• <
nauta_2024

Fala wyjątkowa uderzyła w wycieczkowiec, zmarła pasażerka

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Fala wyjątkowa uderzyła w wycieczkowiec, zmarła pasażerka

Partnerzy portalu

Fala wyjątkowa uderzyła w wycieczkowiec, zmarła pasażerka - GospodarkaMorska.pl
Viking Polaris, fot. Nico Kemps / VesselFinder

Eksploracyjny statek wycieczkowy Viking Polaris napotkał podczas rejsu przez Cieśninę Drake'a tzw. falę wyjątkową. W wyniku uderzenia jedna pasażerka zmarła, czterech innych jest rannych.

Viking Polaris był w trakcie rejsu powrotnego z Antarktydy. Statek zmierzał w kierunku portu Ushuaia, kiedy uderzyła w niego tzw. fala wyjątkowa. Nie wiadomo jakiej wielkości była fala. Według prognoz fale w Cieśninie Drake'a mogły sięgać w tym czasie do 14 metrów, ale specyfika fal wyjątkowych polega na tym, że potrafią być o wiele większe niż standardowe dla danych warunków pogodowych.

Linie Viking poinformowały, że do zdarzenia doszło około 1700 mil morskich na południe od Buenos Aires. W wyniku uderzenia przez falę zmarła jedna pasażerka pochodzenia amerykańskiego, choć szczegóły nie są znane. Czterech innych pasażerów odniosło niezagrażające życiu obrażenia. Siła uderzenia wepchnęła do wnętrza statku część okien na dolnym pokładzie pasażerskim. Jednostka nie doznała jednak żadnych uszkodzeń konstrukcyjnych i była w stanie samodzielnie kontynuować przeprawę.

Zachodnie media cytują pasażerów Viking Polaris, którzy opisują, że mieli wrażenie, że zderzyli się z górą lodową, choć wiedzieli, że statek był w tym czasie na otwartym oceanie.

Według informacji, zarówno linie Viking, jak i argentyńskie służby uruchomiły dochodzenie w sprawie wypadku. Argentyńskie śledztwo uznało całe wydarzenie a wypadek bez wskazania ewentualnych winnych.

Viking Polaris o masie brutto 30 150 ton to statek specjalnie zbudowany do ekspedycyjnych rejsów wycieczkowych. Jednostka weszła do eksploatacji w tym roku. Jest to jeden z największych statków tego typu, które regularnie kursują przez Cieśninę Drake'a. Viking Polaris zabiera na rejsy 378 pasażerów w luksusowych warunkach. Przez ostatnie kilka dni statek cumował w Ushuaia, zgodnie z planem powinien dziś wyruszyć w kolejny 13-dniowy rejs na Antarktydę.


Fala wyjątkowa (zwana również fenomenalną, monstrualną lub zbuntowaną, ang. rogue wave) charakteryzuje się o wiele większymi – nawet do dwóch razy – rozmiarami niż typowe dla danych warunków fale. Przez wieki zjawisko uważane było za jedną z morskich legend, dopiero 1 stycznia 1995 roku udało się po raz pierwszy tego typu falę zaobserwować i zmierzyć w sposób niebudzący wątpliwości na platformie wiertniczej Draupner na Morzu Północnym. Fale wyjątkowe mają do 30 metrów wysokości, powstają prawdopodobnie poprzez nieliniowe oddziaływanie ciągów kilku fal i związaną z tym akumulację energii. Jednocześnie zjawisko to było już najpewniej wielokrotnie przyczyną katastrof morskich, jak choćby w przypadku frachtowca MV Derbyshire w 1980 roku.

W lutym 2022 roku u wybrzeży Kanady zarejestrowano falę rekordową pod względem wielkości proporcjonalnej do fal występujących w tym czasie. Podczas, gdy wszystkie fale sięgały około 6 metrów, wystąpiła także jedna, która osiągnęła 17,6 metra.Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.