• <

Wynik wyszukiwania - "odpady" - Wiadomości

Coraz większy nacisk na zrównoważony rozwój w żegludze ro-ro i dekarbonizację transportu

Wraz z rosnącym naciskiem na zrównoważony rozwój, firmy żeglugowe skupione na transporcie samochodowym i ciężarowym wprowadzają bardziej przyjazne dla środowiska metody, aby sprostać wymaganiom klientów, jednocześnie chroniąc oceany i życie morskie. Aby sprostać wyzwaniom w związku z dekarbonizacją żeglugi firmy decydują się m.in. na zwiększanie wykorzystania biopaliw i inwestycje w nisko- i zeroemisyjne statki, przyjazne środowisku.
29.04.2024

Bałtyk turystyczny, Bałtyk ekologiczny. Cruise Baltic stawia na OPS

Cruise Baltic, organizacja skupiająca porty Morza Bałtyckiego, przyjęła strategię rozwoju instalacji zasilania statków pasażerskich z instalacji nabrzeżowych. Rok temu Cruise Baltic był gospodarzem Sustainable Cruising Conference. 19 operatorów statków wycieczkowych podpisało w Kopenhadze Memorandum of Understanding zobowiązując się do korzystania z zasilania energią elektryczną z lądu.
11.04.2024

Odpady rybne to mit. Przetwórstwa dostarczają jakościowy surowiec w procesie tworzenia kolagenu

Skóra ryb, często traktowana jako odpad uboczny przemysłu rybnego, skrywa w sobie ogromny potencjał i staje się coraz bardziej cennym surowcem w wielu branżach. Przetwarzanie skór z ryb to ciekawy proces, który przekształca pozornie bezużyteczny materiał w wartościowe produkty o szerokim zastosowaniu.
10.04.2024

Nowe badania potwierdziły, że ocean jest pełen plastiku

Oceany zanieczyszczone są plastikiem także poza Wielką Pacyficzną Plamą Śmieci. Mikroplastik można znaleźć nawet w odległych, chronionych rejonach.
21.03.2024

Chemia w morzu i na plaży. Zanieczyszczamy oceany globalnie, trujemy się lokalnie

Niedawno w Tokio spotkali się eksperci i debatowali nad eliminowaniem zanieczyszczenia morza odpadami chemicznymi. Celem konferencji było zebranie najnowszych informacji, podniesienie świadomości i ustalenie zaleceń politycznych mających na celu poprawę jakości wiedzy o zatrutych oceanach i danych dotyczących zanieczyszczeń chemicznych.
18.03.2024

Startuje MUNIMAP. Projekt ma rozwiązać narastający problem zatopionych w Bałtyku amunicji i broni chemicznej

W Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie odbyło się spotkanie inaugurujące rozpoczęcie projektu „MUNIMAP: Baltic Sea Munitions Remediation Roadmap”. Celem podmiotów zaangażowanych w to przedsięwzięcie jest zainicjowanie dyskusji odnośnie rozpowszechniania wiedzy na temat zagrożeń, jakie stanowi broń chemiczna i amunicja zatopione w Bałtyku. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu INTERREG Region Morza Bałtyckiego, a jego łączny budżet wynosi 3,9 mln euro.
26.02.2024

Naukowcy zbadali oceaniczny nanoplastik

Francuscy badacze odkryli, że pływający w oceanie nanoplastik – najmniejsze cząstki tworzyw sztucznych – jest bardzo różnorodny. Choć w oceanie występuje on rzadko, to może przenikać do tkanek żywych organizmów łatwiej niż większe cząstki - zauważają.
07.02.2024

Rekordowe zamówienia na eko statki. Porty morskie pod presją modernizowanych flot

Dekarbonizacja floty rozpędza się wraz z zamówieniami na nowe statki. I choć to w stoczniach europejskich powstaje wiele innowacyjnych konstrukcji, beneficjentami wydatków armatorów na dekarbonizację flot są stocznie azjatyckie. Głównie to chińskie i koreańskie, które otrzymują na tacy nowe technologie. Porty morskie muszą wciąż inwestować w obsługę statków zasilanych energią z nabrzeża i bunkrowanych paliwami alternatywnymi.
28.01.2024

Gospodarka oceaniczna to biznes 3 miliardów ludzi warty do 6 bilionów dolarów

Gospodarka oceaniczna jest warta od 3 do 6 bilionów dolarów i oferuje krajom rozwijającym się ogromne możliwości budowania odporności. Biznes związany z wykorzystaniem oceanów zapewnia źródła utrzymania około 3 miliardów ludzi – informuje UNCTAD w najnowszym raporcie „Trade and Environment Review 2023”. UNCTAD postuluje kurs na wodorosty i substytuty tworzyw sztucznych.
13.01.2024

Port Czystej Energii przygotowuje się do rozruchów

W Porcie Czystej Energii rozpoczyna się kolejny etap prac przygotowawczych do rozruchów instalacji. Za kilka dni rozpocznie się operacja dmuchania parowego. Jej celem jest oczyszczenie rurociągów pomiędzy kotłem parowym a turbiną. W tym czasie z instalacji będzie wydobywać się początkowo rdzawy dym, a później coraz mniej widoczna czysta para wodna, słyszalne będą też świsty i huki. To w pełni bezpieczne i planowane procesy, będące ważnym etapem przygotowania instalacji do rozruchów i późniejszej eksploatacji.
15.12.2023

PGE Baltica rozpoczyna rozbiórkę starych budynków w porcie w Ustce

W związku z przygotowaniami do budowy bazy operacyjno-serwisowej dla morskich farm wiatrowych PGE Baltica rozpocznie w grudniu 2023 roku prace rozbiórkowe na zajmowanym terenie po byłej przetwórni ryb.
06.12.2023

Adam Niklewski, Polska Platforma LNG i bioLNG: duże zmiany na rynku już zaszły, jeszcze większe przed nami

Transformacja energetyczna Polski nabiera rozpędu. W tym samym czasie łańcuchy dostaw na całym świecie również przechodzą przemianę i sięgają po nowe paliwa, w tym LNG i bioLNG. Rynek ten staje się kluczowy dla gospodarki światowej. O najważniejszych zmianach na nim, tuż przed tegoroczną edycją konferencji Polskiej Platformy LNG i bioLNG, rozmawiamy z prezesem jej zarządu, Adamem Niklewskim.
23.11.2023

Przyszłość polskiego sektora energii. Relacja z 38. EuroPOWER & 8. OZE POWER

8-9 listopada 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER. 540 uczestników wzięło udział w wydarzeniu, podczas którego przedstawiciele rządu, politycy i decydenci oraz zarządy kluczowych dla rynku podmiotów, dyskutowali o wyzwaniach i perspektywach polskiego sektora energii.
14.11.2023

RWE wraz z Fundacją MARE wyłowią plastikowe odpady w Porcie Ustka

Odpady z tworzyw sztucznych pływające w morzach i wzdłuż linii brzegowej stanowią poważne wyzwanie środowiskowe dla każdej nadmorskiej miejscowości. Według danych HELCOM, czyli Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku, na każdych 100 m bałtyckich plaż można znaleźć średnio od 50 do 300 sztuk odpadów, z czego 70 proc. to tworzywa sztuczne.
08.11.2023

Konferencja "Nasz Bałtyk". Wspólny wysiłek na rzecz poprawy stanu Morza Bałtyckiego

Komisarz Sinkevičius jest dziś gospodarzem drugiej edycji konferencji „Nasz Bałtyk", której celem jest zajęcie się pilnymi wyzwaniami środowiskowymi na Morzu Bałtyckim. Na konferencji spotkają się ministrowie i urzędnicy wysokiego szczebla odpowiedzialni za rybołówstwo, rolnictwo i środowisko z ośmiu państw bałtyckich UE (Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Łotwa, Litwa, Polska i Szwecja).
29.09.2023

"Sprzątamy Bałtyk" - ekologiczna akcja startuje 16 września

Fundacja MARE już czwarty rok z rzędu zaprasza do udziału w akcji Sprzątania Bałtyku w ramach obchodów Światowego Dnia Sprzątania (World Cleanup Day), czyli największej tego rodzaju inicjatywy na świecie, podczas której 70 milinów ludzi wychodzi posprzątać swój kawałek planety. Celem akcji w Trójmieście jest nie tylko sprzątnięcie naszego kawałka planety, ale także ożywienie na nowo naszej relacje z wodą i promowanie głębokiego szacunku dla tego bezcennego i życiodajnego zasobu.
14.09.2023

Prywatna stocznia zajmie się rozbiórką atomowego lotniskowca USS Enterprise

USS Enterprise był pierwszym, amerykańskim lotniskowcem z napędem atomowym, wyznaczając nowy kierunek w budowie tego typu okrętów. Służył w latach 1961-2012. Po ponad dziesięciu latach zapadła decyzja, w jaki sposób bezpiecznie poddać utylizacji jego osiem reaktorów jądrowych.
06.09.2023

