• <

Jedzenie na wynos zaśmieca morza i oceany

16.06.2021 22:44 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Jedzenie na wynos zaśmieca morza i oceany  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Naukowcy i eksperci badający problem zaśmieconych wód i oceanów nie mają już wątpliwości – w większości odpady to plastik używany do jedzenia na wynos. Największym problemem są słomki. 

Zaśmiecone wody mórz i oceanów są dziś duży problemem nie tylko dla osób zarządzających ochroną środowiska. Wszędobylski plastik wpływa na zdrowie człowieka, a unoszące się na powierzchni wód śmieciowe wyspy powodują, że przybrzeżne miasta tracą na atrakcyjności. 

Jak informuje BBC, naukowcy postanowili przyjrzeć się strukturze odpadów pływających w wodach morskich w skali globalnej. Skatalogowano 12 mln kawałków wyłowionych z rzec, mórz i oceanów, ale także wokół nich (plaże). 

Okazuje się, że 8 na 10 odpadów to przedmioty zrobione z plastiku. Co ciekawe 44 proc. plastikowych śmieci to przedmioty używane do konsumpcji jedzenia i napojów na wynos. W przeważającej części to butelki jednorazowe, pojemniki, opakowania na żywność oraz torby plastikowe. Dr Carmen Morales z Uniwersytetu w Kadyksie w Hiszpanii powiedziała, że było to szokujące dla zespołu badaczy. 

W badaniu zwrócono również uwagę na problem zaśmiecania wód sprzętem rybackim, do którego można zaliczyć plastikowe sieci i liny – są największym problemem na otwartych oceanach.  Porzucone i porzucone sieci i liny mogą być śmiertelne dla dzikiej przyrody morskiej.

Środki zaradcze? Zmiana nawyków

W jaki sposób można byłoby ograniczyć zanieczyszczenia plastikiem wód i oceanów. Eksperci przekonują, że warto ograniczyć zużycie w codziennym życiu słomek, patyczków kosmetycznych oraz sztućców. Najważniejsze jest jednak wyzbycie się plastikowych opakowań używanych w spożywaniu jedzenia na wynos. Powinna być to kwestia priorytetowa, gdyż śmieci te wyrzucone są do mórz także dzisiaj. 

Kolejną opcją jest używanie produktów biodegradowalnych, chociaż jest ich przeciwników tej koncepcji. Dlaczego? Twierdzą, że zastosowanie łatwo rozkładających się opakowań czy innych przedmiotów nie zmienia nawyku ludzkiego, jakim jest wyrzucanie śmieci gdzie popadnie. Problem leży w zachowaniu społeczeństwa. Świadomość tego, że dane opakowanie i tak się rozłoży na przełomie np. lat, może zniechęcać społeczeństwo do wyrzucaniu wszystkich śmieci do kosza. 


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.