• <
escort_980x120_gif_2020

Czysty Bałtyk 2: zakończenie projektu Darłowskiej Grupy Producentów Ryb i Armatorów Rybackich [wideo]

25.08.2020 12:10 Źródło: Fundacja MARE
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Czysty Bałtyk 2: zakończenie projektu Darłowskiej Grupy Producentów Ryb i Armatorów Rybackich [wideo]

Partnerzy portalu

Czysty Bałtyk 2: zakończenie projektu Darłowskiej Grupy Producentów Ryb i Armatorów Rybackich [wideo] - GospodarkaMorska.pl
fot. Fundacja MARE

Zerwane na wrakach i innych zaczepach, bądź zagubione podczas sztormów syntetyczne sieci rybackie przez wiele lat zachowują swoją zdolność do niekontrolowanych połowów i stają się śmiertelnymi pułapkami dla bałtyckie zwierzęta, takie jak ryby, foki, morświny czy nurkujące ptaki. Takie dodatkowe, niekontrolowane połowy mają negatywny wpływ na stabilność stad ryb i owoców morza. Największe zagrożenie dla zasobów morskich stanowią zerwane podczas sztormów sieci stawne (takie jak nety, czy mance) i dryfujące pławnice. Sieci te, zaliczane do usidlających narzędzi połowowych, wykonane są z cienkich przędz rybackich lub żyłek stylonowych dodatkowo barwionych w celu zmniejszenia ich widoczności w wodzie.

Zagubione sieci tego typu zagrażają stabilności stad cennych gatunków ryb, takich jak dorsze, ryby łososiowate (łososie i trocie) oraz flądrowate (stornie, gładzice i turboty). Ponadto, w oczka porzuconych bądź pozostawionych sieci mogą zaplątywać się nurkujące ptaki oraz ssaki morskie, które giną pozbawione możliwości oddychania.

Odpady morskie (ang. marine litter, marine debris) to wszelkiego rodzaju trwałe, wytworzone lub przetworzone materiały stałe, które zostały wykonane lub wykorzystane przez ludzi i celowo lub nieumyślnie wyrzucone do środowiska morskiego lub przybrzeżnego. Odpady morskie obejmują także materiały, które zostały przetransportowane do środowiska morskiego z lądu – np. poprzez systemy rzeczne, systemy kanalizacyjne lub prądy powietrzne. W skład odpadów morskich wchodzą: tworzywa sztuczne, drewno, metale, szkła, gumy, narzędzia połowowe, odzież, papier itp.
Gospodarka Morska
fot. Fundacja MARE


Czysty Bałtyk 2 to kolejna edycja projektu oczyszczenia Bałtyku z odpadów morskich mająca na celu także zwiększenie świadomość społeczeństwa oraz użytkowników morza na temat porzuconych sieci rybackich i ich wpływu na środowisko. Projekt realizowany przez Darłowską Grupą Producentów Ryb i Amatorów Łodzi Rybackich Sp. z o.o. W akcji „Czysty Bałtyk 2” wzięły udział 73 jednostki rybackie z portów Darłowo, Świnoujście, Ustka, Władysławowo oraz z baz rybackich Jarosławiec i Dąbki. W ramach projektu wyłowionych zostało ponad 10 ton odpadów morskich. Celem projektu było oczyszczenia Bałtyku z odpadów morskich oraz zwiększenie świadomość społeczeństwa oraz użytkowników morza na temat porzuconych sieci rybackich i ich wpływu na środowisko.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.