• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Bałtycka Odyseja dla czystych plaż

13.09.2020 16:32 Źródło: gdynia.pl

Partnerzy portalu

Bałtycka Odyseja dla czystych plaż  - GospodarkaMorska.pl
fot. gdynia.pl

Wyposażeni w worki, rękawice i chwytaki przemierzają polskie wybrzeże Bałtyku. Sprzątają plaże, żeby zadbać o środowisko i namawiają do tego innych. Maszerują, aby zmienić świadomość i postawę ludzi. To ekologiczna akcja „Bałtycka Odyseja”. W niedzielę, 13 września, odbyła się ona również w Gdyni. Wolontariusze wyruszyli rano z plaży Śródmieście w kierunku Gdańska i oczyszczali morski brzeg. Do akcji włączyli się mieszkańcy i władze miasta. A już za tydzień odbędzie się wielkie sprzątanie całej Gdyni – w ramach corocznej, miejskiej odsłony akcji Sprzątania Świata.
 
Odśmiecili już plaże w Świnoujściu, Międzyzdrojach, Dziwnowie, Pogorzelicy, Dźwirzynie, Kołobrzegu, Mielnie, Jarosławcu, Ustce, Rowach, Łebie, Dębkach, Władysławowie, Helu i Pucku. Teraz przyszedł czas na Gdynię. W niedzielę, 13 września, na plaży Śródmieście rozpoczął się kolejny etap akcji „Bałtycka Odyseja”. To ekologiczno-edukacyjny projekt, który ma na celu ochronę Bałtyku, dbanie o czystość polskiego Wybrzeża i zmianę ludzkich nawyków.

Cel akcji jest prosty. Chodzi o to, żeby na plażach było czysto, a w morzu pływały ryby, kajakarze i surferzy, a nie śmieci. Przed nami dziewiąty odcinek „Bałtyckiej Odysei”. Startujemy w Gdyni i chcemy dojść do Gdańska. Tak, jak dotychczas, akcja polega na tym, że idziemy plażą i sprzątamy. Oprócz tego spotykamy się z turystami i mieszkańcami. Zależy nam na tym, aby coraz więcej osób zwracało uwagę na to, co robimy ze śmieciami i jak możemy sprawić, żeby było ich mniej i żeby nie zanieczyszczały środowiska – mówi Dominik Dobrowolski, ekolog i podróżnik, pomysłodawca „Bałtyckiej Odysei”.
 
W gdyńskim etapie akcji uczestniczył wiceprezydent Gdyni Michał Guć, który podkreślał, jak ważne są takie inicjatywy.

Bardzo cieszymy się, że „Bałtycka Odyseja” trafiła do Gdyni. To niezwykle ważna akcja, nie tylko z powodu sprzątania plaż, z tym dajemy sobie radę, ale przede wszystkim ze względu na uświadomienie mieszkańcom, jak ważne jest ograniczenie ilości odpadów. Ważna jest też ze względu na to, że chcemy pokazywać władzom centralnym, iż system gospodarowania odpadami musi być zmieniony. Cały czas czekamy na wprowadzenie w Polsce tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Dzisiaj sytuację mamy taką, że producenci korzystają z opakowań najtańszych, a jednocześnie bardzo nieekologicznych. Natomiast koszty tego wszystkiego ponosimy my – mieszkańcy, w podatkach i opłatach za śmieci. To należy zmienić. Mamy nadzieję, że w końcu zostaną wprowadzone regulacje, które będą motywowały do tego, by korzystać z opakować ekologicznych, by tych śmieci generalnie, nie tylko na plażach, było po prostu mniej – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Wolontariusze z całego kraju oraz ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski podjęli wyzwanie pokonania pięciuset kilometrów wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Przy okazji sprzątają i pokazują, co można znaleźć na plażach, jakie odpady trafiają do morza oraz kto je zaśmieca.
 
„Bałtycka Odyseja” została podzielona na dziesięć etapów. Każdy odbywa się w jeden wybrany weekend w kolejnych miesiącach. Akcja wystartowała w styczniu w Świnoujściu. Jej uczestnicy przemierzyli już 400 kilometrów. Teraz realizują dziewiąty etap. W sobotę, 12 września, przeszli z Cypla Rewskiego do bulwaru Oksywskiego. Niedzielna wędrówka rozpoczęta na gdyńskiej plaży zakończy się w Gdańsku, na wysokości parku w Brzeźnie. Ostatni etap marszu – z Gdańska do Piasków – zaplanowano na 10 i 11 października. Wtedy też zostanie podsumowana całej wyprawy.

Myślę, że takie akcje sprzątania są fajne. Można powdychać trochę jodu, a przy okazji zrobić coś dobrego – mówi Bartek z Olsztyna, jeden z wolontariuszy biorących udział w akcji.

Akcji towarzyszy wystawa zdjęć. Sfotografowano odpady, które najczęściej można znaleźć na plażach i w morzu. W Gdyni wystawa plenerowa tych zdjęć pojawi się w październiku.

Sprzątanie Gdyni
 
Tym razem oczyszczone ze śmieci zostały gdyńskie plaże. Jednak już za tydzień wielkie sprzątanie obejmie całe miasto. Jesienne porządki w Gdyni odbędą się w ramach międzynarodowego projektu Sprzątania Świata. Co roku, we wrześniu, zachęca on ludzi na całym świecie do oczyszczenia ze śmieci swojej najbliższej okolicy.

Przy okazji „Bałtyckiej Odysei” chciałbym zaprosić gdynian na Sprzątanie Gdyni, które odbędzie się w ramach Sprzątania Świata. Zapewniamy, jak zwykle, worki, rękawiczki, sprzęt do sprzątania i oczywiście odbiór zebranych odpadów. Razem możemy sprawić, że Gdynia będzie czystsza i piękniejsza. Jednocześnie zachęcam do uczestnictwa w facebookowej grupie Segreguj.to, w której umieszczamy wszelkie istotne dla gospodarki odpadami informacje, gdzie można dyskutować, proponować nowe rozwiązania. Mamy nadzieję, że gdynianie będą aktywnie udzielać się na tym forum – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
 
Miejska akcja „Sprzątamy to” potrwa od 18 do 20 września. Udział w niej może wziąć każdy – indywidualnie, rodzinnie lub w niewielkich grupach. Wystarczy zgłosić chęć uczestnictwa. Aby to zrobić, należy wypełnić specjalny formularz zamieszczony na stronie wyrzucam.to.


Gospodarka Morska
fot. gdynia.pl

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.