Energia jądrowa coraz bardziej realną opcją w transformacji energetycznej

W ostatnim czasie znacząco wzrosło biznesowe i polityczne zainteresowanie rozwojem energii jądrowej. Jaką rolę w procesie dekarbonizacji pełnią inwestycje w tym obszarze? Jakie są możliwości tego sektora w porównaniu z długoterminowymi potrzebami rynku? I przede wszystkim jak wyglądają kwestie bezpieczeństwa?
30.08.2023

Marynarze Royal Navy pomagają ratować zagrożone gatunki żółwi na Karaibach

Załoga niszczyciela rakietowego typu 45 HMS Dauntless wykonuje szereg zadań w ramach obecności sił morskich Wielkiej Brytanii na Karaibach. Obok zwalczania przemytu narkotyków wespół z US Coast Guard oraz wsparciem brytyjskich terytoriów zamorskich w trwającym sezonie huraganów, znaleźli też czas na pomoc zagrożonym gatunkom żółwi morskich, tworzących charakterystyczną faunę regionu.
11.08.2023

Reaktory na statki. W poszukiwaniu zeroemisyjności

Pod koniec lipca br. angielska firma zajmująca się technologiami jądrowymi „newcleo”, grupa stoczniowa Fincantieri i towarzystwo klasyfikacyjne RINA podpisały historyczne porozumienie. Planują wdrożyć bezpieczną technologią jądrową do transportu morskiego wykorzystując innowacyjne reaktory IV generacji. Na jednostkach wykorzystywano już reaktory jądrowe do napędu lodołamaczy i statków handlowych.
03.08.2023

Fincantieri – biznes w dokach po włosku. Nauki dla Polski

Przychody na poziomie 3 669 mln euro i ich wzrost o 4,5% w porównaniu z I półroczem 2022 r. EBITDA 185 mln euro, przy marży EBITDA na poziomie 5% oraz portfelem zamówień na 88 statki i okręty o wartości 22 mld euro. Dołączając do tego zamówienia na projekty, systemy i wyposażenie, portfel kontraktów osiągnął na koniec czerwca br. wartość 34,2 mld euro – to najkrótsza recenzja możliwości jednej grupy stoczni w realiach europejskich. Zarząd Grupy Fincantieri ogłosił wyniki za pierwsze półrocze 2023 r.
29.07.2023

Zielona paliwa coraz popularniejsze i dostępniejsze w branży morskiej

SEA-LNG, wspólna inicjatywa w branży morskiej powołana w celu wykazania komercyjnych i środowiskowych korzyści płynących z inwestycji w alternatywne paliwa, podzieliła się analizą rynku bunkrowania zielonego LNG, która pokazuje, że jest on obecnie dostępny w prawie siedemdziesięciu portach na całym świecie. Dane dotyczące zwiększonej dostępności bio-LNG jako paliwa żeglugowego zostały ujawnione w aktualizacji koalicji do internetowego narzędzia Bunker Navigator, które dostarcza informacji na temat dostępności bunkrowania paliw w
28.07.2023

Meyer Werft dostarcza wycieczkowiec Silver Nova zamawiającemu

Niemiecka stocznia ogłosiła, że dostarczyła nowy, zaawansowany technologicznie i przede wszystkim ekologiczny statek wycieczkowy do Silversea Cruises.
21.07.2023

Finał I edycji Akademii Wodorowej

63 wykładowców i ekspertów, 8 wybranych lokalizacji w Polsce oraz 30 uczestników, spośród których 5 najlepszych już wkrótce będzie mogło rozpocząć płatny staż w Grupie ORLEN – to efekt pierwszej edycji Akademii Wodorowej. Celem projektu jest wsparcie kształcenia kadr w zaawansowanych technologiach wodorowych.
26.06.2023

Na brzeg Morza Czarnego fale wynoszą po powodzi odpady, sprzęty, nawet lodówkę [WIDEO]

Mieszkańcy Odessy fotografują na miejscowych plażach przedmioty, które trafiły do Morza Czarnego w wyniku zniszczenia przez Rosjan zapory w Nowej Kachowce na Dnieprze. To fragmenty okien, mebli, a nawet lodówka - podał w piątek portal Ukraińska Prawda.
11.06.2023

Łódź. Śmieciowa instalacja w Orientarium z okazji Światowego Dnia Oceanów

W strefie oceanicznej Orientarium ZOO Łódź stanęła instalacja zrobiona ze 120 tysięcy sprasowanych butelek i innych odpadów, która w obchodzonym w czwartek Światowym Dniu Oceanów przypominać będzie zwiedzającym o problemie zaśmiecania wód.
09.06.2023

Ekotechnologie - zrównoważone miasto dzisiaj i dla przyszłych pokoleń

Śmietniki na kartę, panele fotowoltaiczne, zielony wodór, wykorzystanie bio odpadów, to tylko kilka z elementów transformacji świata odpowiedzialnego za kondycję planety. Zdając sobie sprawę z degradacji zasobów naturalnych i ekosystemów, do jakiej prowadzi konsumpcjonizm, zmuszeni jesteśmy do dyskusji i podejmowania realnych działań w celu minimalizowania strat dla środowiska.
30.05.2023

Ciepłolubne bakterie morskie mogą pomóc w usuwaniu azbestu

Lubiące wysokie temperatury bakterie mogą pomóc w unieszkodliwianiu rakotwórczego azbestu – informuje pismo “Applied and Environmental Microbiology".
20.05.2023

Naukowcy sprawdzają wiek mikroplastiku w morzach i oceanach

Japońscy eksperci opracowali metodę sprawdzania wieku mikroplastiku zalegającego w oceanach. Ten pływający na pełnym morzu ma od 1 do 3 lat, a przybrzeżny – od 0 do 5 lat.
17.05.2023

Miasto przypomina, że "śmieci nad Wartą to wspólny problem" i apeluje o segregację odpadów

Co roku nad największą poznańską rzeką wypoczywają tysiące osób. Niestety nie wszyscy pamiętają o posprzątaniu po sobie i segregacji śmieci przed ich wyrzuceniem. Źle posegregowane odpady mogą zwiększać koszty utrzymania porządku nad Wartą, a także utrudniają ich recykling.
06.05.2023

Niemcy odchodzą od energetyki jądrowej wbrew globalnym trendom

Od kilku dni kluczowym tematem w mediach branżowych jest odłączenie od sieci ostatnich bloków jądrowych w Niemczech - Emsland, Isar 2 i Neckarwestheim 2. Krok spotkał się z dużą krytyką. Odejście naszych sąsiadów od atomu kontrastuje z trendem wzrostu zainteresowania energetyką jądrową na świecie ze względu na cele klimatyczne.
25.04.2023

Komisarz UE: mamy bliski związek pomiędzy bioróżnorodnością, a bezpieczeństwem żywnościowym

– Uważam, że degradacja naszych biosystemów stanowi największe zagrożenie dla naszej żywności. Mamy bliski związek pomiędzy bioróżnorodnością, a bezpieczeństwem żywnościowym – powiedział w czwartek podczas komisji sejmowej Komisarz UE ds. środowiska Virginijus Sinkevičius.
20.04.2023

Kabina nurków Meduza II zwiastunem wystawy pojazdów podwodnych

Przed Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie (Pomorskie) stanęła kabina nurków Meduza II. Powstały w 1968 roku obiekt ma blisko pięć metrów długości, trzy wysokości i waży ponad trzy tony. Jest on reklamą i zwiastunem wystawy „W toni” Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
18.04.2023

Polski nie stać na rezygnację z atomu. Niemcy robią błąd [37. EuroPOWER & 7. OZE POWER]

W ocenie przedstawicieli administracji rządowej i branży jądrowej, Polska podjęła słuszną decyzję o inwestycji w energetykę jądrową ze względu na rosnące zapotrzebowanie na tanią i stabilną energię dla gospodarki. Polska w tym względzie nie powinna oglądać się na Niemcy, a zwrócić uwagę na fakt, że wiele krajów podejmuje decyzje o nowych planach inwestycyjnych. Dyskusję o przyszłości energetyki jądrowej w Polsce podjęto podczas Konferencji Energetycznej 37. EuroPOWER & 7. OZE POWER. Wydarzenie było organizowane pod patronatem med
17.04.2023

Grupa Meyer prezentuje innowacyjne statki oraz projekt wycieczkowca przyszłości

Podczas targów rejsowych w Fort Lauderdale na Florydzie brytyjski koncern Meyer zaprezentował koncepcję futurystycznego wycieczkowca, jaki mógłby przemierzać oceny za kilka dekad. Firma wykorzystała tu doświadczenie z budowy dwóch najnowocześniejszych technologicznie jednostek pasażerskich, jakie wyszły z jej stoczni.
04.04.2023

