• <
smartre_2023

Pierwsza w Polsce Akademia Wodorowa dla studentów ruszy w marcu 2023 roku w ramach Grupy Orlen

gm

03.12.2022 15:22 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Pierwsza w Polsce Akademia Wodorowa dla studentów ruszy w marcu 2023 roku w ramach Grupy Orlen

Partnerzy portalu

Pierwsza w Polsce Akademia Wodorowa dla studentów ruszy w marcu 2023 roku w ramach Grupy Orlen - GospodarkaMorska.pl

Celem programu jest edukacja inżynierów realizujących zadania związane z rozwojem i zarządzaniem łańcuchem wartości technologii wodorowych w takich gałęziach przemysłu jak lotnictwo, żegluga czy transport ciężki

Koncern podkreślił, że Akademia Wodorowa – Akademia H2 to inicjatywa, która powstała w ramach Mazowieckiej Doliny Wodorowej, powołanej w kwietniu przez 37 podmiotów, instytucji i uczelni z liderem, którym został PKN Orlen.  Zaznaczył, że celem programu jest edukacja inżynierów realizujących zadania związane z rozwojem oraz zarządzaniem całym łańcuchem wartości technologii wodorowych. Według niego do 2030 roku Grupa Orlen na inwestycje w wodór przeznaczy ok. 7,4 mld zł.

- Wodór to paliwo przyszłości, a my potrzebujemy specjalistów, którzy tę przyszłość pomogą budować. Akademia Wodorowa otwiera drzwi do tego świata. Stawiamy na młodych, zdolnych i ambitnych ludzi. Oferujemy im wzięcie czynnego udziału w innowacyjnych projektach, z których wiele stanowić będzie prawdziwe novum w Europie – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Zdaniem prezesa to także wyjątkowa okazja, aby stać się aktywnym uczestnikiem transformacji energetycznej Polski, której liderem jest Grupa Orlen, a najlepsi absolwenci będą mogli odbyć staże i wiązać swoją przyszłość z pracą w  firmie, rozwijając swoje kompetencje.

Koncern zwrócił też uwagę, że według ekspertów, wodór będzie stanowić jedno z podstawowych źródeł energii w walce z dekarbonizacją sektorów trudnych lub wręcz niemożliwych do zelektryfikowania. Według niego głównym celem Akademii ma być szkolenie i rozwój kadr wyspecjalizowanych w innowacyjnych technologiach wodorowych oraz ich praktycznym wykorzystaniu w aplikacjach biznesowych. Celem przedsięwzięcia będzie też wymiana myśli pomiędzy ekspertami i praktykami z wieloletnim doświadczeniem w tej dziedzinie.

PKN Orlen jest też organizatorem programu obejmującego powstanie Akademii Wodorowej, a partnerami są m.in. przedstawiciele przemysłu motoryzacyjnego, jak Toyota, czy kolejowego – PESA Bydgoszcz oraz uczelnie wyższe: Politechnika Łódzka, Politechnika Warszawska i Centrum Badawcze PAN – KEZO. Zapowiedział, że uczestnicy Akademii Wodorowej poznają działania instalacji produkcyjnych, funkcjonujące w różnych gałęziach przemysłu, zarówno te związane z produkcją wodoru odnawialnego, jak i niskoemisyjnego oraz rozwiązania wynikające z wykorzystania wodoru w transporcie kołowym. Obecnie prowadzi też wiele zaawansowanych projektów, w których wodór stanowi kluczowy element w realizacji celów zgodnych z założeniami Zielonego Ładu. Wpisuje się to w realizację strategii wodorowej Grupy Orlen do 2030 roku, której celem jest wytwarzanie i dostarczanie zero- i niskoemisyjnego wodoru jako paliwa alternatywnego dla każdego sektora transportu, a więc lądowego, powietrznego i żeglugowego.

Jak zauważył koncern, zgodnie z założeniami, w centralnej Europie powstanie ponad 100 stacji tankowania wodoru dla transportu indywidualnego, publicznego i cargo, drogowego i kolejowego – w Polsce takich stacji będzie ok. 57, w Czechach 28, a na Słowacji 26. W czerwcu uruchomił w Krakowie pierwszą w Polsce mobilną stację tankowania wodoru. W 2023 r. do użytku zostaną oddane ogólnodostępne obiekty stacjonarne w Poznaniu i Katowicach, a w 2024 r. w Wałbrzychu. Planowo do 2030 roku dostawy wodoru na stacje będą możliwe dzięki wybudowaniu europejskiej sieci hubów wodorowych, zasilanych odnawialnymi źródłami energii oraz innowacyjnych instalacji przetwarzających odpady komunalne w zero- i niskoemisyjny wodór.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.