• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Na styku morza i lądu - fotografie ilustrowane dźwiękiem

ew

14.10.2020 10:51 Źródło: gdynia.pl
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Na styku morza i lądu - fotografie ilustrowane dźwiękiem

Partnerzy portalu

Na styku morza i lądu - fotografie ilustrowane dźwiękiem - GospodarkaMorska.pl
Zdjęcie z wystawy „Na styku morza i lądu" // mat. MMG

Jak zmieniała się Gdynia na przełomie lat? W sentymentalną podróż w przeszłość zabierze nas wystawa czarno-białych fotografii, która od najbliższego piątku zostanie zaprezentowana w budynku Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni Orłowie. A po wernisażu, dźwiękowy portret aglomeracji poznamy dzięki instalacji „Miastofonia”. Jak wygląda i jak brzmi nasze „miasto z morza i marzeń”, przekonamy się już 16 października.

Wystawa „Na styku morza i lądu”


W piątek, 16 października w przestrzeni wystawienniczej ART 39, w budynku Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni przy ul. Orłowskiej 39, zaprezentowana zostanie wystawa „Na styku morza i lądu". Ekspozycja, a dokładnie kilkadziesiąt absolutnie unikatowych, archiwalnych, czarno-białych fotografii, ukaże niezwykłość Gdyni - jednego z najpiękniejszych miast Polski, położonego na styku wody i lądu. To będzie również fascynująca podróż w przeszłość, szansa na dostrzeżenie różnic oraz podobieństw, między współczesnym a międzywojennym i powojennym miastem z morza i marzeń.

Dotychczas wystawa prezentowana była w wielu prestiżowych przestrzeniach wystawienniczych. Podczas wernisażu, z okazji zbliżającej się 10-tej rocznicy jej powstania, nastąpi oficjalne przekazanie ekspozycji Zespołowi Szkół Plastycznych w Gdyni. Plansze wystawiennicze posłużą kolejnym pokoleniom młodych twórców jako inspiracja i materiał edukacyjny. To również początek współpracy pomiędzy Muzeum Miasta Gdyni a szkołą, w zakresie organizacji inspirujących wydarzeń poświęconych historii naszego miasta.

 „Miastofonia” - słuchowiska Muzeum Miasta Gdyni


„Miastofonia” to z kolei unikatowa instalacja, będąca portretem dźwiękowym Gdyni. Szum morza, śpiew ptaków, odgłos samochodów czy też melodie wygrywane przez portowe dźwigi dają pełen obraz tego, jak brzmi „miasto z morza i marzeń”. Przez kilkadziesiąt minut słuchacz i widz pokona muzyczną trasę wiodącą ze spokojnego Orłowa, aż po wysuniętą daleko na północ Osadę Rybacką, mijając po drodze tętniące życiem rejony Śródmieścia, Kamiennej Góry oraz tereny portowe. Odgłosy życia w mieście spaja dyskretna i wciągająca elektronika oraz zaskakujące rytmiczne podkłady.
 
Miastofonia relaksuje, intryguje i… uzależnia. Autorem muzyki jest gdynianin Michał Jeziorski, znany również jako Spika.

Ceniony twórca muzyki ambientowej, znany ze współpracy między innymi z Requiem Records, jako pierwszy podjął się wyzwania stworzenia nowoczesnego miejskiego soundtracku, nawiązującego zarówno do klasycznych twórców gatunku, takich jak: Brian Eno czy Aphex Twin, ale przede wszystkim zainspirowanego rodzinnym miastem. Muzykę wzbogacają wizualizacje Jacka Tymoszuka.
 
Jedno z czarno-białych, starych zdjęć Gdyni z wystawy „Na styku morza i lądu", fot. MMG
Niezbędne informacje

Kuratorami wystawy „Na styku morza i lądu” są Barbara Mikołajczuk i Dariusz Małszycki.

Wernisaż odbędzie się 16 października o godz. 17:00 w budynku Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni przy ul. Orłowskiej 39.

Wystawa będzie dostępna od 16 października 2020 do 1 stycznia 2021.

Seans „Miastofonia” rozpocznie się 16 października o godz. 18:00.

Koncepcja, nagrania terenowe, muzyka, realizacja: Michał Jeziorski.

Mastering: Panic Room Studio.

Koncepcja: Agata Abramowicz i Tomasz Sosnowski.

Grafika: Ewa Kielar.

Foto: Kamila Szuba.

Mając na względzie bezpieczeństwo uczestników wydarzenia, ilość miejsc została ściśle ograniczona!

 Więcej informacji znajduje się na stronie www.muzeumgdynia.pl oraz www.zsplast.gdynia.pl.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.