W Centrum Badawczo-Rozwojowym PKN Orlen ma powstać Pracownia Wodorowa

PKN Orlen planuje uruchomić do 2025 r. Pracownię Wodorową w Centrum Badawczo-Rozwojowym w Płocku (Mazowieckie). Ma się tam znaleźć m.in. stanowisko do testowania ogniw paliwowych. Koncern ogłosił zapytanie ofertowe na jego dostawę. Odpowiedzi można składać do 22 marca.
14.03.2023

Orlen zbuduje w Gdańsku terminal przeładunkowy olejów, paliw i bioodpadów

PKN Orlen zbuduje za 0,5 mld zł w terminal przeładunkowy olejów, paliw i bioodpadów w Gdańsku, co ma wzmocnić bezpieczeństwo i pewność dostaw produktów - poinformował PKN Orlen w piątek. W Gdańsku powstaje też warta ponad 1,4 mld zł instalacja, która umożliwi produkcję wysokiej jakości olejów.
20.01.2023

Rosja zbuduje statek do przechowywania zużytego paliwa jądrowego z lodołamaczy

Rosyjska flota lodołamaczy o napędzie jądrowym powiększyła się w ostatnich latach, a w budowie są kolejne jednostki. Władze zatwierdziły także projekt budowy statku, który będzie odbierał, przechowywał i transportował zużyte paliwo jądrowe i odpady radioaktywne z tych statków.
12.01.2023

Odpady z energetyki mogą wracać do obiegu. Nowe centrum badawcze PGE zbada ponowne wykorzystanie popiołów, żużli czy łopat wiatrakowych

W elektrowniach i elektrociepłowniach należących do Grupy PGE tylko w 2020 roku zostało wytworzonych w sumie 4,33 mln t popiołów, żużli i gipsów z instalacji odsiarczania spalin. Zamiast skończyć jako odpad, mogą być z powodzeniem przetworzone na pełnowartościowe produkty i wykorzystane np. w budownictwie czy górnictwie.
21.12.2022

Koniec z patyczkami do uszu, plastikowymi słomkami i sztućcami. Projekt ustawy przyjęty

Rząd przyjął projekt ustawy, która ma doprowadzić do zmniejszenia ilości odpadów, które powstają z plastikowych produktów jednorazowego użytku takich jak: słomki, sztućce, patyczki higieniczne – poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
20.12.2022

Cory składa zamówienie na dwie wielozadaniowe jednostki robocze Damen Shoalbuster 2208

Jedna z wiodących brytyjskich firm zajmujących się gospodarką odpadami i recyklingiem, złożyła zamówienie na dwie wielozadaniowe jednostki robocze Damen Shoalbuster 2208S, które dołączą do jej istniejącej floty. Statki będą wykorzystywane do manewrowania barkami, które transportują odpady w dół Tamizy w celu m.in. recyklingu.
19.12.2022

Pierwsza w Polsce Akademia Wodorowa dla studentów ruszy w marcu 2023 roku w ramach Grupy Orlen

Celem programu jest edukacja inżynierów realizujących zadania związane z rozwojem i zarządzaniem łańcuchem wartości technologii wodorowych w takich gałęziach przemysłu jak lotnictwo, żegluga czy transport ciężki
03.12.2022

Zrzuty wód poprzemysłowych nie zatruły Odry? Rz sprawdza

Odpady zrzucają firmy, zakłady górnicze, gminy, głównie do dopływu Odry, Kłodnicy.
01.12.2022

Stena Ebba zawija do Gdańska

Stena Ebba, najnowszy prom typu E-Flexer w barwach Stena Line, jest już w Gdańsku. Po przeglądzie w Gdańskiej Stoczni Remontowej rozpocznie regularne rejsy do Szwecji.
22.11.2022

Stena Ebba wkrótce zawita na Bałtyk

Stena Ebba, najnowszy prom typu E-Flexer w barwach Stena Line, jest już w Europie i wkrótce pojawi się na Morzu Bałtyckim.
15.11.2022

Polski sektor OZE z sukcesami i dużym słoniem w pokoju [RELACJA]

Tematem rozmów podczas 36. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER pod patronatem GospodarkaMorska.pl i ZielonaGospodarka.pl był rozwój OZE w Polsce. Sektor może pochwalić się osiągnięciem 20 GW mocy zainstalowanej, ale niestety w dalszym ciągu boryka się z wieloma problemami. Największym „słoniem w pokoju” są niedoinwestowany system sieciowy. Eksperci wskazali, że niedocenioną technologią w Polsce jest energetyka wodna. Z kolei na zielone inwestycje, w tym odpady, otwiera się ciepłownictwo.
07.11.2022

Stena Line świętuje 60-lecie działalności

Sześć dekad ambicji, elastyczności i ciekawości świata sprawiło, że Stena Line stała się globalnym liderem w żegludze promowej.
28.09.2022

Dekarbonizacja branży morskiej? Odpowiedzią zielony metanol

Methanol Module. Tak nazywa się nowa technologia służąca przetwarzaniu odpadów organicznych w tzw. zielony metanol. Za rozwiązaniem stoi kalifornijska firma WasteFuel. Zaprezentowała je 19 września, podczas Generalnego Zgromadzenia ONZ i Tygodnia Klimatycznego w Nowym Jorku.
20.09.2022

Plaża Brzeźno. Zobacz artystyczną odpowiedź na śmiecenie morza [ZDJĘCIA]

Z inicjatywy Fundacji Mare na gdańskiej plaży stanęła niezwykła instalacja artystyczna. Wykonana ze starych sieci rybackich wyłowionych z Bałtyku i ze śmieci zebranych z bałtyckich plaży, instalacja pod hasłem „TO TWOJE?” ma zwracać uwagę na gigantyczny problem jakim jest zanieczyszczenia mórz i oceanów, w tym naszego rodzimego Bałtyku, plastikiem i innymi tworzywami sztucznymi. Instalacja ma za zadanie edukować społeczeństwo i podkreślać niezwykle ważną rolę recyklingu i upcyklingu plastiku we współczesnym świecie.
01.09.2022

Badacz: niezbędny lepszy monitoring odpadów przemysłowych, w tym ścieków

Odpady przemysłowe, w tym ścieki z przemysłu, powinny być dokładniej monitorowane, a dla osób zanieczyszczających środowisko powinny być przewidziane wysokie kary - mówi dr Wojciech Hryb z Politechniki Śląskiej. Jak dodaje, najwięcej odpadów przemysłowych wytwarza branża górnictwa i wydobycia.
25.08.2022

Kolejny morski kosz wyłowi odpady z portu w Kołobrzegu

W kołobrzeskim porcie pojawił się drugi kosz morski do wyławiania odpadów z basenów portowych. Tym razem kosz został zamontowany w Porcie Rybackim u zbiegu Nabrzeża Skarpowego oraz Nabrzeża Postojowego. System czyszczenia wód powierzchniowych został zakupiony ze środków Stowarzyszenia Rybacka Lokalna Grupa Działania "Morze i Parsęta". Za obsługę kosza będzie odpowiadać Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg w ramach podpisanego w 2021 roku porozumienia ze stowarzyszeniem.
19.08.2022

Zatrucie Odry, najnowsze informacje - wtorek 16 sierpnia

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech trwają badania wód i śniętych ryb z Odry. Tymczasem służby w dalszym ciągu próbują uprzątnąć i zabezpieczyć rzekę. Cały czas obowiązuje zakaz kontaktu z wodami Odry. Przedstawiamy najnowsze doniesienia w sprawie zatrucia rzeki.
16.08.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Żaglówka Manta wyłowi i przetworzy plastikowe odpady zalegające w morzach

Organizacja non-profit The SeaCleaners przygotowała specyfikację techniczną żaglówki Manta. Nie byłby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że jednostka ta zostanie przeznaczona do zbierania śmieci w morzach i oceanach.
30.06.2022

[WIDEO] Costa Cruises ochrzciła nowy flagowy wycieczkowiec

Nowy flagowy statek linii wycieczkowych Costa Cruises - Costa Toscana - został ochrzczony w Barcelonie.
20.06.2022

Ustawa o odbiorze odpadów ze statków z podpisem prezydenta

Prezydent podpisał ustawę o portowych urządzeniach do odbioru odpadów ze statków - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP. Ustawa rozszerza zakres definicji odpadów ze statków, a także reguluje kwestię odbioru tych nieczystości.
13.06.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Dzisiaj premiera piątego odcinka podcastu Uwaga wodór! Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta inż. Wojciecha Nowaka, kierownika projektów wodorowych w Grupie Veolia.
09.05.2022

