• <
escort_980x120_gif_2020

Park z widokiem na morze

24.09.2020 10:49 Źródło: gdynia.pl

Partnerzy portalu

Park z widokiem na morze - GospodarkaMorska.pl
fot. materiały promocyjne Szablowscy Architekci i Grupa Vectra S.A./gdynia.pl

Zieleń, ławki, miejsca do piknikowania i specjalnie przygotowane punkty widokowe na krajobraz obejmujący orłowskie molo, plażę i morze. Już wkrótce park Wzgórze Mewy, przy ujściu rzeki Kaczej, zupełnie się zmieni. Wszystko dzięki inwestycji, która powstanie w tym miejscu za sprawą współpracy miasta i firmy Vectra.

Park Wzgórze Mewy to przestrzeń usytuowana w samym centrum reprezentacyjnej części Orłowa. Zieleniec znajduje się przy ujściu rzeki Kaczej do morza, a także w bezpośrednim sąsiedztwie orłowskiego molo. Z parku rozciąga się przepiękny widok na zatokę, klif, promenadę królowej Marysieńki, ławeczkę z pomnikiem Antoniego Suchanka, czy uwielbiane przez mieszkańców i turystów molo.

Nieduży park zyska wkrótce nowy wygląd. Zmiany mają jeszcze bardziej zachęcić mieszkańców i gości odwiedzających Orłowo do spędzania wolnego czasu i relaksu na świeżym powietrzu, w otoczeniu zieleni. Wszystko za sprawą inwestycji, w którą zaangażowane jest miasto oraz gdyńska Grupa Vectra.

 - To szczególny projekt. To z jednej strony deklaracja, że przestrzeń publiczna zostanie w całości zmieniona poprzez projekt i środki finansowe przekazane przez firmę z grupy Vectra. To miejsce unikatowe – jedno z najpiękniejszych nie tylko w Gdyni, ale śmiem twierdzić w całym kraju. Przepiękny widok na klif, na molo orłowskie sprawiają, że gdynianie chętnie tu przyjeżdzają. Myślę, że Wzgórze Mewy, które jest jedną z centralnych przestrzeni Orłowa nadmorskiego, w tej nowej szacie będzie jeszcze bardziej atrakcyjne dla gdynian – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Koncepcja powstania parku pojawiła się w związku z potrzebą stworzenia w tym miejscu miasta przestrzeni przyjaznej ludziom, która z jednej strony pozwoli odpocząć w spokoju, a z drugiej da możliwość spotkań w większym gronie. W projekcie znajdują się również punkty widokowe. Dzięki nim będzie można podziwiać malownicze Orłowo z nieznanych dotąd perspektyw.

 - Wywodzimy się z Orłowa, tu jest też nasza siedziba. Moment, kiedy większość z nas musiała być bardziej stacjonarna, pozostać w domach, nie kontaktować się, pozwolił docenić przyrodę. To miejsce jest naprawdę wyjątkowe. Stąd pomysł na to, by ufundować ten projekt i jego realizację – mówi Tomasz Żurański, CEO Vectra S.A.

Przestrzeń pod nowy park podzielono na kilka stref, z których każda będzie miała inne przeznaczenie. Spacerowicze w dalszym ciągu będą mogli korzystać z chodnika, który skrótem prowadzi od ul. Orłowskiej do mostku nad rzeką Kaczą. Nawierzchnia wszystkich ścieżek zostanie wymieniona. Z kolei dostosowane do potrzeb osób w różnym wieku miejsca do siedzenia, mają zapewnić komfort wszystkim odwiedzającym. Przede wszystkim udostępniony zostanie trawnik rekreacyjny, gdzie będzie można rozłożyć koc i cieszyć się wspólnym czasem w gronie przyjaciół czy rodziny. Z kolei dla osób szukających wyciszenia, przygotowane zostaną ławki umieszczone w lekkim oddaleniu i osamotnieniu.

Na szczycie wzniesienia powstanie placyk, na którym również zostaną ustawione ławki oraz podest pełniący funkcje tarasu piknikowego. Konstrukcja umożliwi też organizowanie różnego rodzaju wydarzeń artystycznych, gdyż będzie mogła zamienić się w niedużą scenę. W tym celu podest będzie wyposażony także w instalację elektryczną, która umożliwi realizację nagłośnienia i oświetlenia. Istniejąca siłownia na świeżym powietrzu zostanie przesunięta i przeorganizowana.

Plany odświeżenia parku Wzgórze Mewy zakładają również powstanie punktu widokowego na górze skarpy. Jego konstrukcja będzie wystawać poza obrys pagórka, co pozwoli podziwiać rzekę Kaczą w jej ostatnim fragmencie, tuż przed ujściem do morza, a także otaczające ją zabudowania i przyrodę.

- Bardzo ważną częścią jest też ekspozycja i eksponowanie walorów krajobrazowych rzeki Kaczej. Dlatego projektujemy kładkę widokową i pomost wzdłuż rzeki. Wpuszczamy tam mieszkańców i realizujemy plan miasta Gdyni, aby rzeka Kacza - od ujścia aż do źródeł - była udostępniana publicznie – wyjaśnia Stanisław Szalbowski z firmy Szablowscy Architekci, która zaprojektowała park Wzgórze Mewy.

Inwestycja zakłada, rzecz jasna, również prace przy zieleni obecnie znajdującej się w parku. W rabatach pojawią się kwiaty i trawy ozdobne. Wykonana zostanie renowacja i pielęgnacja drzew i tzw. zieleni wysokiej.

Ponadto cały park zostanie odpowiednio oświetlony – nowe lampy pojawią się wzdłuż ścieżek, na skarpie oraz przy ławkach. U podnóża wzniesienia, przy drodze, znajdzie się punkt umożliwiający ustawienie food trucka oraz leżaków. Istniejąca toaleta publiczna zostanie zastąpiona nowym budynkiem, położonym w głębi parku. Dodatkowym elementem uatrakcyjniającym park ma być instalacja artystyczna, która upamiętni Grupę Vectra, jako inicjatora odnowienia parku.

Za projekt parku Wzgórze Mewy odpowiada pracownia architektoniczna Szablowscy Architekci. Powstał on przy współpracy z ZA Studio oraz Rock and Flower Studio, które wspomogły przy planowaniu zieleni.

Wedle planów z uroków odnowionego parku gdynianie i odwiedzający miasto goście będą mogli cieszyć się już w przyszłym roku.


Gospodarka Morska
fot. materiały promocyjne Szablowscy Architekci i Grupa Vectra S.A./gdynia.pl

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.