• <
escort_980x120_gif_2020

Wycieczkowiec z 800 pasażerami chorymi na Covid-19 zacumował w Sydney

12.11.2022 19:57
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Wycieczkowiec z 800 pasażerami chorymi na Covid-19 zacumował w Sydney

Partnerzy portalu

Wycieczkowiec z 800 pasażerami chorymi na Covid-19 zacumował w Sydney - GospodarkaMorska.pl
Princess

Statek wycieczkowy Majestic Princess przybył do australijskiego portu po wypłynięciu z Nowej Zelandii. Władze państwowe stwierdziły, że na pokładzie jednostki istnieje ryzyko „poziomu 3”, co wskazuje na zagrożenie szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2.

W momencie zacumowania na pokładzie wycieczkowca znajdowało się 4600 pasażerów i członków załogi. Wszyscy znajdują się pod stałą opieką i kontrolą medyczną. Statek ma niedługo udać się do Melbourne.

Firma Princess Cruises, do której należy statek poinformowała, że wszyscy goście na pokładzie przeszli szybki test zanim zeszli na ląd. Pasażerowie, którzy uzyskali pozytywny wynik testu nie skorzystają z transportu publicznego i znajdują się pod obserwacją.

Aktualnie władze Australii nie wymagają już izolacji osób, które uzyskały pozytywny wynik testu na obecność wirusa, chociaż lokalne wydały wytyczne, że pacjenci z COVID-19 na pokładzie statków powinni izolować się przez pięć dni po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu. Tak samo do wjazdu już nie jest wymagane posiadanie dowodu szczepienia lub negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Pozostają jednak zalecane.

Sytuacja budzi poważne obawy, gdyż przypomina tragiczne w skutkach sytuacje z 2020 roku, gdy na początku 2020 roku na należących do Carnival Cruise Corporation jednostkach Ruby Princess i Diamond Princess zrejestrowano odpowiednio 900 i 700 przypadków koronawirusa, w efekcie zmarło kolejno 28 i 12 osób. Ponadto zarażeniu uległo wielu obywateli australijskich mających wtedy styczność z osobami, które zeszły z pokładów.

Australia była jednym z państw, gdzie restrykcje z powodu pandemii zaliczały się do najsurowszych. Sydney wprowadziło izolację trwającą ponad 100 dni w 2021 roku. Ponadto władze zamknęły granice dla prawie wszystkich międzynarodowych podróżnych na prawie dwa lata, ponownie otwierając je w dopiero lutym tego roku. Szczególnie surowo traktowano podróżnych unikających szczepień. Ponad 95% populacji powyżej 16 roku życia zostało zaszczepionych przynajmniej dwukrotnie. Dzięki tym restrykcjom kraj może pochwalić się bardzo niskimi wskaźnikami zachorowań i zgonów w przeliczeniu na 100 000 mieszańców.

Eksperci regularnie przypominają, że statki wycieczkowe są potencjalnym inkubatorem koronawirusa. W Stanach Zjednoczonych Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom monitorowały takie jednostki pod kątem przenoszenia zagrożenia na morzu przez około dwa lata. Zalecały także szczepienia i wykonanie testu na koronawirusa przed wejściem na statek wycieczkowy. Również firmy wycieczkowe dokładają starań, aby zachować bezpieczeństwo załóg i pasażerów, rozwijając zabezpieczenie medyczne oraz współpracując z służbą zdrowia odnośnie zapobiegania rozprzestrzenianiu choroby. 

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.