Powstanie statek zbierający śmieci. Projekt powstaje na Politechnice Gdańskiej

Autonomiczny statek, zasilany energią elektryczną, ma zbierać odpady z wody i od innych statków. Projekt jednostki powstaje na Politechnice Gdańskiej. Uczelnia realizuje go razem z partnerami z Tajwanu.
27.04.2022

Na Politechnice Gdańskiej podpisano umowę na realizację projektu ZeroWastePorts - autonomicznego statku do zbierania odpadów z wody i innych jednostek

Powstanie autonomiczny statek, który będzie zbierał odpady z wody i innych statków, a do tego będzie zasilany energią elektryczną. 5 kwietnia prof. Sławomir Milewski, prorektor ds. nauki oraz Adam Ślipy, prezes zarządu Seatech Engineering podpisali umowę konsorcjum na realizację projektu.
09.04.2022

Nawet Arktyka jest zanieczyszczana przez plastik

Do Arktyki dociera plastik niesiony przez prądy, rzeki, powietrze i statki. Duże ilości można znaleźć w wodzie, na dnie, odległych plażach, a nawet w lodzie i śniegu.
08.04.2022

Nowoczesna technika badań populacji ryb usprawni rozwój morskich wiatraków

Gromadzenie próbek eDNA ze środowisk wodnych jest już popularną praktyką naukową. Tym razem brytyjska firma konsultingowa Natural Power zamiesza sprawdzić ją w celach rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.
13.03.2022

Plastikowe odpady w oceanach na celowniku branży

Francuski gigant żeglugowy CMA CGM podał, że przestanie transportować odpady z tworzyw sztucznych. Walkę z odpadami zapowiedziały także europejskie banki inwestycyjne.
11.02.2022

Degradacja Bałtyku postępuje. Nowy plan naprawczy wymaga pilnego wdrożenia

Przywrócenie dobrego stanu środowiska morskiego Bałtyku – to główny cel uwzględniony w znowelizowanej wersji Bałtyckiego Planu Działań HELCOM (BSAP), który został przygotowany w ramach prac Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku (Komisji Helsińskiej – HELCOM). Z poprzedniej, która zakładała osiągnięcie tego samego celu do końca 2021 roku, w całości udało się zrealizować tylko 25 proc. zadań.
08.02.2022

Chcą oczyścić Bałtyk z niewybuchów. W Trójmieście powstaje międzynarodowy ośrodek referencyjny, który wie z kim i jak to zrobić [WIDEO]

Inicjatorem powołania i rozwoju międzynarodowego ośrodka referencyjnego w zakresie zatopionej broni chemicznej z siedzibą w Trójmieście jest Międzynarodowe Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego (ICCSS). W dyskusji o kształcie ośrodka udział wzięło 25 potencjalnych partnerów: przedstawicieli instytucji, biznesu, agend rządowych i nauki. Ośrodek ma szanse powstać z początkiem 2023 roku.
27.01.2022

Atom rozwiązaniem dla statków i prawdziwego "zera netto"

Światowa żegluga może zmniejszyć emisyjność tylko wtedy, gdy będzie ją na to stać i gdy wszystkie kraje wprowadzą odpowiednie przepisy, a to jest duże wyzwanie. CORE-POWER, rozwiewa wiele obaw, jakie ludzie mogą mieć w związku z zastosowaniem energii jądrowej na morzu.
11.01.2022

USA odpowiadają za znaczne zanieczyszczenie mórz plastikiem

Plastikowe odpady wszelkiego kształtu i rozmiaru przenikają do światowych oceanów. Pojawiają się na plażach, znajdowane są w rybach, a nawet w arktycznym lodzie morskim. Nowy raport National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine jasno pokazuje, że Stany Zjednoczone odpowiadają za dużą część tego problemu.
19.12.2021

Ósmy kontynent - futurystyczna stacja do walki z zaśmieconymi oceanami [WIDEO]

Lenka Petráková, starsza projektantka z uznanego biura Zaha Hadid Architects w Londynie, opracowała koncepcję stacji „The 8th Continent”. Ten futurystyczny wynalazek będzie samowystarczalnym obiektem, którego zadaniem będzie oczyszczanie oceanów z odpadów oraz przetwarzanie zebranych śmieci.
01.12.2021

Biopaliwo z plastikowych śmieci może napędzić… statki sprzątające oceany ze śmieci

Amerykańskiemu zespołowi naukowców udało się przekształcić plastik znajdujący się w wodach oceanów w biopaliwo, które rozwiązałoby problemy środowiskowe, ułatwiając pozyskiwanie energii ze śmieci na rzecz procesu oczyszczania oceanów. Biopaliwo można byłoby wykorzystać do napędzania jednostek zajmujących się zbieraniem śmieci z mórz i oceanów.
22.11.2021

Bezpieczne reaktory do zasilania statków coraz bliżej

W ślad za COP26 międzynarodowym szczytem klimatycznym, wspieranym przez ONZ, podjęto kolejny krok w kierunku umieszczenia reaktorów atomowych na pokładach statków handlowych.
21.11.2021

"Czysta plaża". Eksperci z Trójmiasta podsumowali projekt: "Świadomość ekologiczna rośnie, ale wiele przed nami"

Debatę online z udziałem przedstawicieli m.in. DCT Gdańsk, Portu Gdańsk, Lotosu zorganizował "Dziennik Bałtycki" w ramach podsumowania swojego projektu "Czysta plaża". Akcja sprzątania plaż na Stogach i Orłowie miała się przyczynić do poprawy czystości polskiego nabrzeża. Dziś (16 listopada) eksperci rozmawiali o wpływie prowadzonych przez nich firm na środowisko naturalne, w tym morskie. Padło wiele pytań i odpowiedzi dotyczących świadomości ekologicznej i wyborów konsumenckich Polaków. Rozmawiano również o konieczności zmiany
16.11.2021

Dania szuka sposobu na drugie życie łopat turbin wiatrowych

Duńczycy są jednym z liderów rozwoju OZE w Europie. Już dzisiaj pozyskują 48 proc. energii elektrycznej z wiatru, ale mają ambicje, aby do końca dekady ten udział wyniósł 70 proc. Do tego czasu konieczne będzie opracowanie zaawansowanych modelu demontażu i recyklingu starych łopat turbin wiatrowych. Rząd Danii jest otwarty na współpracę z organizacjami pozarządowymi w celu rozwiązania tego trudnego problemu.
25.10.2021

Morski kosz wyłowi śmieci z portu w Kołobrzegu

W ciągu ostatnich 70 lat plastik stał się nieodłącznym elementem naszej codzienności. Jest wykorzystywany do produkcji samochodów, komputerów, czy telefonów, w medycynie i w budownictwie - towarzyszy nam prawie we wszystkich dziedzinach życia. Polegamy na plastiku ze względu na niski koszt produkcji, wytrzymałość oraz wygodę. Jednak jego odporność na degradację, nieodpowiednia utylizacja i szerokie zastosowanie jako materiał jednorazowego użytku spowodowały, że coraz większa ilość plastiku dostaje się do środowiska naturalnego, w
25.10.2021

Port Anthony chce być częścią australijskiego sektora wodorowego

Port Anthony może pochwalić się strategicznym położeniem w południowo-wschodniej Australii. Zarządca portu - rodzina Anthony - będąca właścicielem infrastruktury od 20 lat, dąży do włączenia się w proces światowej transformacji energetycznej. Na jej celowniku jest OZE i wodór.
12.10.2021

DCT Gdańsk. „Morskim kolosom nie opłaca się zanieczyszczać morza”

Specjaliści z DCT Gdańsk i Urzędu Morskiego w Gdyni obalają mit mówiący o tym, że statki stanowią wielkie zagrożenie dla czystości wody. Nasi rozmówcy wyjaśniają, kto i w jaki sposób czuwa nad odbiorem nieczystości z morskich kolosów, dlaczego monitoruje się wody balastowe oraz ile trzeba zapłacić za nieprzestrzeganie zasad.
08.10.2021

Żeglarska przygoda na Wyspie Sobieszewskiej już w ten weekend

Obejrzyj Wyspę Sobieszewską od strony wody i spędź czas aktywnie z rodziną i przyjaciółmi. W jaki sposób? Korzystając z bezpłatnych rejsów po Martwej Wiśle. Chorągiew Gdańska ZHP i Miasto Gdańsk zapraszają mieszkańców 2 i 3 października, na bezpłatne, godzinne pływania, które rozpoczną się z nowej przystani żeglarskiej przy ul. Nadwislańskiej 39. W nowej marinie został zainstalowany Seabin - innowacyjny morski kosz, który wyławia odpady z powierzchni wody.
30.09.2021

Konsultacje aktualizacji programu ochrony wód morskich na półmetku

31 sierpnia w Gdyni odbyła się druga konferencja w ramach aktualizacji programu ochrony wód morskich (aPOWM). Zapobieganie degradacji środowiska morskiego, ograniczenie zanieczyszczeń i odtwarzanie ekosystemów to część działań na rzecz Bałtyku, wskazanych w konsultowanym dokumencie.
06.09.2021

Nielegalne złomowanie statków w południowej Azji trwa w najlepsze

Grecja i Bangladesz znalazły się na celowniku organizacji ekologicznych, które wezwały te kraje do zaprzestania nielegalnego umieszczania na mieliźnie przeznaczonych do rozbiórki statków. Jednostki zawierają azbest i inne toksyczne materiały.
05.09.2021

UE: żegluga to 13,5 proc. gazów cieplarnianych z transportu

Europejska Agencja Środowiska i Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa na Morzu opublikowały raport, z którego wynika, że żegluga morska i śródlądowa odpowiada za 13,5 proc. emisji gazów cieplarnianych z transportu w UE.
02.09.2021

Finał akcji "Czysty Bałtyk" na Półwyspie Helskim i w Trójmieście. Każdy może dołączyć!

