• <
mewo_2022

Nowoczesna technika badań populacji ryb usprawni rozwój morskich wiatraków

13.03.2022 20:35
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Nowoczesna technika badań populacji ryb usprawni rozwój morskich wiatraków

Partnerzy portalu

Nowoczesna technika badań populacji ryb usprawni rozwój morskich wiatraków - GospodarkaMorska.pl

Gromadzenie próbek eDNA ze środowisk wodnych jest już popularną praktyką naukową. Tym razem brytyjska firma konsultingowa Natural Power zamiesza sprawdzić ją w celach rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

Natural Power wraz z partnerami – francuskim inwestorem EDF Renewables oraz specjalistą w dziedzinie DNA środowiskowego i przyrody NatureMetrics – rozpoczął realizację projektu badawczego mającego na celu zatwierdzenie metod badania DNA środowiskowego ryb morskich (eDNA) na potrzeby oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ) morskich farm wiatrowych.  

- Istnieją znaczące dowody na to, że eDNA dostarcza solidnych danych na temat różnorodności ryb w środowiskach przybrzeżnych (…), a według naszej wiedzy nie prowadzono żadnych prac badających metody eDNA w ocenie ekosystemów ryb w pobliżu komercyjnych morskich farm wiatrowych – wyjaśnia Michelle Elliott, starszy konsultant środowiskowy prowadzący projekt w imieniu Natural Power.

eDNA to nieinwazyjna technika pobierania próbek z wsparciem szerokiej gamy statków. Ta przełomowa technika opiera się na fakcie, że wszystkie gatunki ryb pozostawiają w wodzie odpady oraz komórki skóry i tkanek - wszystkie one zawierają podstawowe DNA ryby. Zebranie i przefiltrowanie kilku litrów wody morskiej powoduje skoncentrowanie DNA, które może być następnie przetworzone w laboratorium NatureMetrics w celu zidentyfikowania wszystkich obecnych gatunków ryb. Oznacza to, że nie ma potrzeby fizycznego łapania ryb ani nawet ich oglądania, aby wiedzieć, że tam są. Jest to znacznie szybsze, tańsze, bezpieczniejsze, skalowalne i bardziej niezawodne podejście niż tradycyjne techniki badawcze.

Naukowcom udało się już z powodzeniem wykazać, że eDNA pozwala wykryć więcej gatunków ryb niż konwencjonalne metody badań sieciowych w ramach badań ryb przybrzeżnych w Szwecji.

Metoda ta powinna pomóc w obniżeniu kosztów rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, zmniejszając całkowity koszt produkcji energii przy jednoczesnym zminimalizowaniu wpływu na środowisko.

W ramach wspierania tej inicjatywy EDF Renewables udostępnia morską farmę wiatrową Blyth Offshore Demonstrator (BOD) w celu przeprowadzenia projektu badawczego.

Projekt badawczy rozpocznie się w marcu 2022 roku i potrwa 18 miesięcy. Badania będą prowadzone przy użyciu tradycyjnych metod trałowania ryb, jak również pobierania próbek eDNA. Wyniki badań eDNA zostaną porównane z danymi uzyskanymi podczas tradycyjnych metod oraz z historycznymi danymi o zbiorowiskach ryb, co pozwoli na rzetelną ocenę i walidację tej techniki.

Zespół przewiduje szereg dodatkowych korzyści środowiskowych z tego projektu, takich jak gromadzenie danych na temat kluczowych gatunków ssaków morskich. Dane te mogą być wykorzystane w szerszym monitoringu ekologicznym oraz do lepszego planowania przestrzennego obszarów morskich w zakresie produkcji energii ze złóż podmorskich oraz w innych sektorach.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.