoich początków towarzyszy nieprzerwanie zlotowi żaglowców Baltic Sail Gdańsk, współtworząc unikalny charakter tej imprezy. W tym roku odbędzie się już 23. edycja, podczas której przez 3 dni i na 3 scenach zagra blisko 30 zespołów szantowych, prezentując koncerty szant klasycznych, koncerty chóralne oraz ballady morskie. Gościć będziemy m.in. zespoły: The Pioruners, Atlantyda, Klang, Szkocka Trupa, Mietek Folk, Stare Dzwony czy Mechanicy Shanty. Tegoroczną nowością będzie scena ustawiona przy Zielonej Bramie, na której w sobotę oraz niedzielę w godz. 12.00-15.00 odbędą się krótkie koncerty zespołów, które wieczorem z nieco dłuższym repertuarem będzie można usłyszeć na Scenie Głównej na Ołowiance.

Strefa edukacyjna


Od piątku do niedzieli w godz. 11.00–18.00 organizatorzy zapraszają do strefy edukacyjnej, gdzie odbywać się będą warsztaty zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci. Odbędą się tam m.in.: zajęcia z pierwszej pomocy, skupiające się przede wszystkim na bezpieczeństwie wodnym, strefa budowania robotów dla rodziców z dziećmi, warsztaty plastyczno-ogrodnicze oraz Trójmiejskie Mistrzostwa Gry w Kapsle, organizowane przez Trójmiasto.pl.

Co więcej?


W różnych częściach Ołowianki, ul. Wartkiej oraz Długiego Pobrzeża odbędą się inscenizacje historyczne z udziałem rekonstruktorów, które przeniosą nas w odległe czasy.

Dodatkowo na wodach Zatoki Gdańskiej odbędą się regaty Bursztynowa 10. Baltic Sail Gdańsk, czyli wyścig na 10 mil morskich. Trasa wyścigu poprowadzi spod mola w Gdańsku Brzeźnie, obok mola w Sopocie do boi zwrotnej przy molu w Gdyni Orłowie i z powrotem. Start 27 sierpnia.


Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.