W ostatni weekend sierpnia tysiące wolontariuszy wyruszy na plaże, żeby zebrać śmieci. Stowarzyszenie Czysta Polska, które zorganizowało już dziesięć edycji akcji "Czyste Tatry", przyjeżdża również nad morze. W ramach "Czystego Bałtyku", w piątek 27 sierpnia wysprzątany zostanie Półwysep Helski, a w sobotę 28 sierpnia wybrzeże w Trójmieście i okolicach.
27.08.2021

Drugi Seabin oczyszcza wodę w gdyńskiej marinie

W marinie w Gdyni pojawiło się drugie urządzenie Seabin służące do oczyszczania. Pieniądze na jego zakup uzbierała mieszkanka miasta Ewa Gajewska, która prowadziła projekt Save the Sea.
25.08.2021

Ozdoba: chcemy zaostrzyć kary za zaśmiecanie m.in. plaż

Chcemy zaostrzyć kary dla osób, które przyczyniają się do degradacji środowiska. Planowana nowelizacja przepisów zakłada, że grzywna za zaśmiecanie plaż, lasów, terenów przy jeziorach, szlaków górskich wzrośnie z 500 do 5 tys. zł - powiedział w środę w Gdańsku wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
28.07.2021

Hiszpański start-up opracował platformę do monitorowania zanieczyszczeń w morzach i oceanach

Co roku do mórz i oceanów trafia ok. 8 mln ton plastiku. Do 2050 roku w wodach może pływać więcej sztucznych odpadów niż ryb – alarmuje Fundacja MARE.
21.07.2021

Lipiec wolny od plastiku: Jak bardzo zaśmiecamy ocean?

15 krajów generujących najwięcej plastikowych odpadów na świecie razem wyrzuca do każdego roku oceanu ekwiwalent wagi 2 403 płetwali błękitnych.
21.07.2021

Szwedzki Preem wykorzysta wodór do produkcji biopaliw

W styczniu szwedzkie koncerny Preem i Vattenfall rozpoczęły strategiczną analizę roli, jaką dla Preem odegra zielony wodór w produkcji biopaliw. Okazuje się, że wyniki są obiecujące pod względem rozwoju segmentu biopaliw w Szwecji.
15.07.2021

Nowoczesny kosz Seabin pojawił się w gdyńskiej marinie

Tuż przed wakacjami gdyńska marina zyskała nowoczesny kosz morski Seabin, który ma za zadanie zbierać pływające w wodzie śmieci. Oznacza to setki kilogramów mniej zanieczyszczeń w Bałtyku. To czwarte tego typu urządzenie w kraju.
22.06.2021

Wolontariusze Energi wysprzątali plażę w Sobieszewie [WIDEO]

Plastikowe butelki, puszki, szklane odpady, odzież, a nawet sieć rybacką zebrali z gdańskiego nabrzeża wolontariusze Energi z Grupy ORLEN. Sprzątanie brzegów Wisły odbyło się także w Płocku oraz Warszawie. Akcję zorganizowano w ramach „Tygodnia Wolontariatu Pracowniczego z Fundacją ORLEN”.
18.06.2021

Jedzenie na wynos zaśmieca morza i oceany

Naukowcy i eksperci badający problem zaśmieconych wód i oceanów nie mają już wątpliwości – w większości odpady to plastik używany do jedzenia na wynos. Największym problemem są słomki.
16.06.2021

Grupa ORLEN z międzynarodowym programem wodorowym

​HYDROGEN EAGLE to program inwestycyjny Grupy ORLEN zakładający budowę międzynarodowej sieci hubów wodorowych zasilanych odnawialnymi źródłami energii oraz innowacyjnych instalacji przetwarzających odpady komunalne w zero i niskoemisyjny wodór. W ramach projektu planowana jest również budowa ponad 100 stacji tankowania dla transportu indywidualnego, publicznego i cargo.
14.06.2021

Turcja zaczęła akcję usuwania śluzu na Morzu Marmara

Tureckie ministerstwo środowiska rozpoczęło akcję oczyszczania Morza Marmara z osadu organicznego, zwanego śluzem morskim, który pokrywa wodę, zagrażając lokalnym gatunkom oraz przemysłowi rybackiemu.
09.06.2021

Światowe centrum złomowania statków jest w Azji

Do Azji trafia 90 proc. statków przeznaczonych do złomowania z wszystkich zakątków globu, co czyni ją światowym centrum. Pobłażliwe stosowanie prawa, przejawiające się w braku wystarczającej troski o środowisko naturalne oraz prawa pracy, tania siła robocza oraz infrastruktura stoczniowa stanowią kluczowe czynniki, za sprawą których branża złomowania statków w Azji ma się tak dobrze.
08.06.2021

Jak mogę chronić wody i zasoby mórz i oceanów?

8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. To doskonała okazja by docenić znaczenie mórz i oceanów, jak również przypomnieć o konieczności ich ochrony, bo ich kondycja w dużej mierze zależy od działalności człowieka. Organizator akcji społecznej Naturalnie Bałtyckie podpowiada jak chronić wody mórz i oceanów, abyśmy mogli cieszyć się ich naturą iw pełni korzystać z dobrodziejstw ich zasobów.
08.06.2021

Sieci widma, czyli co czyha w wodzie

Porzucone w morzu sieci rybackie dalej łowią. Są realnym zagrożeniem dla morskich stworzeń. To tak zwane „sieci widma”. Stowarzyszenie Ghost Diving Poland zajmuje się ich wyszukiwaniem i wydobywaniem. W ostatni majowy weekend w Akwarium Gdyńskim będzie można zapoznać się z działalnością tej organizacji. Wszystko podczas wystawy „Sieci widma”.
27.05.2021

Costa Cruises zainaugurowała rejsem sezon na Morzu Śródziemnym

Costa Smeralda, flagowy statek Costa Cruises, 1 maja wypłynął z portu w Savonie na tygodniowy rejs po Włoszech. Jest to pierwszy rejs włoskiego armatora w 2021 roku. Tym samym Costa Crusises oficjalnie rozpoczęła sezon letnich rejsów, w czasie którego na Morze Śródziemne wypłyną cztery statki Costa.
05.05.2021

Ponad 4,2 tys. kontroli podczas ogólnoświatowej operacji pod nazwą "30 Day at Sea 3.0"

W tegorocznej operacji "30 Days at Sea 3.0" wzięło udział 67 krajów. "Działania doprowadziły do zidentyfikowania wielu przestępstw, od nielegalnego zrzutu po handel odpadami, oraz do zbadania tysięcy podejrzanych na całym świecie" - podał.
30.04.2021

Parlament UE: przeciętny konsument śródziemnomorskich skorupiaków zjada około 11 tys. kawałków plastiku

Przeciętny konsument śródziemnomorskich owoców morza - skorupiaków zjada około 11 tys. kawałków plastiku każdego roku – alarmują europosłowie. Zdaniem eurodeputowanych, zwiększenie recyklingu w sektorze rybołówstwa i znaczne ograniczenie zużycia tworzyw sztucznych mają kluczowe znaczenie dla oczyszczania naszych mórz.
21.04.2021

Gdańsk ma nową, wodną śmieciarkę. Wyłowi śmieci z mariny

“Seabin” to innowacyjny kosz morski, którego zadaniem jest zbieranie pływających śmieci. Szacuje się, że to niepozorne urządzenie może wyłowić nawet 1,5 tony odpadów rocznie. Gdańsk, jako pierwsze i jedyne miasto w Polsce, pozyskało taki kosz w 2019 roku. W czwartek, 8 kwietnia 2021 roku, w Marinie Gdańsk na Szafarni zainstalowano drugiego Seabin’a. Został on podarowany przez Fundację Mare, która swoje działania skupia na ochronie ekosystemów morskich, w szczególności wód Morza Bałtyckiego.
10.04.2021

Wody balastowe a ekologia w polskim systemie prawnym

W związku z narastający problemem związanym z zanieczyszczaniem wód morskich, które w znacznej mierze spowodowane jest wodami balastowymi i nie tylko przyjęte zostały konwencje takie jak: Konwencja o kontroli i postępowaniu ze statkowymi wodami balastowymi i osadami (dalej: konwencja BWM), Międzynarodowa konwencja o zapobieganiu zanieczyszczeniu morza przez statki (dalej: konwencja MARPOL), Konwencja o ochronie środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego (dalej: konwencja Helsińska 1992).
09.04.2021

Cemet Ltd - 30 lat na rynku to dla nas dopiero początek!

