Plastikowa butelka obrośnięta skorupiakami, fragment rybackiej sieci, sflaczałe baloniki z tasiemką - każdy śmieć znaleziony na plaży może stać się dziełem sztuki. Najciekawsze śmieciowe "skarby Bałtyku" postanowiliśmy pokazać światu na plenerowej wystawie towarzyszącej naszej akcji Bałtycka Odyseja.
W ciągu każdego etapu Bałtyckiej Odysei uczestnicy akcji przechodzą po plaży około 50 km i sprzątają ją ze śmieci. W ciągu pięciu miesięcy trwania akcji, zebraliśmy już łącznie blisko 700 kg. Nie wszystkie śmieci można było zabrać z plaży. Znaleźliśmy m.in. kilkanaście wielkich opon od traktora, kilka dużych fragmentów poszarpanych sieci rybackich, boje sygnalizacyjne, a nawet dwie lodówki.
Ale wśród tego co udało się zebrać do worków i odstawić do gminnych punktów selekcji odpadów, też było sporo ciekawych okazów: instrukcja obsługi dmuchanego basenu, dziecięce buciki i klapki dorosłych, plastikowe łopatki i grabki, a przede wszystkim butelki i puszki.
By przekaz Bałtyckiej Odysei był bardziej donośny, postanowiliśmy wybrać najciekawsze z tych "skarbów Bałtyku" i pokazać je światu w artystycznej oprawie. Zgodnie z zasadą: czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal - więc gdy zobaczą, to zapłaczą.
Wystawa jest wspólnym dziełem ekologa Dominika Dobrowolskiego oraz artysty fotografika Dobromiła Noska. Zdjęcia są naprawdę piękne i śmiało można pokazywać je w największych galeriach. Być może kiedyś tam trafią. Ale najpierw pokażemy je mieszkańcom i turystom odwiedzającym nadmorskie kurorty. Do końca lata wystawę można oglądać m.in. w Helu, Sopocie, Międzyzdrojach i Świnoujściu.
Zdjęciom towarzyszą edukacyjne plansze wyjaśniające na czym polega problem z plastikiem w morzu i jak każdy z nas może pomóc go rozwiązać. Spodziewamy się, że w ciągu czterech miesięcy wystawę obejrzy nawet milion osób.
Konferencja „Ukierunkowany połów danych” podsumowująca projekt FindFISH
Naukowcy z obserwatorium astronomicznego UJ będą szukać wody w kosmosie
Metan z gazociągów Nord Stream wpłynął negatywnie na populację dorszy
Japońska firma wystawiła automaty do sprzedaży mięsa wielorybów. Desperacka próba ratowania ginącego biznesu?
Fokarium rekrutuje wolontariuszy
Zielony wodór wspierany przez UE. Green Hydrogen Partnership z nowymi projektami