Ukraina wyeksportowała ze swoich portów na Morzu Czarnym pierwszy milion ton zboża od czasu zawarcia prawie miesiąc temu porozumienia umożliwiającego wznowienie tego eksportu - poinformował w piątek wieczorem prezydent Włodymyr Zełenski.
Jak powiedział Zełenski wysłano 44 statki ze zbożem do 15 krajów. Ukraina otrzymała już zamówienia na dalsze 70 dostaw. Docelowo władze w Kijowie chcą zwiększyć eksport do 3 mln ton miesięcznie.
"Ukraińskie zboże oraz przywrócenie naszych dostaw na światowe rynki umożliwi uniknięcie chaosu na tych rynkach, złagodzenie kryzysu żywnościowego i zapobieżenie katastrofalnym niedoborom" - podkreślił Zełenski.
Dodał, że eksport żywności umożliwi też Ukrainie stworzenie nowych miejsc pracy i zapewnienie przeprowadzenia kampanii zasiewów w 2023 r.
Zełenski oświadczył, że "za zapobieżenie jakimkolwiek rosyjskim prowokacjom i zakłóceniom eksportu odpowiedzialni są całkowicie nasi partnerzy".
Jak poinformowała agencja Ukrinform do 25 sierpnia br ukraińscy rolnicy zebrali 25,3 mln ton zbóż.
Fot. Depositphotos
00:04:03
Rekordowy tunel dnie Bałtyku połączy Niemcy i Danię w 2029 roku (wideo)
Kongres Polskie Porty 2030+. Relacja LIVE dzień 2.
IMO ewakuuje marynarzy, którzy utknęli w cieśninie Ormuz
Prezesi portów: inwestycje pod kątem militarnym szansą na dodatkowy budżet
Eksperci: skutki gospodarcze brexitu były negatywne, ale bez załamania
10 lat od pierwszej komercyjnej dostawy do Terminala LNG w Świnoujściu
Ocean Network Express uruchamia połączenie kontenerowe z zawinięciami do Gdańska i Gdyni