Jako Cemet Ltd. już od 30 lat rozwijamy nasze umiejętności oraz nasz park maszynowy, by sprostać zmiennym, lecz zawsze wysokim, wymaganiom Klientów i dostarczać im złożone urządzenia metalowe – niezależnie czy są one przeznaczone na statek, platformę, do fabryki, do montażu samolotów, czy może do huty Aluminium.
06.04.2021

W ciągu tygodnia do organizmu człowieka przedostaje się nawet 21 gramów mikroplastiku

Morski Instytut Rybacki podaje, że ok. 10 proc. odpadów przemysłowych i komunalnych trafia bezpośrednio do ekosystemów morskich. Obecnie ocenia się, że jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla środowiska są mikroplastiki produkowane jako dodatek do kosmetyków i środków czystości czy powstające w efekcie destrukcji i rozdrobnienia tworzyw sztucznych.
31.03.2021

Trafiające do Bałtyku zanieczyszczenia zostają w nim nawet 30 lat

Morze Bałtyckie jest wyjątkowe w skali całego świata, ponieważ jest dość słodkie, a wymiana wody trwa w nim nawet 30 lat. To oznacza, że zanieczyszczenia, które trafiają do niego z niemal całego obszaru Polski, pozostają w nim na długo i wpływają na populację ryb bałtyckich. Z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Ochrony Morza Bałtyckiego organizacje ekologiczne i rybacy apelują do konsumentów o pomoc w ochronie zasobów.
22.03.2021

Mały krok dla człowieka – milowy krok dla Bałtyku

Kupuj odpowiedzialnie, zwracaj uwagę na to, co jesz, minimalizuj zużycie wody. Te, pozornie mało znaczące, indywidualne decyzje konsumenckie, mają ogromne znaczenie dla kondycji polskiego morza. Ekolodzy biją na alarm. Ocieplenie klimatu, zanieczyszczenia i niedotlenie wody powoduje destrukcyjne zmiany w ekosystemie wodnym. Możemy zahamować ten proces, ale potrzebne są zdecydowane działania.
19.03.2021

Systemy unieszkodliwienia odpadów na statku

Firma Climarem Sp. z o.o (dawniej PBUCH S.A.) tworzy systemy uzdatniania wód balastowych.
22.02.2021

GIOŚ: nawet 25 lat więzienia za "zbrodnię środowiskową"

Jeżeli skutkiem przestępstwa przeciwko środowisku, np. po porzuceniu odpadów niebezpiecznych, będzie śmierć człowieka, taki czyn może być uznany za "zbrodnię środowiskową", za którą może grozić do 25 lat więzienia - mówi PAP dyrektor w GIOŚ Krzysztof Gołębiewski.
17.02.2021

Kołobrzeg - mały port z dużymi perspektywami (wywiad)

Położony u ujścia Parsęty port i osada były istotnym ośrodkiem morskim już w czasach Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Kołobrzeg był głównym portem państwa rządzonego przez Piastów i zapewniał kontakty gospodarcze ze Skandynawami. Stąd pomorski książę Racibor I (lennik Bolesława Krzywoustego) zorganizował wyprawę wojenną z flotą 650 okrętów na ludność zamieszkująca Konungahela (dziś okolice Bornholmu). Od XIV w Kołobrzeg był bardzo aktywny gospodarczo i działał w ramach Hanzy. Miasto i port miały swój czas aktywności gospodarczej
03.02.2021

Clearbot przyszłością czystych rzek?

Rój botów wyglądających niczym małe stateczki, zbierający odpady z okolicznych rzek czy jezior może stać się w naszym otoczeniu niebawem stałym i zarazem bardzo praktycznym rozwiązaniem, pozwalającym na utrzymanie w czystości błękitnych dróg naszej planety.
18.01.2021

"Wyspa śmieci” na serbskim jeziorze grozi zatkaniem tamy [wideo]

Prawdopodobnie słyszeliście już o „plamach śmieci” dryfujących po oceanach, ale wyspa odpadów tak ogromnej wielkości na stosunkowo małym jeziorze to zjawisko nadal dość nietypowe i bardzo przerażające.
13.01.2021

Niesamowity koncept pływającej stacji oczyszczającej oceany z plastiku [foto, wideo]

Ambitna koncepcja autorstwa słowackiej projektantki to propozycja rozwiązania jednego z największych problemów środowiskowych: śmieci oceanicznych. Projekt nazwany „Ósmym Kontynentem” ma zbierać plastikowe odpady z powierzchni wody i rozkładać je na materiał nadający się do recyklingu.
08.01.2021

Plastik NOT fantastic - żegnaj słomko z plastiku

W 2021 r. żegnamy się z plastikowymi mieszadełkami, słomkami czy plastikowymi sztućcami. Na terenie całej Unii Europejskiej wchodzi właśnie w życie zakaz wprowadzania ich na rynek. Jeżeli ktoś poda nam jeszcze posiłek na plastikowym talerzu to tylko dlatego, że zalega on w restauracyjnym magazynie, ale czas na opróżnianie magazynów skończy się 3 lipca 2021 r.
31.12.2020

Ekologiczne opakowania ze skorup owoców morza

Wysokiej jakości opakowanie ma zasadnicze znaczenie dla trwałości produktów z owoców morza. Obecnie większość opakowań jest wykonana z plastiku jednorazowego użytku, co stanowi duże źródło zanieczyszczeń. Dlatego przemysł przetwórstwa spożywczego poszukuje zrównoważonych alternatyw, a finansowany ze środków UE projekt FISH4FISH jest częścią rozwiązania tego problemu.
30.12.2020

Przekazanie statku Costa Firenze inspirowanego pięknem renesansu (foto)

Costa Cruises, stanowiąca część Carnival Corporation & plc , oficjalnie odebrała z Fincantieri nowy statek Costa Firenze, zaprojektowany i zbudowany w stoczni Marghera i zainspirowany florenckim renesansem. Wydarzenie odbyło się dzisiaj w trybie zdalnym.
26.12.2020

Badanie: Jaki rodzaj odpadów w oceanach jest najbardziej niebezpieczny?

Jak możemy uratować wieloryby i inne zwierzęta morskie przed szkodliwymi skutkami plastiku w oceanie? Nowe badanie pokazuje, że zmniejszenie zanieczyszczenia plastikiem może zapobiec śmierci ukochanych gatunków morskich. Ponad 700 z nich, w tym połowa światowej populacji waleni, wszystkie żółwie morskie i jedna trzecia ptaków morskich połyka plastik.
14.12.2020

Volkswagen zdecydował się na zrównoważone biopaliwo dla swoich europejskich samochodowców

Volkswagen wybrał dostawce paliw morskich GoodFuels na dostawę zrównoważonego paliwa morskiego dla swoich dwóch wyczarterowanych jednostek ro-ro.
01.12.2020

MOL przetestuje urządzenie do zbierania mikroplastiku na swojej nowej jednostce

Japoński armator Mitsui O.S.K. Lines przeprowadził demonstrację urządzenia do zbierania mikroplastiku, stworzonego wspólnie z rodzimym producentem Miura Co. Urządzenie zostało zainstalowane na nowym statku do przewozu drewna i przetestowane na końcu października tego roku.
25.11.2020

Zagrożone gatunki morskie mogą zostać zarażone SARS-CoV-2

Do niedawna jeszcze twierdzo, że obecna pandemia COVID-19 rozprzestrzenia się ze zwierząt na ludzi. Najnowsze badania pokazują, że ludzie też mogą przyczynić się do ekspansji infekcji, zarażając zwierzęta morskie.
13.11.2020

Nowy raport środowiskowy dla europejskich portów

Dziś rano Europejska Organizacja Portów Morskich (ESPO) przedstawiła swój piąty roczny raport środowiskowy podczas specjalnego seminarium internetowego. Raport środowiskowy ESPO 2020 zawiera ponad 60 różnych wzorców efektywności środowiskowej, takich jak 10 najważniejszych priorytetów środowiskowych portów europejskich oraz dane dotyczące zielonych usług dla żeglugi (energia elektryczna pobierana z lądu, LNG i zróżnicowane pod względem środowiskowym opłaty portowe).
11.11.2020

Niewidzialny zabójca grasuje w oceanach [wideo]

W oceanach czyhają cisi zabójcy. Nie widzimy ich, ukrywają się głęboko w toni wodnej i czekają na swoje ofiary. Zwierzęta są bezbronne w starciu z nimi - 66% ssaków morskich, 50% ptaków morskich i wszystkie 7 gatunków żółwi morskich, cierpi każdego roku, rzadko uchodząc z życiem. O czym mowa? O sieciach widmo, czyli zagubionych lub porzuconych narzędziach, używanych w rybołówstwie. Sieci takie każdego roku zabijają setki tysięcy zwierząt żyjących w oceanach. Ryby, ptaki a także ssaki morskie zaplątują się w sieci, z których nie m
04.11.2020

Krajowy plan energii i klimatu na lata 2021 – 2030 w ocenie Komisji Europejskiej

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1999 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie zarządzania unią energetyczną i działaniami w dziedzinie klimatu oraz zmianą wielu dyrektyw Polska opracowała wersję roboczą Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021 – 2030 (KPEiK). Następnie w oparciu o otrzymane rekomendacje ze strony Komisji Europejskiej rząd przygotował wersję finalną, która pod koniec 2019 roku została przekazana do Brukseli. W dniu 14.10.2030 roku Komisja Europejska opublikowała ocenę finalnych
03.11.2020

Stany Zjednoczone główną przyczyną zanieczyszczenia oceanów

Nowe badanie opublikowane w ubiegły piątek w czasopiśmie Science Advances szacuje, że Stany Zjednoczone mogą być jednym z największych na świecie czynników przyczyniających się do zanieczyszczenia oceanów tworzywami sztucznymi - nie tylko z powodu zaśmiecania, ale także z powodu niewłaściwego obchodzenia się z innymi krajami, do których Stany Zjednoczone od dawna wysyłają plastik do recyklingu.
02.11.2020

Coraz więcej zużytych maseczek i rękawiczek gromadzi się w oceanach i na plażach. Grozi nam kolejna katastrofa?

Pandemia nie tylko wywróciła do góry nogami życie milionów ludzi na całym świecie, ale teraz zagraża także oceanom świata.
29.10.2020

PRS na Forum Energii i Recyklingu [wideo]

PRS był obecny na Forum Energii i Recyklingu w dniach 21-22.10.2020. Tegoroczne wydarzenie odbyło się w wersji on-line.
28.10.2020

Pomorskie Centrum Inwestycyjne nie tylko dla dużych graczy - nowe możliwości dla firm z sektora MŚP

Tereny dedykowane firmom z sektora MŚP w ramach Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego obejmują 10 ha. Spółka miejska InvestGDA, która odpowiada za komercjalizację tego sąsiadującego z portem obszaru, rozpocznie wkrótce inwestycję, której celem jest przygotowanie - przeznaczonego dla małych i średnich firm - w pełni funkcjonalnego placu składowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
12.10.2020

Klasztor na wodach Zatoki Gdańskiej? To najlepszy dyplom w Polsce (foto)

Świątynia na wodach Zatoki Gdańskiej? Na taki pomysł wpadł Paweł Lisiak – absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Jego projekt otrzymał główną nagrodę w konkursie na najlepsze prace dyplomowe, który zorganizowało Stowarzyszenie Architektów Polskich. Klasztor miałby powstać na pozostałościach po niemieckiej torpedowni znajdującej się na wodzie w okolicy plaży na gdyńskich Babich Dołach.
12.10.2020

Woda to nie śmietnik!

Troska o dobry stan wód to jedno z największych wyzwań stojących przed nami w dobie konsumpcjonizmu, przejawiającego się produkcją ogromnej liczby produktów, a co za tym idzie również odpadów. W efekcie śmieci pojawiają się w ekosystemach wodnych i od wód zależnych, niekiedy w alarmujących ilościach. W Wodach Polskich przywiązujemy dużą wagę do tego problemu, aktywnie uczestnicząc w akcjach sprzątania wód. Tylko w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku, angażując pracowników Wód Polskich, instytucje rządowe i samorządowe, organiz
11.10.2020

Ponad 5 tys. ton odpadów w gdyńskim porcie

Pomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała nielegalną przesyłkę ok. 5,2 tys. ton odpadów znajdujących się w 214 kontenerach, które trafiły do morskiego portu w Gdyni z Turcji - poinformowała w środę PAP rzeczniczka prasowa KAS Anita Wielanek.
07.10.2020

ISR: Bałtyk pod szczególną ochroną

Na konferencji Our Baltic Conference, zorganizowanej pod auspicjami Komisji Europejskiej, ministrowie rybołówstwa, rolnictwa i środowiska bałtyckich państw członkowskich po raz pierwszy wspólnie zobowiązali się do wzmożenia wysiłków na rzecz ograniczenia presji na środowisko Morza Bałtyckiego i chronienia tego akwenu.
05.10.2020

Bałtyckie państwa członkowskie łączą siły na rzecz zregenerowania Morza Bałtyckiego

Na konferencji Our Baltic Conference, zorganizowanej pod auspicjami komisarza Sinkevičiusa, ministrowie rybołówstwa, rolnictwa i środowiska bałtyckich państw członkowskich po raz pierwszy wspólnie zobowiązali się do wzmożenia wysiłków na rzecz ograniczenia presji na środowisko Morza Bałtyckiego i jego ochrony.
28.09.2020

Światowy Dzień Rzek. Najważniejsze problemy i wyzwania w Polsce

Ludzie od wieków osiedlają się w pobliżu rzek. Błękitne arterie stanowią ważny element życia gospodarczego i społecznego. Dostarczają wody, były i są wykorzystywane do transportu, a także do celów rekreacyjnych i turystycznych. Stanowią nasze wspólne dobro. Trzeba również pamiętać o tym, że rzeki i potoki stwarzają zagrożenie – ponieważ podczas wezbrania mogą powodować powodzie zwłaszcza, że bardzo często przepływają przez centra miast i miasteczek. Co dzisiaj – w XXI wieku – jest realnym wyzwaniem, kiedy spoglądamy na sieć polsk
28.09.2020

Sztuczne, zielone wyspy Skandynawii

W ciągu 18 lat, kosztem około pół miliarda EUR, na obszarze o powierzchni 300 hektarów, 10 km na południe Kopenhagi powstać ma kompleks 9 sztucznych wysp, na których wybudowane zostaną nie tylko nowe siedziby dla innowacyjnego przemysłu i instytucji badawczo-rozwojowych z zakresu „zielonych” technologii, ale też zorganizowane tereny rekreacyjne dla mieszkańców stolicy Danii.
25.09.2020

Do Polski trafiają niebezpieczne odpady z zagranicy

Politycy KO zaapelowali dziś do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, by skłonił rząd do działań na rzecz wdrożenia dyrektyw UE dotyczących ochrony środowiska. Zwrócili przy tym uwagę, że do Polski trafiają niebezpieczne odpady, a służby państwowe nie radzą sobie z kontrolą tego procederu.
24.09.2020

Czy przyszłość bez zanieczyszczenia plastikiem jest możliwa?

Z przeprowadzonych przez Ocean Conservancy & McKinsey Center for Business and Environment badań wynika, że ograniczenie zanieczyszczenia plastikiem o niemal połowę, choć ambitne, jest wykonalne.
24.09.2020

Dane, technologie, inteligentne miasta. Trwa Eco-Miasto 2020

Konferencja „Eco-Miasto 2020. Energia Zmian” trwa. Jeszcze do 25 września na uczestników będą czekały debaty z udziałem ekspertów oraz przedstawicieli organizacji działających w dziedzinie ochrony środowiska, a także przedstawicieli samorządów. Podczas środowych debat dyskutowano o partycypacji społeczeństwa i edukacji ekologicznej mieszkańców. Rozmawiano również na temat nowoczesnych technologii i jak najskuteczniejszego ich wykorzystania. Uczestnikiem jednego z paneli dyskusyjnych był wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz.
24.09.2020

Koronawirus spowolni, ale nie wstrzyma rozwoju energetyki

Wg. najnowszych estymacji Światowej Agencji Energii (IEA) rok 2020 przyniesie rekordowy spadek konsumpcji energii wynoszący aż 6% i będzie to pierwszy tak wielki spadek od roku 1945. Z tego powodu na świecie pracę w sektorze energetycznym straciło już ponad 3 miliony osób. Czy oznacza to zahamowanie rozwoju energetyki, czy może kryzys da impuls do przyspieszenia zmian, które i tak są konieczne? Eksperci Fortum stawiają raczej na drugi wariant, upatrując dla branży szansę na rozwój m.in. przez jej cyfryzację, ale także poszukiwani
23.09.2020

Bałtycka Odyseja dla czystych plaż

Wyposażeni w worki, rękawice i chwytaki przemierzają polskie wybrzeże Bałtyku. Sprzątają plaże, żeby zadbać o środowisko i namawiają do tego innych. Maszerują, aby zmienić świadomość i postawę ludzi. To ekologiczna akcja „Bałtycka Odyseja”. W niedzielę, 13 września, odbyła się ona również w Gdyni. Wolontariusze wyruszyli rano z plaży Śródmieście w kierunku Gdańska i oczyszczali morski brzeg. Do akcji włączyli się mieszkańcy i władze miasta. A już za tydzień odbędzie się wielkie sprzątanie całej Gdyni – w ramach corocznej, miejski
13.09.2020

Systerm SeaClear do sprzątania dna morskiego

Ogromne pływające plamy plastiku pokrywające powierzchnię oceanów, są niekiedy tak duże, niczym całe kraje. Około 90 procent z tych pływających wysp ląduje na dnie morskim.
08.09.2020

Interpol przestrzega przed wzrostem przemytu plastikowych odpadów

Przestępcy szmuglują coraz więcej odpadów plastikowych z Zachodu do nielegalnych przetwórni w Azji – przestrzegł w piątek Interpol, wiążąc to z wprowadzonym w 2018 roku zakazem importu takich odpadów do Chin, dokąd dawniej trafiała duża część zużytego plastiku.
28.08.2020

Plastik w oceanach uwalnia szkodliwe związki w organizmach ptaków

Plastikowe odpady w oceanach są coraz większym zagrożeniem dla zwierząt, w tym ptaków, które często mylą je z pożywieniem. Połknięty plastik może z czasem uwalniać związki chemiczne, stanowiące zagrożenie dla ich zdrowia i życia – ujawniają naukowcy na łamach „Frontiers in Environmental Science”.
27.08.2020

Wyciek paliwa na Mauritiusie: jak wpłynie na rafy koralowe, namorzyny i trawy morskie?

Czasami złe rzeczy zdarzają się w najgorszych możliwych miejscach - na przykład MV Wakashio, który osiadł na mieliźnie na płytkich rafach u południowo-wschodniego wybrzeża Mauritiusa 25 lipca. Z wrak masowca zaczęło wyciekać paliwo przy wyspie, gdzie znajduje się rezerwat przyrody (Ile aux Aigrettes), kilka kilometrów od parku morskiego (Blue Bay), w pobliżu ważnego na całym świecie obszaru podmokłego (Pointe d'Esny Ramsar Site).
26.08.2020

Naukowcy będą badać "żywotność" odpadów metalowych w oceanie

Stalowe rury, zatopione statki, wyrzucona broń i inna wycofana z eksploatacji infrastruktura, korodująca na dnie oceanu to temat nowego projektu badawczego na Uniwersytecie w Newcastle.
26.08.2020

Czysty Bałtyk 2: zakończenie projektu Darłowskiej Grupy Producentów Ryb i Armatorów Rybackich [wideo]

Zerwane na wrakach i innych zaczepach, bądź zagubione podczas sztormów syntetyczne sieci rybackie przez wiele lat zachowują swoją zdolność do niekontrolowanych połowów i stają się śmiertelnymi pułapkami dla bałtyckie zwierzęta, takie jak ryby, foki, morświny czy nurkujące ptaki. Takie dodatkowe, niekontrolowane połowy mają negatywny wpływ na stabilność stad ryb i owoców morza. Największe zagrożenie dla zasobów morskich stanowią zerwane podczas sztormów sieci stawne (takie jak nety, czy mance) i dryfujące pławnice. Sieci te, zalic
25.08.2020

Kocham Bałtyk, Czysty Bałtyk: zakończenie projektu Zrzeszenia Rybaków Morskich

Zgodnie z Planem Działań w zakresie Odpadów Morskich przyjętym przez HELCOM zalegające sieci rybackie (potocznie nazywane „sieciami widmo”) to „pojęcie odnoszące się zarówno do komercyjnych jak i rekreacyjnych narzędzi połowowych, które zostały porzucone, zagubione lub w inny sposób wprowadzone do środowiska morskiego na skutek czego negatywnie na nie oddziałują, np. poprzez niezamierzone połowy ryb, akumulowanie na obszarach wrażliwych siedlisk czy degradację do frakcji mikroplastików mogących dostawać się bezpośrednio do łańcuc
21.08.2020

Paliwa (w) przyszłości

Jak wynika z Raportu Instytutu Jagiellońskiego „Paliwa i motory wzrostu gospodarczego. Wpływ cen surowców i produkcji energii na Polskę", którego partnerem jest firma energetyczna Fortum, ceny paliw kopalnych będą mieć istotny wpływ na polską gospodarkę tylko do mniej więcej 2030 roku. W tym czasie rosnąć będzie jednak znaczenie innych, bardziej „zielonych" paliw, co stawia przed Polską konkretne wyzwania.
17.08.2020

Wypoczywający sprawdzają online czystości kąpielisk, w te wakacje ponad pół miliona odsłon

Ponad pół miliona razy wypoczywający sprawdzali w te wakacje czystość kąpielisk za pośrednictwem serwisu internetowego Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Rzecznik GIS Jan Bondar przypomina, by wypoczywając nad wodą, pamiętać o maseczkach i dystansie.
09.08.2020

#AkademiaEko na obozie Centrum Żeglarskiego w Szczecinie

Przy okazji trwającego Konkursu #AkademiaEko, przedstawiciele Akademii Morskiej w Szczecinie postanowili wcielić idee edukacji ekologicznej w życie. W środowy poranek spotkali się z uczestnikami Obozu Optymistycznego Centrum Żeglarskiego w Szczecinie.
06.08.2020

Bank Plastiku rozwiązaniem na zanieczyszczenie mórz i oceanów

Szwajcarski prywatny bank Lombard Odier i kanadyjskie przedsiębiorstwo społeczne Plastic Bank współpracują, aby opracować pionierskie rozwiązanie, które pomoże zmniejszyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych zanieczyszczających oceany na świecie oraz stworzyć miejsca pracy w krajach rozwijających się.
03.08.2020

Świat odchodzi od inwestycji w elektrownie atomowe

– Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA w żadnym stopniu nie przybliżyła nas do budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Sami Amerykanie się z tego wycofują, praktycznie nie buduje się tam żadnych nowych elektrowni – uważa dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju. Jak podkreśla, główną zaletą energetyki jądrowej jest jej ograniczone oddziaływanie na środowisko, a wadą – bardzo wysokie koszty. – Atom „zjada” pieniądze na rozwiązania tańsze, które szybciej przyniosłyby też efekt w postaci ograniczenia emisji gazów cieplarn
30.07.2020

Nie dla pożarów, tak dla recyklingu – minister Ozdoba rozmawia z recyklerami

Reprezentanci branży recyklingu spotkali się z ministrem Jackiem Ozdobą postulując o jak najszybsze wprowadzenie Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów w formie realnego przeniesienia kosztów zbiórki, recyklingu i odzysku odpadów opakowaniowych na wprowadzających produkty w opakowaniach na rynek. Bez silnego bodźca finansowego branża recyklingu pozostanie w głębokiej zapaści, a Polska nie wykona obligatoryjnych poziomów recyklingu.
29.07.2020

Paliwo z martwych ryb

Już od tego roku promy norweskiego armatora Hurtigruten napędzane będą między innymi gazem wyprodukowanym z martwych ryb. W Norwegii rozpoczyna się realizacja największego światowego kontraktu na dostawy ekologicznego biogazu (LBG - Liquefied BioGas).
29.07.2020

Maersk przestanie transportować stałe odpady do Chin i Hong Kongu

Duński A.P. Moller-Maersk, czołowy przewoźnik kontenerów, poinformował w środę, że od września przestanie przyjmować dostawy odpadów stałych kierowanych do Chin i Hongkongu.
23.07.2020

Port Service wspiera walkę z koronawirusem

Bezpłatny transport i neutralizacja odpadów powstających w gdańskim centrum testowym COVID-19 oraz utylizacja zakaźnych odpadów z pomorskich szpitali zajmujących się leczeniem pacjentów zarażonych koranwirusem realizowane w ramach codziennej aktywności spółki Port Service.
21.07.2020

Wytyczne BIMCO dotyczące czyszczenia kadłuba

Największe na świecie stowarzyszenie żeglugi morskiej BIMCO jest w fazie końcowej tworzenia wytycznych dotyczących ochrony środowiska i zmniejszenia emisji CO2 dla branży morskiej. Wytyczne te dotyczą standardów czyszczenia kadłubów statków, celem zmniejszenia zanieczyszczania akwenów wodnych oraz ryzyka przenoszenia tzw. inwazyjnych gatunków (czyli organizmów morskich obcych z punktu widzenia lokalnego ekosystemu) w tym procesie.
20.07.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.